Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
mislis, nikade nema drzava kade sto 'albanec' e kriterium za vrabotuvanje[DOUBLEPOST=1527463141][/DOUBLEPOST]predlog za imeto
Republika Podobro uzasen kraj otkolku uzasi bez kraj Makedonija
Најдобар предлог за име ... Република Бесплатно Дупејне У Мачедониџа !
 
S

silmarillion

Гостин
Ќе се навратам на еден пост можеби пред една година Македонија не била спремна за одцепување ја одцепија само за да крадат не личи оваа на држава па кој сака нека дојде на власт.
Баш така. Без капка крв. Без никаква стратегија. Ајде на ура дајте ни држава пошто во рамки на Југославија немаме моќ да крадеме. Ама затоа во ова мало државиче има попара да напраиме. И така и бидна.

Затоа ја незнам тука ми матат муабети од типот Ченто Менто Панко. Абе толку е менталитетот дај ми независност за да неможеш да ме контролираш колку крадам. Просто ко грав. Добар слуга / Лош газда = Македонец
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.332
Поени од реакции
21.806
Ke ispadne deka predlogot e Krusevska Republika (Severna Makedonija) ili nekoja druga glupost.

Pisav ja ednas porano deka ke go barame toa vreme koga Republika Makedonija (Skopje) za megjunarodna komunikacija bese na masa. Od togas do denes Grcija gi zategna crvenite linii (i toa se leva vlada) a nie vo isto vreme totalno zabegavme i go stavivme celoto ime sose ustav i sve na masa. Gledajte i ucete kako se vodat pregovori.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.078
Поени од реакции
14.993
Ke ispadne deka predlogot e Krusevska Republika (Severna Makedonija) ili nekoja druga glupost.

Pisav ja ednas porano deka ke go barame toa vreme koga Republika Makedonija (Skopje) za megjunarodna komunikacija bese na masa. Od togas do denes Grcija gi zategna crvenite linii (i toa se leva vlada) a nie vo isto vreme totalno zabegavme i go stavivme celoto ime sose ustav i sve na masa. Gledajte i ucete kako se vodat pregovori.
Nikogaš nieden predlog ne bil samo za nadvorešna upotreba. Taka objasnuvaa spineri " za polesno da ni vlezi"

Mnogu dobro se analizirani člen po člen site predlozi do sega od strana na grčki i nekoi baši novinari...no toa beše premolčuvano vo glavnite tv kući kaj nas

Nacionalnosta i jazikot sekogas bile : " narodot/jazikot na Republika.........."

Vo nieden predlog do sega ne bile kako što kažuva/laži Zajko: " macedonian"

Nikogas pa ne e ni sega
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Ke ispadne deka predlogot e Krusevska Republika (Severna Makedonija) ili nekoja druga glupost.

Pisav ja ednas porano deka ke go barame toa vreme koga Republika Makedonija (Skopje) za megjunarodna komunikacija bese na masa. Od togas do denes Grcija gi zategna crvenite linii (i toa se leva vlada) a nie vo isto vreme totalno zabegavme i go stavivme celoto ime sose ustav i sve na masa. Gledajte i ucete kako se vodat pregovori.
Пa кaкo немa дa гo бaрaме.Oвa штo гo прaви Зaев вoлoт вo прегoвoрите е истo кaкo дa кaпaрисaш aвтoмoбил a незнaеш кoјa му е крaјнaтa ценa.Кoлку ке ти кaжaт тoлку ке плaтиш инaку oтиде кaпaрoт
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.418
Поени од реакции
47.047
Ke ispadne deka predlogot e Krusevska Republika (Severna Makedonija) ili nekoja druga glupost.
.
Преговорите се сведоа на тоа владата да преговара со нас-Македонците наместо да преговара со Грција. Грција уосталом, јасно си оцрта црвени линии од старт, и сега борбата на Заев и Димитров е како на нас да ни продаде тоа решение, колку и да е глупо, деградирачки и смешно .


Да знаат дека имаа работа со асален народ, не би им паднало на памет ни да спомнат никакви имиња, ама пошто си знаат какви дебилчиња сме, знаат и дека ќе им помине.
По стариот добар рецепт на ВМРО кога во сред лето се протна амнестијата на шиптарсские терористи, и генералната проба со одличниот договор со бугарија, истото ќе го одиграат и сега , кога ќе бидеме зафатени со тегнење фрапиња на паралиа. ќе не прекрстат, па од есен честито ново име.
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
1.337

Според мене треба да излеземе со предлог Democratic Ilinden Constitutional Kleptocratic Macedonia или DICK Macedonia.

Кога ќе не читаат на вести, фудбалски натпревар, евровизија бидејќи DICK ќе биде цензурирано ќе се суша само Macedonia.

Think outside of the box, mayn'.
Dick е често лично име и не се цензурира. Од друга страна

Според мене треба да излеземе со предлог Democratic Ilinden Constitutional Kleptocratic Macedonia или DICK Macedonia.

Кога ќе не читаат на вести, фудбалски натпревар, евровизија бидејќи DICK ќе биде цензурирано ќе се суша само Macedonia.

Think outside of the box, mayn'.
Не е лоша идеја, само DICK е често машко име и не се цензурира. Подобро да одиме на посигурни зборови.
Federal United Constitutional Kakistocracy od Macedonia - FUCK Macedonia
Какистократија инаку, е систем на владеење каде на власт се нај неквалифицираните, така да навидум, се изгледа таман.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.487
Поени од реакции
28.838
https://fokus.mk/11tsevkite-vo-toaletot-na-barokniot-sud-bile-popolneti-so-beton-novata-zgrada-rechisi-nefunktsionalna/

Има ли нешто од грујовото „барем се гради“ што функционира, милјарда евра потрошија на бетон, гипс и бронза и една ебана зграда не е како што треба направена.

Одговорност нормално нема.
General stabot na vmro normalno
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.611
Nekoj politickata kariera vo Makedonija se mi se chini kje ja zavrshi ko Chaushesku. Kje vidime koj kje bide toa/toj/taa.[DOUBLEPOST=1527528003][/DOUBLEPOST]
General stabot na vmro normalno
a na sdsm? sho prai GENERAL shtabot?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Не сакам да се напише воопшто за него, камоли да се пишува како најпознат албанец во Македонија.
Не знам дали имаше воопшто потреба, не би требало да има, ама гледајќи ви го расположението за рамковскиот договор тешко дека со дебати вие ќе го прифативте, реално никогаш ништо со договор не би прифатиле, освен ако не сте на тесно, како сега СДСМ.
А и сосема сомнително е кој ја почнал 2001, смрди насекаде како случајот Куманово, само што тогаш немаше интернет и можеа лажни вести да да ваат само телевизииве.
Исламот после балканските војни стана најаката алатка против албанците, до денеска е, мораше да им се покаже да западот дека албанците не се европски народ. Беше најсилниот адут и за масовниот екзодус на албанците накај Турција, демек за замена на население како што правеше Грција. Денеска нема албанец кој нема роднини во Турција, и моето семејство за малку ќе беше едно од тие семејства.
Албанците оставни само на себе, без никаква ориентација, останало само оџата, кој можел да биде под сечија контрола, да, смешно ќе ти изгледа под која. Доволен показател е тоа што ниту еден оџа не е затворан, а учители и професори има безброј, џамија си можел да градиш каде сакаш и кога сакаш.
Во вакви услови толку можеле, Албанија затворена, без никаква подршка од надвор, доволно е тоа што не сме на исто рамниште со ромите, во некои работи сме биле, вера и број на население, ама не држеше диаспората.
Овие права што денеска ги имаме се благодарение на политиките на големите сили, ниту албанците го заслужуваат кредитот, ниту некој си Али Ахмети. Па ниту вие немате лице да се фалите во било кој некаков контекст дека сте либерални и затоа малцинствата имаат повеќе права од некоја Летонија.
Јас лично се лутам затоа што никогаш немало ниту обид за асимилирање, никогаш немаше никаква пропаганда да се покажува дали имаме нешто заедничко, многу добро се сеќавам што учевме историја. Никогаш не се работеше кон тоа исламот да се извади од населението, туку секогаш се работеше луѓето кои практикуваат ислам да се избркат.
Јасно е дека се е до верата.
Имам многу работа и слабо го следам форумов деновиве, ама......постов ти е многу контрадикторен во однос на претходните. Тебе ти смета што луѓето од твојата националност се претежно религиозни. До самиот народ е дали ќе прифати такво нешто или не. Зошто обвинуваш некого дека ви ја наметнал религијата? Истиот процес е и кај Македонците со тоа што трендот мислам дека е обратен - порано беа помалку религиозни. И не е чудо во земји со распаднат систем и поредок и живот во хаос скоро 30 години. Дури и во самата Албанија сте критикувани од таканаречените прозападни политичари за тоа, ама лицемерието е осуетено кога истите тие се гушкаат со овдешните албански политичари, а да не речам да им ја координираат офанзивата против оваа држава. Реално, гледате само што да добиете од државава - ама не е ова Германија или Швајцарија за да имаме безмерно да ви даваме.

За тоа што ние би прифатиле никој не може да тврди. Ако мислиш на тоа што ние меѓу себе би си збореле - тоа е едно. Тоа што политичарите „одлучуваат“ е друго. Класичен пример е Пржино. Во Пржино седнаа да преговараат последните четворица што имаа право тоа да го праат - убрљани во крв и гомна до гуша и Европа ги седнува да „се договорат“ - многу нормално, затоа што може да се уценуваат. Кај вас е проблемот што сакате се' одеднаш да добиете. Тоа боде очи, тоа би го нервирало секој народ на планетава. Малку треба човек да прошета и ќе види каква лепеза од имигранти живеат низ Европа, во поранешните колонијални сили, во Германија која е предизвик за цел свет...и сега вие барате чисти држави у сред Европа - тоа е нереално. Не може државава глава да крене на ниедно поле....и во време кога економски сме на бетонско дно, правото е тотално контролирано, здравство и образование се меѓу последните во светот и пак доаѓа некој ваш хир прв да се реши......не иде така.

А колку сме ние либерални - е тука грешиш многу. Ова што вие го добивате никаде го нема, буквално. Знаме на матичната држава не вадите пред општина, немате никаков однос кон него, го мразите, јазикот си го користите и пред законов каде сакате, како сакате, општините ви се (често и нелогично) кроени со оној идиотски закон за територијална организација за да имате доминантно население....ние сме единствена држава во свет каде што ромите имаат буквално се' - на пример една циганска држава како Бугарија, у која пола од населението е ромско, па немаат таков третман.

Да бевте мнозинството градско и образувано население проблемите ќе беа многу помали, а ова ти го кажувам затоа што имам комшии што се такви. Со луѓето никој никогаш не влегол у некаков дуел на тема националност, а да не речам и дека воопшто некој се карал со нив, иако населбата во која живеам има минимален процент албанци. Не викам дека сите мора да живеат во град, ама има некоја разлика во култивираност меѓу градско население и рурално, а второто често не знае баш достоинствено да си ги артикулира барањата. Ама поентата ми е дека повеќе е кај вас дека не сакате да живеете со нас, отколку кај нас - Македонците се многу потолерантни и ова што го читаш од навреди овде е гнев кој се создава од револт и немање усул. На постовите на кои јас ти одговарам и тебе ти личи дека се националистички (а ги лајкуваат некои што ме мразат од дно на душа), треба да гледаш како на анти-националистички, што е огромна разлика. Дозиран национализам продаваа дпне со дуи, што им гарантираше мнозинство, а беа во коалиција две тотално неприродни страни - што е иронија и патетика и го има само кај нас. Сега сдс не може и не знае да игра на карта на национализам и не може да си ги маскира огромните отстапки и затоа има вакви реакции кон заев, според мене со право. Спремен е во гз да се е** за било што ќе му се побара од надвор со надеж дека некој од надвор ќе се потегне да ни ја реши економијата, пошо ни тој, ни прилепскиот паторски магистер, ни тој вашиот дрвосечач за к не ги бива за економија, а не ги ни интересира.

За да ја биде државава треба да им најдеме чаре на манипулаторите и манипулираните. Собери храброст да си ги критикуваш и своите. Ова е држава што не може да се справува со поплави и пожари, а не да праи „инжињеринг“ и манипулации со малцинства.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom