Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Како Бобче сличен е проблемот и кај мене ....Нимфава моја е многу агресивна кон тигрицава .....Неколку пати се дешава да и раскрвари нога .... Специјано агресивна и љубоморна е кога ги хранам ....Двајцата имаат посебно делче за себе.Нимфава доаѓа и ја брка тигрицива буквално да јаде и од нејзината храна иако има свој дел веќе ..... Па мора секогаш нимфава да ја затворам внатре во кафез,а тигрицава надвор на мира да јаде ..... Има епизодни напаѓања,чепкања од нимфава,и се с'снува ....А иначе вака кога ги оставам сами со отворен кафез,еден до друг си седат и спијат ....
Јас колку што имам слушнато не се мешаат тигрица и нимфа, како и да е чим до сега не се/го изел/е тогаш нема да имаш проблеми понатаму, им треба време да се привикнат.

Пс. Новиот “шутрак” IMG_2695.JPG


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Еве веќе околу недела се заедно и малово постојано се приближува на постарово, а постарово се некако го брка и избегава. Во моменти седат заедно на исто дрвце, ама сепак знаат да се заклукаат. Единствено нешто кога ќе пукне (читај петарда и такви ствари) одма си одат едно до друго или што поблиску се:D
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.961
Поени од реакции
14.714
За роденден добив пар Агапорнис розенколис.
Стари 3 месеци, така ми рекоа во продавницата.
По 2 месеци почнаа да се парат :confused:.
Сега имам 3 пиленца :).
Teško tebe....:vozbud:

Stavi nekoja slika
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.961
Поени од реакции
14.714
жива катастрофа се:pos:.....како само излегуваш на крај со толку розеколинси:bravobe:
 
Ф

Флеш

Гостин
Дечки,чим сте активни,да ве прашам.Тигрицава ич не се сака со нимфава моја.Тигрицава е под голем стрес,паничи и крека постојано.Зборувам постојано агресивна е.Ја чувам од јули месец лани.Помина пола година,не се среди.Сакам и попрецизно се двоумам да ја дадам и да купам друга птица.Која птица-вид е најдобар со нифма да се чува,секако освен нимфата,ме интересира дали се ок Александрини?
 
Член од
4 ноември 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
Да прашам нешто во врска со тигрициве, некој ветеринар што се разбира од мали пиленца знае ли некој да предложи? Моето папагалче е 10 годинки,ама падна некако во кафезот и си ги повреди нозете,не се скршени,но како да нема контрола над нив,мора да му ги местиме за да може да оди,па ме итересира некој предлог или совет, доколку некој се соочил со ваков проблем:(
 
Член од
8 февруари 2018
Мислења
6
Поени од реакции
18
Дечки,чим сте активни,да ве прашам.Тигрицава ич не се сака со нимфава моја.Тигрицава е под голем стрес,паничи и крека постојано.Зборувам постојано агресивна е.Ја чувам од јули месец лани.Помина пола година,не се среди.Сакам и попрецизно се двоумам да ја дадам и да купам друга птица.Која птица-вид е најдобар со нифма да се чува,секако освен нимфата,ме интересира дали се ок Александрини?
Уф, да не ме разбереш погрешно :cautious:.
Моја препорака е еден пар розеколинс :pos:.
Од чисто лукративни причини :sneaky:.
 

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
Дечки, гледам на тигрицава моја многу и пораснало клунчето, и се свиткало, па да прашам дали треба нова коска да купам пошто веќе е многу издлабена од едната страна?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom