Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.016
Македонија никогаш нема да влезе во ЕУ.Ако опстанеме како држава ќе бидеме бетер од сега односно се што ни се дешава сега ќе си продолжи само со поинтезивно темпо.Ќе останеме корпа држава.Ама народот како што е глуп ќе си изгласа промена на име за џабе како и за се до сега.А за десетина години ние ќе живееме како граѓани од седми ред додека циганите и шшиптарите ќе владеат.Ќе бидеме бетер од Србите на Косово.А пак како што никој не стои позади нас и едно сложни што сме...
Дури тогаш ќе видиме што е Македонски крвопис и пусто турско.
 
И

Име И Презиме

Гостин
Дали само јас забележувам или мене почнува да ми пречи.Имаат намера да прскаат против комарци?Веке се намножени п.м
Ова пијандурава од градоначалник што го имаме (се замолува) да се ангажира.Ако сака и со ракија нека прскаат :drk:
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.529
Поени од реакции
20.661
Дали само јас забележувам или мене почнува да ми пречи.Имаат намера да прскаат против комарци?Веке се намножени п.м
Ова пијандурава од градоначалник што го имаме (се замолува) да се ангажира.Ако сака и со ракија нека прскаат :drk:
такси ваучер за секој комарец ? :D
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.157
Поени од реакции
12.655
Дали само јас забележувам или мене почнува да ми пречи.Имаат намера да прскаат против комарци?Веке се намножени п.м
Ова пијандурава од градоначалник што го имаме (се замолува) да се ангажира.Ако сака и со ракија нека прскаат :drk:
И во Велес е исто.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Груевски не е осуден дека се возел во блиндирано возило, туку за процесот до кој дошол да се вози со него.
Тоа е исто како да кажеш дека Заев доби фер ослободителна пресуда, оти во неговото дело снимката каде што јавно бара мито е невалидна...Ако три години претходно се мафтаа по судови за преквалификација на делото и чекаа да стане невалидна..
А што е незаконско во процесот? За набавката не ни морало да има тендер, односно, можело да се набави и без тендер, по сопствена проценка на МВР или кој и да е надлежен. Не гледам тука корелација со случајот на Заев.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Државава ич не ја сакам, ама нема подобра земја од ова.
mislis, nikade nema drzava kade sto 'albanec' e kriterium za vrabotuvanje[DOUBLEPOST=1527463141][/DOUBLEPOST]predlog za imeto
Republika Podobro uzasen kraj otkolku uzasi bez kraj Makedonija
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725

Според мене треба да излеземе со предлог Democratic Ilinden Constitutional Kleptocratic Macedonia или DICK Macedonia.

Кога ќе не читаат на вести, фудбалски натпревар, евровизија бидејќи DICK ќе биде цензурирано ќе се суша само Macedonia.

Think outside of the box, mayn'.
 
V

viktora

Гостин
Горивата поскапи за 2 денари, Еуросупер 98 со рекордни 75,5, дизелот 65 денари

Толку!Немам коментар.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Горивата поскапи за 2 денари, Еуросупер 98 со рекордни 75,5, дизелот 65 денари

Толку!Немам коментар.
и сега треба сите да ги остават колите камионите тракторите пред собрание и влада и така нема смисла да се возат со овие цени на горивата.
 
Член од
21 јуни 2010
Мислења
165
Поени од реакции
39

Според мене треба да излеземе со предлог Democratic Ilinden Constitutional Kleptocratic Macedonia или DICK Macedonia.

Кога ќе не читаат на вести, фудбалски натпревар, евровизија бидејќи DICK ќе биде цензурирано ќе се суша само Macedonia.

Think outside of the box, mayn'.
Е па на илириjски круша е дарда. Све си оjди, како си треба.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Горивата поскапи за 2 денари, Еуросупер 98 со рекордни 75,5, дизелот 65 денари

Толку!Немам коментар.
А кога Фамилијата ги поскапуваше горивата 11 години, тогаш светската цена беше таква, а? И тоа без акциза за дизелот од +3,5 денари. Па, види колку се цените во Грција, дури и во Србија.. многу повисоки од нас. Ние и акциза за дизелот зголемивме и пак е (само) 65 денари.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.695
Поени од реакции
1.605
А кога Фамилијата ги поскапуваше горивата 11 години, тогаш светската цена беше таква, а? И тоа без акциза за дизелот од +3,5 денари. Па, види колку се цените во Грција, дури и во Србија.. многу повисоки од нас. Ние и акциза за дизелот зголемивме и пак е (само) 65 денари.
http://money.cnn.com/2018/05/26/news/local-gas-prices-memorial-day-weekend/index.html
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.503
Поени од реакции
42.992
Нека трепка

На новава цена од 65 денари килограм нафта, највисоката производна цена одредена од Регулаторна е 35,934 денари (а пазарната цена е сигурно и под 30 денари). Тоа значи дека Државата со Закон на секое кило ни зема над 30 денари.

- ни зема т.н. надоместокот за задолжителни резерви на нафта и нафтени деривати согласно Законот за задолжителни резерви на нафта и нафтени деривати кои ги плаќаат обврзниците согласно Законот

- ни зема т.н. надоместокот за финансирање на активностите во областа на животната средина кои ги плаќаат обврзниците согласно Законот

- ни зема т.н. надомест/акцизите кои ги плаќаат обврзниците согласно Законот

- ни зема т.н. ДДВ или општ потрошувачки данок кој не влијаел на трошоците на производство и дистрибуција, но се собир во конечната цена која се наплаќа од потрошувачот.

Ова се вика легален грабеж.

Во 19 век на само 10% рамен данок во Отоманската империја, за која учиме дека била РОПСТВО, се појавува можеби најрешителната и најбескомпромисната политичка и револуционерна организација.

Во 21 век живееме :
- во држава која ти зема скоро 50% од заработката (персонален данок на доход, придонеси или задолжително надомест за здравствено, пензиско, синдикално и др. давчки),
-во држава која најавува дека уште 10% ќе ти зема ако заработиш над 1000 евра,
-во држава која на скоро секој купан производ и економаска трансакција ти зема 19% измислен ДДВ,
-држава која ти зема дополнителни давачка за трасфер на производи и стока од едно на друго место или т.н. царина за производи што не ги произведуваме (ограничување на слободна трговија)
- држава која законски те обврзува секој државен (јавен) долг задолжително и законски ти да го вратиш иако не си бил прашан и согласен ниту за висината на задолжувањето, ниту за каматните стапки
-држава која законски те обврзува да платиш јавен радиодифузен сервис
- држава која скоро секоја административна услуга ти ја наплаќа со мал милион такси, давачки, уплати и други форми на плаќања
- држава која ти зема дел од приходот преку акцизи или дополнителен данок на поединечни добра и услуги. Најчесто за насушно потребни добра и услуги: нафта, цигари и алкохол.
- држава која ти зема надомест и ако не дај боже добиеш Подарок, Добивка, Наследство или сл. со т.н. Данок на добивка
- држава која за скоро секоја дејност ти наплаќа лиценца

....и учиме дека живееме во СЛОБОДА, а во оваа држава на очигледна фискална репресија, ние немаме ни еден проклет економски либерал, а камо ли огранизиран општествен и идеолошки отпор против легалниот грабеж и патерналистичка агресија.

А за тоа како се трошеа 11 години париве од легалнава пљачка, не ми се ни пишува.....

На опасностите од таква држава со патерналистичката агресија и принуда нѐ предупреди уште Фредерик Бастиа (Frédéric Bastiat) во Законот (The Law 1850) кога присилното оданочување го нарече легален грабеж и предупреди дека кога легалниот грабеж ќе стане начин на живот за одредена група луѓе, тие во името на своите лукративни цели ќе создадат таков правен систем во кои грабежот не само што се овластува, туку му се придава и морален контекст кој го глорификува.

Оттука, должноста на секој доследен слободољубец е да го разорува моралниот контекст кои бандитите го измислуваат за да можат пљачката да ја прогласат за Крстоносна војна.

Извор
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Дај ми една народна партија или ми ти десничарска како што милуваме да ги ословуваме криминалците скриени зад фејк патриотизмот, што не го украла сопствениот народ и не го држела на работ на војна или конфликт или страв од губење на државата и вредностите од обично измислениот непријател.
Ќе се навратам на еден пост можеби пред една година Македонија не била спремна за одцепување ја одцепија само за да крадат не личи оваа на држава па кој сака нека дојде на власт.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom