Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
А што не ти се допаѓа вистината... Епа жалам, таа е... Ти си тој што охрабрува да смениме име... Вака фино како прв комшија... Хипокризија на ниво... Ајде кога сме веќе таму вие сте во ЕУ и во НАТО колку што знам, дали знаеш да ми кажеш колкава е просечната плата во Бугарија и колку е поголема од Македонија.... И после објасни им тука на овие про ЕУ и НАТО кои реално очекуваат плата 1500+ Евра кога ќе влеземе во ЕУ и НАТО, како тоа имаме скоро иста просечна плата со земја која 10 години (10 ли беа?) е во ЕУ... и дали вреди тоа што го потпишавме со вас и со Грција... за све тоа?
Кажав ти, твоите митове са от Гевгели до Куманово.
Просечната плата е 565 евра.
Да, вреди да си во ЕУ. Нема откаде да ти доjдат фондови както за приватниот сектор, така и за инфраструктура, така и за административен капацитет, така и за екологиja, така и за регионален развоj. Тоа са ти фондови неповратни. Ти днес ги немаш.[DOUBLEPOST=1530049844][/DOUBLEPOST]
Брикс.. Русија, Индија, Кина, Бразил, ЈАР Скоро 3 милијарди пазар е тоа дечко..
Ај кажи што ви даде ЕУ на Бугарија и како успеаја да достигнат таков успех, да ви ја качат просечната плата симболично поголема од таа што ја имаме сега во Македонија после цел тој лоповлук што се случуваше кај нас....
Да, да добар мит. Гледам како соработуват и са отворили пазарите си една за друга...тоа са смешки.
Дали ако сум платил ДДВ во Русиja и извезувам во Кина, Кина ке ми признае платеното ДДВ во Русиja? Дали за сите производи имаш 0% увоз давачка?
Што ни даде ЕУ праша? - Над 7 милиарда евра за правиот програмен период во вид на фондови. От пруги през автопати, еве во моментот сканиране на стамбени сгради преку пари за регионален развоj. ЕУ нема да ти даде во джеб мора сам да ги заработиш. ЕУ ке ти даде можност.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Како бе не се откажал од Еу?

Не водеше националистичка политика која ни ги затвораше целосно вратите за ЕУ ради Грција ?
Аха националистичката политика ги затвара вратите во ЕУ... па ако е така Бугарија и Грција се најнациолистички држави што во општо постојат во Европа и глеј... во ЕУ се...
Ако е така како што велиш еве сега се отворивме како паштета... и глеј... пак нема ЕУ...
Јас би ти препорачал помалце да ја слушаш учителката у градинка и да почнеш да размислуваш со своја глава...


И што на Путин мора да се молиш, ако сакал да има контрола во Мк зошто не искористи шанса целосно да не окупира, вака дрш недај си играт, сигурно не сака и тој земја со муслиманско мнозинство. :D
Никој, ама баш никој од политичкиот врв кај нас, ниту од едните ниту од другите нема никаква блискост, ниту изразил желба, ниту пак би му било дозволено од западните структури инсталирани кај нас да отиде кај путин и да побара соработка која ќе се одрази врз нашите ЕУ и НАТО аспирации.

Да, меѓу националистите кај нас има доста фанови на Путин, ама тоа е тренд во цела ЕУ, не само кај нас... Официјално Путин е со нас во ист однос, каков што е со САД и под ДПМНЕ и под СДСМ....
 
B

Bafra

Гостин
Искрено не знам која ти е намерата што секоја реплика ти е пропратена со сарказам и обид за дискредитација на соговорникот, не разбирам зошто си толку огорчено битие полно со ароганција. Гледаш оти е јавен форум, ниту те знам нити ме знаеш, сепак од учтивост сум ти реплицирал. Одржи некое ниво.

Па реално не сме спремни. Тоа што Бугарија, Романија, Грција...и некои други влегле не спремни пред нас е од други причини, пред се од политичка природа и се грешка која што дури и Европејците ја признаваат. Сепак, ние повторно не сме во состојба да се мериме со важноста на овие држави, гледано од геополитички аспект. Од грешките со Бугарија и Романија ова се реперкусиите кои што паѓаат врз наш грб. ЕУ се изгоре еднаш со нив, сега и на ладно ќе дува. Нас има добро да не претресат пред да влезиме во Унијата.
Во ЕУ има корупција можеби, ама да не заборавиме дека ние сме тие кои што се лигавиме да влеземе кај нив.
За другово немам коментар.

За Албанија се согласувам, барем за економскиот дел не сме ама баш ништо подобри од нив.
Темава и муабетиве ми се виртуелна кооперација. Предноста е што не трошиш за пиво :D , од таму произлегува сарказамот. Така да слободно игнорирај ме, а во други теми сум посериозен :anco:

Тоа огорченоста нешто грешка си. Малку можда не ми е сеедно, но судејќи од мислењава на форумов јасно е дека сакаме да живееме во жабокречина, така ни е најубаво.

За дискредитација немам потреба а ни корист. Ти додуша сам тоа добро го правиш. Пишуваш реферати а притоа со реалноста си скаран. Бугарија нели го открија министерот за земјоделие на ќерка си и доделил 700.000 евра од европските субвенции. Словенија со воените возила од Финска настрада претседателот, а бизнисменот што беше вмешан, однесе фирма во стечај со 800вработени без влакно да му фали. Грција еден куп афери излегоа на површина, те Сименс, те здравство, те градежни итн. Германија го има дизелгејт и случајот со снемување на ЦДто со 2.000 германци кои имале сметки во Швајцарија. Имаш илјадници други, а ти викаш можеби има корупција. o_O

Ако бевме небитни геополитички, историски, толку ли ќе не ебаваа, уценуваа, присилуваа и наметнуваа разни разни глупости :cautious: .... За уши и одма ќе не примеа, ниту ќе им сметавме ниту сме многу па да не ранат ниту па јадеме многу, а сме богата земја. Кога фрлале напалм, што не продолжиле и нагоре јебем ли га. Изгледа добро жарче сме биле за балканов.

Е сега најглавното кој тоа се лигави за во ЕУ и ЗАШТО. .... Ќе да се тие во кои 400постови ги критикуваш а воедно очекуваш спас од нив ;)

Јас кажав, ЕУ никако, ни под разно. НАТО што поскоро.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Аха националистичката политика ги затвара вратите во ЕУ... па ако е така Бугарија и Грција се најнациолистички држави што во општо постојат во Европа и глеј... во ЕУ се...
Ако е така како што велиш еве сега се отворивме како паштета... и глеј... пак нема ЕУ...
Јас би ти препорачал помалце да ја слушаш учителката у градинка и да почнеш да размислуваш со своја глава...



Никој, ама баш никој од политичкиот врв кај нас, ниту од едните ниту од другите нема никаква блискост, ниту изразил желба, ниту пак би му било дозволено од западните структури инсталирани кај нас да отиде кај путин и да побара соработка која ќе се одрази врз нашите ЕУ и НАТО аспирации.

Да, меѓу националистите кај нас има доста фанови на Путин, ама тоа е тренд во цела ЕУ, не само кај нас... Официјално Путин е со нас во ист однос, каков што е со САД и под ДПМНЕ и под СДСМ....
Јасно ми е дека ни го турија вгрло со одлуката денеска, и пишав дека Грујо испадна најснаодлив, барем се наполна кеш.
Тераше анти ЕУ политика, Грција се палеше, народот се ложеше, Еу го молеше, Заев изиграваше револуција, а овај и фамилијата се натоварија за 100 години.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Кажав ти, твоите митове са от Гевгели до Куманово.
Просечната плата е 565 евра.
Да, вреди да си во ЕУ. Нема откаде да ти доjдат фондови както за приватниот сектор, така и за инфраструктура, така и за административен капацитет, така и за екологиja, така и за регионален развоj. Тоа са ти фондови неповратни. Ти днес ги немаш.[DOUBLEPOST=1530049844][/DOUBLEPOST]
Да, да добар мит. Гледам како соработуват и са отворили пазарите си една за друга...тоа са смешки.
Дали ако сум платил ДДВ во Русиja и извезувам во Кина, Кина ке ми признае платеното ДДВ во Русиja? Дали за сите производи имаш 0% увоз давачка?
Што ни даде ЕУ праша? - Над 7 милиарда евра за правиот програмен период во вид на фондови. От пруги през автопати, еве во моментот сканиране на стамбени сгради преку пари за регионален развоj. ЕУ нема да ти даде во джеб мора сам да ги заработиш. ЕУ ке ти даде можност.
Кого лажеш бе, https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_European_countries_by_average_wage
439 кај вас, 385 кај нас....
Колку време сте во ЕУ?
За ова ли вреди да го мењаме името ?
Што сте добиле од ЕУ освен егзодус на квалитетен кадар ?
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.703
Поени од реакции
1.610
Единствено решение за опстојување на државата е влегување во Федерација на некоја држава, на пример станување 51ва држава на САД, така ќе немате проблем ни со име, ни со знаме, ни со економски проблеми, а ќе имате голема независност, слично како во Југославија што било, тогаш никој не се бунел за името, пошто реално си било за внатрешна употреба, а со вакво решение 99% од населението би прифатило со раширени раце, но ова е невозможно за жал.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
Две солзи ми капнаа :D
Знам, и тие не се застанати од липање дека не ти се бендиса твитчето :ROFLMAO:

Точно! Влегуваат од една контрадикторност во друга. На економски план се тотална нула. Ја ставија во залог економијата на сметка на некои други работи за кои што предходно никаде не се спомнуваа, ни преговорите за името, ниту пак договорот со Бугарија, суптилно се обидоа да го провнат и законот за јазиците, додека ветувањата кои што примарно ги користеја за да дојдат на власт ги ставија во втор план.
Не може да биде точно пошто не се разбравме, тоа од крајност во крајност чисто се однесуваше на надворешната политика, ти напиша дека бевме делумно изолирана земја, на шо додадов дека се оди од крајност во крајност, со тоа мислев од библиска земја, лулка на цивилизацијата и насјтар народ со претходната власт, до Тито не направи во `44 со сегашниве.

Друго се горе долу тука се некаде, тесна е трката, некаде полоши, некаде најлоши итн :icon_lol:


Добро ајде, алтернативи на ЕУ и НАТО што се ?

Пошо очигледно е дека сами не можеме.
Израел да не земи под концесија, и пак ќе си го иаме муабетот со сите и никој ни по дома ни по комшии нема да не замара :jeeee:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Јасно ми е дека ни го турија вгрло со одлуката денеска, и пишав дека Грујо испадна најснаодлив, барем се наполна кеш.
Тераше анти ЕУ политика, Грција се палеше, народот се ложеше, Еу го молеше, Заев изиграваше револуција, а овај и фамилијата се натоварија за 100 години.
Не бе чоек, многу си грешка... Зајо е копија на Грујо... ја продолжува неговата политика, тоа коњите, аеродромите, автопатите се за да народот осети вина демек ние сме криви, Зајо беше тука да не подсети дека грдото лице на Македонецот е криво, и оп место Македонско племе да стаенеме северномакедонска цивилизација.... А Мицко рече, ќе учествува на референдум... Тоа не ли ти збори дека се заедно во орото?? Додека ние тераме прикаски Љубчо-Бранко, Грујо-Зајо, Црвенкапа Волкот и седумте јариња... не однесе матната...
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Кого лажеш бе, https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_European_countries_by_average_wage
439 кај вас, 385 кај нас....
Колку време сте во ЕУ?
За ова ли вреди да го мењаме името ?
Што сте добиле од ЕУ освен егзодус на квалитетен кадар ?
1107 лева за Q1, сега извади калкулатор и смени по курс 1.95583 лева за Евро.

https://m.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2018/05/14/3178774_srednata_zaplata_dostiga_1107_lv_prez_mart/
Тоа што ти лажеш не значи дека лугето лажат.
Памтиш преди? Вие 200 марки, ние 10 долара. Па еве тоа добивме.
Квалитетниот ти кадар и сега со бугарски пасош е во ЕУ. Нема да можеш да зад'ржиш кадар со сила и стари трикови...ако рачунаш на тоа... обречен си. Свести се докато има време и ако си загубил много, ако сега отново не се Свестиш... После ке ти е касно. Генерациja изгубивте во антиквизациja, генерации сакате да држите како во затвор... Даj на лугето можност само да бират што сакат и каде да живеат.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Не бе чоек, многу си грешка... Зајо е копија на Грујо... ја продолжува неговата политика, тоа коњите, аеродромите, автопатите се за да народот осети вина демек ние сме криви, Зајо беше тука да не подсети дека грдото лице на Македонецот е криво, и оп место Македонско племе да стаенеме северномакедонска цивилизација.... А Мицко рече, ќе учествува на референдум... Тоа не ли ти збори дека се заедно во орото?? Додека ние тераме прикаски Љубчо-Бранко, Грујо-Зајо, Црвенкапа Волкот и седумте јариња... не однесе матната...
Не ме интересира кој што е, јасно е како ден, 0 инвестиции имаат досега.

Ево, јас треба пример да одлучам за мојата иднина дали да ја чекам овде или да ја барам среќата надвор, ти како паметен што очекуваш од оваа земја за 5 години, ќе ја бидит или не ?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
1107 лева за Q1, сега извади калкулатор и смени по курс 1.95583 лева за Евро.

https://m.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2018/05/14/3178774_srednata_zaplata_dostiga_1107_lv_prez_mart/
Тоа што ти лажеш не значи дека лугето лажат.
Памтиш преди? Вие 200 марки, ние 10 долара. Па еве тоа добивме.
Квалитетниот ти кадар и сега со бугарски пасош е во ЕУ. Нема да можеш да зад'ржиш кадар со сила и стари трикови...ако рачунаш на тоа... обречен си.
Абе памтам јас која беда бевте, ама памтам и дека пред да влезете во ЕУ се подоправивте... од кога влеговте во ЕУ не рипнавте ни 20%...
 

Nro

Член од
13 јуни 2018
Мислења
75
Поени од реакции
123
Ете препорака добивме, што не сме задоволни сега? Што сакаме, да не примат до овој Илинден? Се лутиме што убаво ни кажуваат дека треба да правиме реформи, да се справиме со корупцијата, криминалот, да устроиме судство...? Или кај нас е се ок па сега нема што да се реформираме, сега треба вакви какви што сме да не примат уште денес ако може...... ама не мразат европјаните, не е да ние не сме спремни...[/QUOTE
Која препорака ја добивме жити се, кај го прочита ова или на телма слушна,условна пази на овој збор условна препорака што значит дека и догодина некој пак можит да не блокират.Хан и Могерини што сакает может да изјавуваат тие немаат моќ да одлучуваат за ова.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.974
1107 лева за Q1, сега извади калкулатор и смени по курс 1.95583 лева за Евро.

https://m.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2018/05/14/3178774_srednata_zaplata_dostiga_1107_lv_prez_mart/
Тоа што ти лажеш не значи дека лугето лажат.
Памтиш преди? Вие 200 марки, ние 10 долара. Па еве тоа добивме.
Квалитетниот ти кадар и сега со бугарски пасош е во ЕУ. Нема да можеш да зад'ржиш кадар со сила и стари трикови...ако рачунаш на тоа... обречен си. Свести се докато има време и ако си загубил много, ако сега отново не се Свестиш... После ке ти е касно. Генерациja изгубивте во антиквизациja, генерации сакате да држите како во затвор... Даj на лугето можност само да бират што сакат и каде да живеат.
Нас 500 евра просечна ќе ни донесе Заев до крај на мандат, без ЕУ. Џабе се фураш.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Не ме интересира кој што е, јасно е како ден, 0 инвестиции имаат досега.

Ево, јас треба пример да одлучам за мојата иднина дали да ја чекам овде или да ја барам среќата надвор, ти како паметен што очекуваш од оваа земја за 5 години, ќе ја бидит или не ?
ако си способен, ако си вреден и ако си снаодлив... сегде ќе те биде, па и тука, само под услов да нема војна..
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Абе памтам јас која беда бевте, ама памтам и дека пред да влезете во ЕУ се подоправивте... од кога влеговте во ЕУ не рипнавте ни 20%...
Като памтиш, што прашаш. Па еве доjди па видиш што е и како е. Софиja днес ти има изградено 70% метро систем со пари на ЕУ.
Тоа са ти 40 км под земja избушено со 35 станици. 22 км финансирани от ЕУ.
Во моментот имаш во изградба уште 12 км под земjaта - се пускат 2019 година.
Тоа са милиарди евра. За такви проекти нема откаде да земеш пари дечко. Сега разбирам, дека за тебе тренвот е антиквизациja и шминка со гипс...но вакви работи не се платат от ЕУ.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom