Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Франција повторно не заебава, не не признаваше по уставно име, плус имаше вето во Совет за безбедност и неможеше МК да се дефиромизира поради неа, сега не дава почеток на преговори со ЕУ. Шајзен французен што би рекле на Досие Скопје.
Франција нема шанси да дозволи Македонија да е во поповолна ситуација и да влезе во ЕУ пред Србија, нејзиниот традиционален партнер заедно со Грција на Балканот, затоа уште долго ќе играат против нас во корист на Србите и Грците
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.020
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589

Еве го оригиналниот твит. Јас лично не гледам ништо проблематично, напротив, овој гест му беше одличен потег на еден сатиричен начин отворено да се побара поддршка за нашите ЕУ интеграции. Министерството за надворешни такво какво шо e засега добро функционира, без посериозни пиздарии. Демек нас претходно Кардиналот Мезанин ни ја водеше дипломатијата, па сеа ова не чини, посебно во времето на Грујче кој се таму се напика и каква дипломатија беше тоа.

Она шо ми смета, а нема никаква реакција е откривањето на биста на Бег Ризај на Косово каде лично присуствуваше Рамуш Харадинај, човекот кој ја прдводеше групата во Диво Насеље во Куманово каде и загина. Немањето реакција тука е сериозен проблем, арно ама слабо и патриотите некако да бекнат нешто околу ова. Приредба :icon_lol:
Можеби на прв поглед така изгледа, сигурно и таква била и намерата, шо знам :toe:
Јас еве на пример прв пат кога го прочитав ова ми дојде некако трагикомично, можеби заради фактот што пред тоа не убедуваа дека веднаш од како ќе го решиме спорот со името ќе добиеме покана за НАТО и претпристапни преговори со ЕУ за членство. Искрено не се надевав дека за тоа ќе треба да нудиме гратис гајби со домати на европејциве.
Јас искрено не се разбирам многу од дипломатија, ако ова е добар потег со домативе тогаш (y) за МНР.

Е за ова второво па ми е поочекувано оти си молчат, впрочем Косово си е независна држава која што ние ја признавме. Е сега повремено ни се инфилтрираат преку граница разни вооружени групи од таму и ни отвараат мини војни, ама затоа му ставивме албанец за претседател на собрание, за скоро ќе му го направиме и јазикот втор официјален...вие за една биста сте се фатиле, тоа низ Скопје двоглави орли по раскрсници ставаат, дивоградби од џамии на секој ќош, во собрание и по државни институции ни седат довчерашни терористи кој што лапаат државни пари...па никој за ништо не реагира, сте се фатиле за една биста таму на Косово.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.570
Поени од реакции
13.918
Идејата со доматите му ја дала бугарската министерка, таа ја користела таа "финта", па од тука доаѓа остроумноста :icon_lol: замислете на Макрон му стигнува гајба со патлиџани за да го омекне ставот :pos: трагикомедија.

За ова со референдумов. Каков и да е референдумот и каков и да е неговиот исход, зависи од гласањето во парламентот, дали ќе има двотретинско мнозинство. Тука се е во рацете на опозицијата.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Можеби на прв поглед така изгледа, сигурно и таква била и намерата, шо знам :toe:
Јас еве на пример прв пат кога го прочитав ова ми дојде некако трагикомично, можеби заради фактот што пред тоа не убедуваа дека веднаш од како ќе го решиме спорот со името ќе добиеме покана за НАТО и претпристапни преговори со ЕУ за членство. Искрено не се надевав дека за тоа ќе треба да нудиме гратис гајби со домати на европејциве.
Јас искрено не се разбирам многу од дипломатија, ако ова е добар потег со домативе тогаш (y) за МНР.

Е за ова второво па ми е поочекувано оти си молчат, впрочем Косово си е независна држава која што ние ја признавме. Е сега повремено ни се инфилтрираат преку граница разни вооружени групи од таму и ни отвараат мини војни, ама затоа му ставивме албанец за претседател на собрание, за скоро ќе му го направиме и јазикот втор официјален...вие за една биста сте се фатиле, тоа низ Скопје двоглави орли по раскрсници ставаат, дивоградби од џамии на секој ќош, во собрание и по државни институции ни седат довчерашни терористи кој што лапаат државни пари...па никој за ништо не реагира, сте се фатиле за една биста таму на Косово.
Мислам дека фотографијата што ја одбрале најубаво кажува како изгледа.



 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Идејата со доматите му ја дала бугарската министерка, таа ја користела таа "финта", па од тука доаѓа остроумноста :icon_lol: замислете на Макрон му стигнува гајба со патлиџани за да го омекне ставот :pos: трагикомедија.
Наградно прашање, колку треба да ти биде коефициентот на интелигенција да мислиш дека ова со доматите некој ќе го сфати буквално, и дека навистина ќе им испраќаат гајби со домати?
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.570
Поени од реакции
13.918
Наградно прашање, колку треба да ти биде коефициентот на интелигенција да мислиш дека ова со доматите некој ќе го сфати буквално, и дека навистина ќе им испраќаат гајби со домати?
Колку треба да ти коефициентот да мислиш дека нема да го направат тоа? После сите глупости на шармериве ова и не изгледа како глупост.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Колку треба да ти коефициентот да мислиш дека нема да го направат тоа? После сите глупости на шармериве ова и не изгледа како глупост.
Не треси глупости, срамота е. Се работи за класичен политички маркетинг, и тоа солиден. На тој начин се купуваат симпатии. Не дека е нешто многу важно, но еве со ваква реклама се стига на насловна страна на политички магазини. На Македонија во овој момент и преку потребна помош и внимание.

А дури и кога би испратиле гајби после евентулана покана, и тоа би бил супер маркетиншки потег. Министерството за надворешни е далеку најуспешното министерство на оваа влада на Македонија.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Наградно прашање, колку треба да ти биде коефициентот на интелигенција да мислиш дека ова со доматите некој ќе го сфати буквално, и дека навистина ќе им испраќаат гајби со домати?
Па кој вели дека го сфаќаме буквално, или и тоа треба изрично да биде наведено? Слично како што е со јазикот во договорот, со ѕвездичка и во заграда.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Па кој вели дека го сфаќаме буквално, или и тоа треба изрично да биде наведено? Слично како што е со јазикот во договорот, со ѕвездичка и во заграда.
Едно слично, што да ти кажувам. Генерално пишуваш ОК постови, немаш потреба од идиотски аналогии и компарации. Ова ти беше приглуп коментар.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
Можеби на прв поглед така изгледа, сигурно и таква била и намерата, шо знам :toe:
Јас еве на пример прв пат кога го прочитав ова ми дојде некако трагикомично, можеби заради фактот што пред тоа не убедуваа дека веднаш од како ќе го решиме спорот со името ќе добиеме покана за НАТО и претпристапни преговори со ЕУ за членство. Искрено не се надевав дека за тоа ќе треба да нудиме гратис гајби со домати на европејциве.
Јас искрено не се разбирам многу од дипломатија, ако ова е добар потег со домативе тогаш (y) за МНР.

Е за ова второво па ми е поочекувано оти си молчат, впрочем Косово си е независна држава која што ние ја признавме. Е сега повремено ни се инфилтрираат преку граница разни вооружени групи од таму и ни отвараат мини војни, ама затоа му ставивме албанец за претседател на собрание, за скоро ќе му го направиме и јазикот втор официјален...вие за една биста сте се фатиле, тоа низ Скопје двоглави орли по раскрсници ставаат, дивоградби од џамии на секој ќош, во собрание и по државни институции ни седат довчерашни терористи кој што лапаат државни пари...па никој за ништо не реагира, сте се фатиле за една биста таму на Косово.
Види, нема потреба да спомнеш што не убедуваа за да го заобиколиш конкретното прашање, што има смешно во гестот?

Едноставно е, во светот има нормални земји кои не се дават во патетика како нас, не можеш да им пристапиш јавно со името не го даваме и смрт на предавнците, сама по себе е сатирична идејата, не знам кој е тој паметен од центарот за лажги со опашки што даден насоки да се исмејува нешто шо во старт е несериозно. Уше полошо е шо по инерција се затрчаа проловите по тоа.


Мислам дека фотографијата што ја одбрале најубаво кажува како изгледа.



Еве го цел текст:

Macedonia: Back us for EU, and we’ll send you fresh tomatoes
Historic deal with Greece to end decades-long name dispute opens possibility of Balkan country’s EU membership.

Macedonian Foreign Minister Nikola Dimitrov has offered anyone who supports starting EU accession talks for his country a “fresh” incentive.

“Whoever supports the start of the accession talks for Macedonia with the EU next week, we promise to send you a fresh package of Macedonian tomatoes by post,” Dimitrov tweeted Sunday, assuring potential backers it is “the tastiest tomato in the world.”


A decades-long dispute with Greece over its name had put Macedonia’s EU and NATO membership bids on hold for years. An agreement reached between Athens and Skopje earlier this month — which would rename the Balkan state the Republic of North Macedonia — now paves the way for Macedonia to begin membership talks.

The EU’s General Affairs Council — a monthly meeting of European affairs ministers from all EU member countries — is expected to discuss enlargement Tuesday ahead of an European Council summit in Brussels later this week.

EU countries mainly fall into two camps: those who favor enlargement and those who, like France and the Netherlands, stress security concerns and want to postpone discussions over new members until after Brexit and European Parliament elections next year.

The name deal, which was ratified by Macedonia’s parliament soon after it was signed, still requires the approval of the Greek parliament. Greek Prime Minister Alexis Tsipras faces significant resistance from the main opposition party, New Democracy, and members of his own Cabinet. Nationalists in both countries remain opposed to the name change.

Authors:
Gabriela Galindo
Апсолутно никаде не гледам саркастични елементи во текстот, напротив, мислам дека твитот им е дури симпатичен.

Ама не е лошо да се стави некој текст за СК2014 или да речиме авантурите на Антони Хер Флик Милошев како прв човек на дипломатијата. Интересно е шо праеле со нашите ДКП, кој се исповработиле итн. Се тоа во одбрана на татковината.

Битно сите по инерција следат твитер коловоџите од центарот за лажги со опашки, сите јуриш без некој да размисли со своја глава.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Едно слично, што да ти кажувам. Генерално пишуваш ОК постови, немаш потреба од идиотски аналогии и компарации. Ова ти беше приглуп коментар.
Добар спинер си ти[DOUBLEPOST=1530011846][/DOUBLEPOST]
Види, нема потреба да спомнеш што не убедуваа за да го заобиколиш конкретното прашање, што има смешно во гестот?

Едноставно е, во светот има нормални земји кои не се дават во патетика како нас, не можеш да им пристапиш јавно со името не го даваме и смрт на предавнците, сама по себе е сатирична идејата, не знам кој е тој паметен од центарот за лажги со опашки што даден насоки да се исмејува нешто шо во старт е несериозно. Уше полошо е шо по инерција се затрчаа проловите по тоа.




Еве го цел текст:



Апсолутно никаде не гледам саркастични елементи во текстот, напротив, мислам дека твитот им е дури симпатичен.

Ама не е лошо да се стави некој текст за СК2014 или да речиме авантурите на Антони Хер Флик Милошев како прв човек на дипломатијата. Интересно е шо праеле со нашите ДКП, кој се исповработиле итн. Се тоа во одбрана на татковината.

Битно сите по инерција следат твитер коловоџите од центарот за лажги со опашки, сите јуриш без некој да размисли со своја глава.
Ова е твое субјективно мислење и е океј. Еве јас на пример не разбирам што има симпатично во ова. Од моја дистанца изгледа смешно, дури и граничи со моменти на патетика и очај. Она што за мене е во фокус е договорот, содржината во него, она за што шест месеци овие двајцава градинари преговараа, овој доматаров и корнишонот. Мене тоа не ми е симпатично нити шармантно, посебно кога ќе ми текне дека пред само недела дена единствена пречка на патот кон ЕУ ни беше велено дека е Грција.

Зошто оваа шармантна дипломатија не беше способна да ги прочита сигналите внатре во ЕУ и да дојде до заклучок дека владее скепса кај поедини членки кон проширувањето, предимно Франција и Холандија? Нели патот беше чист со договорот? Зошто овие работи порано не беа земени во предвид, кога имаше време да се превенираат порано а не сега да чекаме на гајбите со домати на Димитров и да се тешиме колку генијални потези се тоа.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom