Мислење За Оџак

  • Креатор на темата Flatter
  • Време на започнување
F

Flatter

Гостин
Здраво,

Би сакал да слушнам мислење и совет од поискусни луѓе за бутање оџак на први спрат(приземје) во зграда.

Значи оџакот е поставен на многу незгодна позиција веднаш при влезот на вратата во дневната соба. Започнав со припреми да го избутам а на самиот врв(таванот) да поставам розетна за влез на ќумците од каминот.

Па пред да започнам со самиот процес би сакал да слушнам мислење од поискусни луѓе.

Фала ви однапред,
Поздрав.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
А оџакот слегува долу во визби/гаража со отвор за чистење или не мора да има отвор може само да оди до темелите на зградата и од таму да почнува.
Мое мислење немој ни да си пробал да турниш оџак, тоа ти е како да туркаш носечки столб на зграда, цела тежина од сите делови од оџаците нагоре иди на твојот и продолжува до темелите на зградата...
 
F

Flatter

Гостин
А оџакот слегува долу во визби/гаража со отвор за чистење или не мора да има отвор може само да оди до темелите на зградата и од таму да почнува.
Мое мислење немој ни да си пробал да турниш оџак, тоа ти е како да туркаш носечки столб на зграда, цела тежина од сите делови од оџаците нагоре иди на твојот и продолжува до темелите на зградата...
Зградата е стара долу има подруми и таму слегува со отвор за чистење. Поради тоа што зградата е стара многу ретко е чистен и никој не обрнува внимание(еднаш во 5 години дали и се чисте...) Внатрешниот дел на оџакот е од тие старите со димензија 30/35cm дебелина\ширина.

Во зградата има 2 оџака и поради тоа што е релативна стара едниот оџак е веќе и распаднат како што дознав. Зградата е на 5 ката, од тие 5 ката само еден и јас вклучувајќи сме на дрва.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
И ти со сиот ум сакаш да турниш нешто што почнува од темел и продолжува 5 спратови нагоре? Оџакот е граден башка, тој само со малтер се држи до околните ѕидови, не е врзан ни во плоча ни никаде, цела таа тежина од горе ако случајно го турниш сега и одделиш од темелот еден ден че ти ги донеси сите цигли во дневна соба...

Друго нешто, ти на први, гориш на дрва и не си го чистиш оџакот... „браво“...
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
Здраво

У старата куќа имавме оџак кој нѝ прави голем проблем па моравме цела куќа да бутнеме ама тоа секако беше.планот и на истото место се направи нешто по корисно.

Надевам се бев у помош.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Зградата е стара долу има подруми и таму слегува со отвор за чистење. Поради тоа што зградата е стара многу ретко е чистен и никој не обрнува внимание(еднаш во 5 години дали и се чисте...) Внатрешниот дел на оџакот е од тие старите со димензија 30/35cm дебелина\ширина.

Во зградата има 2 оџака и поради тоа што е релативна стара едниот оџак е веќе и распаднат како што дознав. Зградата е на 5 ката, од тие 5 ката само еден и јас вклучувајќи сме на дрва.
Оџакот не е само твој туку заеднички и ти не можеш да правиш егзибиции како што ќе ти текне.
 
F

Flatter

Гостин
Оџакот не е само твој туку заеднички и ти не можеш да правиш егзибиции како што ќе ти текне.
Ти ли ќе ми кажеш дали јас можам или не ?

Убаво поставив прашање ако имаш искуство со вакво нешто кажи ако не, не ми се прави паметен.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Ти ли ќе ми кажеш дали јас можам или не ?

Убаво поставив прашање ако имаш искуство со вакво нешто кажи ако не, не ми се прави паметен.
Турни го, па ќе видиш после некој над тебе кога ќе гори сите црнила кај тебе во соба ќе се спуштат
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
Ти ли ќе ми кажеш дали јас можам или не ?

Убаво поставив прашање ако имаш искуство со вакво нешто кажи ако не, не ми се прави паметен.
Види, теоретски ти можиш да правиш што сакаш НО за твое добро е да не си играш мајтап со умот и да оставиш како некој што го изградил. Ризикуваш срушување, ризикуваш поврни саѓи/чад, ризикуваш штета од илјадници денари ако не и пожар, точно дека станот е твој и може да правиш што сакаш но имај на ум дека има 4 над тебе кои зависат од твојата одлука да си играш со конструкцијата на зградата.

Крај краева прави што сакаш само немој по некое време да се појави молба за донации за зграда чии станови изгореле или биле страшно оштетени од запален оџак...
 
F

Flatter

Гостин
Во ред фала ви многу на мислењата. Јас сепак размислив и се одлучив да избутам и оџакот и сите столбови затоа што се ми смета .
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Ај да не отварам нова тема. Здграда од 7 ката во ново лисиче 90% се на парно, остатокот се грее на клими како и јас.
Имам оџак кој е како чир измеѓу. Не сум сигурен дали лежи на плоча или само има дупка во плочата а самите цигли лежат на плочата.
Јас сум на приземје, под мене нема кој да се грее. Би го оставил отворот за утре не дај боже да не притреба и би ставил аспиратор горе на плафонот. Ќе ја ебам работата или не?


Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
F

Flatter

Гостин
Ај да не отварам нова тема. Здграда од 7 ката во ново лисиче 90% се на парно, остатокот се грее на клими како и јас.
Имам оџак кој е како чир измеѓу. Не сум сигурен дали лежи на плоча или само има дупка во плочата а самите цигли лежат на плочата.
Јас сум на приземје, под мене нема кој да се грее. Би го оставил отворот за утре не дај боже да не притреба и би ставил аспиратор горе на плафонот. Ќе ја ебам работата или не?


Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Зависи како е градена зградата и со што материјали, мораш самиот зид да го чукнеш да видеш од што е изграден ако е од црвени блокови тогаш би можело. Или ако веќе имаш комшии кој што имат реновирано да ги прашаш нив.

Јас оџакот го избутав сега уште ми останува да го закрпам и средам. И на крајот уште ми останува еден носач кој што е премногу спуштен да го израмнам со останатите носачи па ќе видам што можам да направам.


Инаку пошто јас сум Програмер, Дизајнер а воедно и имам желба и знаење од Архиктура и по малку Градежништво самиот си го дизајнирав планот.
 

Attachments

Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom