Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 мај 2018
Мислења
30
Поени од реакции
24
Ве молам да ми каже некој дали за подигање на указ треба да ги носам само овие 3 работи:
За получаване на удостоверение е необходимо лицето да представи:Документ за самоличност;

• Два броја актуални снимки за документи;

• Вносна бележка за внесена д'ржавна такса за получаване на удостоверение по сметката на Министерство на правос'дието - БНБ ЦУ, BIC: BNBG BGSD, IBAN: BG09 BNBG 9661 3000 1737 01

И да ми каже некој оваа вносна белешка за получване на удостовериението каде треба да ја уплатам и дали може на денот на подигање на указот.
Исто кога резервирам датум и час , каде треба да прикачам скенирана копија од пасош.
Фала на секој што ќе ми одговори, брзам после ќе ви објаснам се.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
- Поднесено во МП крајот на Јануари 2016 г., закажано интервју за Фебруари 2017 г.
- Интервју крај на Фебруари 2017 г. Софија
- Финална почеток на декември 2017 г.
- Положително средина на Март 2018 г.
- Проверка од вицепрезидента средина на Мај 2018 г.
- Потпишан Указ денес 03.07.2018 г.

Документи - Потврда од Струмица со 100% бугарско село поврзан со изводи до прадедо по директна линија. На интервјуто зборував на литературен бугарски јазик кое помина одлично. Не бев на дополнителна проверка. Од статус проверка на вицепрезидента директно во потпишан Указ без враќање пак на претходен статус.
Шест години имав регулиран престој во бг (студент по постановление 103 на МС 1993г.) плус запишан докторат кои мислам дека се една од главните причини (плус интервјуто) да ми потпише Јотова само со потврда, а и на Совет со положително.

Со среќа на сите, да си дочекате побрзо.

Screen Shot 2018-07-03 at 2.02.50 PM.png
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.675
Поени од реакции
28.111
- Поднесено во МП крајот на Јануари 2016 г., закажано интервју за Фебруари 2017 г.
- Интервју крај на Фебруари 2017 г.
- Финална почеток на декември 2017 г.
- Положително средина на Март 2018 г.
- Проверка од вицепрезидента средина на Мај 2018 г.
- Потпишан Указ денес 03.07.2018 г.

Документи - Потврда од Струмица со 100% бугарско село поврзан со изводи до прадедо по директна линија. На интервјуто зборував на литературен бугарски јазик кое помина одлично. Не бев на дополнителна проверка. Од статус проверка на вицепрезидента директно во потпишан Указ без враќање пак на претходен статус.
Шест години имав регулиран престој во бг (студент по постановление 103 на МС 1993г.) плус запишан докторат кои мислам дека се една од главните причини (плус интервјуто) да ми потпише Јотова само со потврда, а и на Совет со положително.

Со среќа на сите, да си дочекате побрзо.

Прегледај го приврзокот 193401
Апсинт ке се пие или јoк? :D
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
- Поднесено во МП крајот на Јануари 2016 г., закажано интервју за Фебруари 2017 г.
- Интервју крај на Фебруари 2017 г.
- Финална почеток на декември 2017 г.
- Положително средина на Март 2018 г.
- Проверка од вицепрезидента средина на Мај 2018 г.
- Потпишан Указ денес 03.07.2018 г.

Документи - Потврда од Струмица со 100% бугарско село поврзан со изводи до прадедо по директна линија. На интервјуто зборував на литературен бугарски јазик кое помина одлично. Не бев на дополнителна проверка. Од статус проверка на вицепрезидента директно во потпишан Указ без враќање пак на претходен статус.
Шест години имав регулиран престој во бг (студент по постановление 103 на МС 1993г.) плус запишан докторат кои мислам дека се една од главните причини (плус интервјуто) да ми потпише Јотова само со потврда, а и на Совет со положително.

Со среќа на сите, да си дочекате побрзо.

Прегледај го приврзокот 193401
Браво, и со среќа на најтемелниот во своите постови член на форумот.
Да си го искористиш за убаво.[DOUBLEPOST=1530627264][/DOUBLEPOST]Ете и ти си дочека, дајбоже сите да си дочекаме што поскоро
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
- Поднесено во МП крајот на Јануари 2016 г., закажано интервју за Фебруари 2017 г.
- Интервју крај на Фебруари 2017 г. Софија
- Финална почеток на декември 2017 г.
- Положително средина на Март 2018 г.
- Проверка од вицепрезидента средина на Мај 2018 г.
- Потпишан Указ денес 03.07.2018 г.

Документи - Потврда од Струмица со 100% бугарско село поврзан со изводи до прадедо по директна линија. На интервјуто зборував на литературен бугарски јазик кое помина одлично. Не бев на дополнителна проверка. Од статус проверка на вицепрезидента директно во потпишан Указ без враќање пак на претходен статус.
Шест години имав регулиран престој во бг (студент по постановление 103 на МС 1993г.) плус запишан докторат кои мислам дека се една од главните причини (плус интервјуто) да ми потпише Јотова само со потврда, а и на Совет со положително.

Со среќа на сите, да си дочекате побрзо.
Од срце ти честитам. :)
Се надевам да поминам исто како тебе, бидејќи сме слични случаи, со тоа што јас немам запишан докторат, и со некоја разлика во регулираниот престој (јас имав таков 2006-2009 како студент по истото постановление, 2009-2014 постојан престој што го загубив, и сега од 2017 пак имам регулиран постојан престој).

Благодарност и за хронологијата на твојата процедура, помага.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Од срце ти честитам. :)
Се надевам да поминам исто како тебе, бидејќи сме слични случаи, со тоа што јас немам запишан докторат, и со некоја разлика во регулираниот престој (јас имав таков 2006-2009 како студент по истото постановление, 2009-2014 постојан престој што го загубив, и сега од 2017 пак имам регулиран постојан престој).

Благодарност и за хронологијата на твојата процедура, помага.
Фала другар, мислам дека според информациите што ги имам и следам од порано, сите што студиравме во бг ќе земеме државјанства. Моменталната ситуација не тера некогаш да си правиме филмови дека можат да не одбијат и слично, ама следејќи ги интервјуата од Јотова каде јасно кажа на неколку пати во врска со студентите кои завршиле бг ВУЗ-ове, мислам дека кај неа нема да има дилеми за потпис. Со среќа и на тебе, што побрзо да го земеш државјанството.
 
Последно уредено:
Член од
4 ноември 2010
Мислења
127
Поени од реакции
54
Фала другар, мислам дека според информациите што ги имам и следам од порано, сите што студиравме во бг ќе земеме државјанства. Моменталната ситуација не тера некогаш да си правиме филмови дека можат да не одбијат и слично, ама следејќи ги интервјуата од Јотова каде јасно кажа на неколку пати во врска со студентите кои завршиле бг вуз-ове, мислам дека кај неа нема да има дилеми за потпис. Со среќа и на тебе, што побрзо да го земеш државјанството.
Ama znaj GI gledaat prijavite I celiata dokumentacija I tamu ako si se izjasnil makedonec koga si stidiral si go e..l ezot :)) otkaz

Sent from my S8 using Tapatalk
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Ama znaj GI gledaat prijavite I celiata dokumentacija I tamu ako si se izjasnil makedonec koga si stidiral si go e..l ezot :)) otkaz

Sent from my S8 using Tapatalk
Тие што беа по 103 на МС до 2003 г. година кога вадеа л.к. за привремен престој можеа во МВР на молбата да си пишат македонец. Од 2003 г. ги сменија работите и бараа бг произход. После 2003 г. тие што сакаа да се пишуваат македонци, а беа по 103 плаќаа 250 евра за л.к. плус требаше да имаат 500 евра на банкова сметка, а такви скоро и да немаше. И да пишел некој македонец во МВР не значи дека нема да земе државјаство зошто политиката за високо образовани кадри е друга, нели плус носиш потврда 100% бг село, изјава, интервјуто е битно итн.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
- Поднесено во МП крајот на Јануари 2016 г., закажано интервју за Фебруари 2017 г.
- Интервју крај на Фебруари 2017 г. Софија
- Финална почеток на декември 2017 г.
- Положително средина на Март 2018 г.
- Проверка од вицепрезидента средина на Мај 2018 г.
- Потпишан Указ денес 03.07.2018 г.

Документи - Потврда од Струмица со 100% бугарско село поврзан со изводи до прадедо по директна линија. На интервјуто зборував на литературен бугарски јазик кое помина одлично. Не бев на дополнителна проверка. Од статус проверка на вицепрезидента директно во потпишан Указ без враќање пак на претходен статус.
Шест години имав регулиран престој во бг (студент по постановление 103 на МС 1993г.) плус запишан докторат кои мислам дека се една од главните причини (плус интервјуто) да ми потпише Јотова само со потврда, а и на Совет со положително.

Со среќа на сите, да си дочекате побрзо.

Прегледај го приврзокот 193401
Честитки!

И со среќа натаму! :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom