Русија - смена во надворешната политика?

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Одговорот на Путин во врска со протераните дипломати низ целиот свет е одмерен. Путин бил поканет пред извесен период од страна на Трамп и ќе чекал да се реализира таа средба. Интересно како да поткленаа на притисокот мене така ми изгледа.
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
812
Поени од реакции
510
Одговорот на Путин во врска со протераните дипломати низ целиот свет е одмерен. Путин бил поканет пред извесен период од страна на Трамп и ќе чекал да се реализира таа средба. Интересно како да поткленаа на притисокот мене така ми изгледа.
Не е зачудувачки тоа. Цело време, откако се заладија односите помеѓу Русија и Западот, тој велеше дека е спремен за конструктивен дијалог. А западот воопшто не ни одговараше на сите тие негови покани кои ги даваше јавно.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.294
Поени од реакции
1.795
Одговорот на Путин во врска со протераните дипломати низ целиот свет е одмерен. Путин бил поканет пред извесен период од страна на Трамп и ќе чекал да се реализира таа средба. Интересно како да поткленаа на притисокот мене така ми изгледа.
Мислам дека не, таа игра што ја води западот е многу стара, да не кажам неколку стотини години.
Факт е дека Англија брза, многу е наивен и мал поводот за студена војна, што значи дека нешто немаат време. Кабалата како наука за манипулација и покорување веќе не е тајна и достапна е на се поширок круг држави, вклучително и истокот, Русија, Кина, Индија, Иран, и не само Кабала а и ред други теории циркулираат низ светот да речеме КОБ и ДОТУ.
Путин го има тоа знаење, знае што цели Англија и не е будала да игра по нивната игра, контрасанкции, особено економски, сигурно ќе одговори асиметрично и доста болно, особено после подметнатиот пожар во молот.
За вишo ниво државници од типот Путин, играта веќе е како отворен покер, дури и повеќе, сите карти се отворени, има силни карти и знае како да победи.
Либерал фашизмот е само привремен метод на глобалистите за поробување на светот, тоа е како пирамида и им треба пространство за ширење, за да не се пукне балонот. Веќе нема кај да се шират и им треба Русија да ја приватизираат, не станува никаков збор за ресурсите на Русија пари и слично. Неможе да поминат на следната етапа која воопшто нема да е убава, ако не го контролираат целиот свет, не можеш да правиш депопулација само на запад а исток да е независен, тука е целата игра, ако ја покорат Русија отворен им е патот кон Кина и НСР ќе биде реалност. Инаку многу лесно може да капитулираат и измислат друга идеологија замена на Либерал фашизмот, и запад да живее добро, но целта не им е таква, засега не сакаат да се предадат, премногу долго инвестирале во НСР за да се откажат сега.
Како што кажал Пушкин силата на лошото џуџе вештер му е во брадата ;)/$$$/, Путин и Си Ѕинпин го знаат тоа и работат по проблемот /третиот приоритет/, гледаат да му ја исечат брадата.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.345
Поени од реакции
18.225
Според некои информации мајку му на Ацета Олимпија била од династијата Molossia т.е. Илирка, значи Аце не е хелен а не е ни чист Македонец па зато правел зулуми јбг. Татка му после си земал Македонка па живееле среќно, се додека не го кокнале најверојатно Аце со мајку му :D

Туку малку за Русија како си краделе со ММФ :
Safra was linked with Boris Abramovich Berezovsky and allegedly Vladimir Aleksandrovich Gusinsky, the media tycoon. As the plot was laid out by Russian sources, Yeltsin was convinced to take $7 billion from the IMF funds to refurbish the Kremlin – a staggering amount of money. The funds were wired to a largely unknown company in Switzerland. The wire was steered through Bank of New York and as soon as it was made, Safra had his bank run to the Feds and report that Bank of New York had just conducted a money laundering event. The Feds ran in wide-eyed and of course announced their action to the world before thoroughly investigating the allegations of Safra.
It was Edmond Safra’s Republic National Bank then ran to the US Government in August 1999 and informed them that the Bank of New York had just wired $7 billion to Switzerland in a money laundering scam. The US authorities ran in immediately. The wire was sent to Mabetex, which was the Swiss based company ran by Kosovo/Swiss entrepreneur Behgjet Pacolli who claimed to have the contract to refurbish the Kremlin. He became President of Kosovo in 2011. The Bank of New York broker Lucy Edwards pleaded guilty but did no jail time because she “cooperated” with the government. At her sentencing, the Judge simply asked who was the $7 billion money laundering for? She replied it was a “ransom” for a Russian businessman. The Judge did not bother to even ask any names. The classic cover-up as if anyone would ever pay $7 billion ransom.
Edmond Safra was strangely murdered by what appeared to be a Russian hit squad on December 3rd, 1999, which was interesting exposed by Dominick Dunne of Vanity Fair
Па, па, па, од убо по убо, и после Косовариве биле верни на Америве, а овие за нив се курцаат на Балканов.

Русиве олигарси, учкур и гаќи со идниот Претседател на Косово, во време на бомбардирањево на Србија, пера еден тон пари :pos:

Убо вели Булатовиќ, "на историјата треба да се гледа со отворени очи", а јас би додал "оти ќе си ја сонуваш иднината" ...

Арен @jamajka ?
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Мене тоа дека Русија полека но сигурно поставувала баланс повеќе ми изгледа како пуста желба на одредени ,,навивачи на Русија" на форумов отколку реалност.
Како тоа полека поставуваат баланс кога НАТО базите се све поблиску до нивната граница?
Пола форум се обидуваше да ја претстави украинската криза како некаква си победа на Русија и Путин, кога уствари САД заземајќи ја повеќе од половина Украина уште повеќе го затвори кругот околу Русија.
Гледано од историски аспект моменталната Русија е бледа копија од тоа што била царска Русија и СССР и не верувам дека некогаш ќе го пребродат нанесениот удар по падот на СССР. Едноставно изгубија премногу територија и население, а додека се свртија цела Европа стана дел од НАТО пактот и верен вазал на САД.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Па, па, па, од убо по убо, и после Косовариве биле верни на Америве, а овие за нив се курцаат на Балканов.

Русиве олигарси, учкур и гаќи со идниот Претседател на Косово, во време на бомбардирањево на Србија, пера еден тон пари :pos:

Убо вели Булатовиќ, "на историјата треба да се гледа со отворени очи", а јас би додал "оти ќе си ја сонуваш иднината" ...

Арен @jamajka ?
Мир во куќа со пари се купува.[DOUBLEPOST=1522261295][/DOUBLEPOST]Се додека битката се игра на европска почва Америка ќе биде победник. Дали ќе е Украина или Балнкан сеедно.За да заигра мечката треба Мексико да се вжешти. Вака им влегоа пред порти и плус направија украинците да ги мразат повеќе од ѓаволот. Америка е прикажана како цел свет ја сака и е носител на демократија а нив како режим. Исти срања се и едните и другите се за кеш но треба малце да поработат на пропаганда пошо за сега освед од банана држани како балкан во еу немаат некоја поддршка.
 
Последно уредено:

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857
http://makfax.com.mk/ekonomija/видео-најстариот-американски-произв/
Во период на зголемена побарувачка на оружје малце чудно да пропадне ваква фабрика.
Одамна немаат добиено голема набавка од вооружените сили на САД, последно беа во игра со Remington Adaptive Combat Rifle за стандардна јуришна пушка за армијата на САД и изгубија.
Доста европјаниве им го зедоа бизнисот а како се одвиваат работите ќе следат и други американски производители со ваквка или слична судбина.
Глок владее со цивилните служби воглавно заедно со Хеклер и Кох, сеа Сиг Сауер доби договор за стандарден пиштол за армијата а Хеклер и Кох со 416 влегоа кај маринците.

Само да нагласам дека иако се работи за чисто европски производители, склучување на договори со америте повлекува отворање на погони на нивно тло.

Сепак не верувам дека звучно име со таква историја позади себе како Ремингтон ќе остават туку така да замре.[DOUBLEPOST=1522275289][/DOUBLEPOST]
Туку малку за Русија како си краделе со ММФ :
Safra was linked with Boris Abramovich Berezovsky and allegedly Vladimir Aleksandrovich Gusinsky, the media tycoon. As the plot was laid out by Russian sources, Yeltsin was convinced to take $7 billion from the IMF funds to refurbish the Kremlin – a staggering amount of money. The funds were wired to a largely unknown company in Switzerland. The wire was steered through Bank of New York and as soon as it was made, Safra had his bank run to the Feds and report that Bank of New York had just conducted a money laundering event. The Feds ran in wide-eyed and of course announced their action to the world before thoroughly investigating the allegations of Safra.
It was Edmond Safra’s Republic National Bank then ran to the US Government in August 1999 and informed them that the Bank of New York had just wired $7 billion to Switzerland in a money laundering scam. The US authorities ran in immediately. The wire was sent to Mabetex, which was the Swiss based company ran by Kosovo/Swiss entrepreneur Behgjet Pacolli who claimed to have the contract to refurbish the Kremlin. He became President of Kosovo in 2011. The Bank of New York broker Lucy Edwards pleaded guilty but did no jail time because she “cooperated” with the government. At her sentencing, the Judge simply asked who was the $7 billion money laundering for? She replied it was a “ransom” for a Russian businessman. The Judge did not bother to even ask any names. The classic cover-up as if anyone would ever pay $7 billion ransom.
Edmond Safra was strangely murdered by what appeared to be a Russian hit squad on December 3rd, 1999, which was interesting exposed by Dominick Dunne of Vanity Fair
Во суштина нема идеолошка разлика затоа, сега е чиста борба за превласт, нема капитализам и комунизам, има само капитализам со нешто поразлични контури.
Да може да се доближи руското разузнавање до мрежата на албанскиот организиран криминал не верувам дека во било кој момент би се двоумеле тоа да го сторат, само што тоа е завршена работа за наредни минимум 30г. Од нас немаат никаков ќар посекако.
 
Последно уредено:

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Само ради ова Русија е во предност пред западот

Британија нека скока колку сака видете што им се случува!
 
S

silmarillion

Гостин
Енглезите го подметнале пожарот у трговскиот?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
Хистерија :)

Дипломатската катастрофа на Владимир Путин[DOUBLEPOST=1522308979][/DOUBLEPOST]
Па, па, па, од убо по убо, и после Косовариве биле верни на Америве, а овие за нив се курцаат на Балканов.

Русиве олигарси, учкур и гаќи со идниот Претседател на Косово, во време на бомбардирањево на Србија, пера еден тон пари :pos:

Убо вели Булатовиќ, "на историјата треба да се гледа со отворени очи", а јас би додал "оти ќе си ја сонуваш иднината" ...

Арен @jamajka ?
Ко да Американците немаат луѓе во Србија а?
Па Србите имаат свои луѓе во косовските структури, па не пак Русија.... Повторно гледаш црно бело на работите...[DOUBLEPOST=1522309510][/DOUBLEPOST]
Енглезите го подметнале пожарот у трговскиот?
А ова Русите ли го подметнаа ?
https://www.thesun.co.uk/news/3805218/grenfell-tower-fire-cladding-fridge/
 
Последно уредено:

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Говорите за Велика (малата) Британија ... :pos:
порано

денес
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.268
Поени од реакции
22.026
Македонија е далеку од Русија инаку факт е дека да бевме на самата граница со Руската Федерација ќе немавме избор освен да бидеме под диктат на Москва во спротива земја со големина како Македонија 25.000 км2 и популација од 1-2 милиона жители Руската армија само со десетина тенкови во воени услови би не збришала за помалку од 24 саати ... државите кои граничат со Русија, а едноставно го прекинуваат сојузништвото со Москва и се префрлаат во сојузништво со Брисел и Вашингтон лошо поминуваат ... такви примери ги имаме Грузија и Украина !
А тек па мала микро-државичка како Македонија па уште и дипломати што им протеруваме на еден џин од држава како Русија ќе не стопат ако сакаат, но разликата е во тоа што Македонија е далеку од Руските граници и географски припаѓа во регион кој пак е под диктат на западот (ЕУ и НАТО-САД) и тука едноставно Русија нема моќ да делува !
Ti da ne si skaran so geografijata ?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ti da ne si skaran so geografijata ?
Не, одлично ја познавам цела соба ми е карти по ѕидови ... Македонија е далеку од Русија ... т.е. доволно далеку за да ја нема истата судбина како Руските соседи Грузија или Украина !
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.268
Поени од реакции
22.026
Не, одлично ја познавам цела соба ми е карти по ѕидови ... Македонија е далеку од Русија ... т.е. доволно далеку за да ја нема истата судбина како Руските соседи Грузија или Украина !
Skaran si, sakaran :sneaky:
Aj najdija Estonija na mapata. Odma nad Letonija e ;)
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Skaran si, sakaran :sneaky:
Aj najdija Estonija na mapata. Odma nad Letonija e ;)
Знам многу добро каде се трите Балтички држави и со кого граничат, но не ги мешај Балтичките држави со Украина, Белорусија, Грузија...
Балтичките држави како прво не се Словенски држави како Украина и Белорусија што се, друго Балтичките држави се католички/протестантски држави и политички од секогаш биле повеќе прозападно ориентирани уште од времето на Советскиот сојуз !
Русија повеќе има моќ да делува во православни држави Украина, Белорусија, Грузија, Ерменија, па ајде да ги спомнеме и тука на Балканот Грција, Бугарија, Македонија, Србија, Црна Гора, Романија, Молдавија...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom