Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Ма дај. Нашите се душа народ наспроти тоа грчките фашисти, не лупетај. Конц. логори им правеле, ти у ист кош ги ставаш
Јас знам дека нашите бегале од Леринско, Воденско, Костурско.... ама дека нашите бегале од Халкидики, Кавала, Драма, Солун....не. Така да таму сеуште се наши по ген...
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
238
http://prizma.mk/revizorsko-dobredojde-za-renata-deskoska-vo-pravda/
Настрана се друго, читнете го текстот од линкот.
Ова е само едно министерство, истата ситуација е пресликана во илијадници други министерства, агенции, јавни претпријатија, управи, комисии, локални самоуправи, комитети, одбори итн,итн...
Секаде истото, од Скопје до некоја сиромашна планинска општина со 500 жители.
И не, за тоа не ни е крива Албанија што ни била на запад, грци што не мразеле, амери и руси што си играат геополитички шах на наш грб.
Криви сме самите што изградивме таков систем, што реално секој од нас со драго срце би прифатил да членува во комисија која не работи ништо или да биде советник кој неделно има ефективни пет саати работа за плата од 40.000 па нагоре.
Кога ги прочитав описиве на тн. работни места, се ужаснав.

Зар не би ги прифатил?

Би ги прифатил и јас под услов да е тоа неопходно за да мое дете, брачен партнер и/или јас преживееме.

И не ми се верува дека сум суштински поарен од тебе.

Самокритичноста ја поздравувам.

Ми изгледа ја има повеќе отколку пред дваесе години. Меѓу сто работи кои отишле на полошо, ми изгледа по тој параметар е подобро.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857

Once upon a time in FYROM - трет дел :icon_lol:

Шо ти значи мафијашка држава и во неа чесен полицаец. Ал Капоне велел дека најлошото шо може да се случи е да наиде на чесен полицаец, пошто чесните полицајци биле како бесни кучиња, а се знае како треба да се справува со нив.

Оли qr го боли вели да се обрати во внатрешна контрола во МВР а цело време полицаецот изјавува дека токму таму е проблемот.

Сеа ниту амбасадори ниту НВО ниту qrци ниту палци нема да бекнат.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373

Once upon a time in FYROM - трет дел :icon_lol:

Шо ти значи мафијашка држава и во неа чесен полицаец. Ал Капоне велел дека најлошото шо може да се случи е да наиде на чесен полицаец, пошто чесните полицајци биле како бесни кучиња, а се знае како треба да се справува со нив.

Оли qr го боли вели да се обрати во внатрешна контрола во МВР а цело време полицаецот изјавува дека токму таму е проблемот.

Сеа ниту амбасадори ниту НВО ниту qrци ниту палци нема да бекнат.
Среќа немало пајак во близина можеше и да се повреди.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Овие протестите на грците за „грчкиот карактер на Македонија“ би требало да ги одржат во петок или сабота или уште подобро другиот петок на 15 (продолжен викенд), таман да видат нашите туристи какво е распложението на нивните домаќини.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Овие протестите на грците за „грчкиот карактер на Македонија“ би требало да ги одржат во петок или сабота или уште подобро другиот петок на 15 (продолжен викенд), таман да видат нашите туристи какво е распложението на нивните домаќини.
Од кога ти се грижиш за името и од каде овие изливи на патриотизам... Не ли се Грчките протести во линија на твоите ставови, државава во НАТО... како и да се вика...
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Од кога ти се грижиш за името и од каде овие изливи на патриотизам... Не ли се Грчките протести во линија на твоите ставови, државава во НАТО... како и да се вика...
глуми лудило, едно време бркаше мигранти таму долу на граница.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Од кога ти се грижиш за името и од каде овие изливи на патриотизам... Не ли се Грчките протести во линија на твоите ставови, државава во НАТО... како и да се вика...
Знаев дека баш ти ќе се јавиш да ме цитираш. не сум должен да ти одговарам оти ти не си никаков фактор да ти полагам сметки, но еве, не, моите ставови не се на линија на грчките протестанти, повеќе се на твоите идеолошки сфаќања, крајно десно ориентирани националистчиња од двете страни на гранциата. а исто и нивната позицијата Македонија да не влезе во НАТО и ЕУ е еднаква со твојата крајна цел.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
nekoe kopile ima pikirano da gradi zgrada na mestoto na gradska bolnica i se slucuva ova.
vo isto vreme,parcelata do majcin dom sto e privatna vekje 15 godini,pocnuva da se gradi hotel vo ist moment koga se objavuva deka kje se premestuva cela bolnjca. zbori mi za dobar tajming
Прегледај го приврзокот 191806
Секоја чест за Ребека за борбата што ја води за децата со попреченост, сум го пишала тоа сто пати ама маж и додека беше некој и нешто и во ВМРО и на клиникине наместо да тегнеше врски за нешто корисно како што побрзо градење на тој центар, се занимаваше со туркање еден исти ѕид на онкологија и градење на истиот по 100 пати за да лапа тендери и вработуваше секретарки, асистентки додека не стигна до бројката од 8.
 
Член од
20 октомври 2005
Мислења
312
Поени од реакции
136
Јас знам дека нашите бегале од Леринско, Воденско, Костурско.... ама дека нашите бегале од Халкидики, Кавала, Драма, Солун....не. Така да таму сеуште се наши по ген...
Ти што знаеш и што е вистината има огромна разлика - прво и основно Македонците не се по ген лоши. Не измислувај глупости. Второ - сите оние места што имаат Неа Тртемрте се населени со доселеници од Мала Азија. Башка македонските села главно се погоре, не се покрај море. Грчкиот фашизам сѐ уште трае и си го негуваат. Тргни од денешните протести - како може да си дозволи некој да му бира име на комшијата?!? Башка и ден денес Македонците таму не можат да се крстат како што сакаат туку мора со грчки имиња. ФАШИЗАМ.
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Kako mislis veke ne? Spiese li koga gruevsi i Zaev kako ocajno go molea Ali? Toa bas bese 2016ta.
Да де, откако тогаш ДУИ не коалицираше со ДПМНЕ, нареден пат ни они не се обврзани.

ДПА, двете Беси, Села ќе завршат работа.

Ако фалат рамковни за рамковните закони, Амди нели, он е стално со победниците, + Турци, Срби, Власи, Бошњаци, Марсовци и ете го Аљи опозиција :kezec:
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Да де, откако тогаш ДУИ не коалицираше со ДПМНЕ, нареден пат ни они не се обврзани.

ДПА, двете Беси, Села ќе завршат работа.

Ако фалат рамковни за рамковните закони, Амди нели, он е стално со победниците, + Турци, Срби, Власи, Бошњаци, Марсовци и ете го Аљи опозиција :kezec:
Убаво би било да испадне така конечно, реално тоа е ситуација која и СДСМ и ВМРО ја посакуваат, затоа и подржуваат расцепкување на албанскиот електорат или припојување на гласови кон нив (како СДСМ).
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
824
Поени од реакции
833
Флешбек муабет : Што се деси со Сорос, до каде е со освојувањето на Македонија?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom