Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.731
Поени од реакции
5.002
Да. И?
Договараат смена на име.
И овие на Груевски, вклучувајќи го и лично него, исто договараа, а никој сендвич овде не ги прогласи за предавници.
Сега, факт е дека Груевски и компанија, преговараа и договараа смена на име, чувме од бомбите, но тоа не се случи. Немаа шанса тоа да го сторат. Ако новиве сепак успеат тоа да го направат, нив ќе им остане у историја таква етикета, а не на Груевски, кој можеби се согласил на промена, ама не ја ефектуирал никогаш, од икс причини.
Како и да е, само малоумен може да мисли дека Груевски не бил предавник и никад не се согласил на такво нешто, кога сите што имаме уши слушнавме дека не е така. Дури и без бомбите во јавноста знаеше дека во Букурешт се оди со тоа.[DOUBLEPOST=1527608729][/DOUBLEPOST]Емил?
Не беше тој премиер.
Некако се малер овие од СДСМ 27 години се они мора да менуваат имиња знамиња јазици идентитети се откажуваат од истории териоријални поделби први коалиции со терористи итн. Човек да помисли што малери беа...не се они криви толку им е среќата.:D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.823
Поени од реакции
80.359
И знаеш која е разликата од ЌЕ ПРИФАТЕЛ и ПРИФАТИЛ?
Ако беше писмен, ќе прочиташе дека тоа и го потенцирав, еве овде:
Ако новиве сепак успеат тоа да го направат, нив ќе им остане у историја таква етикета, а не на Груевски, кој можеби се согласил на промена, ама не ја ефектуирал никогаш, од икс причини.
[DOUBLEPOST=1527610223][/DOUBLEPOST]
Некако се малер овие од СДСМ 27 години се они мора да менуваат имиња знамиња јазици идентитети се откажуваат од истории териоријални поделби први коалиции со терористи итн. Човек да помисли што малери беа...не се они криви толку им е среќата.:D
Реално, нив ги боли кур за националните интереси. Они гледаат џебот да го напунат.
За разлика од нив, не очекувавме такви постапки од Груевски или Георгиевски, кои би требало да бидат на браникот на националните интереси. А испадна обратно, особено во случајот на Груевски.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.731
Поени од реакции
5.002
Ако беше писмен, ќе прочиташе дека тоа и го потенцирав, еве овде:
[DOUBLEPOST=1527610223][/DOUBLEPOST]
Реално, нив ги боли кур за националните интереси. Они гледаат џебот да го напунат.
За разлика од нив, не очекувавме такви постапки од Груевски или Георгиевски, кои би требало да бидат на браникот на националните интереси. А испадна обратно, особено во случајот на Груевски.
Не би рекол Грујо го изгради Аце, Фичо, Аеродромот, Автопатот, Не го смени уставот итн. Не дека е ха-це патриот ама на Заев лекции може да му предава. Точно дека ВМРО се помеки од што беа ама за жал најпатриоти испаднаа. Сега ако ти се стандардите за патриотизам од Грција и Бугарија, ВМРО може и во предавници да ги ставиш ама тогаш Заев требаше да не го преживее 24 април ама тоа е МК.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.823
Поени од реакции
80.359
Не би рекол Грујо го изгради Аце, Фичо, Аеродромот, Автопатот, Не го смени уставот итн. Не дека е ха-це патриот ама на Заев лекции може да му предава. Точно дека ВМРО се помеки од што беа ама за жал најпатриоти испаднаа. Сега ако ти се стандардите за патриотизам од Грција и Бугарија, ВМРО може и во предавници да ги ставиш ама тогаш Заев требаше да не го преживее 24 април ама тоа е МК.
Нај патриоти? Ако најпатриотски потег е полнењето на сопствените џебови, на сметка на доброто на сопствениот народ.

Кажи ми еден пример на патриот или десничар у светот кој амнестирал воени злосторници кои извршувале воени злосторства врз неговиот сопствен народ!
Или подобро кажи ми еден пример на било кој у светов, кој амнестирал воени злосторства извршени врз сопствениот народ!
Или најбоље, кажи ми еден пример на амнестирани воени злосторства!

А да беше само тој патриотски чин на Груевски....
Можам до утре да ти пишувам.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.420
Поени од реакции
42.487
Груевски немал шанса за 11г да го смени името а Заеб за 2г му се пружила шанса и одма ќе го смени.
Додуша и порано ќе го сменеше но беше зафатен со законот за двојазичност на цела територија и со договорот за добрососетство со Бг,кој патем и Грујо ги прифатил но 11г немал прилика да ги спроведе.
Точно Грујо е лопов и предавник но извадете ја главата од песок не сте Ноеви овие вашиве се дефинитивно катаклизма за македонската нација.

И знаеш која е разликата од ЌЕ ПРИФАТЕЛ и ПРИФАТИЛ?
Posle cel napraven lopovluk koj pocna da se dokazuva a e iscrtan i vo site razgovori, posle celo perenje na pari i kriminalni proekti ko skopje 2014, zaprasaj se malce dali mu odgovaralo na gruevski, mijalkov i kompanija da bideme del od NATO i EU.

Od denesna gledna tocka grujo glaata u zid si ja mava sto ne igra ko sea zaev, kur go bolese grujo za Makedonija, ko i 95% od politicarive, em ke mozese uste da krade, ali so usul, em nemase zapadot da go kine od vlast ko sea sto mu ebaa 100 majki, i najverojatno da go strpa u zatvor. I sto e najtragicno, mnogu lesno ke mozese da gi ispinuva rabotite, narocito so onoj predlog Republika Makedonija ( Skopje ), koj duri i milenko i mirka go proglasija za dobar u ona radiono na milenko.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.731
Поени од реакции
5.002
Нај патриоти? Ако најпатриотски потег е полнењето на сопствените џебови, на сметка на доброто на сопствениот народ.

Кажи ми еден пример на патриот или десничар у светот кој амнестирал воени злосторници кои извршувале воени злосторства врз неговиот сопствен народ!
Или подобро кажи ми еден пример на било кој у светов, кој амнестирал воени злосторства извршени врз сопствениот народ!
Или најбоље, кажи ми еден пример на амнестирани воени злосторства!

А да беше само тој патриотски чин на Груевски....
Можам до утре да ти пишувам.
За 11 години добар е и попратриотски беше Грујо од Зајо, дури и кога правеше предавнички потези Грујо Заев не го критикуваше туку бараше поголеми отстапки. Сега барем ВМРО е против Бугарски договор, двојазичност и Уставни измени. Заев додека беше во опозиција не ги критикуваше ВМРО на патриотска линија туку ги критикуваше за антиквизација и тврди ставови. Од небо се гледа дека Грујо е попатриотски од Заев. А за корупција мислам да излезат снимки од Заев најверојатно за 2 години повеќе украл од Груевски. Зошто Заев не ја продолжи антиквизацијата и Скопје 2014 што за мене беа патриотски и позитивни проекти и движења.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Абее турско златно барем знаеш поробен си од друг народ и мирна главата.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.823
Поени од реакции
80.359
Сега барем ВМРО е против Бугарски договор, двојазичност и Уставни измени.
Ох да, леснотијата на патриотизмот во опозиција.
.
А за корупција мислам да излезат снимки од Заев најверојатно за 2 години повеќе украл од Груевски.
Не. Стварно е невозможно тоа. Од Груевски повеќе азно исцедил и штета направил само Бане.

Знаеме за СДСМ и нивниот патриотизам, но не знаевме дека патриотизмот на Груевски е таков како што го почуствуваме овие единаесет години.

Фушерско градење споменици и згради од стиропор и нивно наплаќање како да се од злато? Тоа е патриотизам за ВолСтрит-волците ко тебе?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.731
Поени од реакции
5.002
Ох да, леснотијата на патриотизмот во опозиција.
. Не. Стварно е невозможно тоа. Од Груевски повеќе азно исцедил и штета направил само Бане.

Знаеме за СДСМ и нивниот патриотизам, но не знаевме дека патриотизмот на Груевски е таков како што го почуствуваме овие единаесет години.

Фушерско градење споменици и згради од стиропор и нивно наплаќање како да се од злато? Тоа е патриотизам за ВолСтрит-волците ко тебе?
Мене лично ми е гајле за Македонштината. Само го кажувам очигледното неможе Заев да е попатриот од Грујо. Од небо се гледа...Бугарски договор, рушење на споменици, двојазичност, промена на име од устав, запирање на антиквизација; наспорти Споменици, антиквизација, имиња на автопат, аеродором, 24 април, непромена на име итн. Списокот е долг.
А за крадење ќе видиме може да се споредува ако излезаат 2 милиони снимки од периодот на Заев.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.519
Поени од реакции
20.623
Нај патриоти? Ако најпатриотски потег е полнењето на сопствените џебови, на сметка на доброто на сопствениот народ.

Кажи ми еден пример на патриот или десничар у светот кој амнестирал воени злосторници кои извршувале воени злосторства врз неговиот сопствен народ!
Или подобро кажи ми еден пример на било кој у светов, кој амнестирал воени злосторства извршени врз сопствениот народ!
Или најбоље, кажи ми еден пример на амнестирани воени злосторства!

А да беше само тој патриотски чин на Груевски....
Можам до утре да ти пишувам.
Доста интересни постови имаш у стилот на :
Добро сега ок Хитлер предизвика 2 светски војни изврши геноцид и милиони евреи умреа по логори, у уште милиони изгинаа во борбите против неговите единици .. НО груки крадеше. Тоа НО ( дава поголемо значење од она првото дејствие ) не секогаш треба да го употребиш во твоите реченици, не за друго за да има логика она што го пишуваш ;)
Она што Заев го продава и ќе го продаде е неспоредливо со она што груки го украл. Почнуваајќи од намерата до начинот на кој тоа ќе го спроведе (насилно, наместено, со помош од надворешни фактори итн). За ова не се иде во затвор, за тоа се иде директ од кај што нема враќање, заедно со сите оние кои отворено му даваат подршка за истото да го реализира.
 
Последно уредено:
V

viktora

Гостин
Ако беше писмен, ќе прочиташе дека тоа и го потенцирав, еве овде:
[DOUBLEPOST=1527610223][/DOUBLEPOST]
Не се прави паметен.Убаво потенцираше дека Грујо се согласил но не можел поради икс причини да ги спроведе.Никој не рече дека не преговарал но нема ништо официјално прифатено како Заев Илинденска помеѓу Република и Македонија.Заеби со твоите двосмислени постови не си од вчера на форумов те знаеме што човече си.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.519
Поени од реакции
20.623
Не се прави паметен.Убаво потенцираше дека Грујо се согласил но не можел поради икс причини да ги спроведе.Никој не рече дека не преговарал но нема ништо официјално прифатено како Заев Илинденска помеѓу Република и Македонија.Заеби со твоите двосмислени постови не си од вчера на форумов те знаеме што човече си.
нешто у овој стил :
disaster-girl.jpg
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.664
Поени од реакции
28.070
Кaкo штo тргнaл Зaев сo глупoстиве a и тaкa бaрa нaчин кaкo дa ги врaбoти тие штo фрлaa сo бoјa,немoј дa ве чуди утре дa никне Министрествo зa релaтивизaцијa и зaмaјувaње нa јaвнoстa.Ај пoгoдете кoј oд фoрумoв ке биде министер?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.823
Поени од реакции
80.359
Доста интересни постови имаш у стилот на :
Добро сега ок Хитлер предизвика 2 светски војни изврши геноцид и милиони евреи умреа по логори, у уште милиони изгинаа во борбите против неговите единици .. НО груки крадеше. Тоа НО ( дава поголемо значење од она првото дејствие ) не секогаш треба да го употребиш во твоите реченици, не за друго за да има логика она што го пишуваш ;)
Она што Заев го продава и ќе го продаде е неспоредливо со она што груки го украл. Почнуваајќи од намерата до начинот на кој тоа ќе го спроведе (насилно, наместено, со помош од надворешни фактори итн). За ова не се иде во затвор, за тоа се иде директ од кај што нема враќање, заедно со сите оние кои отворено му даваат подршка за истото да го реализира.
Знам дека нема логика да се објаснувам со вас, пошто скокате од дискусија во дискусија и претурате од шупљо у празно, али еве:

Ако отидеш наназад, ќе видиш дека мојот пост е реакција на истиот на Стефус Рефус, во кој се потенцира патриотизмот на Груевски, кој јас а и секој нормален, не го гледа никаде.
Нема нигде, таква поента каква што покушаваш да ми утрапиш.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.519
Поени од реакции
20.623
Знам дека нема логика да се објаснувам со вас, пошто скокате од дискусија во дискусија и претурате од шупљо у празно, али еве:

Ако отидеш наназад, ќе видиш дека мојот пост е реакција на истиот на Стефус Рефус, во кој се потенцира патриотизмот на Груевски, кој јас а и секој нормален, не го гледа никаде.
Нема нигде, таква поента каква што покушаваш да ми утрапиш.
Да ти ја повторам реченицата со хитлер и груки ? .. некои работи не идат во иста реченица.
Груки ќе лежи шутка, ама зоки кај ќе лежи ? Бутел ? И таму нема да го сакаат мртвите !!!
 
V

viktora

Гостин
Posle cel napraven lopovluk koj pocna da se dokazuva a e iscrtan i vo site razgovori, posle celo perenje na pari i kriminalni proekti ko skopje 2014, zaprasaj se malce dali mu odgovaralo na gruevski, mijalkov i kompanija da bideme del od NATO i EU.

Od denesna gledna tocka grujo glaata u zid si ja mava sto ne igra ko sea zaev, kur go bolese grujo za Makedonija, ko i 95% od politicarive, em ke mozese uste da krade, ali so usul, em nemase zapadot da go kine od vlast ko sea sto mu ebaa 100 majki, i najverojatno da go strpa u zatvor. I sto e najtragicno, mnogu lesno ke mozese da gi ispinuva rabotite, narocito so onoj predlog Republika Makedonija ( Skopje ), koj duri i milenko i mirka go proglasija za dobar u ona radiono na milenko.
Се сложувам дека тежок грабеж изврши Грујо во последните 11г.Одлична вест е дека ќе си лежи 2г во Идризово но сепак мислам дека за тоа дело ќе помине со условно после жалбата но среќа има уште десетина случаеви каде сигурно ќе го папа.Но да не заборавиме дека слична пљачка изврши СДС во 90те,ако не и поголема ако ги земеме во предвид самоубиствата и смртните случаеви на стечајците.

Поентата ми е друга.Еве да претпоставиме дека СДС и ВМРО имаат вкупно украдено по десет милјарди евра последниве 27г.И предходно сум напишал лично јас не би ги осудил него на плоштад и еби им мајката на сите до еден исто како во Кина.Но сега ситуацијата е многу потрагична од украдени пари.Доаѓаме до ситуација да се одкажеме од некои работи што се свети за секој народ тоа е јазик,култура,историја.Пари се печалат но после договорот со Бг каде што се одкажавме од поновата историја,законот за јазици каде де факто стануваме двојазична односно федерална држава и последната капитулација со Грција со што се одкажуваме од подалечната историја,јазикот и се останато што го содржи зборот Македонија, е после нема враќање за век и векови.

Да им се серам на украдените пари нека им тежат на душа,но со овие постапки на Заев судбината на нас и на нашите поколенија си ја запечатуваме засекогаш.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom