Дежурна Ординација! #2

Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Пациент со алцхајмерова дијагноза дали е нормално да му се појавуваат ранички по цело тело или е од нешто друго?Не лежи долго,од пред пет дена е легнат.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.619
Поени од реакции
34.808
И како се користи таа “шанса”? Бидејќи погоре веќе ме етикетираше како некој што не прави ништо за себе, без да ме познаваш, реално сакам да знам што треба да се прави за да се превенира Крон, бидејќи до сега ниту еден доктор не ми кажал. Не пушам, не пијам, единствен минус ако може така да го кажам ми е отсуството на поголема физичка активност, водам дневник на исхрана ама крај не можам да фатам зошто од една храна еден ден ми е ок, друг ден од истата ме кине стомак. Затоа и се приклучив на форумот, додуша не за Крон туку за покачен ЦРП ама сеедно :)
... погрешно ме сфати, „етикетата“ беше онака дека освен по лекари и некоја јога што не се пронајде, не си превзела некои баш долгорочни мерки во исхрана ли, во дисциплина на тело ли, барем овде не си напишала, па јас така малку те „карам“ што оставаш на други, а не се грижиш првенствено Ти самата за себе, па телото си сака разноврсна храна секој ден, што немора да го повторуваш истата секој ден да ја јадеш и ќе го решиш проблемот околу тоа дека еднаш е храната добра, а другиот ден ти прави лошо во ГИТ !
Што би препорачале за сува кашлица? Онака рекреативно си кашлам веќе неколку месеца и ми здосади.
... дали кашлањето ќе го објасниш дека ти иде од грлото или подлабоко од белодробието? како и да е мора да те слушнат малку дали нешто ти „свири“ на градите доколку не сакаш РТГ снимка, а може е последица и од алергична реакција? така да мој совет е ништо да не превземеш на своја рака да пиеш нешто против кашлица, оти тоа е рефлекс на телото што укажува дека нешто не е во ред и додека не се знае точно од што е последица не смее да се „убие“ заштитниот рефлекс - кашлањето!
 
Последно уредено:
K

Kalista

Гостин
... погрешно ме сфати, „етикетата“ беше онака дека освен по лекари и некоја јога што не се пронајде, не си превзела некои баш долгорочни мерки во исхрана ли, во дисциплина на тело ли, барем овде не си напишала, па јас така малку те „карам“ што оставаш на други , а не се грижиш првенствено Ти самата за себе...
Знам, те сфатив, иначе сум за карање реално, само се изнервирав како ти тоа одма го сконта, од 2 поста што ги пишав :)
Сериозно, секој совет во однос на исхрана и дополнителни испитувања е добредојден. За останатото, ќе соберам сила која целосно ја насочив на гугл, лоши мисли и ужасни сценарија.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.619
Поени од реакции
34.808
Знам, те сфатив, иначе сум за карање реално, само се изнервирав како ти тоа одма го сконта, од 2 поста што ги пишав :)Сериозно, секој совет во однос на исхрана и дополнителни испитувања е добредојден. За останатото, ќе соберам сила која целосно ја насочив на гугл, лоши мисли и ужасни сценарија.
... која крвна група си? и кој хороскопски знак?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.619
Поени од реакции
34.808
Пациент со алцхајмерова дијагноза дали е нормално да му се појавуваат ранички по цело тело или е од нешто друго?Не лежи долго,од пред пет дена е легнат.
... „рани од притисок“ посебно се ризик за луѓето со деменција особено кога напредува, ако тука се додадат и возраста, други присутни болести чиј лекови како споредно несакано дејство ја суши кожата, потоа слабата исхрана и хидратација доведува до дополнително сушење на кожата, да на крај тие што се грижат за пациенти со Алцхајмер не ги движат премногу од страв да не им падне, па така кога ќе се собере све тоа не е чудо што се јавуваат такви рани - декубитус!



...најчесто на овие места каде имаме допир на кожата со тврда подлога се разорува мускулното ткиво и настанува вдлабнатини чиреви од притисок !
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
... „рани од притисок“ посебно се ризик за луѓето со деменција особено кога напредува, ако тука се додадат и возраста, други присутни болести чиј лекови како споредно несакано дејство ја суши кожата, потоа слабата исхрана и хидратација доведува до дополнително сушење на кожата, да на крај тие што се грижат за пациенти со Алцхајмер не ги движат премногу од страв да не им падне, па така кога ќе се собере све тоа не е чудо што се јавуваат такви рани - декубитус!



...најчесто на овие места каде имаме допир на кожата со тврда подлога се разорува мускулното ткиво и настанува вдлабнатини чиреви од притисок !
Не се од лежење.До пред пет дена одела, првата раничка излегла на лактот.Домашните прскаат со спреј,и една се губи друга излага.Смејат ли да ја бањаат?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.619
Поени од реакции
34.808
А+, девица, подзнак шкорпија :) Хаос :)
... една од грешките при примена на диета е што не се внимава на хороскопскиот знак на личноста, секој знак си има посебен метаболизам и начин на исхрана!
... како хороскопски знак Девица се одликува со чувствителен, ама и многу мрзлив систем за варење што се оправдува само лесна исхрана како варен зеленчук, интегрален ориз, житарици, спанаќ, салати, банана, а никако не смее да конзумира зачинета храна, маснотии, фаст фуд, месо, сок од боровинки!
... Девицата својата физичка активност ја сака на отворено (ете затоа не се пронајде во јогата затворена во просторија), возење велосипед како најасодветно !



...твоите пра пра пра предци биле земјоделци и затоа за тебе соодветна исхрана која треба да се пронајдеш е од растително потекло како зеленчук, грав, житарици, соја, леќа, слива, тропско овошје понекогаш може некое пилешко други месни производи никако! Месото остави го за 0 група :)
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Интересно е ова,0 крвна група,месо!
Јас сум 0, а имам холестерол и морам да го избегавам месото;)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.619
Поени од реакции
34.808
Не се од лежење.До пред пет дена одела, првата раничка излегла на лактот.Домашните прскаат со спреј,и една се губи друга излага.Смејат ли да ја бањаат?
...што би можело на лакт да излезе ?



ете ја точката на лакт... за бањање не мора сега токму кога има вакви проблеми да се пикне вокада или под туш, доволно е со мека влажна крпа да се помине телото како да се брише кожата на таков начин ![DOUBLEPOST=1524259500][/DOUBLEPOST]
Интересно е ова,0 крвна група,месо!
Јас сум 0, а имам холестерол и морам да го избегавам месото;)
имаш триглицериди покачени?
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
...што би можело на лакт да излезе ?



ете ја точката на лакт... за бањање не мора сега токму кога има вакви проблеми да се пикне вокада или под туш, доволно е со мека влажна крпа да се помине телото како да се брише кожата на таков начин ![DOUBLEPOST=1524259500][/DOUBLEPOST]
имаш триглицериди покачени?
Прво за првото.И јас им реков дека не треба сега да се бања,пошто читав дека такви болни на крај завршуваат со плевмонија,уште тоа и треба.
За второто,веќе пијам таблети,не ми е ништо покачено,во нормала е се.
Фала Бијонсе.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.953
... една од грешките при примена на диета е што не се внимава на хороскопскиот знак на личноста, секој знак си има посебен метаболизам и начин на исхрана!
... како хороскопски знак Девица се одликува со чувствителен, ама и многу мрзлив систем за варење што се оправдува само лесна исхрана како варен зеленчук, интегрален ориз, житарици, спанаќ, салати, банана, а никако не смее да конзумира зачинета храна, маснотии, фаст фуд, месо, сок од боровинки!
... Девицата својата физичка активност ја сака на отворено (ете затоа не се пронајде во јогата затворена во просторија), возење велосипед како најасодветно !



...твоите пра пра пра предци биле земјоделци и затоа за тебе соодветна исхрана која треба да се пронајдеш е од растително потекло како зеленчук, грав, житарици, соја, леќа, слива, тропско овошје понекогаш може некое пилешко други месни производи никако! Месото остави го за 0 група :)
Може линкови од научна студија, да поткрепиш некако? Навистина имаш диплома од Медицински Факултет? По кој предмет го учеше ова? За хороскопот прашувам.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
Може линкови од научна студија, да поткрепиш некако? Навистина имаш диплома од Медицински Факултет? По кој предмет го учеше ова? За хороскопот прашувам.
Хороскоп бееееееее :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
Незнам што се чудите :toe: Еве пример - мене лично, после влегувањето на Марс во Девица, метаболизмот секогаш ме тера на благо.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Незнам што се чудите :toe: Еве пример - мене лично, после влегувањето на Марс во Девица, метаболизмот секогаш ме тера на благо.
бијонс да види колку сок од боровинки пијам шлог ќе ја мавне, нели според хороскопскава диета
 

Kajgana Shop

На врв Bottom