Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 мај 2018
Мислења
30
Поени од реакции
24
Nekoj so se od 2016 bea staveni na dopolnitelna po odnesuvajne na dopolnitelen dokument do odredeniot rok dali ima nekoja promena da kazit da spodelit dase znajt dali se rabotat paralelno ovie na dopolnitelna sto se so site zaostanati godini na nazad. Kolku so znam bea 3 grupi so rokovi mislam, jas bev do april 2018 no nema nisto a koso gledam sigurno ke cekam edna godina dur gi ravcistat prethodnite godini.
Jас сум од 2016, однесов дополнително, ме ставија на проверка од вицепрезидента и еве веќе 3 месеци чекам и ништо.
 
Член од
27 април 2018
Мислења
24
Поени од реакции
21
Se zaebavas ili ozbilno mislis so prasanjevo_Ova sto ti go pisuva znaci deka si dobil bugarsko drzavjanstvo.Cestito.Eve slucaj za edna ipol godina ukaz dobivanje.so sto dokumenti bese?
Znaci vaka,jas i mojot soprug dobivme udostoverenie no razlicno pisuva.Kaj edniot pisuva da odi da si go podigni i da nosi sliki a kaj drugiot da zakazi termin.ZAtoa bev zbuneta.Koj mozi da mi kazi kako odi
Dali bese na proverka od viceto?
Da ,okolu 3 meseci
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
Jас сум од 2016, однесов дополнително, ме ставија на проверка од вицепрезидента и еве веќе 3 месеци чекам и ништо.
da,ti si od 2016 i si odnesol dopolnitelni dokumenti i ete sega si staven na proverka od viceprezidenta.Ama prasanjeto e dali si bil na dopolnitelna proverka pred da odnesis dopolnitelni dokumenti?.I apel do site neka presuvaat jasno i glesno i cito koj sto gi interesira vo vrska so procedurite a za onie sto imaat nekakvi promeni vo vrska so prepiskite ili imaat nesto da spodelas nesto novo toa neka bide so detalni informacii za da imaat drugite orientacija kako se dvizat rabotite.A ne tuka nekoj da objavi nesto polovicno pa da se otepame so postavuvanje na prasanja za istoto!!!!!!!!
 
Член од
5 март 2018
Мислења
156
Поени од реакции
275
Jас сум од 2016, однесов дополнително, ме ставија на проверка од вицепрезидента и еве веќе 3 месеци чекам и ништо.
Koga bese na intervju i koga te stavija na dooolnitelna i posle kolku vreme ti se smeni statusot? I jas sum uste na dopolnitelna od noemvri nema nisto promeneto.
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
uste ne mozete da razgranicete pomegju dopolnitelna proverka posle izvrseniot finalen pregled od sovetot po grazdanstvo i dopolnitelna proverla od viceprezidentot.Alo luge
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Znaci vaka,jas i mojot soprug dobivme udostoverenie no razlicno pisuva.Kaj edniot pisuva da odi da si go podigni i da nosi sliki a kaj drugiot da zakazi termin.ZAtoa bev zbuneta.Koj mozi da mi kazi kako odi

Da ,okolu 3 meseci
Вака,
Кај тој што пишува да си го подигне указот и да понесе две слики,кога ги поддавал документите во амбасада/конзулат навел дека указот ке си го земе од тука,т.е Скопје или Битола,и целата постапка ја пишав неколку постови погоре.
А кај тој што пишува да се закаже термин,незнам дали сте поднесувале тука или во Софија дирекно,битно треба кај што пишува да закажете термин внесувате Ваши податоци и си одбирате датум и време кога ќе го подигнете дирекно од Софија од министерство за правосудие указот,а после одите дирекно во општина за да пријавите адреса и ЕГН(вратете неколку страни наназад имам детално напишано).
 
Член од
1 февруари 2018
Мислења
73
Поени од реакции
65
Вака,
Кај тој што пишува да си го подигне указот и да понесе две слики,кога ги поддавал документите во амбасада/конзулат навел дека указот ке си го земе од тука,т.е Скопје или Битола,и целата постапка ја пишав неколку постови погоре.
А кај тој што пишува да се закаже термин,незнам дали сте поднесувале тука или во Софија дирекно,битно треба кај што пишува да закажете термин внесувате Ваши податоци и си одбирате датум и време кога ќе го подигнете дирекно од Софија од министерство за правосудие указот,а после одите дирекно во општина за да пријавите адреса и ЕГН(вратете неколку страни наназад имам детално напишано).
Dali znaes za mojov slucaj nesto:
Adreda i egn podnesov vo ambasada mi pobaraa samo 3 sliki, uplata vo uni banka 25 evra, 10 evra za adresa i egn zaedno. Mi kazaa do avgust ke bide se gotovo i da si gi zemam od opstina sredec vo Sofia.
Koga i za kade treba izvod moj preveden i legaliziran? Dali preveden i legaliziran vo skopje ke go prifatat tamu.
I dali na bul, Marija luiza mozam da se slikam za ekspres licna karta (pisuva izdavanje do 8 rabotni saati)[DOUBLEPOST=1530018522][/DOUBLEPOST]citav unazad i nekakvi svedoci za slukanje?
Sti e toa??
 
Член од
12 мај 2017
Мислења
20
Поени од реакции
4
Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Битолја-Македонија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат. Sega so treba da pravam ve molam nekoj ako znaj da mi kazi kako e postapkata za da se slikam za pasos i licna karta
 
Член од
27 април 2018
Мислења
24
Поени од реакции
21
Вака,
Кај тој што пишува да си го подигне указот и да понесе две слики,кога ги поддавал документите во амбасада/конзулат навел дека указот ке си го земе од тука,т.е Скопје или Битола,и целата постапка ја пишав неколку постови погоре.
А кај тој што пишува да се закаже термин,незнам дали сте поднесувале тука или во Софија дирекно,битно треба кај што пишува да закажете термин внесувате Ваши податоци и си одбирате датум и време кога ќе го подигнете дирекно од Софија од министерство за правосудие указот,а после одите дирекно во општина за да пријавите адреса и ЕГН(вратете неколку страни наназад имам детално напишано).
Zaedno bevme vo konzulat vo Bitola i nikoj od nas ne navede od kaj ke go zeme.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.107
Поени од реакции
3.956
Иначе што бидна сеа со новата процедура на аплицирање во Софија од Јули (со интервју при самото предавање на документи), знае некој како точно иде? Се закажува прво термин за тоа и за колку време даваат термин?
 
Член од
2 мај 2018
Мислења
30
Поени од реакции
24
Ako moze da kazes koga i kade si bil na intervju???

fala odnapred
Sofija, noemvri 2016![DOUBLEPOST=1530023458][/DOUBLEPOST]
Koga bese na intervju i koga te stavija na dooolnitelna i posle kolku vreme ti se smeni statusot? I jas sum uste na dopolnitelna od noemvri nema nisto promeneto.
На интервју Софија 2016, на Проверка од вицепрезидента од Март
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom