Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
B

Bafra

Гостин
да не бил твојот идол, жените немале да имаат работа и ќе носеле дома 0 денари :D Може ганџа ќе саделе и ќе биле многу побогати.
Кога немаш одговор, почнуваш со сарказам (y) Кажи бе, дали ако не бил тој со џипот ќе носеле дома по 12.000 ... Како ќе садат, кога е забрането ...
Не е Сахара де, ама зашто даваат субвенции на замјоделците :toe: . Што се запнале жито и пченица кога во Србија приноси се над 10тони по хектар а кај нас 3-4 тони? како ќе му конкурираш... затоа има нешто што се вика компаративна предност. Место да се мачиш со пченица, сади афион па со парите купи си пченица.

Што се тиче Маркс, провери у твојата ветена земја дали е дозволено да се формира комунистичка партија, ако е толку Маркс небитен.
А зашто да дозволат кога знаат дека тоа е РАК за секое нормално општество....
Финтата е што и во САД одамна е социјализмот навлезен, ама дека се бр.1 последни ќе го јадат.

Социјализам е ако бенефит имаат сите.
Тука е контрадикторноста, што во Социјализам НЕМОЖЕШ да имаш бенефит за сите.

Ова ти што го перцепираш како социјализам е поддршка на тие што веќе имаат пари, а утепување и угнетување на најсиромашните. Ете затоа те тагирав во првиот пост. Не чекаат тие пусти жени за поддршка, туку твојот идол, газдата, затоа што ќе одвои за џипот, ама не и за нивни плати.
Пак погрешно гледаш, ова е социјализам со олигархија. Кога најсиромашните ќе излезат на улица тогаш значи ги утепале, сега кркаат што од партија, од администрација итн итн.
180.000 администрација, субвенции на сите страни и за се и викаш не е ова социјализам... што е тогаш... капитализам сигурно не е :toe:

Јас не реков дека го подржувам тој со џипот да добие субвенции ;) . Остај го, нека скапа, ако тој не е способен, има конкуренција ќе ги преземат одма вработените. Контролирај дали им плаќа целата плата и после да не им ги бара дел назад. Ако тоа го прави, се земи му, ама исто не го замарај со непотребни инспекции и регулативи.

да не се повторувам, терајте си со животот и со размислувањата ама на погрешна врата барате одговорност :P .
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.539
Поени од реакции
28.959
Kakvo mislenje da imas za lugje koi od daleku hvalat drzava od koja izbegale pred mnogu godini i odlucile da gradat idnina i familija sto podaleku od zemjata koja ja hvalat?

Kakvi transparenti i znaminja bi izvadile ovie lugje koga bi imale kvalitet na zivot kako lugjeto koi ziveat vo drzavata koi ovie ja branat (a od koja izbegale pred mnogu godini)?
Sto bi pisuvalo na tie znaminja i paroli? :(
Ljubomora poradi tvojata nesposobnost da go napravis istoto?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.702
Поени од реакции
36.364
... независна РТВ, независно новинарство, а ниедна ТВ, ниеден медиум не го пренесува Протестот на ВМРО, браос бе, албанските ТВ имаат програма со песни за учк, а позади некоја табела пишана за учк, МТВ дава нешто афрички племиња како скокаат.... само сашо политико (намерно пишан со мала буква) дава директен пренос колку да искаже сеир за бројноста, а не за тоа што се коментира ... човек не може да следи новитети за сопствена држава ако не е поврзана со сегашнава власт...
цц ццц транспарентност, независност ....к ур се т ресе :yid:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.248
Поени од реакции
81.405
Јанкуловска финта им напраи сеа коа ќе ја судат и забременила со време.

Ќе му раскажуе во иднина - Сине ја те родив за да не идам (многу) у затвор
Како и да е, сега веќе кога е таква работата, нема дилема дали треба да се оди сметка за доброто на детето. Според мене и покрај се, тоа би требало да биде приоритет.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.359
Поени од реакции
21.878
Kakvo mislenje da imas za lugje koi od daleku hvalat drzava od koja izbegale pred mnogu godini i odlucile da gradat idnina i familija sto podaleku od zemjata koja ja hvalat?

Kakvi transparenti i znaminja bi izvadile ovie lugje koga bi imale kvalitet na zivot kako lugjeto koi ziveat vo drzavata koi ovie ja branat (a od koja izbegale pred mnogu godini)?
Sto bi pisuvalo na tie znaminja i paroli? :(
Tvoje mislenje e totalno nebitno. Sred Berlin mozat slobodno da go kazat toa sto mislat ti vo Shkup toa ne mozes. E zatoa zaminaa sto ne mozat da prifatat toa sto se desava vo drzavata. Ti ako si mozes ok.

Gesendet von meinem SM-G930F mit Tapatalk
 
S

silmarillion

Гостин
Tvoje mislenje e totalno nebitno. Sred Berlin mozat slobodno da go kazat toa sto mislat ti vo Shkup toa ne mozes. E zatoa zaminaa sto ne mozat da prifatat toa sto se desava vo drzavata. Ti ako si mozes ok.

Gesendet von meinem SM-G930F mit Tapatalk
Да му ебем матер ко ќе размислам боље, у странство протестираат само гастарбајтери на најутепани земји. Сирија, Судан, Косово, Македонија...таа екипица углавном.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.158
Поени од реакции
85.570
Не е љубомора.
Фалат земја која самите ја напуштиле, дури посегнале и по туѓо државјанство.
Барем ти не исправувај криви дрини... најмалце право имаш ТИ да збориш за други после овој пост.

До пред некое време ме болеше искрено, кога ситуацијава во државата го допре дното, ми стана се исто.
Македонци во Дијаспора > Ваоо во Македонија
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.359
Поени од реакции
21.878
Не е љубомора.
Фалат земја која самите ја напуштиле, дури посегнале и по туѓо државјанство.
E ne tebe ke te trpat i site partiski anal-fabeti koi ja vodat drzavata i se na rakovodni pozicii.

Gesendet von meinem SM-G930F mit Tapatalk
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
... независна РТВ, независно новинарство, а ниедна ТВ, ниеден медиум не го пренесува Протестот на ВМРО, браос бе, албанските ТВ имаат програма со песни за учк, а позади некоја табела пишана за учк, МТВ дава нешто афрички племиња како скокаат.... само сашо политико (намерно пишан со мала буква) дава директен пренос колку да искаже сеир за бројноста, а не за тоа што се коментира ... човек не може да следи новитети за сопствена држава ако не е поврзана со сегашнава власт...
цц ццц транспарентност, независност ....к ур се т ресе :yid:
Почна митингот на ВМРО-ДПМНЕ пред Владата ВО ЖИВО


ВО ЖИВО: Протестот на ВМРО ДПМНЕ

Да ставам некој бомба да се потсетиме како „покриваа“ Латас и другарчињата?

So velis kako sfativ koga mene mi repliciras. Sigurno na Alma ne mislese . Valjda znaes deka e najobicen kurton cij rok na upotreba mu pomina pred poveke od edna godina. Ligus za nea e kompliment.

Oti ne sum nesto posebno pobozen najverojatno :toe:

Nema vrska ova so baba vangja. Site ili barem poveketo slusnaja, vidoja itn itn. Kako sekoj toa si go svari i na sto se nadevase deka posle toa ke dojdi e ona bitnoto. Kako sto mozes da zabelezis ne vladee nekoja euforija i optimizam sega za razlika od pred da recime edna dve godini. Bas naprotiv. E tuka e razlikata a ne baba vangja.

Kako vikat od loso ima i poloso samo sto nekoj dali od naivnost ili od neznam kakvi pricini odbivaa da veruvaat vo toa pa sega kao se osvestija. Toa e realnosta ti se dopagjalo toa tebe, mene ili ne. Nekoj bese svesen deka treba promeni ama ne na ovoj nacin , nekoj ednostavno odlucija so glavata vo zid pa sto bidi neka bidi. Premnogu detski i naivno , nastrana sto koga mavas so glava vo zid, zidot ne go boli tuku glavata puka:(
Џабе со мене не ти оди, прво и основно за време на Шарена револуција не бев присутен тука а и не гласав, ни на локални ни на парламентарни, меѓутоа тоа не го менува фактот дека откако излегоа бомбите поддржав промена на власта, сеа трубење дека било поради не знам шо не помага.

Едноставно е, ниту сум имал државна функција ниту сум видел аир од државата, ниту сум поттикнува уште помалку учествувал во тоа шо се слушна во бомбите, нема алиби за тоа шо се правело. Исто важи и за едно евро снимката.

Корупцијата и сите пизадрии кои се одвивале на сметка на сите нас се единствената причина за сево ова, никој друг не е крив и не може да биде крив, ако пред се тоа не го правеле и не се компромитирлае немаше да има основа за дискредитација.

Ти фактички велиш откако излегоа бомбите требаше сите да ќутиме оти тоа шо правеле тие шо биле на власт било од патриотски побуди?!

Не сме деца мали, сега да им извадат на овие компромитирачки материјали не би се дрзнал да се впуштам сечено лепено да пишувам и да се глупирам, тие шо го прават тоа или имаат лични интереси или се малоумни.
Првото разбирливо второто непроменливо.

П.С @Almeida & @мкд владе нема потреба да се надоврзувате на мене само за да се вреѓате меѓусебе.




 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.189
Поени од реакции
21.886
Ти фактички велиш откако излегоа бомбите требаше сите да ќутиме оти тоа шо правеле тие шо биле на власт било од патриотски побуди?!
Jas toa sto velam poprilicno jasno go kazuvam ili pisuvam. Kako nekoj drug toa si go tolkuva e sosem drug muabet.
I iskreno ne mi se pravat krivi drini no kakvi beneficii vide ti posle bombite? Kakvo podobruvanje, napredok, nesto bilo sto. Jas kolku sto citam konkretno tuka na forumot edna euforija sto ve ima zafateno, cudo edno.
Coek depresija da go fati.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
П.С @Almeida & @мкд владе нема потреба да се надоврзувате на мене само за да се вреѓате меѓусебе.
Остај ги нека се вреѓаат слободно т.е. уште еднаш и ќе добијат перманентен бан без можност за помилување.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom