Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.269
Поени од реакции
22.029
@jamajka pocna zesko i po podrumi da stanuva :cautious: Sve zivo i divo izleze so stav.
Tuku kaj e @Mafo1 da ne znae nekoj. Edinstveno nego tuka go priznavam kako original clen na SDSM so kniska so se i samo toj moze da prenese oficijalen stav na clenstvoto od desetti esalon ili narodski kazano plakatolepacite.
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.692
Поени од реакции
12.685
Ве читам вака со коментариве од „економски аспект“ ќе добиеме, ние што сме со бизниси, дилпоми, кадри, курци палци ( а реално не зборувате ниту за 10% од тие кадри али ок ). Ако веќе имате толкави проблеми овдека, а еве сте високо квалификувани и барани, продадете го бе бизнисот.

Земи тоа кешарица што ќе ви понудат за вашите „успешни бизниси“, или успешни кариери, земете си опремнина, аплицирајте си во било која друга држава ( пошто сте високо квалитетен кадар, не ќе ви е проблем да ве примат ) и иселете се. Границите се отворени. Секогаш биле отворени. Пошто и онака кур ве заболе дали сте Македонци или не.

Не извртувам зборови, директно цитирам:

100% сум за промена на името
Северна Република Македонија!
Влегуваме во ЕУ и сите што јадете гомна како идентитет и други глупости кој црн идентитет бе 2% не се замаравте за македонија сега најдовте да протестирате. МРШ!


Ако те бива, добиј работна понуда, исели се. Докажи се и покажи се, заработи. Веќе ако не те сака никоја од таму, земи си МАКЕДОНКА, повлечи ја со тебе. Ама, ако си голтар овдека, не ти менува ништо тој влез во ЕУ, пошто и таму и овдека си голтар.




Мene me interesira ekonomskiot prosperitet na drzavata vo idnina.
Mene I na sekoj drug so dva reda skolo.

Za iminja I nacionalizmi mozes so grupata pred kooperacija da si diskutiras. Da go kolnete zaev I da peete pesni za aleksandar. Daj use po edno.


Точно така. Економски просперитет. Што во оваа година и не знам веќе колку месеци ( реално ми изгледа како да е цела деценија ) од некаков економски просперитет, некаков закон, абе глас воопшто, вест било каква ништо. Едино само слушам поскапување, поскапување, уште поскапување. Слушам стагнации. Слушам неисплатени плати. Продавање фабрики. Затворање фабрики. Штрајкови. Слушам отпуштени луѓе, раскинати и не продолжени договори.

А во контраст слушам „ ПРАВА! ПРАВА! И УШТЕ ПРАВА! “. Права за Албанци ( не малцинства, за Албанци ). Слушам двојазичности. Слушам официјални откажувања на култура и историја. Слушам права за ЛГБТ и паради. Слушам „ ВЛЕГУВАМЕ ВО ЕУ И НАТО НА ПРОЛЕТ ! (ако не на пролет до есен сигурно ....ако не на есен в година 100 %.... абе ако не в година, на прав пат сме, кај да е ) “

За толку обвинувања према претходната влада ( што ПРВ сум што ќе речам, имаше бројни неправилности и нелогичности во нејзинити дејствувања и политики ), како дефокусирала со името а ништо не направила од економски аспект, а реално намали невработеност за 10% и постојано имаше раст во плати, пензии ( што не беше вртоглав раст, али беше константен и уште поважно ГО ИМАШЕ ) и стагнација а на моменти и намалување на цени, тогаш со исти критериуми ако мериме, што да речиме за оваа ?

А за тоа со школото. Па еве, ја изгледа седев подолго од тие два реда на школо, па до ваков заклучок дојдов. Ама изгледа требаше да прекинам на два, за да ти ја сфатам поентата.




Imas mnogu glup mentalen sklop. Probaj da go vidis svetot od moja perspektiva.
Namesto da go odberam najlesniot nacin I da kidnam nekade kako bugarin, jas sakam da vrabotam makedonski familii I da stvoram nesto tuka I toa sto go stvaram so denari da go prodavam za evra.
Taka rastele drzavite niz istorijata, ne so beganje vo avstralija I kanada.

No se razbira ako jas nemozam ni da go izvezam toa sto sum go stvoril zaradi nekoe glupavo ime I nekoj glupav spor, togas nalet ime u kurac.

Probaj da gi vidis rabotite od moja perspektiva, definitivno ke ti pomogne vo idnina da pridoneses povekje za svojata zaednica.


Глуп ментален склоп ти е реченицата „ ....гледај од моја перспектива, подобро се гледа ....ќе ти помогне во иднина да придонесеш за својата заедница “.
Која заедница? Помеѓу мене и тебе ? Таква заедница не постои бе. Не те сакам со мене во заедница. Заедница се гради на взаемна почит ПРЕД СЕ ! Кон мене очигледно ја немаш. Заедница се гради на взаемни цели. Очигледно ги немаме. А за економски аспект и просперитет, ако тоа ни е единствено заедничко, можам да земам едно црнче од 8 години од Боцвана па и со него таа цел ќе ни биде заедничка.

Еден Сомалијски пират, има „економска перспектива“ и сигурно е финансиски постабилен од поголемиот дел од Сомалија и има и пари и оружје да тероризира популација, ама пак е пират. Пак е гомно од трета класа, во очи на целиот свет, па дури и во очи на рибарот што го тероризира.






Мене ми е битно. Како што ми е битно во овие мои 26 години, што сум се родил како Македонец во Македонија, нешто што го барале и сакале и моите и нивните пред нив, така и мене ми е битно. Битно ми е што постеле овдека, со векови, со милениуми и опстанале. Како окупирана територија и како народ. Јас лично за својата фамилија што сум успеал да најдам, најрано до средина на 18ти век. Живееле на територијава, што се викала Македонија, живееле како Македонци, биле признати како Македонци ( не само од Османлиите/ Турците, туку од цел свет ).

Останале Македонци, останала Македонија. Територијата денешна, што е самостојна е само дел,ама ете од тоа СЕ ОТКАЖАВМЕ, за барем и тој мал дел да си е наш и слободен. Не се тоа бабини деветини што ви ги продаваат „ВМРОвците“ тоа се и факти што ги пишува низ секоја архива во светот. Низ секоја карта и учебник се до 1991. Тоа што вас пробуваат да ве убедат дека постоиме 30 години, или еве од 45та па наваму ( што е уште пожално и успеваат во истото ) тоа е сосем друг муабет.

А со вакви договори и ветувања „ сменете го името па ќе ве примиме во НАТО и ЕУ “ исти фори на тинејџерки им се продаваа „Срце дај испуши го, ти ветувам те сакам. Единствена си ми“. А еве 27ми роденден ќе правиме, се надевам не сме веќе тинејџерка.






Се најдобро, на реферндум не излегувам. Не чувствувам никаква потреба и обврска да одговорам на прашање што од почеток се знае дека не требало да биди прашано.

Поздрав, Македонец од Македонија.
 
V

viktora

Гостин
Од трета мајка им успеа на СДС да ја закопаат државава.Прво ја опљачкаа во 90те,потоа изгласаа закон за територијална поделба каде шшиптарите си ги споија сите општини во рамките на Илирида,и сега со закон за јазици,договор за добрососедство и најново договорот со грците.
Ама Грујо крадел.Да ви се изнаебам у тоа ретардираните мозоци и рацете да ви се исушат што ги изгласавте.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.441
Словените на балканот мора да се обединат за да просперираат. Штета што секогаш едни сакале да се наметнат на други па испаѓало што испаѓало. Јас би сакал да видам федерација од црно море до Италија.
Јас сум за тоа.. А бољи бренд за таа федерација од Македонија, нема...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.269
Поени од реакции
22.029
Може некој да напише во кратки цртки што добиваме и што губиме со новото име?
Ti ili vie generalno nisto. Pak ke si ostanite Шиптaри kako i dosega ;)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.441
@jamajka pocna zesko i po podrumi da stanuva :cautious: Sve zivo i divo izleze so stav.
Tuku kaj e @Mafo1 da ne znae nekoj. Edinstveno nego tuka go priznavam kako original clen na SDSM so kniska so se i samo toj moze da prenese oficijalen stav na clenstvoto od desetti esalon ili narodski kazano plakatolepacite.
Ни подрумите не се тоа што беа... Ги деградираа..[DOUBLEPOST=1528845505][/DOUBLEPOST]
Не извршијa генoцид Хрвaтите у Крaинa,туку испaлијa две грaнaти oд минoфрлaчи a Србите си се кaчијa нa трaктoрите и метaк фaтијa зa Беoгрaд.
И тоа спаѓа под геноцид...
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Може веќе има постирано ама премногу нови постови има испишано, еве што издвојуваат грчките медиуми.
Она што досега не го прочитав кај нас е точка 16.
Ќе биде формирана Работна група на експерти, која ќе мора да се занимава со прашања за трговски марки од 2019 година во рок од 3 години.
А и другите точки малку поопширно одколку кај нас даваат на знаење што се сме прифатиле со договорот.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.675
Поени од реакции
28.116
Може веќе има постирано ама премногу нови постови има испишано, еве што издвојуваат грчките медиуми.
Она што досега не го прочитав кај нас е точка 16.
Ќе биде формирана Работна група на експерти, која ќе мора да се занимава со прашања за трговски марки од 2019 година во рок од 3 години.
А и другите точки малку поопширно одколку кај нас даваат на знаење што се сме прифатиле со договорот.
Нoрмaлнo.Губтникoт стaлнo крие
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.269
Поени од реакции
22.029
Па, па, елоквенција ниво Тимјаник (y)

Како му го спушти
Јас повеке би се загрижил за тоа како му го спушти на Алма прее. А како браќа по куртон бевте до некни, двата академски граѓани, прошетани, просветлени, образовани, освестени и што е најбитно избањати. И после сите тие битки поминати заедно во рушењето на режимот, толку крв пролеана, толку куртони фрлени Ти на крајот така да му вратиш. Додуша и тебе не ти е лесно. После ваков секс, море не секс, после ваква реденка што ви направија и јас би се оградувал од шарените. Туку како во подрумот, убаво? Што ти текна да излезиш? Да не ти здожежи нешто?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.508
Поени од реакции
36.461
Овој предлог на Европската Комисија ќе треба да го усвојат пак сите земји со консензус :D
Тоа не верувам да би се случило бидејќи настрана Грција многу земји не би сакале да се откажат од тоа право на вето.

Евентуално ако би дошло до усвојување на тој принцип на мнозински модел сигурно нема да биде автоматски за сите работи и истиот би се применувал за мал број прашања иако и за тоа сум скептик.

Мнозински модел за прием на нови членки нема теорија да се примени ни сега ниту пак кога било во иднина.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.345
Поени од реакции
18.225
Јас повеке би се загрижил за тоа како му го спушти на Алма прее. А како браќа по куртон бевте до некни, двата академски граѓани, прошетани, просветлени, образовани, освестени и што е најбитно избањати. И после сите тие битки поминати заедно во рушењето на режимот, толку крв пролеана, толку куртони фрлени Ти на крајот така да му вратиш. Додуша и тебе не ти е лесно. После ваков секс, море не секс, после ваква реденка што ви направија и јас би се оградувал од шарените. Туку како во подрумот, убаво? Што ти текна да излезиш? Да не ти здожежи нешто?
Со овие постови дефинитивно влегуваш во видокругот на Мицковски. Кај и да е ќе те примети, ако не те приметил досега :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.150
Поени од реакции
15.129
Sledno što čekam e da se objavi toa što se špekuliraše-Grcija da se nagradi so otpis na 100 milijardi dolari od dolgot.


Za nas e rezervirano od trite-podolgoto
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom