Русија - смена во надворешната политика?

Член од
24 април 2008
Мислења
10.707
Поени од реакции
11.964
Се си мислам во ново настанатава ситуација Кинезов ќе му го спопика на Путин уште подлабоко, ќе му бара и високо софистицирана воена технологија, не само гас(з) за бадијала. :D

Ќе плаќа ваљда во Јуани, Кинезиве си го држат ниско како што му чини, исто како што на Америве си ја одредуваат цената на доларот како што му чини.
Тешко тоа за кинескиот јуан, не за нешто друго, туку бидејќи со царинските тарифи кои Доналд Трамп ги најави за Кина, главната цел на САД е да издејствуваат зголемување на вредноста на кинескиот јуан, што воопшто не е во корист на економскиот раст на Кина.

Така да, ако плавиот Трамп продолжи со неговата реторика против Кина, наместо оддалечување на Русија и Кина, токму спротивното може да се случи - зближување на нивните интереси.

Имам инвестиции во Русија :) Имам акции од Алкалоид тие имаат преставништво во Русија и шиткаат на Руски пазар...не е голема. Инаку жити се види бројќи на трговска размена со Русија...Еве ти Руски раст на БДП -2.8% и -0.2% за 2015 и 16...Катастрофа им е во последните 40години. Ниска стартна позициија и ниск раст раст...економски дизастер е Русија...не гледам ни економски раст ни воен ни политички ни културен...а тек сојузници...Пропала држава со налудничав лидер.
https://www.google.com/search?q=Russia+bdp+growth&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b
Тоа те прави индиректен инвеститор во Русија, а не некој кој инвестирал во Русија.

За разлика од тебе, јас имам познаници - не се баш пријатели, бидејќи не одржувам редовен контакт со нив, но ги познавам со години и ги контактирам одвреме навреме - кои всушност живеат и работат во Русија.

Не се бизнисмени, но максимално се задоволни од животот и работата во таа држава. А првично се мислеа од Македонија да фаќаат џаде за Австрија или Швајцарија бидејќи имаат роднини таму, но не знам зошто ја одбраа Русија, и воопшто не ми делуваат како да жалат за направениот избор.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.755
Поени од реакции
5.027
Тешко тоа за кинескиот јуан, не за нешто друго, туку бидејќи со царинските тарифи кои Доналд Трамп ги најави за Кина, главната цел на САД е да издејствуваат зголемување на вредноста на кинескиот јуан, што воопшто не е во корист на економскиот раст на Кина.

Така да, ако плавиот Трамп продолжи со неговата реторика против Кина, наместо оддалечување на Русија и Кина, токму спротивното може да се случи - зближување на нивните интереси.



Тоа те прави индиректен инвеститор во Русија, а не некој кој инвестирал во Русија.

За разлика од тебе, јас имам познаници - не се баш пријатели, бидејќи не одржувам редовен контакт со нив, но ги познавам со години и ги контактирам одвреме навреме - кои всушност живеат и работат во Русија. Не се бизнисмени, но максимално се задоволни од животот и работата во таа држава. А првично се мислеа од Македонија да фаќаат џаде за Австрија или Швајцарија бидејќи имаат роднини таму, но не знам зошто ја одбраа Русија, и воопшто не ми делуваат како да жалат за направениот избор.
Ок, ако сакаш да молчиш за Путин, живееш во голем град на Запад на Русија и имаш пари мислам дека е ОК. Генерално ми се жалеле луѓе за безбедност и криминал и лоша клима. А колку е богата Русија има бројки...додуше ако си тушаџија може и на нив мана да им најдеш т.е. дека Путин намерно ги дува а има многу такви фаци овде.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.707
Поени од реакции
11.964
Ок, ако сакаш да молчиш за Путин, живееш во голем град на Запад на Русија и имаш пари мислам дека е ОК. Генерално ми се жалеле луѓе за безбедност и криминал и лоша клима. А колку е богата Русија има бројки...додуше ако си тушаџија може и на нив мана да им најдеш т.е. дека Путин намерно ги дува а има многу такви фаци овде.
Чекај сега малку, од сите луѓе на светов, баш Владимир Путин не ти чини ?

А странските војни на САД - бомбардирањата на Србија, инвазијата и окупацијата на Авганистан, па Ирак, па бомбардирањата на Либија - не ти сметаа ?

Ако гледаш само низ призмата на профитот, тогаш разбирлив е твојот анимозитет кон Русија, но ако гледаш низ призмата на слободата и демократијата, те молам биди искрен - САД и западот не се ништо подобри од Русија, разликата е во тоа што Холивуд е главниот град на западната пропаганда и му нема рамен на тоа поле, руските паради можат вода да му носат на Холивуд.

Во САД имаше и до денешен ден има протести против изборот на Доналд Трамп за 45-ти претседател на САД, но сепак типот загрева фотеља - а и некои други работи - во овалната канцеларија во Белата Куќа на Авенија Пенсилванија број 1600 во Вашингтон, САД, од 20 јануари 2017 до 20 јануари 2021, ако не и до 20 јануари 2025 - освен ако умре во меѓувреме или поднесе оставка или биде отповикан од службената функција со импичмент.

Поподелена нација во западната хемисфера од американците нема во моментов - еден кандидат го освојува мнозинството гласови, а друг кандидат е победник на изборите, па сепак европските држави го прифаќаат плавиот Трамп како нивен пријател и сојузник, додека во случајот со Владимир Путин, ги критикуваат тие кои се осмелиле да му ја честитаат изборната победа на неодамнешните редовни претседателски избори во Русија кои се одржаа на 18 март 2018.
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Ок, ако сакаш да молчиш за Путин, живееш во голем град на Запад на Русија и имаш пари мислам дека е ОК. Генерално ми се жалеле луѓе за безбедност и криминал и лоша клима. А колку е богата Русија има бројки...додуше ако си тушаџија може и на нив мана да им најдеш т.е. дека Путин намерно ги дува а има многу такви фаци овде.
А кој таков па те прашува за Путин? Таму него само на вести го има, нит е тема во меѓусебни муабети нит па на друго место.
Инженерска плата се движи од 800 до 2000 евра зависи кај работиш, продуктите се мање више иста цена дури и поефтини од овде.
Околу платите само Москва одскокнува и таму може да се случи продавачка да заработува повеќе од лекар во провинција!
Криминал ќе видиш само ако се занимаваш со матни работи, инаку ни они те тангираат ни ти нив. Например криминалците ги држат пазарите, освен ако немаш намера да им земеш дел од работата и да собираш рекет не си им интересен.
Урбана мафија, исто како и кај нас, како и секаде во светот! Кој е до власта, тој гради на профитабилни места!
Безбедноста е за 2-3 пати поголема од овде!
Лоша клима? Каде? Во Сибир и на краен север?
Молимте не треси зелени, врз основа на Гугл ерт и информации од интернет протали.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.755
Поени од реакции
5.027
Чекај сега малку, од сите луѓе на светов, баш Владимир Путин не ти чини ?

А странските војни на САД - бомбардирањата на Србија, инвазијата и окупацијата на Авганистан, па Ирак, па бомбардирањата на Либија - не ти сметаа ?

Ако гледаш само низ призмата на профитот, тогаш разбирлив е твојот анимозитет кон Русија, но ако гледаш низ призмата на слободата и демократијата, те молам биди искрен - САД и западот не се ништо подобри од Русија, разликата е во тоа што Холивуд е главниот град на западната пропаганда и му нема рамен на тоа поле, руските паради можат вода да му носат на Холивуд.

Во САД имаше и до денешен ден има протести против изборот на Доналд Трамп за 45-ти претседател на САД, но сепак типот загрева фотеља - а и некои други работи - во овалната канцеларија во Белата Куќа на Авенија Пенсилванија број 1600 во Вашингтон, САД, од 20 јануари 2017 до 20 јануари 2021, ако не и до 20 јануари 2025 - освен ако умре во меѓувреме или поднесе оставка или биде отповикан од службената функција со импичмент.

Поподелена нација во западната хемисфера од американците нема во моментов - еден кандидат го освојува мнозинството гласови, а друг кандидат е победник на изборите, па сепак европските држави го прифаќаат плавиот Трамп како нивен пријател и сојузник, додека во случајот со Владимир Путин, ги критикуваат тие кои се осмелиле да му ја честитаат изборната победа на неодамнешните редовни претседателски избори кои се одржаа на 18 март 2018.
Путин е диктатор, тепа и убива опозиција, измислува политички позиции за да биде вечно на власт, нема слобода на говор итн. Нормално не го сакам Путин. САД и Русија не се споредуваат во однос на разбој на слободата и демократијата...Јас мислам дека и Македонија во аспект на слободи и демократија е многу понапред од Русија. Русија е на ниво на Турција, Казахстан, Венециела итн.
Путин е лош и за бизнис и за слобода...[DOUBLEPOST=1522169522][/DOUBLEPOST]
А кој таков па те прашува за Путин? Таму него само на вести го има, нит е тема во меѓусебни муабети нит па на друго место.
Инженерска плата се движи од 800 до 2000 евра зависи кај работиш, продуктите се мање више иста цена дури и поефтини од овде.
Околу платите само Москва одскокнува и таму може да се случи продавачка да заработува повеќе од лекар во провинција!
Криминал ќе видиш само ако се занимаваш со матни работи, инаку ни они те тангираат ни ти нив. Например криминалците ги држат пазарите, освен ако немаш намера да им земеш дел од работата и да собираш рекет не си им интересен.
Урбана мафија, исто како и кај нас, како и секаде во светот! Кој е до власта, тој гради на профитабилни места!
Безбедноста е за 2-3 пати поголема од овде!
Лоша клима? Каде? Во Сибир и на краен север?
Молимте не треси зелени, врз основа на Гугл ерт и информации од интернет протали.
Русија има 9000 долари бдп пер капита со надолен тренд...тоа збори доволно за економијата. Катастрофа демографија...А за клима генерално е смрзнувачка освен на Црно Море.
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Путин е диктатор, тепа и убива опозиција, измислува политички позиции за да биде вечно на власт, нема слобода на говор итн. Нормално не го сакам Путин. САД и Русија не се споредуваат во однос на разбој на слободата и демократијата...Јас мислам дека и Македонија во аспект на слободи и демократија е многу понапред од Русија. Русија е на ниво на Турција, Казахстан, Венециела итн.
Путин е лош и за бизнис и за слобода...[DOUBLEPOST=1522169522][/DOUBLEPOST]
Русија има 9000 долари бдп пер капита со надолен тренд...тоа збори доволно за економијата. Катастрофа демографија...А за клима генерално е смрзнувачка освен на Црно Море.
A be ti da ne si vraboten vo CNN ili BBC...Koga ti gi chitam postovite ne znam dali sum na CNN/BBC sajt ili na Kajgana. Me dezorientirash.[DOUBLEPOST=1522171308][/DOUBLEPOST]Theresa May sends condolences to Putin over ‘terrible’ Kemerovo tragedy
Published time: 27 Mar, 2018 15:51
Get short URL

© Dmitry Serebryakov / AFP
  • 341
Amid a deepening diplomatic crisis, UK Prime Minister Theresa May has expressed personal condolences over Sunday’s Kemerovo shopping mall fire that has resulted in the deaths of 64 people.
“The thoughts and prayers of the British people are with the families who have lost loved ones in such terrible circumstances,” wrote May in a message posted on the Twitter feed of the British embassy in Moscow.


Chekaj sega nashive da se javat so sochustvo.:(
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.755
Поени од реакции
5.027
A be ti da ne si vraboten vo CNN ili BBC...Koga ti gi chitam postovite ne znam dali sum na CNN/BBC sajt ili na Kajgana. Me dezorientirash.[DOUBLEPOST=1522171308][/DOUBLEPOST]
Нормално СНН и ББС ќе следам...САД ме интересира. Не сум Русофилски лузер од ФБ и Кајгана во пракса гробари на Македонија.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.707
Поени од реакции
11.964
Путин е диктатор, тепа и убива опозиција, измислува политички позиции за да биде вечно на власт, нема слобода на говор итн. Нормално не го сакам Путин. САД и Русија не се споредуваат во однос на разбој на слободата и демократијата...Јас мислам дека и Македонија во аспект на слободи и демократија е многу понапред од Русија. Русија е на ниво на Турција, Казахстан, Венециела итн.
Путин е лош и за бизнис и за слобода...
А не ти смета тоа што САД отворено и јавно ги поддржуваат тоталитарните теократски режими во Саудиска Арабија, Бахреин и други држави ?

Или бидејќи тие се добри за бизнис - еве на пример, на своето прво патување во странство како претседател на САД, првата странска дестинација на Доналд Трамп му беше Саудиска Арабија, со која договори продажба на оружје и муниција во вредност од 350 милијарди американски долари, па поради ваквите деловни зделки нивните диктаторски карактеристики и злосторства слободно можат да бидат игнорирани ?

Некако премногу забележителни двојни аршини применуваш во твојот поглед кон слободата и демократијата во Русија од една страна и други држави од друга страна.

Нормално СНН и ББС ќе следам...САД ме интересира. Не сум Русофилски лузер од ФБ и Кајгана во пракса гробари на Македонија.
Ааа, значи ти си од школата на Андерсон Купер и Волф Блицер.

Па кажи така, да знаеме дека не треба твоите коментари да се земат сериозно во предвид.

Од една страна велиш дека не те интересира историјата, а од друга страна си признаваш дека си пристрасен.

Е па нема друго решение, останува да му оставиме на времето да те научи дека историјата им се повторува на тие кои не ја знаат.
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Нормално СНН и ББС ќе следам...САД ме интересира. Не сум Русофилски лузер од ФБ и Кајгана во пракса гробари на Македонија.
A ti dali znaesh deka CNN i BBC veke podolgo vreme sluzhat za potsmev vo svetot na novinarstvoto, ako sakash da ne znesh nishto relevantno slushaj i gledaj CNN i BBC. Karikatura od "News Natwork" vo najmala raka.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
A ti dali znaesh deka CNN i BBC veke podolgo vreme sluzhat za potsmev vo svetot na novinarstvoto, ako sakash da ne znesh nishto relevantno slushaj i gledaj CNN i BBC. Karikatura od "News Natwork" vo najmala raka.
Уствари треба да го сфатиш дечкото. Што ти не знаеш што е љубов? Па кога е љубов у прашање, ти не слушаш што другите зборат за неа(него), тебе ти е ок и тоа е најважно.
Има еден цитат, околу тоа кога човек ќе умре..., подолго време му го припишуваат на Зоран Радмиловиќ, али да не идеме толку офтопик:D
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.249
Поени од реакции
4.852
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.835
Поени од реакции
21.966
Кучињата лаат, караванот врви.

Germany approves Nord Stream 2 gas pipeline
Germany has given the greenlight for construction of the controversial Nord Stream 2 gas pipeline under the Baltic Sea, the Federal Maritime and Hydrographic Agency said Tuesday.

The decision means all legal hurdles to building a 31-kilometer (20 mile) section of the pipeline in Germany's exclusive economic zone have been cleared. In January, authorities approved construction of a gas pipeline segment in German territorial waters.

"We are pleased that all necessary permits are now in place for the German route section," said Jens Lange, permits manager Germany at Nord Stream 2, a subsidiary of Russian gas export monopoly Gazprom.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.249
Поени од реакции
4.852
Кучињата лаат, караванот врви.

Germany approves Nord Stream 2 gas pipeline
Прво Европа целосно зависна од енергенси, па Кина и на ред се Азиските економии.
Продажбата на оружје на рекордно ниво.
Диверзификацијата на економијата исто.
Катар, С. Арабија, Иран елиминирани како конкуренција за енергенси.
Полека превземаат контрола...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom