Како друштвото влијае на бракот?

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.560
Поени од реакции
38.682
Не знам што да ти кажам.Разгалена сум и себична, едноставно сум така научена дека само јас треба да се гледам....
Не мора ништо да кажуваш и сама ќе видиш до каде ќе стигнеш во животот со тие сфаќања.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Искрено мразам деца, скраја да е да имам во близина, ама да ти седам дома и да ти пазам дете, ни на сон..
Којзнае како ве имаат чувано како мали, па сега имате омраза кон деца и не сакате да имате во ваша близина.

Децата се најнежното нешто и се топиш во нивна близина, ве освојуваат со онаа искрена детска љубов и насмевка, а не пак да чувствуваш омраза. Изроди сте вие бе, што мразите.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
24 ноември 2017
Мислења
29
Поени од реакции
29
Ме изчуваа повеќе од одлично, сама сум, немам брат сестра, а ни роднини немам, премало семејство сме, немам дури ни први и втори братучеди.

Но сметам дека јас лично не сум за да чувам дете, имам многу различен начин од таквите што посакуваат деца.
Нема да имам време да се замарам со дете.Нема да кратам кариера ради породилно, станувам прерано и по цел ден имам работа, предавања, одење на пракса, кога ќе дојдам јадам готово, спијам, ако не сум уморна шетам или цртам, играм игри и слушам музика, имам друштво или одам по концерти.Знам да станам и да одам по јадење во 2 сабајле, цртам во 3 сабајле, секое лето со години по ред одам во Словенија и неколку други земји на фестивали со работа, зависна сум од патување, еднаш имам преспано во куќа со мало бебе и бев благодарна што не е мое, не сум јас за да станувам штотуку заспана во ниедно време за да мењам каки, доењето не го поддржувам, едноставно сум премногу независна да ми скока некој цел ден по дома, да ме замара додека правам било што и на крај да си кратам од слобода за да изигравам мајка.
Да е скраја од нас, но навистина е мачно со дете, имам познаници со деца, лажат дека им е убаво, отворете и на фемина да видите колку мака мачат.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Ме изчуваа повеќе од одлично, сама сум, немам брат сестра, а ни роднини немам, премало семејство сме, немам дури ни први и втори братучеди.

Но сметам дека јас лично не сум за да чувам дете, имам многу различен начин од таквите што посакуваат деца.
Нема да имам време да се замарам со дете.Нема да кратам кариера ради породилно, станувам прерано и по цел ден имам работа, предавања, одење на пракса, кога ќе дојдам јадам готово, спијам, ако не сум уморна шетам или цртам, играм игри и слушам музика, имам друштво или одам по концерти.Знам да станам и да одам по јадење во 2 сабајле, цртам во 3 сабајле, секое лето со години по ред одам во Словенија и неколку други земји на фестивали со работа, зависна сум од патување, еднаш имам преспано во куќа со мало бебе и бев благодарна што не е мое, не сум јас за да станувам штотуку заспана во ниедно време за да мењам каки, доењето не го поддржувам, едноставно сум премногу независна да ми скока некој цел ден по дома, да ме замара додека правам било што и на крај да си кратам од слобода за да изигравам мајка.
Да е скраја од нас, но навистина е мачно со дете, имам познаници со деца, лажат дека им е убаво, отворете и на фемина да видите колку мака мачат.
Аман бе олади ај.
Никој не те тера ти да бидеш мајка, да раѓаш или да ги искористиш матката и јајниците. За кого се правдаш? Или кој пробуваш да го убедиш дека ти е гајле? На никој не му е, замарај ги тие што те трпат, ако има таков.
 
E

Epsilon

Гостин
mislam deka treba da se zatvori vekje temata, kreatorot dobi sto dobi (vo negativna smisla, barem od moja gledan tocka so pisuvate, a bas me zainteresira temava ), moderatorite neka reagiraat, zato sto izleguva od kontrola osobeno so poslednive 10tina komentari, kakvi se ne psihoticni licnosti ziveat...
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.500
Поени од реакции
6.128
Ме изчуваа повеќе од одлично, сама сум, немам брат сестра, а ни роднини немам, премало семејство сме, немам дури ни први и втори братучеди.

Но сметам дека јас лично не сум за да чувам дете, имам многу различен начин од таквите што посакуваат деца.
Нема да имам време да се замарам со дете.Нема да кратам кариера ради породилно, станувам прерано и по цел ден имам работа, предавања, одење на пракса, кога ќе дојдам јадам готово, спијам, ако не сум уморна шетам или цртам, играм игри и слушам музика, имам друштво или одам по концерти.Знам да станам и да одам по јадење во 2 сабајле, цртам во 3 сабајле, секое лето со години по ред одам во Словенија и неколку други земји на фестивали со работа, зависна сум од патување, еднаш имам преспано во куќа со мало бебе и бев благодарна што не е мое, не сум јас за да станувам штотуку заспана во ниедно време за да мењам каки, доењето не го поддржувам, едноставно сум премногу независна да ми скока некој цел ден по дома, да ме замара додека правам било што и на крај да си кратам од слобода за да изигравам мајка.
Да е скраја од нас, но навистина е мачно со дете, имам познаници со деца, лажат дека им е убаво, отворете и на фемина да видите колку мака мачат.
Нормално дека не си за да мењаш каки кога уште твојте каки ги мењат.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
ِАбе нема везе...сеа, некој не сакал деца - ок.
Според мене и тоа е легитимно - не сака. Што па толку се палите? А протагонистиве у темава - кој к***ц ги знае што сакаат, важно се опнале и дете напраиле и сеа „кајгана форум“ ќе му го опраи животот на детето.
Па според мене ова второво е многу понесовесно и нечовечки него да кажеш дека не сакаш да имаш деца.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
mislam deka treba da se zatvori vekje temata, kreatorot dobi sto dobi (vo negativna smisla, barem od moja gledan tocka so pisuvate, a bas me zainteresira temava ), moderatorite neka reagiraat, zato sto izleguva od kontrola osobeno so poslednive 10tina komentari, kakvi se ne psihoticni licnosti ziveat...
Јас кога викав една друга тема да ја затворат, добив БАН, па сеа ти види си.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
35
Поени од реакции
61
ِАбе нема везе...сеа, некој не сакал деца - ок.
Според мене и тоа е легитимно - не сака. Што па толку се палите? А протагонистиве у темава - кој к***ц ги знае што сакаат, важно се опнале и дете напраиле и сеа „кајгана форум“ ќе му го опраи животот на детето.
Па според мене ова второво е многу понесовесно и нечовечки него да кажеш дека не сакаш да имаш деца.
Темата беше друго, детето беше споменато пошто постои нели, јас во никој случај не пишав тука за "кајгана форум" да му го оправи животот на моето дете. Тоа што вие забегавте со темава дали да се надмудрувате или своите фрустрации да ги изгажувате тука не е моја вина. Тие што сакавте да помогнете фала ви, останатите нема потреба сами да создавате приказни како настанало моето дете и олабавете. Фала многу.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.120
Какви се ликови коментирале на темава... Па и уште се наметнуваат и 10 пати ги повторуваат нивните шугави одлуки не баре за исповедување е отворена темава. Со самото тоа се гледа колку тажни животи имате и сте желни за внимание пошо никој не ве ебе ни два посто. Патетики...

Sent from my Shoot_1 using Tapatalk
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Темата беше друго, детето беше споменато пошто постои нели, јас во никој случај не пишав тука за "кајгана форум" да му го оправи животот на моето дете. Тоа што вие забегавте со темава дали да се надмудрувате или своите фрустрации да ги изгажувате тука не е моја вина. Тие што сакавте да помогнете фала ви, останатите нема потреба сами да создавате приказни како настанало моето дете и олабавете. Фала многу.
Не те познавам лично и немам потреба да те омаловажувам без причина. Ако си решила да пишеш на формов за твојот проблем значи си спремна да чуеш и туѓи мислења, а не да се вадиш од памет заради тоа. Јас се нервирам исто кога ги коментираат моите постапки, ама најчесто од страна работите се вреднуваат многу пообјективно. Некогаш под притисок на околината и други околности вон наша контрола постапуваме нелогично и праиме грешки. Со мојот коментар сакам да кажам дека што и да се превземе треба детето да е приоритет, а не дали некој може да искача или колку му е редовен сексот - ако тоа го гледаш како злонамерно, тогаш стварно ја разбирам природата на потеклото на твоите проблеми у животот.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
35
Поени од реакции
61
ِАбе нема везе...сеа, некој не сакал деца - ок.
Според мене и тоа е легитимно - не сака. Што па толку се палите? А протагонистиве у темава - кој к***ц ги знае што сакаат, важно се опнале и дете напраиле и сеа „кајгана форум“ ќе му го опраи животот на детето.
Па според мене ова второво е многу понесовесно и нечовечки него да кажеш дека не сакаш да имаш деца.
Еве пак не успеав да најдам во кој дел и со која реченица сакаш да кажеш дека детето треба да е приоритет а не искачањето, сексот и сл. Да спремна сум да чујам и туѓи мислења и критики и се, ама те молам објасни ми, како муабетот на дотичната , што нејќе деца (тоа е окау не искоментирав ништо за тоа) ама и нејзиниот муабет "јас би фрлила дете само за мене да ми е добро" тебе ти е окау, а моето е несовесно и нечовечки?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
"јас би фрлила дете само за мене да ми е добро"
Не ми е ок, се согласувам. Лошо е изразено, као формулација, инаку мислам дека е нормално и да има такви што не би сакале да имаат деца, апсолутно не да им праат нешто лошо, туку да не планираат да ги имаат, ако мислат дека не заработуваат доволно или не живеат во нормални услови па да ги казнуваат само заради сопсвената воља за репродукција.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Ме изчуваа повеќе од одлично, сама сум, немам брат сестра, а ни роднини немам, премало семејство сме, немам дури ни први и втори братучеди.

Но сметам дека јас лично не сум за да чувам дете, имам многу различен начин од таквите што посакуваат деца.
Нема да имам време да се замарам со дете.Нема да кратам кариера ради породилно, станувам прерано и по цел ден имам работа, предавања, одење на пракса, кога ќе дојдам јадам готово, спијам, ако не сум уморна шетам или цртам, играм игри и слушам музика, имам друштво или одам по концерти.Знам да станам и да одам по јадење во 2 сабајле, цртам во 3 сабајле, секое лето со години по ред одам во Словенија и неколку други земји на фестивали со работа, зависна сум од патување, еднаш имам преспано во куќа со мало бебе и бев благодарна што не е мое, не сум јас за да станувам штотуку заспана во ниедно време за да мењам каки, доењето не го поддржувам, едноставно сум премногу независна да ми скока некој цел ден по дома, да ме замара додека правам било што и на крај да си кратам од слобода за да изигравам мајка.
Да е скраја од нас, но навистина е мачно со дете, имам познаници со деца, лажат дека им е убаво, отворете и на фемина да видите колку мака мачат.
Глеј, немање деца е сосема океј ствар и некој нема да ти пререче ако нејќеш да бидеш родител, или ако сметаш дека нема да бидеш добар родител. Али у твојот прв пост ти налагаш да играат на карта роди ме мајко па фрли ме на буниште. Нема поголеми говна од вакви родители. Ме боли кур ако hur dur lele veke nemam zivot а sakam uste da se zurkam i da iskacam so drugari. Кој те ебе. Имаш дете, кое НИКАД не побарало да биде склопено/родено. Кога тоа дете се раѓа ти имаш ОДГОВОРНОСТ да бидеш тука за него.
Во овој случај типот е говнар, а типката е доволно совесна да знае дека детето има потреба од родител.
Денес more often than not, вработени се и двајцата родители. Тоа значи дека (после породилно) 5/7 дена во неделата се од девет до пет-шест на работа. За тоа време, детето не си ги глеа родителите. И сеа згора на тоа додај раскурцавање, журкање и што ти ја знам, ѕид помеѓу родител и дете кој трае со години. После децата ви биле емотивно опакостени ретарди и пола и повеќе завршуваат на venfalaxine и диазепами. Па ебете се вие и вашето журкање.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Во брак не се влегува секогаш оти тоа навистина се посакува многу и дете/деца не се прават секогаш од некоја незнам колкава желба за нив ... едноставно кога човек ќе отиде два метра под земја мора некој да го наследи тоа парче земја и ѕидови (наречени имот) куќа, стан, кола ... ок има луѓе кои навистина имаат сфаќања од 15 век и стапуваат доста рано во брак и имаат и по 3 и повеќе деца (говорам за христијани значи) но сепак повеќето тоа го прават на не толку млади години и најчесто не поради некоја голема пуста желба за брак и дете/деца туку поради притисок од родителите/семејството и секако она што го пишав погоре - наследство/наследување !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom