Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Не, слободно ти кажи "да живее паторот", нема проблем. Те знаеме овде кој си. Само ти "брои дела".
Само у лажирани документарци, учебници и у вашата колективна слаба меморија ќе си мислите дека сте некои патриоти. За к** не ве бива. Еве пројде мај, никако христијан да ве собере за да ве видиме колку ќосиња останавте.
А ќосињата нели протестираа доброволно за Македонија, без партиска позадина? :pipi:
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
@Ѓорѓи Н. Можеше боље ова да го средиш. Заебан програм е пеинт, ама си требал да се потрудиш малку.

Прегледај го приврзокот 190593
Чудно ми е што ти како високо образована личност (скр. ВОЛ) кој веројатно користи програми за „цртање“ да не разликува комп. дизајнирање и програмирање. Не е програмирањето цртање, боење...
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.595
Поени од реакции
20.933
Не, слободно ти кажи "да живее паторот", нема проблем. Те знаеме овде кој си. Само ти "брои дела".
Само у лажирани документарци, учебници и у вашата колективна слаба меморија ќе си мислите дека сте некои патриоти. За к** не ве бива. Еве пројде мај, никако христијан да ве собере за да ве видиме колку ќосиња останавте.
Провидно е како бистра вода, како оние дечкине на твитер независните кои се бореа против режимот за да се населат во влада за 500 евра за твитање.[DOUBLEPOST=1526204462][/DOUBLEPOST]
А ќосињата нели протестираа доброволно за Македонија, без партиска позадина? :pipi:
Исто како провладините невладините и шарените Павле, Туфеџиска, Боки, Љубиша, Васиљ, @Let 3 итн. Протестираа за денвница а сега протестираат пак против паторот за да оправдаат вработувањето во влада со завршени средни семкарски, фризерски, шнајдерски и чевларски вечерни училишта (или недајбоже како планинска школа со последниот случај на вработување советници за 600 евра плата)
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.250
Поени од реакции
16.854
Остана кафето на Хоџа и Љубе неиспиено, еднаш 2001. кога требаше да пијат во Арачиново ако се сеќавате и го паметите конфликтот, и сега во 2018. година, ама Хоџа се откажа. Која ебана перверзија е целава држава.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
За името не се сеќирајте секако за промена мора да има двотретинско мнозинство. Така да ако се смени тоа ќе биде заедно СДСМ и ВМРО.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857
Многу ниско ниво на дискусија последниве страни... Интересно е што некои членови тука пишуваа по цели денови кога беше Грујо на власт, му ебаваа матер (оправдано) на неговото владеење со неговите слуги... Али откако се смени власта голем дел исчезнаа, а тие што останаа на форумов скоро и да не влагаат на темава, а кога и да влезат почнуваат да вреѓаат, а не да пишат некој асален пост.
А нормално ситуацијава во земјава нималку не е подобрена откако замина Грујо во историјата, али сите оние што до вчера се грижеа за иднината на Македонија, сега ги нема нигде да пишат нешто за новава неспособна гарнитура. Зошто, како, оти само оние си знаат, а јас можам само да претпоставам. До вчера се бореа да ја симнат таа ненародна власт, сега кур им е двор им е, доаѓаат овде само да вреѓаат.

Иреал, виктора и останатите не ме цитирајте, преку тилов ми е од вас партиските војници.

Сега кога ќе дојде време за Gorna/Nova Makedonija за севкупна употреба, ќе добијат насоки да џафкаат и ќе се накотат.
Во меѓувреме може да посведочиме на радикалните промени и драстични реформи реализирани од страна на оваа чесна и правдољубива власт шо се бори за слобода и демократија. Пошто уште rezimod има прави проблеми, без тоа бомбона ќе беше.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.675
Поени од реакции
28.116
Акo успее дoбрo дa се испaзaри зa прoменa нa иметo ѓуптинoт oд муртинo,и дa искoристи влез вo Нaтo и цврстo утврден рoк зa штo пoскoрo приклучувaње нa Мaкедoнијa вo ЕУ,тoa ке биде гoлем успех зa негo a вoеднo и единственa пoвoлнa oпцијa зa лугетo штo живеaт нa oвaa теритoријa.Сaмo се прaшувaм aкo билo тoлку еднoстaвнo зaштo некoј oд претхoдните кoгa имaвме 5 пaти пoгoлеми шaнси не нaпрaви тaквo нештo
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Чудно ми е што ти како високо образована личност (скр. ВОЛ) кој веројатно користи програми за „цртање“ да не разликува комп. дизајнирање и програмирање. Не е програмирањето цртање, боење...
Јас не те прозвав по твоето лажно звање „програмер“, туку по штабска ориентација. Да не беше ти таква високо оброзована личност (крв хумор морам да признаам) како што си, ќе ми го сфатеше сарказмот.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.443
Од иста причина што ако се селиш од државата ќе одиш во Германија, Канада, Австралија, САД, а не во Русија. Единствената потенцијално добра работа (што не мора да значи дека ќе се случи) од бидување под руско влијание е што орките наши ќе се прпаат од страв. Кој и да биде тогашен алфа орка како што е сега Ахмети, има да го стави Влахов Мицов на портрет во својата канцеларија, како Кадиров што го има Путин на 0:27 од видеово.
Русите имаат zero tolerance approach кога се справуваат со своите орки, таа е една страните што им ја вреднувам.
А тоа што се вртиме кон западов 27 година, гледам во невидена благостојба сме...прдиме пари...
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
За името не се сеќирајте секако за промена мора да има двотретинско мнозинство. Така да ако се смени тоа ќе биде заедно СДСМ и ВМРО.
Тоа е таа добитна комбинација. Кога цел народ очекува да ги надминат своите меѓусебни говнарии врз нивниот грб, тие ќе се обединат да му го дадат нокаутот. После ќе го прашам гигс чија листа е подолга или и двете се исти.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Се е супер. Живееме во најдобрата можна Македонија. Ако се земе во предвид интелектуалниот потенцијал, работната етика, способноста за создавање лидери, и општо државотворната моќ на оваа маса луѓе која живее овде, моментално ни е премија ова што го имаме и живееме.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.471
Поени од реакции
81.912
Генерално, ми се чини дека интензивната комуникација и кокетирањето на Заев со разноразни албански не-ДУИ (и анти-ДУИ) фактори му служи да покаже дека ДУИ не е незаменлива (има политички багаж од дружбата со Груевски, не знам тука колку играат улога и бомбите за ДУИ) и оди во правец на тенденцијата СДСМ да ја презентира како вистинска наднационална партија. Да направи разлика помеѓу односот на македонските партии со Албанците до сега, кој беше исклучиво преку медиуми (ДУИ/ДПА).
Харадинај, Села, Муки, Тачи... све се тоа ликови кои имаат исклучително лоши односи со Али Ахмети.
Ако гледате на ова низ призма на повисока политика, тогаш можда некој би рекол дека ова е правец кој го бутка Кале и нивната нововоспоставенa стратегија на односи кон Западниот Балкан - а тоа подржување на институции, а не на личности или организации.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857
Се е супер. Живееме во најдобрата можна Македонија. Ако се земе во предвид интелектуалниот потенцијал, работната етика, способноста за создавање лидери, и општо државотворната моќ на оваа маса луѓе која живее овде, моментално ни е премија ова што го имаме и живееме.

Многу дефетистички, ова доаѓа како увертира да се проголта се шо ни се сервира моментално.[DOUBLEPOST=1526213531][/DOUBLEPOST]
Генерално, ми се чини дека интензивната комуникација и кокетирањето на Заев со разноразни албански не-ДУИ (и анти-ДУИ) фактори му служи да покаже дека ДУИ не е незаменлива (има политички багаж од дружбата со Груевски, не знам тука колку играат улога и бомбите за ДУИ) и оди во правец на тенденцијата СДСМ да ја презентира како вистинска наднационална партија. Да направи разлика помеѓу односот на македонските партии со Албанците до сега, кој беше исклучиво преку медиуми (ДУИ/ДПА).
Харадинај, Села, Муки, Тачи... све се тоа ликови кои имаат исклучително лоши односи со Али Ахмети.
Ако гледате на ова низ призма на повисока политика, тогаш можда некој би рекол дека ова е правец кој го бутка Кале и нивната нововоспоставенa стратегија на односи кон Западниот Балкан - а тоа подржување на институции, а не на личности или организации.
А може да се протолкува и во поинаква насока, тоа шо докажани западни играчи се во лоши односи со Али Ал Зајаси во ситуации каде се поголеми интереси во прашање не значи ништо, па се сведува на одредено приближување со шо се воспоставува поцврста контрола на теренот, пред се Македонија.
Едноставно не наидува на прием агендата шо треба да се реализира а како шо видовме не е само промена на име и не само за меѓународна употреба.
 
Последно уредено:
V

viktora

Гостин
Иреал, виктора и останатите не ме цитирајте, преку тилов ми е од вас партиските војници.
Ниту сум те цитирал ниту планирав да те цитирам.И не сум партиски војник да ме мешаш во муабети.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom