Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Ne mozam da kazam deka ke dojdam ko ne znam koga ke bide i dali na toj datum bi imal drugi obvrski. Ne e seriozno bez takvi informacii da tvrdam deka ke dojdam, neli. Ako mozam sekako ke dojdam i kako primer navedov deka i 2004ta bev dojden a i na lokalnite izbori posle spojuvanjeto na Kicevskite opstini za da poddrzam Makedonski kandidat. Ne moram ovde da se pravdam ili dokazuvam ama ete ako baras primeri, tuka se. Od druga strana pa imame Makedonci vo Makedonija koi na referendumot ne izlegle ili bi glasale za steten dogovor kako toj za imeto. Tie se problemot a ne nie vo dijasporata. Ako vi e tolku bitno da glasame i zaednicko kako Makedonski narod da go otfrlime ovoj steten dogovor togas borete se so nas da mozeme na elektronski ili drug pat da ucestvuvame na referendumot.
Јас пак ќе кажам, за Македонија не треба да се двоумите. Толку станавте гласни со промената на власта во државава а пред тоа како да не постоевте, никаде ве немаше. Дојде зз на власт, се појавивте со смешни собири пред странски амбасади во групи од по 10-15 луѓе и сега кога доаѓа до опција за промена на државно име ти ми викаш дека не знаеш дали ќе дојдеш а не ни знаеш за организирано доаѓање во државава?

Inace sto pati sum rekol i pak ke recam deka od dijasporata redovno ima pomos i donacii i godisen priliv vo Makedonija od 1 milijarda Evra. Ako ti nemas informacija za toa, toa e tvoj problem. Ako nekoj klub ili crkovna opstina donira pari toa go pravi so iskreni nameri da pomaga a ne da dobie nekoj golem publicitet pa zatoa i retko nesto ima po mediumive (koi na druga strana se prvi pri plukanje po dijasporata). Tvoje e da mi veruvas ili ne ama svedok sum na mnogubrojno akcii, biranja pari i prakjanje vo Makedonija. Najmasovno bese pri bojnata 2001va samo vo toj grad kade sto bev vo toj klub/crkovna opstina se sobraa ogromni sredstva i drugi donacii kako lekovi ili obleka i sve. No dali ke stigne kade sto e nameneto ne sekojpat e cisto jasno zatoa sto na nekoi donacii vo Makedonija im se gubi tragata.

Kako i da sakas vrti no bez dijasporata Makedonija odamna, posebno ekonomski, ke bese krahirana.


Не можам да ти опишам на колку нивоа е смешно ова што го имаш пишано, дека Македонија ќе крахирала без дијаспората. Си прочитал нешто некаде ама не си дочитал. Парите се испраќаат, ама се испраќаат за живот а не како инвестиција. Ако ти на братучед ти му дадеш 50 евра за патики е твое ама друго е да вложиш 50 евра. Три секунди гуглање ти треба за да дојдеш до оваа изјава на оној Богоев или како и да се викаше од 2014та.

Едит:
upload_2018-6-15_10-56-41.png
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.800
Колку сме заглавени не веруам никад да искочиме од ова дно кое не држи 30 години али не удри ептен јако последниве 3-4.

Смешно, трагично и интересно или како сакате наречете го е тоа шо да овој договор беше протнат од ВМРО тогаш пак ќе имавме куртони шо ќе го оправдуваа а пак овие другиве немаше да ја даваат Македонија и слично.
Многу сме без кичма, без никакво национално единство кое би играло клучна улога у зачувување на она малце достоинство шо ни остана, ако некад сме го имале, овие 10-12 години буквално ни ебаа матер политичкиве партии, го поделија народот до максимум и искрено не глеам дека некогаш ќе се опраи работата.

Се глеа дека договорот не го бива и смешно е шо пробува да го протне онака набрзина па уште и ќе глуми навреден после ова шо Иванов му го напраи, бреј Иванов да те избрка од канцеларија, човек шо цело време служи за потсмев али ете и он да повлече некој паметен потег у овие 8 години.

Мизерно е што го доведоа народот на дереџе да мора да се согласува со секоја срање одлука само пошо ќе го вработат во администрација или ќе му завршат некоја друга услуга која и онака мораат да ја завршат.

Којзнае шо ќе биде со нас ама знам дека у ЕУ и кај и да курац сакаме тешко да влеземе у скоро време, ќе ни гo испоизнапикаат сеа овие од Атина па време е да се спремиме и за коа ќе дое време за овие од другава страна и ваљда ќе бидеме раат.
 
Последно уредено:

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.477
Поени од реакции
22.085
More Peja postavuvas posebni uslovi za dijasporata. Kako mozam da recam ke dojdam a ne znam ni datum ni nisto. Ne mozam da garantiram i bi bilo neseriozno toa da pravam. Ako sum protiv promena na ime imam pravo toa da go kazam kako sekoj. Baras sve da ostam i da dojdam a imas komsii koi denta ne izleguvaat oti na primer vrnelo. Dvoen arsin od sekojpat ste imale prema dijasporata i toa ubavo go pokazuvas.

A ako izlegle 15 Makedonci da protestiraat srede Berlin, Frankfurt, Pariz ili Melbourne toa se 15 poveke nego na primer vo Skopje, Bitola, Tetovo.

A toa so parite. Ebate takvi investicii kako poslednive koi na drzavata i nosat steta odnosno poveke gi cini nego sto ima benefit. Na pocetok od 90tite mnogu od dijasporata sakaa da investiraat i investirale no bea izigrani i ograbeni od lokalnite serifi i oligarsi. I so toa zavrsi prikaznata. Nikoj ne e budala pak da vlozuva a nekoj lokalen serif da mu zeme sve. Vasa zadaca e da napravite povolni uslovi za investicii i sto e najvazno, vladeenje na pravoto da bidat zastiteni investiciite, pa ke investirame. Moze taka?

I ja ako na vnuk mi mu davam 50€za patiki togas toj gi trosi tuka, znaci vnesuva devizi vo sistemot i vo drzavata i plus negovite roditeli ne mora da oddelat 20% od prihodite za patiki tuku mozat tie da gi trosat za drugi bitni raboti. Sto se podcenuvaat tie davacki ne znam. Na kraj nie gi davame parite na nasite rodnini i braka i sestri za da pomogneme malce. Kolku lugje so tie 50-100€ mesecno go vrvat mesecot sam ne si svesen. Ako nemas primer koj go poznavas toa ne znaci deka ne postojat takvi slucaevi vo golema masovnost.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
А на вистинските ВМРО-вци, а не тие како @Име И Презиме , главен непријател им е Турција, а не Грција и Србија.
Уште од 903-та.[DOUBLEPOST=1529054184][/DOUBLEPOST]
Кренете раце високо горе, наше ќе биде и Тесалонишко Поле. :vozbud:
„Мори чупи касторичанки“ (место костурчанки)
Сериозна работа ќе не чека. Ќе треба илјадници вработени да прилагодуваат се и сешто, Солун-Тесалоники, Лерин-Флорина, Костур-Касториа....

А за чудо, Бугарите, Србите... си го викаат Солун без проблем.
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
More Peja postavuvas posebni uslovi za dijasporata. Kako mozam da recam ke dojdam a ne znam ni datum ni nisto. Ne mozam da garantiram i bi bilo neseriozno toa da pravam. Ako sum protiv promena na ime imam pravo toa da go kazam kako sekoj. Baras sve da ostam i da dojdam a imas komsii koi denta ne izleguvaat oti na primer vrnelo. Dvoen arsin od sekojpat ste imale prema dijasporata i toa ubavo go pokazuvas.

A ako izlegle 15 Makedonci da protestiraat srede Berlin, Frankfurt, Pariz ili Melbourne toa se 15 poveke nego na primer vo Skopje, Bitola, Tetovo.

A toa so parite. Ebate takvi investicii kako poslednive koi na drzavata i nosat steta odnosno poveke gi cini nego sto ima benefit. Na pocetok od 90tite mnogu od dijasporata sakaa da investiraat i investirale no bea izigrani i ograbeni od lokalnite serifi i oligarsi. I so toa zavrsi prikaznata. Nikoj ne e budala pak da vlozuva a nekoj lokalen serif da mu zeme sve. Vasa zadaca e da napravite povolni uslovi za investicii i sto e najvazno, vladeenje na pravoto da bidat zastiteni investiciite, pa ke investirame. Moze taka?

I ja ako na vnuk mi mu davam 50€za patiki togas toj gi trosi tuka, znaci vnesuva devizi vo sistemot i vo drzavata i plus negovite roditeli ne mora da oddelat 20% od prihodite za patiki tuku mozat tie da gi trosat za drugi bitni raboti. Sto se podcenuvaat tie davacki ne znam. Na kraj nie gi davame parite na nasite rodnini i braka i sestri za da pomogneme malce. Kolku lugje so tie 50-100€ mesecno go vrvat mesecot sam ne si svesen. Ako nemas primer koj go poznavas toa ne znaci deka ne postojat takvi slucaevi vo golema masovnost.

Можеш да речеш дека ќе дојдеш, за Македонија се работи а не за попуст во Веро па да можеш да го прескокнеш. Има ли нешто што е побитно од Македонија и зачувување на идентитетот? Па тоа е свето име мамето.....

Иначе, штом не инвестирате, не објаснувај како живееме од пари на дијаспората и како би крахирале како држава да ги нема дијаспорците, ти кажав, пресмешна е таа констатација.

Имам пример, во Србија, тука немам. (мртов сериозен сум за ова, не кажувам вицови ко ти за тоа дека дијаспората ја држи економијата во Македонија).
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Абе 900 илјади нема шанси да ги извадат да гласаат, без Вмро да извади пола гласачко тело на референдум.

Само распишување на консултативен референдум ги спасува. Ама па со тоа ќе падне легитимитетот на целото решение.
Гласовите во Собрание за измена на Устав ги нема исто така.

Не се предавајте веднаш па и вие, интересното допрва почнува :)
Ако не помине референдум (со бојкот), многу е веројатно да се оди на избори и да се дотера ВМРО ДПМНЕ да има под 40 пратеници. Односно, остатокот да е 2/3-ски дел. Е тогаш е готова работата. А избори се лесни за дотерување. Плус, со моќни спонзори од надвор.[DOUBLEPOST=1529055643][/DOUBLEPOST]
Не можам да ти опишам на колку нивоа е смешно ова што го имаш пишано, дека Македонија ќе крахирала без дијаспората.
Би крахирале. Парите се многу милиони евра годишно. Тие се помош за роднините, ама влегуваат во државата, се трошат, се вртат, се оплодуваат..
 
И

Име И Презиме

Гостин
Ако не помине референдум (со бојкот), многу е веројатно да се оди на избори и да се дотера ВМРО ДПМНЕ да има под 40 пратеници. Односно, остатокот да е 2/3-ски дел. Е тогаш е готова работата. А избори се лесни за дотерување. Плус, со моќни спонзори од надвор.
Се сомневам дека повторно би имало избори.Ши.птарите не би прифатиле бидејки во нивниот блок нема позиција и опозиција.Сплотени се во исти ставови за двојазичност и што повеке права.
Зајко би прифатил избори само ако не помине оваа лакрдија со името, да може да си го продолжи политичкиот живот.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.706
Поени од реакции
36.673
@Peja989 , @Ne_sum_ja Ok, ne sakate da projde dogovorov vo ovaa forma, de fakto ostanuvame uste dolgi godini ( koj znae kolku ) bez Nato i bez pocnati pregovori za Eu, pa me interesira, vie dvajca vo kakva forma ja gledate Makedonija za 5 godini od sega ?
Точно без решение со Грците ние остануваме надвор од ЕУ и Нато и со несигурна иднина.

Но, проблемот е што договорот не нуди никакви гаранции дека ние ќе станеме одма членки на ЕУ и НАТО. Членството во НАТО е условено со уставна ревизија. Членството во ЕУ ќе биде можно по завршување на овој долг процес на внатрешно преименување.

Во тој процес Грција ја има можноста во секој момент да рече "не правите доволно, го прекршувате договорот, ова или она не е преименето" и пак да ни стави рампа. Ова сум убеден дека ќе биде искористено од Грција најмалку еднаш. Ние веќе ќе бидеме на пола пат од договорот и нема да постои опција враќање назад па ќе мора дополнително да го исполнуваме секој услов. Промена на името за внатрешна употреба и дава право на Грција да биде надзорник и да оценува дали правиме или не правиме доволно.

Немаме никакви гаранции за нас дека ќе се добие членство во ЕУ.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Зголемена фреквенција на возила на граничниот премин Богородица
15. ЈУНИ 2018 - 10:53 | МИА



Гевгелија, 15 јуни 2018 (МИА) - На граничниот премин „Богородица“ има зголемена фреквенција на возила поради продолжениот викенд во Македонија, но не се чека подолго од десетина минути.



Во изминатите 24 часа од земјата излегле 12.000 патници од кои 6.500 се македонски граѓани.

- Гужвата од возила и автобуси во моментот е голема, но задржувањето на патниците не е подолго од пет до десет минути кои се потребни за извршување на царинските формалности. Тоа значи дека на „Богородица“ се функционира беспрекорно со ставање во функција на сите раположливи капацитети, изјави за МИА командирот на Граничната полиција, Миле Тошев.

На грчкиот дел од границата колоната возила е некаде до граничниот камен со Македонија, но и таму задржувањето не е подолго од петнаесетина минути.

Фреквенцијата на граничниот премин Богородица е зголемена уште од почетокот на месецов поради летувањето на странските и македонските туристи во Грција.

 
И

Име И Презиме

Гостин
Точно без решение со Грците ние остануваме надвор од ЕУ и Нато и со несигурна иднина.

Но, проблемот е што договорот не нуди никакви гаранции дека ние ќе станеме одма членки на ЕУ и НАТО. Членството во НАТО е условено со уставна ревизија. Членството во ЕУ ќе биде можно по завршување на овој долг процес на внатрешно преименување.

Во тој процес Грција ја има можноста во секој момент да рече "не правите доволно, го прекршувате договорот, ова или она не е преименето" и пак да ни стави рампа. Ова сум убеден дека ќе биде искористено од Грција најмалку еднаш. Ние веќе ќе бидеме на пола пат од договорот и нема да постои опција враќање назад па ќе мора дополнително да го исполнуваме секој услов. Промена на името за внатрешна употреба и дава право на Грција да биде надзорник и да оценува дали правиме или не правиме доволно.

Немаме никакви гаранции за нас дека ќе се добие членство во ЕУ.
Грците и онака без договорот не блокираа 2пати.Сега би им биле на копче за што сакаат во сојуз со бугарите.
Србите молчат! Пички.Со нив не знаеме на што сме, иако братски народ ова она на крај и они би не збрчиле.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.800
Грците и онака без договорот не блокираа 2пати.Сега би им биле на копче за што сакаат во сојуз со бугарите.
Србите молчат! Пички.Со нив не знаеме на што сме, иако братски народ ова она на крај и они би не збрчиле.
После инстантното признавање на Косово неаме шо да бараме поеќе со/од Србија.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Договорот ај што е штетен и пред се смешен и циркузантски е, но уште е полошо на каков шверцерски начин е донесен, слично како и законот за јазиците т.е. јазикот за двојазичност на територија на цела држава, исто така лани беше потпишан по кратка постапка и законот за добрососедство со Бугарија, командант Форина (Таљат) беше изгласан ко на БитПазар на тезга хаха кренаа раце 30 пратеници и оп готово ... упс а па како дојде оваа власт на власт со постизборен инженеринг но ај да не навлегувам во тоа ... додуша и ДПМНЕ цела деценија носеа закони на шверцерски начин без дебати и дискусии но тоа е тоа толку е капацитетот на овој народ, на оваа држава и на овие пајтонски партии кои ги имаме ДПМНЕ СДС ДУИ(УЧК) ДПА БЕСА(Беса1 и Беса2) :ROFLMAO:
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Се сомневам дека повторно би имало избори.Ши.птарите не би прифатиле бидејки во нивниот блок нема позиција и опозиција.Сплотени се во исти ставови за двојазичност и што повеке права.
Зајко би прифатил избори само ако не помине оваа лакрдија со името, да може да си го продолжи политичкиот живот.
Имај го на ум „странскиот фактор“. Без него ни Грција не верувам да се сложеше со договоров. Затоа и ќе нема кај нив референдум. Ќе играат на овезбедување на мнозинство во грчото собрание, ако некој не гласа, тука е ПАСОК.
Кај нас е потежок процесот, во смисол на процедура. СДСМ ги обработија. Најдоа човек за тоа, од Муртино. Го донесоа на власт. Секако дека тоа не е доволно. Сега, ќе видиме Мицко дали ќе е приморан да повика на излезност и да се гласа против. Со тоа ќе се обезбеди цензусот за успешен референдум. Следно ќе е да се обезбеди мнозинство. СДСМ, Албанци, Павле Трајанов, Ромите, Лиле од ДОМ... Ако случајно не се успее, убеден сум дека на следните избори ќе се обезбеди 2/3-ско мнозинство за гласање на се што треба. А и да помине референдумот, пак ќе се обезбеди тоа мнозинство на избори, за промена на уставот, ако претходно не се среди со ВМРО ДПМНЕ.
 
И

Име И Презиме

Гостин
После инстантното признавање на Косово неаме шо да бараме поеќе со/од Србија.
Не признавањето на црквата си го направи своето.Братскиот народ што протестиравме и кршевме амбасада за нив за светот да види бунт против Нато .Ни се ситат на проблемите со ши.птарите а сами се удавија у фекалии.Карма!



Туку фала курцу ке прскале против комарци.Шилегов је.ем те у тој бабурест нос ко гз.Колку што сум информиран нели треба да не врне за да делува отровот?


https://sitel.com.mk/v-nedela-kje-se-izvrshi-avionsko-prskanje-protiv-komarci-vo-jugoistokot
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.780
Поени од реакции
5.046
Договорот ај што е штетен и пред се смешен и циркузантски е, но уште е полошо на каков шверцерски начин е донесен, слично како и законот за јазиците т.е. јазикот за двојазичност на територија на цела држава, исто така лани беше потпишан по кратка постапка и законот за добрососедство со Бугарија, командант Форина (Таљат) беше изгласан ко на БитПазар на тезга хаха кренаа раце 30 пратеници и оп готово ... упс а па како дојде оваа власт на власт со постизборен инженеринг но ај да не навлегувам во тоа ... додуша и ДПМНЕ цела деценија носеа закони на шверцерски начин без дебати и дискусии но тоа е тоа толку е капацитетот на овој народ, на оваа држава и на овие пајтонски партии кои ги имаме ДПМНЕ СДС ДУИ(УЧК) ДПА БЕСА(Беса1 и Беса2) :ROFLMAO:
Си имаш мали и вонпарламентарни партии за нив гласај си или бојкотирај не гласај...Али на Македонче битно му е дали курто или мурто ќе го крка или кој што крадел, мадел и мутел.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom