Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Од безбедносен аспект имаме договор за стретешко партнерство со САД така да де факто ние цело време сме индиректно во НАТО. НАТО е воен сојуз кој штити од НАДВОРЕШНИ агресори така да незнам која друга клучна работа ја гледаш ти? Еден политички аналитичар тресеше глупости дека после НАТО ќе се тепале овде фабрики да отвараат стеанциве уште што некажа дека цела автомобилска индустрија од Германија овде ќе дојде. Така да неќам да сум во таа дримленд клапа.
Тоа што го напиша е толку тесно и еднострано гедање на настаните што ме демотивира да ти објаснувам. Перспектива ти недостига во животот, перспектива. Качувај се на повисоки места од каде што имаш поширок поглед, тоа дава перспектива и друг поглед на нештата. :)

НАТО покрај тоа што воен сојуз, истовремено претставува политички клуб. НАТО претставува гарант за инвестиции, претставува подобрување на патната инфраструктура, претставува прилив на свежи пари во државата. Воената машинерија на НАТО може да придвижа една цела гранка на индустријата. НАТО членството е како да имаш бебедносен сертификат.

Ме мрзи да ти објаснувам очигледни работи.
 
B

Bafra

Гостин
https://fokus.mk/shilegov-opozitsijata-bezochno-lazhe-parkingot-za-motorite-prvata-godina-ke-bide-besplaten/

Абе шилеџе, одма почни со наплата, воведи наплата за електричните тротинети, за велосипеди, а може и за пешаци ако стојат подолго од 5мин на исто место. Успат потроши и неколку илјади евра за промоција како за со автобусот со бр. 50 :icon_mrgr:

Ич да не се грижиш дека народов ќе се буни, напротив ги оправдува овие постапки. Сепак на државата/ градот им требаат пари.
Каде и како се трошат парите тоа не е битно.

Илјадници министри, пратеници, градоначалници, раководители на јавни набавки, судии се стекнаа со милиони, ама приватникот со џипот бил лошиот. :noze: :свиркам:
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.365
Поени од реакции
3.150
Предлог:
Ај ZZ (top) и NZ(Н.Димитров) нека си ги сменат имињата во Северџан З. и Северџан Д. па, ние после да гласаме на референдум дали сакаме да се смени името и влез во овие организации под вакво име...

P.S. Плус, Северџан е едно од најзастапените имиња кај нашите сограѓани од ромска припадност(традиционално и афтохтоно име).
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Тоа што го напиша е толку тесно и еднострано гедање на настаните што ме демотивира да ти објаснувам. Перспектива ти недостига во животот, перспектива. Качувај се на повисоки места од каде што имаш поширок поглед, тоа дава перспектива и друг поглед на нештата. :)

НАТО покрај тоа што воен сојуз, истовремено претставува политички клуб. НАТО претставува гарант за инвестиции, претставува подобрување на патната инфраструктура, претставува прилив на свежи пари во државата. Воената машинерија на НАТО може да придвижа една цела гранка на индустријата. НАТО членството е како да имаш бебедносен сертификат.

Ме мрзи да ти објаснувам очигледни работи.
Па нели годинава ќе не примеа во НАТО?До кога со тоа ќе?Ќе има 500 евра плата,ќе не примат во НАТО,Ќе не примат во ЕУ!Само сменете го името и се ќе е ок.До кога со тие лаги?
 
Последно уредено:

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Тоа што го напиша е толку тесно и еднострано гедање на настаните што ме демотивира да ти објаснувам. Перспектива ти недостига во животот, перспектива. Качувај се на повисоки места од каде што имаш поширок поглед, тоа дава перспектива и друг поглед на нештата. :)

НАТО покрај тоа што воен сојуз, истовремено претставува политички клуб. НАТО претставува гарант за инвестиции, претставува подобрување на патната инфраструктура, претставува прилив на свежи пари во државата. Воената машинерија на НАТО може да придвижа една цела гранка на индустријата. НАТО членството е како да имаш бебедносен сертификат.

Ме мрзи да ти објаснувам очигледни работи.
Што да правам друже приватен сектор кој и да дојде на власт ме стриже 20 години а не допринеле ништо за нас, не гледаат само како јагниња за колење. Тешко во приватниов сектор ќе најдеш некој оптимист ајде ќе видиме во иднина.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.365
Поени од реакции
3.150
Па нели годинава ќе не примеа во НАТО?До кога со тоа ќе?Ќе има 500 евра плата,ќе не примат во НАТО,Ќе не примат во ЕУ!Само сменете го името и се ќе е ок.До кога со тие лаги?
Не се лаги, друже -Он видел каде ќе стои знамето...;):pos: ...ќе биде, ќе не' примат, ќе влеземе и 500 евра ќе има...се' ќе има - во нато ќе влеземе, и знаеш какви бенефити тоа носи? Види на Косово -"Бонстил" -сите се тепаат кој прв да инвестира...значи- ќе...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Па нели годинава ќе не примеа во НАТО?До кога со тоа ќе?Ќе има 500 евра плата,ќе не примат во НАТО,Ќе не примат во ЕУ!Само сменете го името и се ќе е ок.До кога со тие лаги?
Покана за НАТО ќе добиеме веднаш, а процесот на прием трае повеќе од година дена затоа што мора да биде ратификуван од парламентите на сите земји членки. За тоа со 500 евра плата ќе мораш со некој друг да разговараш, мене ниту ме интересира, ниту ми е гајле.
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.674
Поени од реакции
9.288
Забавниот дел за ЕУ е што кога ги цитираат Хан и Могерини со нивните ветувања, "забораваат" да кажат дека мандатот на двајцата истекува во мај догодина.
Ова е многу битен детал. Поготово што очекувањата за нивни потенцијални заменици ќе бидат профили баш спротивни на овие двајца.
 
V

viktora

Гостин
После влезот во НАТО кога ќе почнат грчки или бугарски авиони да ни го чуваат небото тек тогаш ќе разбереме што сме потпишале.

Патем со членство во НАТО ни инфраструктура ќе се подобри ниту инвеститори ќе се испотепаат да дојдат.Пред некој ден читам анализа дека ако влезеле во конфликт со Русија за два дена русите ќе го освоеле источниот дел на НАТО зошто денови им требале на трупите на УСА,Германија итн да стигнат до источна Полска или Естонија баш поради патната инфраструктура.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
После влезот во НАТО кога ќе почнат грчки или бугарски авиони да ни го чуваат небото тек тогаш ќе разбереме што сме потпишале.
Ова мора да го образложиш, едвај чекам добро да се изнасмеам. :icon_lol:[DOUBLEPOST=1530353542][/DOUBLEPOST]
Не се лаги, друже -Он видел каде ќе стои знамето...;):pos: ...ќе биде, ќе не' примат, ќе влеземе и 500 евра ќе има...се' ќе има - во нато ќе влеземе, и знаеш какви бенефити тоа носи? Види на Косово -"Бонстил" -сите се тепаат кој прв да инвестира...значи- ќе...
Не знаев дека Косово е во НАТО. Ова ти е информација од прва рака?
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.365
Поени од реакции
3.150
Ова мора да го образложиш, едвај чекам добро да се изнасмеам. :icon_lol:[DOUBLEPOST=1530353542][/DOUBLEPOST]

Не знаев дека Косово е во НАТО. Ова ти е информација од прва рака?
Не, но таму имаат база...што ти доаѓа и малку повеќе...

P.S.Еве тазе...Црна Гора што толку напредна со влез во нато(а не мораа да прават вакви промени како што ние сега правиме).
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Не, но таму имаат база...што ти доаѓа и малку повеќе...
Значи Косово не е членка на НАТО а ти го земаш како пример што се случува кога некоја земја станува членка на НАТО?

Оваа логика не е за слаби умови како мојот, ќе мора да најдеш некој соговорник достоен на себе. Пробај во една институцаија во Демир Хисар, таму ќе те сфатат.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.365
Поени од реакции
3.150
Значи Косово не е членка на НАТО а ти го земаш како пример што се случува кога некоја земја станува членка на НАТО?

Оваа логика не е за слаби умови како мојот, ќе мора да најдеш некој соговорник достоен на себе. Пробај во една институцаија во Демир Хисар, таму ќе те сфатат.
Што ти е бе на тебе проблемот?
Ти стварно не си арен?
Ти кажав не се во нато но нато е во нив(на Косово, тоа е нивна територија,тие фактички и го формираа Косово)
Не си арен!!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom