Русија - смена во надворешната политика?

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.327
Поени од реакции
18.186
Некој спомна огномет за публика? Американци имаат полни магацини застарени томохавки и можат да испукаат некоја, дури и со нови натписи на клуновите: "Подарок за Асад" или популарното "Умри Путин!!" . Тоа е лесен и предвидлив прв потез, но непедвидлив е третиот. Зошто во вториот русите се тоа што лета ќе им го соборат. Плус тоа изјавија дека ќе ги казнат позициите од каде е лансирано. Значи многу е нејасен тој трет потез. Што тогаш ќе лансира Трамп, или само ќе си подвитка опашка.
Ако има напад, тогаш се сигурни дека можат да победат во Сирија спрема оружјето што го има Русија, ако, значи АКО, Русија одлучи да врати.

Затоа што САД и коалицијава ќе го напаѓаат Асад и неговите сили.

Така да САД планираат да се покажат со ново оружје што русиве не можат да го соборат. Единствениот проблем може да биде, што ако Русија извади ново оружје што американциве не можат да го соборат :D
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Ако има напад, тогаш се сигурни дека можат да победат во Сирија спрема оружјето што го има Русија, ако, значи АКО, Русија одлучи да врати.

Затоа што САД и коалицијава ќе го напаѓаат Асад и неговите сили.

Така да САД планираат да се покажат со ново оружје што русиве не можат да го соборат. Единствениот проблем може да биде, што ако Русија извади ново оружје што американциве не можат да го соборат :D
И двете сили имаат премногу оружје што никој неможе целосно да го спречи. Во секој сличај интересна ситуација, прва после кубанската криза.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Како и да е маме му плакаа на рускиот народ.
Од некни до сега рубљата падна за речиси 20%, сите го жалат Дерипаско:facepalm:, миљарди изгубил.
На татко му имањето да не е па ќе му се секира.
Инаку од 2010 наваму рубљата е падната за цели 50% ( нешто помалку) али 100% инфлација за 8 години за такво стопанство не е малку.
 
А

Атлантист

Гостин
Не знам дали прават намерен превид или не, но клучот е во Иран. Се разбира доколку сето ова стане сериозно, Иран може да го затвори Хормунскиот теснец и ете ти нова ситуација за Западот и поволна за Русија и нивната коалиција. Скок на цената на нафтата и нафтена криза, што им оди во прилог и вртење на санкцииве за 180 степени, па Запад ќе влезе во економска рецесија.

Се разбира за такво нешто Иран мора да има грб од Русија, но тоа е многу подобра опција да се брани Иран (кој е многу поспособен и самиот да се брани - голема популација / територија и уште Русија во позадина и дирекна врска со Русија преку Касписко море, одколку Сирија која е многу изолирана.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.112
Поени од реакции
15.060
Ke povtoram moj post od pre godina-dve:

Vo 1995 godina redovno kupuvav "World press " izbor, t.e. prevodi na statii od stranski vesnici

Vo edno od spisanijata imase napraveno analiza zošto vo dogledno vreme SAD ke gi napadnat Avganistan, Iran, Irak i Sirija

Ostana ušte Iran da go jadi nemien.....a kako što se gleda ništo ne e slučajno od toa što sum go čital i toa sto se slučuvase dosega

Izgovorite se samo različni
 
B

Bafra

Гостин
Ke povtoram moj post od pre godina-dve:

Vo 1995 godina redovno kupuvav "World press " izbor, t.e. prevodi na statii od stranski vesnici

Vo edno od spisanijata imase napraveno analiza zošto vo dogledno vreme SAD ke gi napadnat Avganistan, Iran, Irak i Sirija

Ostana ušte Iran da go jadi nemien.....a kako što se gleda ništo ne e slučajno od toa što sum go čital i toa sto se slučuvase dosega

Izgovorite se samo različni
Па ако ти текнува, кажи која била причината според авторот за напад на Иран и Сирија ..
Иран секако е навлечен во Сирија, останува само уште со посилен интензитет да го вовлечат.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
Ke povtoram moj post od pre godina-dve:

Vo 1995 godina redovno kupuvav "World press " izbor, t.e. prevodi na statii od stranski vesnici

Vo edno od spisanijata imase napraveno analiza zošto vo dogledno vreme SAD ke gi napadnat Avganistan, Iran, Irak i Sirija

Ostana ušte Iran da go jadi nemien.....a kako što se gleda ništo ne e slučajno od toa što sum go čital i toa sto se slučuvase dosega

Izgovorite se samo različni
Дај линк некој или постирај ни овде зошто овие 4 земји? Баш би сакал да дознаам. Нема сарказам тука, да знаеш.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.112
Поени од реакции
15.060
Па ако ти текнува, кажи која била причината според авторот за напад на Иран и Сирија ..
Иран секако е навлечен во Сирија, останува само уште со посилен интензитет да го вовлечат.
Во суштината се работеше за Израел како главна причина и негови геостратешки интереси
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.686
Поени од реакции
11.917
Рубљата е во речиси слободен пад, но тоа и не треба многу да ги загрижува Русите, бидејќи најавите на Доналд Трамп за "убави, нови и паметни" проектили кои ќе бидат лансирани против Сирија, доаѓаат како свеж ветар во едрата на руската економија во облик на зголемување на цените на нафтата.

Oil surges 2% to $66.82, hitting 3-year high after Trump says missiles 'will be coming' in Syria

Oil prices jump to highest level since 2014 amid Middle East tensions

Изгледа најмногу благодарни за било какви напади врз Сирија од страна на плавиот Трамп, ќе бидат токму Русите, а и` на социјалистичкиот идиот Николас Мадуро во Венецуела сигурно ќе му потскокне мустаќот од радост.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.202
Поени од реакции
81.304
Ок, доста тропаш глупости.

"среќни ќе биле ако ги нападнат."
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.686
Поени од реакции
11.917
Ок, доста тропаш глупости.

"среќни ќе биле ако ги нападнат."
Ако конкретно ми реплицираш на мене, воопшто не го употребив зборот "среќни", ниту спомнав "ако ги нападнат".

Го употребив зборот "благодарни" за напад на сосема трета држава. ;)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.202
Поени од реакции
81.304
Ако конкретно ми реплицираш на мене, воопшто не го употребив зборот "среќни", ниту спомнав "ако ги нападнат".

Го употребив зборот "благодарни" за напад на сосема трета држава. ;)
Абе не заебавај, кој нормален сака да стане тепачка.
Русите ќе биле благодарни на САД ако ја нападнеле Сирија, зашто (ќе) скокнала нафтата.

not


Ако настане поголема работата, ескалацијата, ми се чини, западон ќе ја води накај Иран.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.686
Поени од реакции
11.917
Абе не заебавај, кој нормален сака да стане тепачка.
Русите ќе биле благодарни на САД ако ја нападнеле Сирија, зашто (ќе) скокнала нафтата.

not


Ако настане поголема работата ескалацијата, ми се чини, западон ќе ја води накај Иран.
Па види, ни јас не сакам војна, но летото 2007 и летото 2008 цените на бензините беа екстремно и неподносливо превисоки, ама затоа после октомври 2008 следуваше добредојдено намалување на цените на нафтата и на нафтените деривати.

Тоа што поевтинувањето беше последица на економска криза - која кај нас е секојдневие, а не новитет - воопшто не беше почувствувано како негативна последица во Македонија.

Исто би било и кај Русите, било какво зголемување на цените на нафтата секако дека ќе биде добредојдено од нивна страна, но за жал ќе биде добредојдено и од страна на социјалистичкиот идиот Николас Мадуро во Венецуела.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.202
Поени од реакции
81.304
Абе какви благодарни, зарем ќе бидат благодарни на операција која има за цел да го ослаби или елиминира нивното влијание во регионот на Блиски Исток и источен Медитеран, преку директен напад на прв нивни сојузник?
Тоа што рипнала нафтата е више дара него масло.

Русија ќе си ќути, а овие ќе го ракетираат Асад. Тоа ми се чини дека ќе биде. Поголема акција од лани, ама без некаков широк епилог, од аспект на промена на сили и позиции.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom