Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Uchiha Sasuke

Sharingan User
Член од
21 март 2013
Мислења
3.618
Поени од реакции
7.379
И кај мене се јави овој проблем па да прашам за совети тука,почна нагло да ми паѓа косата последниве два/три месеци негде крајот на август,и веќе поча да се познава косата почна да ми се ретчи поготово на предниот дел од скалпот,имам релативно долга коса до половина негде ја растам две години ама до сега едно влакно не ми паѓаше сега наеднаш почна нагло(паники скрос),незнам шо е причината...татко ми не е ќелав не верувам дека е генетски, можеби да е од стрес дека поминав низ некои работи периодот и можи да е до времето периодично шо паѓа ама не сум сигурен,правам некои remedies со толчен кромид колку толку запира паѓањето но сепак се познава... па ако имате некој совет да дајте секое мислење е добредојдено.
Back from the future,го немам веќе проблемот сега е се во ред не ми паѓа повеќе косата по некое влакно само што е сосема нормално на долга коса,стрес на нула и толку, беше потребно само време да помини во мојот случај, причината за опаѓањето нагло на косата ми беше telogen effluvium
 
Член од
11 декември 2017
Мислења
10
Поени од реакции
7
Back from the future,го немам веќе проблемот сега е се во ред не ми паѓа повеќе косата по некое влакно само што е сосема нормално на долга коса,стрес на нула и толку, беше потребно само време да помини во мојот случај, причината за опаѓањето нагло на косата ми беше telogen effluvium
А што користеше ако не е тајна пошо и кај мене е телоген ефлувиум проблемот
 

Uchiha Sasuke

Sharingan User
Член од
21 март 2013
Мислења
3.618
Поени од реакции
7.379
А што користеше ако не е тајна пошо и кај мене е телоген ефлувиум проблемот
Шампон од лук со сода бикарбона во него(само не клавај премн сода),шампонот во веро го има а содата јас му ја додавав,иначе стрес на нула да ти биди и нека си помини време се ќе се среди
 
Член од
11 декември 2017
Мислења
10
Поени од реакции
7
Шампон од лук со сода бикарбона во него(само не клавај премн сода),шампонот во веро го има а содата јас му ја додавав,иначе стрес на нула да ти биди и нека си помини време се ќе се среди
Фала многу ке пробам :)
И ако сакаш да ми пратиш мислам ако имаш слики кога косата ти била во таа ваза на телоген да споредам со мојата дали е исто или нешто слично[DOUBLEPOST=1518084418][/DOUBLEPOST]
Фала многу ке пробам :)
И ако сакаш да ми пратиш мислам ако имаш слики кога косата ти била во таа ваза на телоген да споредам со мојата дали е исто или нешто слично
И за колју бреме тебе ти се среди проблемот
 
Последно уредено:

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.198
Поени од реакции
4.896


Дали некој го има пробано овој ? Не вервам дека има толкава ефикасност, нема шанси ! Ова е само маркетинг мислам, прв пат го гледам шампонот ама ај реков да го споделам овде...
Исто имаше и на оние групите на фб КУПИ ПРОДАЈ :pos::pos: една жена имаше ставано демек ДОМАШЕН ШАМПОН (највероватно нејзина изработка) против опаѓање, неможам да ја најдам таа слика, во обично шише направен темно црвена боја и со маркер напишано на шишето ПРОТИВ ОПАЃАЊЕ, ПРОТИВ ПРВУТ и ред други работи околу 450 денари мислам ги продавање и напишала голема ефикасност :vozbud::vozbud: Никогаш не би зел јас такви, домашно изработени шампони, поарно оди си во аптека и земи си тоа шо се продава, кузнај шо имаше начукано внатре таа, безвезна боја дури имаше....

Туку, дали ги има некој пробано шампонот Рецепт (со зелено капаче) го има и во Веро и во Зегин, гледам состојки пиши дека е од просо и хмељ :toe:
И од оние Тиан Де шампонот Мастер Херб дали го користел некој ?
 
Член од
3 февруари 2012
Мислења
120
Поени од реакции
20
Шампон од лук со сода бикарбона во него(само не клавај премн сода),шампонот во веро го има а содата јас му ја додавав,иначе стрес на нула да ти биди и нека си помини време се ќе се среди
како да го ставиме стресот на нула, совети?[DOUBLEPOST=1519598181][/DOUBLEPOST]
Шампон од лук со сода бикарбона во него(само не клавај премн сода),шампонот во веро го има а содата јас му ја додавав,иначе стрес на нула да ти биди и нека си помини време се ќе се среди
како да го ставиме стресот на нула, совети?
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
174
Поени од реакции
230


Дали некој го има пробано овој ? Не вервам дека има толкава ефикасност, нема шанси ! Ова е само маркетинг мислам, прв пат го гледам шампонот ама ај реков да го споделам овде...
Исто имаше и на оние групите на фб КУПИ ПРОДАЈ :pos::pos: една жена имаше ставано демек ДОМАШЕН ШАМПОН (највероватно нејзина изработка) против опаѓање, неможам да ја најдам таа слика, во обично шише направен темно црвена боја и со маркер напишано на шишето ПРОТИВ ОПАЃАЊЕ, ПРОТИВ ПРВУТ и ред други работи околу 450 денари мислам ги продавање и напишала голема ефикасност :vozbud::vozbud: Никогаш не би зел јас такви, домашно изработени шампони, поарно оди си во аптека и земи си тоа шо се продава, кузнај шо имаше начукано внатре таа, безвезна боја дури имаше....

Туку, дали ги има некој пробано шампонот Рецепт (со зелено капаче) го има и во Веро и во Зегин, гледам состојки пиши дека е од просо и хмељ :toe:
И од оние Тиан Де шампонот Мастер Херб дали го користел некој ?
Да го препорачам:
https://www.amazon.com/Ducray-Anaphase-Cream-Shampoo-6-76/dp/B00HMOSZX6
Најдобар шамон шо го имам користено евер, а имам пробано мнооогу шампони.
Побарај го во аптека - Анафаза шампон против опаѓање, за мажи. Негде околку 800 до 850 денари е, а пакувањето е во шише - не како сликата на амазон.
И гледај да се помириш. Со шампон единствено го пролонгираш паѓањето, никогаш нема да го спречиш целосно.
 

Uchiha Sasuke

Sharingan User
Член од
21 март 2013
Мислења
3.618
Поени од реакции
7.379
како да го ставиме стресот на нула, совети?[DOUBLEPOST=1519598181][/DOUBLEPOST]
како да го ставиме стресот на нула, совети?
Get high xD иначе треба таков мајнд сет да си направиш да не дозволуваш работите да те досегаат и да ти пречат без разлика шо се, тешко е ова мн ама се е до психата,незнам каков друг совет да ти дам :/[DOUBLEPOST=1519825961][/DOUBLEPOST]
Фала многу ке пробам :)
И ако сакаш да ми пратиш мислам ако имаш слики кога косата ти била во таа ваза на телоген да споредам со мојата дали е исто или нешто слично[DOUBLEPOST=1518084418][/DOUBLEPOST]
И за колју бреме тебе ти се среди проблемот
Се немав сликано во таа фаза не сакав да имам такво нешто за да се потсетувам sorry,иначе за два три месеци се се враќа во нормала
 
Член од
11 декември 2017
Мислења
10
Поени од реакции
7
Back from the future,го немам веќе проблемот сега е се во ред не ми паѓа повеќе косата по некое влакно само што е сосема нормално на долга коса,стрес на нула и толку, беше потребно само време да помини во мојот случај, причината за опаѓањето нагло на косата ми беше telogen effluvium
извини уште еднаш што ќе те испозамарам вака но зошто во шампонот да се стави сода бикарбона? кое е дејството и што прави содата на косат ако може малку подетално да ми објасниш?
фала :)
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
870
Поени од реакции
2.385
Прашањето ми е дали лакот кој го користам е причинител на појавување на мало проќелување над челото од моја десна страна ,бидејќи на тоа место најповеќе и нанесувам лак се додека не зацврсти затоа што косата ми е прилично мека и при мало дување може да ја измести скроз.На другите делови од главата косата ми е бујна.И порано користев лак ама овај проблем сум го немал,проблемот го забележав некаде септември поточно кога се вратив од Германија(работа за студенти),Германија ја насочувам зато шо на работа задолжително беше носење на капа,значи работиш на скара константо 10ч,се потиш и косата си трпи последици,можи е глупо ама ова не е причина плус за проблемот што се јави?
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
785
Поени од реакции
263
Како што читав, џабе е се да пробуваш ако почне да паѓа тоа е тоа... Единствена светла точка е трансплатацијата. Кај нас, во Македонија гледам дека ова го изведуваат 2-3 болници со таканаречениот FUE метод. Па ме интересира дали некој има искуство со ова. Ве молам доколку има таков нека сподели..
Фала многу
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Јас се мислам накај Истамбул да фаќам патот за трансплантација . Цените се движеле од 1000 до 2000 евриќи .. што ми е навидум ефтино.... Нека е 2 ете.. Во Германија на една клиника ми бараа тродупло...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Има многу клиники во Турција и затоа може е пониска цената. Има и во Систина. Сите пишуваат за постапката и колку пари е, а никој со лично искуство.



Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom