Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.780
Поени од реакции
5.044
Ако блокираат Шутка не им бега.Толку од ВМРО.Тешко и народот некој да го собере на протести што значи гомното од Муртино има одврзани раце што сака да прави.А богами фино лепо ќе ни го начука што мислам дека и полошо ќе поминиме со грците одколку со тиранската платформа и договорот за добрососетство.Во состојба сме и уште посрано име од Горна,Долна,Илинденска или Асномска Македонија да прифатиме.
Планот на Заев му е да ја внесе МК во ЕУНАТО и тоа да го користи како аргумент за следните избори. Очигледно е дека решил да го менува уставот и во сите документи да пишува Република Шајзе Македонија. За Јазикот и името на народот најверојатно ќе се изведува од тоа. Им даде се што сакаат на Грците и Бугарите и Албанците...џабе 27 години борба во билатерална и некогаш во мултилатерална комуникација РМ. Сега ќе биде секаде РГоМн или нешто слично. Димитров уништи се што сработило МНР за 27 години. Цар (y)...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
7 април 2015
Мислења
2.769
Поени од реакции
1.684
Пуна капа сме имале, а? Браво!
Па и реално и така е, а башка што ќе го решеле името во 2006та, па сега ќе сме имале преговори, ама тоа што се неспособни е друга работа па ни тоа што го збореле не го оствариле. Јас би порадо прифатил Индепенден него Krusevska/Ilindenska што никој нормален нема да ги изговори надвор од Источна Европа.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Хорхе бара да биде информиран и во тек со преговорите, нешто што според мене треба да го направи зз крф му ебам.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.780
Поени од реакции
5.044
Па и реално и така е, а башка што ќе го решеле името во 2006та, па сега ќе сме имале преговори, ама тоа што се неспособни е друга работа па ни тоа што го збореле не го оствариле. Јас би порадо прифатил Индепенден него Krusevska/Ilindenska што никој нормален нема да ги изговори надвор од Источна Европа.
Можеше и во 1994 да се реши името и најверојано во 2005-6 ќе бевме во ЕУНАТО...најверојано ништо побогати и со назив Скопјанс. 20-25 години само за да сме Горно на долноив Македониџа. Ништо добиено а ништо ни изгубено.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.769
Поени од реакции
1.684
Можеше и во 1994 да се реши името и најверојано во 2005-6 ќе бевме во ЕУНАТО...најверојано ништо побогати и со назив Скопјанс. 20-25 години само за да сме Горно на долноив Македониџа. Ништо добиено а ништо ни изгубено.
Абе се можеше, можеше и да не се користи симболот од Вергина на знамето, да се направи транзиција како во Словенија, да се почнеа преговори во 1997ма со останатите земји од Источниот блок и да влеземе заедно во 2004та, секако тогаш би биле Румелија или Тракија, ама не е тоа толку битно.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.780
Поени од реакции
5.044
Абе се можеше, можеше и да не се користи симболот од Вергина на знамето, да се направи транзиција како во Словенија, да се почнеа преговори во 1997ма со останатите земји од Источниот блок и да влеземе заедно во 2004та, секако тогаш би биле Румелија или Тракија, ама не е тоа толку битно.
Туку ме интересира пресметката колку пари по жител МК или како и да се вика срањево ќе добие од ЕУНАТО? Нема есап никаде...шиткаш идентитет а сметкопотврда нема? Нема ни есап колку е трошокот за транзиција од Грујо до Заев преку Шарените и Верушевски. Сите си јадат и пијат а сметки нема. Колку чини уставот ни тоа не се знае? Се на лепе очи...
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
.. кичевскиот врховист..
Ова во „негативна конотација“ го кажуваш? Оти има многу „врховисти“ кои делувале „рамо до рамо“ со „позитивните“.[DOUBLEPOST=1527600409][/DOUBLEPOST]
Интересна работа како се менува јавното мислење со тек на време, како медиумите, изјавите на политичарите и разно разни квази експерти (кои што секојдневно зафаќаат дел од медиумскиот простор) влијаат врз мислењето на обичниот граѓанин и ја користат неговата неинформираност и неспособност да креира сопствен став врз основа на информациите со кои располага, да собере 2+2 и да го филтрира сето медиумско срање кое што му се сервира за да донесе конечен и објективен заклучок за реалната ситуација во која што државата се наоѓа.

Имено, до пред само неколку години разговор за менување на име на држава беше анти-патриотски чин, акт рамен на предавство. Секој оној што зборуваше за тоа од позиција за изнаоѓање на решение која би подразбирала промена на името, беше од мнозинството гледан како предавник.

Денес, во град си слушам типувања од луѓе кое име би било најсоодветно. Можат комотно и во обложувалница на пишат коефициенти, народот гарант ќе типува. На многумина дојдено му е веќе и преку глава, сеедно му е.
Еден дури и реченицата од Заев ми ја употреби кога реков колку апсурден предлог за име е Илинденска Македонија, ми вели: - А што му фали? Што имаш ти против Илинден?
И оди сега докажи се.

Поентата ми е дека народот е во фаза на поделени мислења по прашањето, не постои еден универзален став. Во целата таа општа збрка на сеирџии, луѓе со проевропски ставови, патриоти и луѓе кои што не се замараат многу многу, се создава една хомогена маса која што му дава простор на Заев да протне секаков предлог кој што би бил неповолен, а последиците од него би се согледале веќе кога ќе биде предоцна. Такви примери имаме еден куп низ нашата историја.
Ретко добра поента. Браво. И јас сум ги размислувал овие работи. Пред некое време не можеше да најдеш „интелектуалец“ и „аналитичар“ во МК кој би спомнал вакви промени. Не пред години, пред месеци. Сега дури има и такви кои и „ерга омнес“ бранат.
Одамна напишав на форумов дека ние држава не сме кадарни да имаме.
„Што имаш против Илинден“ е најјаката фраза. Немам против ниту вагините, па не сакам да се викаме „Вагинална Македонија“.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.780
Поени од реакции
5.044
Ова во „негативна конотација“ го кажуваш? Оти има многу „врховисти“ кои делувале „рамо до рамо“ со „позитивните“.[DOUBLEPOST=1527600409][/DOUBLEPOST]
Ретко добра поента. Браво. И јас сум ги размислувал овие работи. Пред некое време не можеше да најдеш „интелектуалец“ и „аналитичар“ во МК кој би спомнал вакви промени. Не пред години, пред месеци. Сега дури има и такви кои и „ерга омнес“ бранат.
Одамна напишав на форумов дека ние држава не сме кадарни да имаме.
„Што имаш против Илинден“ е најјаката фраза. Немам против ниту вагините, па не сакам да се викаме „Вагинална Македонија“.
Штом народот гласаше за Заев и успеа да му го продаде оној филм, Бомби, Диктатура и Мерцедеси заслужува да биде Илиндитанци. Нема разум народов и за пари се продава...може име Простутска Македоминџа е најсоодветно.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.335
Поени од реакции
86.464
Живо ме интересира што глупо и дебилно име предложиле Бемката и Пастирот од Муртино овојпат. Прошлиот пат со "Република Илинденска Македонија" не им успеа, истокако и спинот во вид на прашање "Што имаш ти против Илинденска Македонија?" во случај ако не се согласуваш со дадениот предлог за ново име на државата.
Се шушка дека пак ќе биде нешто околу Крушево, значи пак ќе се врти околу Илинденското Востание... Република Крушевска Македонија, Република Востаничка Македонија, Република Питу Гулска Македонија... или само пак Република '903 по култниот македонски џез-рок бенд \m/. Истотака донекаде се става дознаење дека Македонците како народ постојат од тој период, а предходно сме биле Марсовци паднати од Марс... само чисто да кажам дека Карпошовото Востание датира од 1689 ако не се лажам (поправете ме), значи едно 200+ години пред Илинденското Востание. Кресненското е 1878 година, а Разловечкото е од 1876 година. Значи по дифолт ние се откажуваме од овие востанија кои се ептен битни за нас како народ, а Бугарите стандардно ни 2 ни 3 ќе си ги присвојат како свои, и тоа се под капа како дел од доброседскиот однос што го потпишавме со нив пред неполна година.

До пред 10 години само името на државата беше проблемот, а сега благодарение на Заев и нивните момоци мораме да менуваме и име, државјанство, јазик, устав, значи онака се... зошто? Затоа што дебиливе што моментално се на власт НЕМААТ ТРИ ЧИСТИ ВО ТОА ГЛАВИТЕ како да водат преговори. Буквално им се наместија на гејциве на волеј, и сега ќе се смешкаме како сме биле блиску до ЕУ и НАТО. Ќе влеземе таму понижени, поразени, со главата спуштена кај курот, а не како горд народ кој навистина заслужил да биде дел од едно европско семејство.

Го гледав дуелот Заев-Мицкоски на МТВ пред една недела, и само со едно можам да се согласам со Мицко... кога разговараа за прашањето на името овој му рече на Заев "За еден месец друго име ќе прифатиш".. и морам да го поправам Мицко дека згреши во предвидувањето... еве го Заев за неполна недела друго име прифати.
Каков ебиветер од премиер, каква дно од партија, Заев е дефинитивно болен човек, немам друго објаснување.
А оној бемкана Димитров... сите Егејци се превртуваат во гроб од него. Ќутук, деген, имбецил. 25 години никој не се осмелуваше да го чепне името, овој Месијава од Муртино за една недела решава се. Изрод на природата.

Тоа што сеуште Претседателот не е информиран, а вооедно се крие и од јавноста новото решение за името, доволно говори колку се народна оваа власт. Истиве овие ги обвинуваа Груки и компанија дека позади грб воделе разговори за името (докажано во бомбите), ама овие пак што кур прават? Пу ти ебам ѕверовите ти ги наебам. Уште еднаш дно, дно од премиер, министер за надворешни работи, партија, ма се...

Ѓубриња.

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.761
Имено, до пред само неколку години разговор за менување на име на држава беше анти-патриотски чин, акт рамен на предавство. Секој оној што зборуваше за тоа од позиција за изнаоѓање на решение која би подразбирала промена на името, беше од мнозинството гледан како предавник.
Од мнозинството гледан како предавник?

Може не си бил тука и не знаеш.
https://okno.mk/node/47081
 
V

viktora

Гостин
Планот на Заев му е да ја внесе МК во ЕУНАТО и тоа да го користи како аргумент за следните избори. Очигледно е дека решил да го менува уставот и во сите документи да пишува Република Шајзе Македонија. За Јазикот и името на народот најверојатно ќе се изведува од тоа. Им даде се што сакаат на Грците и Бугарите и Албанците...џабе 27 години борба во билатерална и некогаш во мултилатерална комуникација РМ. Сега ќе биде секаде РГоМн или нешто слично. Димитров уништи се што сработило МНР за 27 години. Цар (y)...
Има полошо сценарио.Да смениме се што ќе посакаат грците но други членки како Франција или Холандија ќе не блокираат под изговор дека самите внатрешно не биле спремни за проширување.Е сега прашање ќе биде што ќе се случи после 20-30 години надвор од ЕУ или НАТО,без идентитет,историја,јазик и со мнозинско албанско односно муслиманско население како би продолжиле понатаму.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.660
Поени од реакции
21.077
транспарентност само у фотошоп, у влада јок !!!!
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.780
Поени од реакции
5.044
Има полошо сценарио.Да смениме се што ќе посакаат грците но други членки како Франција или Холандија ќе не блокираат под изговор дека самите внатрешно не биле спремни за проширување.Е сега прашање ќе биде што ќе се случи после 20-30 години надвор од ЕУ или НАТО,без идентитет,историја,јазик и со мнозинско албанско односно муслиманско население како би продолжиле понатаму.
Затоа сум јас да се заебе ЕУНАТО и да се тера по свое, се што е добро од закон за економијата да се прифати, не да се воведуваат рандом закони со Европско знамеце кои се лоши за слободниот пазар. Јас би ги спречил и направил рол бек на пола закони од ЕУ реформите и само селективно прифатил добри економски решенија. Нормално и стоп за реални преговори, може нешто само глумење колку да се каже се преговара. Али кој фактор сум јас незнам ни партија што е за овие решенија мои. Демократија без избор има во МК.[DOUBLEPOST=1527602830][/DOUBLEPOST]
транспарентност само у фотошоп, у влада јок !!!!
Биографија е класифицирана информација за овие од влада.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom