Ќебaпи вo Скoпје

Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.630
Каде е ова Тетекс, за ние што сме паднати од свемирот? :D
На почеток на Стара скопска Чаршија, од лева страна кога се оди накај полициската станица. Тоа е старата ќебапчилница позната по добрите ќебапи - мене лично не ми се свиѓаат. Фаст фудот Тетекс е ужас и има една од најлошите плескавици воопшто во градов, но растураат со работа во Чаршија.[DOUBLEPOST=1525977701][/DOUBLEPOST]
Тоа е сендвичарата, и поима немам дали праат ќебапи. Плескавиците им се најлоши у свет. Мислам дека сосема различна смеса имаат за ќебапите у старата ќебапчилница. Тетекс бљак. Јадете у Космос ќебап.
 
И

Име И Презиме

Гостин

Далеку е од арка. Отприлика објаснето на крајот од златарска улица .Не влезот кај што има како тримфална порта туку паралелно друг влез за во чаршијата што води за по златарска улица и оној дел до штрафовска роба како мини трговски.На агол е тетекс.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.373
Поени од реакции
38.354
Имам јадено у тоа тетекс кај холидеј ин, ништо посебно, ни ќебапите ни пак плескавицата.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Далеку е од арка. Отприлика објаснето на крајот од златарска улица .Не влезот кај што има како тримфална порта туку паралелно друг влез за во чаршијата што води за по златарска улица и оној дел до штрафовска роба како мини трговски.На агол е тетекс.
Добро де отприлика во тој дел, 50 метри е далеку. Иначе тоа ако е убав ќебап имате лош вкус.
 
И

Име И Презиме

Гостин
Добро де отприлика во тој дел, 50 метри е далеку. Иначе тоа ако е убав ќебап имате лош вкус.
Тетекс има и сендвичара, сигурно за тоа си мислел.Јас си кажав, кебапчиња ако нема и свинско тури им пепел.Овдека ги вади дека скара на ќумур и секогаш се тазе бидејки трошат количини.Ако не се лажам се роднини со дестан газдите.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Јас имам видено едни ќепаби што ги јадат низ турскиве филмови, а и кај нас ги има низ чаршииве каде што има повеќе муслиманско население. Станува збор за едни поживи ќебапи/ќофтиња кои мислам дека не се печат, туку само така се обликуваат со рака и така се јадат. Изгледаат како на сликата подоле. Ако некој знае од што се прават или каков вкус имаат, нека сподели, затоа што се мислам дали да пробам:D

Ќофте.JPG
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Јас имам видено едни ќепаби што ги јадат низ турскиве филмови, а и кај нас ги има низ чаршииве каде што има повеќе муслиманско население. Станува збор за едни поживи ќебапи/ќофтиња кои мислам дека не се печат, туку само така се обликуваат со рака и така се јадат. Изгледаат како на сликата подоле. Ако некој знае од што се прават или каков вкус имаат, нека сподели, затоа што се мислам дали да пробам:D

Прегледај го приврзокот 190732
Како се сега совесни со набавките месо, ќе се усреќиш. Порано редовно си спремав татар бифтек. Сега ни на крај памет не ми паѓа
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Како се сега совесни со набавките месо, ќе се усреќиш. Порано редовно си спремав татар бифтек. Сега ни на крај памет не ми паѓа
Бар вкусни ли се ако се добро направени? И дали се пржат, печат нешто?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.070
Поени од реакции
78.291
Батали турски живи ќебапи, јади карпачо ако ти сакаш живо месо да пробаш. Мада, ако месото не е добро, џабе све.
Ја последен пат јадев одамна во Далма и фино е, со вино како мезе (или барем ја така го доживеав).
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Бар вкусни ли се ако се добро направени? И дали се пржат, печат нешто?
Сум го пробал тоа одамна, во Истанбул, со сиот памет. Ама, многу е вкусно и, доста зачинето, како што Турвите знаат
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Јас имам видено едни ќепаби што ги јадат низ турскиве филмови, а и кај нас ги има низ чаршииве каде што има повеќе муслиманско население. Станува збор за едни поживи ќебапи/ќофтиња кои мислам дека не се печат, туку само така се обликуваат со рака и така се јадат. Изгледаат како на сликата подоле. Ако некој знае од што се прават или каков вкус имаат, нека сподели, затоа што се мислам дали да пробам:D

Прегледај го приврзокот 190732
Види дали е ова тоа што го бараш:
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Види дали е ова тоа што го бараш:
Вака по завршниот изглед, начинот на правње и бојата изгледа тоа е. Ова што го кажувам уште се викало и Çiğ köfte.
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.944
Поени од реакции
5.140
Зoштo ќебaпите вo Велес имaaт специфичен вкус,штo стaвaaт вo нив?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom