Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857

Втор дел Once Upon a time in FYROM :icon_lol:

Полицаец јавно на ТВ со вакви изјави и ич qr никој за ништо не го боли, ни ДПМНЕ ни СДСМ се огласија, само Оли qr го боли изјави дека се е во ред и да одат да пријават во внатрешна контрола во МВР а за нив станува збор :pos:

Абе да не можи чоек да скрие малку тепање, лихварство, изборен фалсификат, убиство во обид... :tapp:
 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
Од Бугарија се имаат иселено околу 3 милиони колку што знам.[DOUBLEPOST=1528018764][/DOUBLEPOST]
Колку што знаел? Коj морон, човече. Дури и толкав да беше падот на популациjата каj Бугарите, што изгледа дека некако патолошки те сити и теши за демографската состоjба во Македониjа, дали навистина замислуваш дека сите мора да се иселени, и никако дел умрени? Патем се знае коj за чие државjанство аплицира така да jас на твое место би ги лечел фрустрациите во друг правец...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.742
Поени од реакции
5.016
Колку што знаел? Коj морон, човече. Дури и толкав да беше падот на популациjата каj Бугарите, што изгледа дека некако патолошки те сити и теши за демографската состоjба во Македониjа, дали навистина замислуваш дека сите мора да се иселени, и никако дел умрени? Патем се знае коj за чие државjанство аплицира така да jас на твое место би ги лечел фрустрациите во друг правец...
Скоро петина од работоспособните граѓани на Романија живеат во странство.

Повеќе од 19 отсто од работноспособните Романци, на возраст од 20 до 64 години, живеаат во друга земја-членка на Европската унија, покажуваат податоците на „Евростат“.

Истражувањето е објавено денеска, и покажа дека 3,8 проценти од работноспособните лица од земјите-членки на ЕУ, не живеат во нивните родни земји.

Состојбата е различна скоро во сите земји-членки на ЕУ. Во Германија еден процент од работноспособното население живее во друга земја, додека 19,7 отсто од работоспособните Романци живеат во странство.

Петнаесет отсто од работоспособните Литванци живеаат во странство. За Хрватска тоа се 14 отсто од граѓаните, 13,9 проценти од Португалците, 12,9 отсто од Латвијците и 12,5 отсто од Бугарите.
https://www.faktor.mk/petina-aktivno-naselenie-im-zivee-vo-stranstvo-iako-se-vo-eu
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.571
Поени од реакции
20.840
@Almeida те поздрави Јоци вмро-вката !!!
Untitled-2.jpg
Страшно тоа колку брзо потона СДС, џоа ТИТАНИК. Еххх тоа е, кај и да е за некое време и @Let 3 ќе си се врати во старо јато на форумов или у превод ќе ЛЕТИ од влада !!!
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Интересни се луѓе кои живеат во иднината, си замислуваат дека еден ден ќе бидат милионери (во реалноста на свети никогаш) па затоа се идентификуваат со интересите на вистинските милионери а не со моменталните свои и реални интереси и на оние ним блиски луѓе со кои живеат во секојдневието.
Youtube мамица еба на полуписмен свет, ги убеди дека се стручњаци.
Види, да збориме објективно - нема систем без фелер. Посебно, не можеш да ги уредиш меѓучовечките односи, ако претходно имало некаква историја. Он мене ми збори дека сум комунист, комуњар, марксист со голем потсмев и ми ја пушта Тачер. Ако британската империја повеќе од 1000 години континуитет си дозволи некакво марксистичко учење да и ги помати сметките, со такви утврдени корени, со вграден ментален чип во народот, треба некој да е луд и да верува во тоа. Затоа марксистите се прикажани како црн ѓавол. Колонијална сила што уште поседува пола од светот, на своите поранешни колонии им има оставена формална независност и силно политичко влијание со држење на трговските врски - тие да дозволат да се развие некаков поредок во кој ќе треба украденото да им се одземе - никогаш. И сега, тие на него му се идоли, а го идеализира тој систем до оргазам.
Да се покрене бизнис, може и не е многу комплицирано. Да се покрене голем бизнис е многу едноставно, ама за тие што немаат против со уништување туѓи судбини, газење преку живи луѓе и живеење на туѓа несреќа, а најмалку со изигрување на државата. Не знам дали му ги читаше претходните постови, вика дека да не бил тој со џипот, тие немале да имаат од што да живеат, а не ја рачуна обратна варијанта - да не се тие, кого тој ќе јава за да го вози тој џип.
Темава многу се расука, ама поентата ми беше дека без политичка поддршка ова нема шанси некој да дозволи да се случува. Тоа е спрег што маста и ја извади на државава, последниот атом и го собра. Конформизмот така е моделиран, им сервираат закони со кои им даваат шанса да им плаќаат на тие луѓе доволно, онолку колку е потребно да не умрат. Корупција, класична - газдата си плаќа сопствена слобода, право да малтретира, право да му се моделираат законите и давачките по потреба. Имаме пар градови, као Кратово у кој функционира феудален систем и уште има луѓе што викаат „абе да не е зинго, којзнае што ќе биде“ - што ќе биде? Швајцарија може да биде да не е тој паразит, ебан сончоглед у секоја власт што е.
Нереално е јас сега да зборам дека треба да се враќаме назад и пак да менуваме систем, ама констатирам дека е жално што не се јавува свест што ќе ги одреди овие појави што не тонат и што не распаѓаат.
Една од причините што не мрднува стандардот напред 27 години е тоа што нема потрошувачка која ќе го стимулира растот, која ќе генерира нови работни места, а нема затоа што добивката (не профитот, бидејќи од него се одзема трошокот за плати) е поделен на таков начин како што е, не знам таму џини индекс, РМ на последно место во Европа или како и да беше, во друштво на Буркина Фасо.
Ако си играме општество (а си играме 27 години) тогаш ќе немаме правила на игра за оние кои го најмуваат трудот и многу нормално што сите ќе сакаат или да заминат или на државно. Тие се резултатите на "претприемачите" тука.
Се што си напишал во овој пасус е сржта и коренот на нашиот проблем како држава. Погрешно распределени пари и јас на ова би ја додал корупцијата која ја има во секоја пора на општеството. Наместо да има жив народ кој ќе ствара, создава, ќе плаќа даноци преку кои ќе се гради инфраструктура, војска, поредок, голем процент на образувано население со кое тешко се манипулира политички, а не да се гомилаат купови пари по сметки на поединци во туѓи банки и стерилно, мртво општество без репродукција. Дали Грција би не дупела вака ако имавме огромна платежна моќ и ги блокиравме нивните бизниси овде, а одевме на летување во Црна Гора, Хрватска, Албанија? Мислам дека ќе не молеа да си се викаме како сакаме....ама пусти соништа.

Да, посебна за стока народ како овде.
Сеа, дали е комунизам во прашање или авторитарна власт - не знам. Многу луѓе го мешаат тоа. Комунизмот заради огромната разлика во распределбата на богатставата откако стапувале на власт во поедини држави комунистичките партии се обидувале раководствата да се што полинеарни, ама клучна мислам дека е појавата на Сталин, кој сфаќа дека со толкава територија и во такви услови нема услови за разногласие и пленарност, а и руската историја е полна со сурови тоталитарни владетели претходни - народот е така научен значи. Ако видиш и ние - султани не управљале, па Софија и Београд и 27-8 години откако ни е остаена оваа привидна демократија очигледно е дека сме као овци без овчар. Јас имам генерално, полиберални ставови, ама свесен сум дека за тоа треба народ со повисока просечна интелигенција, а тоа не сме ние, така да, веројатно е подобро да е некој лидер, ама да не е сељачиште ко паторот или заев, кои што поише ги вивнуваат тоа лижигзовите околу нив, отколку шо стварно имаат сенс за лидерство.[DOUBLEPOST=1528054652][/DOUBLEPOST]@Ryan Giggs
http://eurofarm.com.mk/en/
http://www.zegin.com.mk/
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.742
Поени од реакции
5.016
Види, да збориме објективно - нема систем без фелер. Посебно, не можеш да ги уредиш меѓучовечките односи, ако претходно имало некаква историја. Он мене ми збори дека сум комунист, комуњар, марксист со голем потсмев и ми ја пушта Тачер. Ако британската империја повеќе од 1000 години континуитет си дозволи некакво марксистичко учење да и ги помати сметките, со такви утврдени корени, со вграден ментален чип во народот, треба некој да е луд и да верува во тоа. Затоа марксистите се прикажани како црн ѓавол. Колонијална сила што уште поседува пола од светот, на своите поранешни колонии им има оставена формална независност и силно политичко влијание со држење на трговските врски - тие да дозволат да се развие некаков поредок во кој ќе треба украденото да им се одземе - никогаш. И сега, тие на него му се идоли, а го идеализира тој систем до оргазам.
Да се покрене бизнис, може и не е многу комплицирано. Да се покрене голем бизнис е многу едноставно, ама за тие што немаат против со уништување туѓи судбини, газење преку живи луѓе и живеење на туѓа несреќа, а најмалку со изигрување на државата. Не знам дали му ги читаше претходните постови, вика дека да не бил тој со џипот, тие немале да имаат од што да живеат, а не ја рачуна обратна варијанта - да не се тие, кого тој ќе јава за да го вози тој џип.
Темава многу се расука, ама поентата ми беше дека без политичка поддршка ова нема шанси некој да дозволи да се случува. Тоа е спрег што маста и ја извади на државава, последниот атом и го собра. Конформизмот така е моделиран, им сервираат закони со кои им даваат шанса да им плаќаат на тие луѓе доволно, онолку колку е потребно да не умрат. Корупција, класична - газдата си плаќа сопствена слобода, право да малтретира, право да му се моделираат законите и давачките по потреба. Имаме пар градови, као Кратово у кој функционира феудален систем и уште има луѓе што викаат „абе да не е зинго, којзнае што ќе биде“ - што ќе биде? Швајцарија може да биде да не е тој паразит, ебан сончоглед у секоја власт што е.
Нереално е јас сега да зборам дека треба да се враќаме назад и пак да менуваме систем, ама констатирам дека е жално што не се јавува свест што ќе ги одреди овие појави што не тонат и што не распаѓаат.
Се што си напишал во овој пасус е сржта и коренот на нашиот проблем како држава. Погрешно распределени пари и јас на ова би ја додал корупцијата која ја има во секоја пора на општеството. Наместо да има жив народ кој ќе ствара, создава, ќе плаќа даноци преку кои ќе се гради инфраструктура, војска, поредок, голем процент на образувано население со кое тешко се манипулира политички, а не да се гомилаат купови пари по сметки на поединци во туѓи банки и стерилно, мртво општество без репродукција. Дали Грција би не дупела вака ако имавме огромна платежна моќ и ги блокиравме нивните бизниси овде, а одевме на летување во Црна Гора, Хрватска, Албанија? Мислам дека ќе не молеа да си се викаме како сакаме....ама пусти соништа.


Сеа, дали е комунизам во прашање или авторитарна власт - не знам. Многу луѓе го мешаат тоа. Комунизмот заради огромната разлика во распределбата на богатставата откако стапувале на власт во поедини држави комунистичките партии се обидувале раководствата да се што полинеарни, ама клучна мислам дека е појавата на Сталин, кој сфаќа дека со толкава територија и во такви услови нема услови за разногласие и пленарност, а и руската историја е полна со сурови тоталитарни владетели претходни - народот е така научен значи. Ако видиш и ние - султани не управљале, па Софија и Београд и 27-8 години откако ни е остаена оваа привидна демократија очигледно е дека сме као овци без овчар. Јас имам генерално, полиберални ставови, ама свесен сум дека за тоа треба народ со повисока просечна интелигенција, а тоа не сме ние, така да, веројатно е подобро да е некој лидер, ама да не е сељачиште ко паторот или заев, кои што поише ги вивнуваат тоа лижигзовите околу нив, отколку шо стварно имаат сенс за лидерство.[DOUBLEPOST=1528054652][/DOUBLEPOST]@Ryan Giggs
http://eurofarm.com.mk/en/
http://www.zegin.com.mk/
Некој ќе помисли дека сум прокапиталиста ама не сум, мене ми е сеедно дали е капитализам или комунизам или сетотоа измеѓу а ние сме во „сетотоа измеѓу“. Важно е човек да се снајде, ако беше комунизам ќе дремев и ич не работев во некоја монополистичка општествена фирма и се заебавам со идеолгоија и тресење празна пролетеристичка слама, сега е капитализам и тоа што би рекол Иванов космодиск си учев како функционира системот и гледам да се снајдам ако значи тоа политичко комуњарски „експлатација“ на работници или држава ОК е што се однесува да мене. Ако е Комунизам ќе го екплатирам тоа...не верувам во никоја идеологија, важно е фино да ми е на газот, за најмалку пот, највеќе мерак...
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.674
Поени од реакции
28.096
Мрштењето е најмал проблем. Какви семејства имаат истите? Дали се мажат, дали се женат? Во какви куќи живеат? Колку пари трошат на други места? Каква економска активност стимулираат?
Од друга страна, газдава е веројатно еден од најбогатите луѓе во земјава и скоро неверојатно е да не плаќа рекет на коалицијата сдс-дпне (кој како е на власт). Инаку му е чичко на орце камчев, уште еден евергрин во нашата "економија", што би рекол бафра "успешен бизнисмен".
Дa, и не сaмo гaздaтa нa Кaм.Пишaв јaс зa тoa уште пред избoрите aмa тoгaш Грујo беше фoкусoт.Oркa,Зегин,Кaм,Пaнoвски,Минчo,Штерјo и дa не ги редaм сите тие плaќaaт дупли рекет.Нa пример Oрце пред избoри пуштa истa сумa и кaј двете стрaни и сo тoa си гo имa oсигурaнo бизнисoт зa век и векoвa.Буквaлнo кaкo у кoмпaнии зa oсигурувaње дa уплaтил.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.571
Поени од реакции
20.840
@Almeida за сите препиша апчиња и даде дијагноза, е сега уште да се погледнеш во огледало и да ја сватиш реалноста дека уствари ти си оној на која му е потребна помош. Такви се сите кои се ментално болни, никогаш не признаваат дека се и е многу тешко е да допре човек до нив, зашто истите одбегнуваат да се соочат со вистината и како таква не ја прифаќаат. Знам дека ти е тешко да си признаеш, но нема да можеш да бегаш од проблемите, зашто колку повеќе бегаш толку повеќе ти се продлабочува проблемот. Биди маж и издржи, а и тука сме сите со тебе како морална подршка за да си го решиш проблемот, кајгана те подржува се додека не се излекуваш !!!!

https://denesen.mk/zavrshenata-prikazna-na-zaev-i-sdsm/
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Која е таа поволна бизнис клима на која и се потребни субвенции ... кој гарантира дека субвенциите нема да се злоупотребат .... од каде државата ќе ти даде тебе субвенции, кога државата НЕМА свои пари ....
Абе оти ми ги вадиш зборовите од контекст? Кај реков оти субвенциите се неопходни? Гледаш оти акцент ставам на поволната бизнис клима во државата. Ако ти имаш добри услови за водење бизнис не ти требаат субвенции. Тоа ми беше поентата.
Ако државата нема пари нека не дава, никој не му бара. Нека ги вложат парите во проекти кои што ќе го подигнат стандардот и квалитетот на живот. Ама му фуфка. Субвенциите кај нас се користат како популистичка мерка за купување гласови пред избори. Полесно е да земеш кредит и да го распределиш за субвенции отколку да седнеш и да го испотиш газот, да сработиш нешто со тие пари кое на подолг рок би дало трајни резултати.

Маск и Безос НЕ се пионери, туку користат огромни средства од Америчките даночници. Одредени кругови ги има одбрано и им даваат огромни субвенции, без кои, овие 2ца не би ни преживеале. Тие ти се Америчките Камчев и слични. Значи тие се корумпирани ко Камчев и Свето МИ6.
Маск што има патентирано ... електрични коли повеќе загадуваат од обични коли ама тоа е друг муабет.
Јас не знам ова, не седам секој викенд на кафе со Џеф Безос и Маск, не ми кажале ништо вакво. Не сум ни на релација со МИ6.

И како сега наеднаш го збориш истото како мене ... дека не е крив тој со џипот, туку државата. Во нормални и еднакви услови тој со џипот исто ќе пропадне како Маск.
Не го зборам истото како тебе. Јас ги ставам газдите со џипови кои што ти ги браниш во ист кош со политичарите. Значи пред да рипнеш не велам оти сите газди на фирми се исти, има и такви кои што поштено си го вадат лебот и се трудат колку толку да обезбедат минимум услови за работа на нивните вработени.
Е овие првиве, нив не ги интересира тоа од погоре што го пишав. Поволна бизнис клима, владеење на право, слободен пазар, конкуренција...тоа не е нивниот фах, тие не се чувствуваат слободни во таков хабитат, ќе изумрат ко диносаурусите ако завладее правната држава кај нас. Нив едино ги интересира кој е на власт, тоа е единствената промена на која што се подготвени. Реформи, тој збор ги вади од кожа. Што се однесува до нив тие не би промениле ништо, оваа бизнис атмосфера која што владее скоро триесет години е направена за нив и нема политичар кој би се осмелил да ја промени.

Значи КОЈ се тоа го дозволил ... тоа е суштината. Не реков државата да му даде субвенции на тој со џипот, напротив остави го, ако не може да работи, има кој може и знае.
Па нека не му дава де, и јас тоа велам. Законите да важат исто за сите, не може државата за една фирма да биде мајка за друга маќеа. Само кај нас обратно е, тој што го бидува што се малтретира, што зел кредит за да отвори бизнис и не спие ноќе мислејќи како ќе го врати, е тој е првиот кој ќе наебе. Кај него сите инспекции тропаат на врата. Овој другиот ако ги држи вработените неосигурани, нема фискална...кај него никој не оди оти е близок со власта. Си вработува нивни луѓе во фирмата, финансира кампањи а за возврат никој не го чепка. Win Win ситуација.

Јас од државата ако барам не значи дека треба таа да ми даде субвенции.
Кој е виновен што тој со милионски приходи не важат законите за него ...
И што сега, овој со џипот демек као жртва некоја? Тој сака законите да важат за него, нејќе субвенции ама власта му вели седи и ќути, нати субвенции и успут уште некое тендерче, ќе се најде.
Многу пристрасно размислуваш. Повеќе од очигледно е дека власта и мнозинството фирми од приватниот сектор делат заеднички интереси. Фирмите не се жртви на системот, напротив, се бизнис партнери со политичарите на власт.

Врска минималец, бате ако немаш вештини, тоа е јбг. Иди најди ИТ сектор некој да се жали дека му е мала плата или газдата го третира ко стока.
Јбг далеку сме од зрела држава, а за жал и нема да созрееме, барајќи рамномерна распределба
Дај бе до тој ИТ секторот го отековте веќе. Тоа како некој скриен џокер во ракавот ви е.
Па не можат сите да бидат ИТ експерти, треба ваљда некој и да работи и во конфекција, градежништво, земјоделие, да биде економист, правник, професор...
Дај ако не само ИТ сектор да развиваме во државава па тие што не ги бидува за тоа нека легнат и нека умираат. Се постаро од 50 години компјутер што не знае да уклучи под рака и в планина, мечките да го јадат.
Овие шнајдеркиве не се луѓе, не знаат ИТ и остај ги нека рмбаат за 200 евра по тоа гулазите.

Никој не бара рамномерна распределба. Секој бара да биде платен според трудот и вештините кои што ги поседува, да зема барем приходи за минимум достоинствен живот. Никој пред никого не треба да одговара за својот труд. Ако ИТ секторот земал илјада евра плата, никој не се буни, нека зема и две илјади ама и платата на обичниот работник да биде достоинствена, не мора да биде иста.

внимателно треба да се ислуша
Не ја слушам Тачер па не знам шо да е. Тоа вештерката дома нејзините Британци ја нејќат ние овде ќе ја слушаме.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.571
Поени од реакции
20.840
@Almeida не во години, не во месеци, не во денови, во минути тонеш заедно со миленичето зајко :(
Jordanka Ivanovska-Joci
2 mins ·
МАКЕДОНИЈА, ВЧЕРА, ЈА ДОБИ СВОЈАТА ОПОЗИЦИЈА

Христијан Мицкоски, вчеравечер, народот го инаугирираше за лидер на ВМРО-ДПМНЕ и лидер на опозицијата. Бидејќи, лидер се раѓа од толпата, а не од канцеларија. И тоа го знае секој дипломиран политиколог.
И тоа се случи во моментот кога скокна од бина и со микрофон в рака, почна да чекори на мостот од 20 метри пред бината, популарно наречен ,,cat walk" и се претопи со демонстрантите. Ја избриша дистанцата меѓу него и народот. И создаде дистанца меѓу него и Никола Груевски, екс лидерот на партијата. Излезе од неговите чевли.

Во моментот на тој драматичен скок од бина кон луѓето кои му се придружија, настана вистинска еуфорија во делот каде бевме, ние, луѓето од медиумите-блицеви на сите страни, камери, демонстранти кои вклучија мобилни да сликаат, снимаат, луѓе кои имаа желба да го пипнат, да го овековечат моментот со него.
На Македонија, очајно, и` е потребна опозиција, и конечно вчера ја доби.
Мицкоски, на народот, на тој ,,cat walk", му порача дека малку го знаат, не побара да му веруваат, но им рече да веруваат во себе.

СДСМ, по една година власт и со целосно истрошена артилерија, е послаба од кога и да е. Се наоѓа среде катастрофални преговори за ,,името" и со усвоен закон за двојазичност, кој не е стапен на сила и не е излезен во ,,Службен весник", за да нема немири во оваа фаза на спорот со името.

Раскантана партија без хиерархија, дисциплина, со градоначалник на метропола со милион луѓе, кој пишува мртви смешки на социјални мрежи, наместо да работи она кое го вети. ,,Смешки" кои речиси секогаш завршуваат со три точки, бидејќи Шилегов има вечно незавршена мисла.

Во моментов, СДСМ, нема проблем само со вмровците. Кои, вчера, пред Владата на Македонија, беа многубројни-според моја проценка околу 30.000.
Поголем проблем на Заев му се оние кои гласаа за него, меѓу кои и јас. Е, тие, повеќе нема да гласаат за него.
На следни избори и ДУИ, која зајакна благодарение на Заев, ќе си ги прибере гласовите кои отидоа на контото на СДСМ.
И колку ќе освои СДСМ кој вети многу, а не исполни ништо, а донесе поголема сиромаштија ?

Главното прашање е-Кој ги донесе оние луѓе вчера и кој им бил мотивот за да биде толку масовен ?!
Никола Груевски, веќе две години е минато, од формирањето на техничка Влада, а ВМРО-ДПМНЕ, една година е опозиција. Тие луѓе немаат ништо од партијата, немаат што да добијат. Падна во вода она дека администрацијата била насилно носена на партиски митинзи. Паднаа во вода сендвичите, сладоледите...

Никој не ги довлечка за уши на тој митинг. Но, од она што го слушав и видов, сфатив дека дошле затоа што имаат овојпат што да изгубат- Македонија. И идентитетот.

Е, тој народ во моментов не смее и не може никој да го игнорира. Ни тие луѓе, ни клучните пораки на ВМРО-ДПМНЕ и лидерот Христијан Мицкоски за ,,името", економскиот крах на Владата на Зоран Заев, за безидејноста, фамилијарните бизниси на премиерот и неговите пајташи, неработењето и на министрите и градоначалниците, за младите и невработеноста, општо за катастрофалните политики околу зачувување на Македонија.
Особено не смее тој народ да го игнорира Зоран Заев, на кој му се собраа масовно толку луѓе. На митинг. Не на протест. А, пазете, нема избори на повидок.

Македонија доби опозиција. Коректор.
И тоа е добра вест за сите нас, затоа што СДСМ не` изневери. Нас и нашите надежи.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Се надевам дека модераторот будно ја следи куртонизацијата на темава од страна на проопозиционите прдала.
Јоци еееј :lolzz:
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Супер ќе биде да се чита лудачава кога лидерот што се претопил со народот и останатите ќе изгласаат промена на уставот. Ама добро не и е првпат да се глупира вака. Излегол од чевлите на Груевски, а немаше против кандидат за претседател, баш Грујо викаше дека така е најдобро и овој е најдобар. Јоци и се е можно.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.571
Поени од реакции
20.840
Супер ќе биде да се чита лудачава кога лидерот што се претопил со народот и останатите ќе изгласаат промена на уставот. Ама добро не и е првпат да се глупира вака. Излегол од чевлите на Груевски, а немаше против кандидат за претседател, баш Грујо викаше дека така е најдобро и овој е најдобар. Јоци и се е можно.
И кога нема да изгласаат ќе биде "ама сакаа ете видиш има и видео доказ дека сакале" очај од епски размери !!! Јоци е шизофреничар, мицковски е пион, членството е сендвичи, штабски глувци и така натака. Со брзина на светлина патува заев у непознатото од каде нема враќање. Бар цимери да ги стават со груо, ептен ќе ми се направи ќеиф. Единот умислен дека е светец и спасител, а другиов дека е мојсие водач на народот, таман двајца лудаци во 5метри квадратни ќе си делат креветче и вц шоља !!!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom