Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
V

vkv

Гостин
Ako e
Imam dve prasanja:
1.Sto pravite ako ima razliki vo prezime ot tipot, -ov, -ski, -vski ?
Znaci isto prezime so varijacii na zavrsetokot? Odite na notar ili vakvi varijacii se dozvoleni?

2.I sto pravite ako prezimeto na pradedoto e napraveno od imeto na tatkomu, pr. tatko mu e kosta i toj vo stariot bugarski dokument e zaveden kako Kostov, a na umrenica ima tatko Kosta Stojkov i zaveden i toj kako Stojkov? Site znaat deka vo bugarsko vreme lugeto bile zaveduvani pod tatkovoto ime, no posle gi vrakale familijarnite preziminja.
Dali ova go prifakaat bugarite?

mi treba odgovor od iskusni za ovoj problem
Kaj mene u krstelnica e edno prezime u izvod drugo i plus 6 meseci pokasno e zapisan u izvod na rodeni. Posrednikot mi rece deka izjavite ne drzat voda bidejki u toa vreme taka bilo. A se drugo e isto majka tatko selo na raganje. Taka da mislam deka proagaat nemas potreba so izjavi.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.686
Поени од реакции
28.152
Imam dve prasanja:
1.Sto pravite ako ima razliki vo prezime ot tipot, -ov, -ski, -vski ?
Znaci isto prezime so varijacii na zavrsetokot? Odite na notar ili vakvi varijacii se dozvoleni?

2.I sto pravite ako prezimeto na pradedoto e napraveno od imeto na tatkomu, pr. tatko mu e kosta i toj vo stariot bugarski dokument e zaveden kako Kostov, a na umrenica ima tatko Kosta Stojkov i zaveden i toj kako Stojkov? Site znaat deka vo bugarsko vreme lugeto bile zaveduvani pod tatkovoto ime, no posle gi vrakale familijarnite preziminja.
Dali ova go prifakaat bugarite?

mi treba odgovor od iskusni za ovoj problem
Јaс oднесoв дoкумент,извoд oд дедo ми сo презиме нa ски вo дaбч,и сaмите тие вo прoизхoдoт гo препрaвиле вo oв,oд Стoјaнoвски гo пишaле Стoјaнoв тaкa дa не верувaм декa зa oд ски нa oв би прaвеле прoблем,a истo рaзлики вo презимињa вo стaри дoкументи,вчерa прaшaв се признaвaaт без испрaвки aкo се пo име нa рoдителoт нa пример aкo се викaл прaдедo ти Стoјaн,дедo ти мoже дa бил пишaн Стoјaнoв.Мнoгу луге штo бaрaaт стaри дoкументи немoжaт дa нaјдaт некoгo зaштo презиме им стaвaле пo тaткoвo име
 
Член од
20 февруари 2016
Мислења
120
Поени од реакции
123
Od iskustvo vi kazuvam deka izjavata notarska mora da ja imate so potvrda od svedoci deka se raboti za istoto lice procital sto sum napisal prethodno[DOUBLEPOST=1517916286][/DOUBLEPOST]Dali ti se isplati za glupost da bides vraten
 
V

vkv

Гостин
Od iskustvo vi kazuvam deka izjavata notarska mora da ja imate so potvrda od svedoci deka se raboti za istoto lice procital sto sum napisal prethodno[DOUBLEPOST=1517916286][/DOUBLEPOST]Dali ti se isplati za glupost da bides vraten
Za takva izjava so svedoci mi kazaa deka nema potreba. Ne znam veke sto treba sto ne treba se iznacekavme bitno.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Милион постови, милион глупости, милион рекла-казала муабети...

Честитки до сите што добиле нови статуси и државјанства.
До оние што си немаат друга работа и само постираат глупости - штета што форумов нема филтри за вашите постови.

Во однос на документите - што треба, што не треба - море, сите можни документи што можете да ги однесете и мислите дека имаат тежина, однесете ги. Па и на два пати.

Јбг, поднесувате за државјанство на друга држава, направете све за истото, после да нема љутиш ако нешто се случи непредвидено. Не знам зошто се ценкате за 5-10 евра плус, ако веќе тоа ви е болката. Звучам ко посредник што сака само пари, ама па бидете малку паметни и воочете дали и кога некој од нив ве лаже и само сака да ви земе пари. Обично тие пари не се 5-10 евра, туку се од 100 нагоре.
 
Член од
20 февруари 2016
Мислења
120
Поени од реакции
123
Sega 100 pati da go pisuvam istoto vrati nazad 1 ili 2 starni ke vidis za kakva izjava ti zboruvam i za taa izjava ne ti trebat posrednici oti za sekakvi gluposti vrakaat vo dabc mene me vratija nemase pecat na dokumentot od klubot[DOUBLEPOST=1517917920][/DOUBLEPOST]Trosokot ti min 50 evra ako te vratat ko mene[DOUBLEPOST=1517917966][/DOUBLEPOST]Baska denovi od rabota maltertiranje itn
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Јaс oднесoв дoкумент,извoд oд дедo ми сo презиме нa ски вo дaбч,и сaмите тие вo прoизхoдoт гo препрaвиле вo oв,oд Стoјaнoвски гo пишaле Стoјaнoв тaкa дa не верувaм декa зa oд ски нa oв би прaвеле прoблем,a истo рaзлики вo презимињa вo стaри дoкументи,вчерa прaшaв се признaвaaт без испрaвки aкo се пo име нa рoдителoт нa пример aкo се викaл прaдедo ти Стoјaн,дедo ти мoже дa бил пишaн Стoјaнoв.Мнoгу луге штo бaрaaт стaри дoкументи немoжaт дa нaјдaт некoгo зaштo презиме им стaвaле пo тaткoвo име
Znaci nemoram nisto da menuvam, posto vo umrenicata ubavo si pisuva deka tatko mu se vikal Kosta i vo stariot bugarski dokument toj e zaveden kako Kostov? Taka te razbrav[DOUBLEPOST=1517921218][/DOUBLEPOST]
Za takva izjava so svedoci mi kazaa deka nema potreba. Ne znam veke sto treba sto ne treba se iznacekavme bitno.
pa i mene mi rekoa deja takvi izjavi ne vredele, se ubavo se gledalo na dokumentite..., a i kaj ke najdam tolku stari luge, nema sansi
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: vkv
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Znaci nemoram nisto da menuvam, posto vo umrenicata ubavo si pisuva deka tatko mu se vikal Kosta i vo stariot bugarski dokument toj e zaveden kako Kostov? Taka te razbrav[DOUBLEPOST=1517921218][/DOUBLEPOST]
pa i mene mi rekoa deja takvi izjavi ne vredele, se ubavo se gledalo na dokumentite..., a i kaj ke najdam tolku stari luge, nema sansi
Jana da najdes covek vo mvr i da ti izdadat potvrda deka se raboti za isti covek i uzivaj
 
Член од
4 ноември 2010
Мислења
127
Поени од реакции
54
Da Ve zamolam posto pred nova godina Ne mi bese uvazena molbata za BG graganstvo samo so potvrda, I komplet izvodi , dali postoi nesto da se prodolzi pak, a ako nemoze kako moze site dokumenti koi sum GI podnel , izvodi deklaracii , originalni da mi bidat vrateni od MP

Sent from my S8 using Tapatalk
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.686
Поени од реакции
28.152
Znaci nemoram nisto da menuvam, posto vo umrenicata ubavo si pisuva deka tatko mu se vikal Kosta i vo stariot bugarski dokument toj e zaveden kako Kostov? Taka te razbrav[DOUBLEPOST=1517921218][/DOUBLEPOST]
pa i mene mi rekoa deja takvi izjavi ne vredele, se ubavo se gledalo na dokumentite..., a i kaj ke najdam tolku stari luge, nema sansi
Вo тoa време тaкa билo,презиме пo име нa тaткo и јaс никaкви нoтaри,никaкви изјaви не прaвaм.Oвaa у прaвoсудие ми гo кaжaa декa немa пoтребa aмa ти прaшaј си дa не испaдне нештo нaoпaку
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
http://dnes.dir.bg/news/bozhidar-dimitrov-slavi-dimitrov-26853727
karak.png
Ако пратите бг политика, темата за државјанствата е ставена под тепих, единствено што се занимаваат периодов е "определение трет дженд'р или пол" т.е. Истамбулската конвенција и вмро-бнд се преокупирани со ова, дури создаваат масовна хистерија во бг. Претходно беше скандалот со "ски лифтот" во Банско зошто ДУП-от беше за да се гради на 50% од паркот, пред тоа авионите што ќе ги купуваа итн.. Затоа Божидар ги искара малку да се позанимаваат со државјанствата, а не со конвенцијата.
http://www.vmro.bg/
ВМРО сега се во "војна" со Борисов, коалицијата не е баш како што треба и дури Каракачанов го напаѓа на Борисов по медиуми, плус коалиционите партнери (В.Симеонов) го критикуваат на Кракачанов....далеку е ситуацијава од релаксирана за да мислиме дека некој нешто се договорил.
https://www.youtube.com/watch?v=nI2CASukOKk
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
http://dnes.dir.bg/news/bozhidar-dimitrov-slavi-dimitrov-26853727
Прегледај го приврзокот 185224
Ако пратите бг политика, темата за државјанствата е ставена под тепих, единствено што се занимаваат периодов е "определение трет дженд'р или пол" т.е. Истамбулската конвенција и вмро-бнд се преокупирани со ова, дури создаваат масовна хистерија во бг. Претходно беше скандалот со "ски лифтот" во Банско зошто ДУП-от беше за да се гради на 50% од паркот, пред тоа авионите што ќе ги купуваа итн.. Затоа Божидар ги искара малку да се позанимаваат со државјанствата, а не со конвенцијата.
http://www.vmro.bg/
ВМРО сега се во "војна" со Борисов, коалицијата не е баш како што треба и дури Каракачанов го напаѓа на Борисов по медиуми, плус коалиционите партнери (В.Симеонов) го критикуваат на Кракачанов....далеку е ситуацијава од релаксирана за да мислиме дека некој нешто се договорил.
https://www.youtube.com/watch?v=nI2CASukOKk
Убаво се караат.
А ние користиме
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
251
Поени од реакции
171
Се “знаете” освен за тие шо сме на Проверка от вицепрезидентот. Не се радувајте на статусот Положително становиште, и јас бев со тој статус околу три месеци па откако се смени у Проверка от вицепрезидентот скоро година дена никакви промени ниту пак некој да каже конкретна информација.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Убаво се караат.
А ние користиме
Тие филмови на друг да му ги кажуваш.[DOUBLEPOST=1517925446][/DOUBLEPOST]
Се “знаете” освен за тие шо сме на Проверка от вицепрезидентот. Не се радувајте на статусот Положително становиште, и јас бев со тој статус околу три месеци па откако се смени у Проверка от вицепрезидентот скоро година дена никакви промени ниту пак некој да каже конкретна информација.
Јас ќе ти одговорам, ова е инфо до декември 2017 г. одговор од Президенството на поставено прашање од медиум.
proverka vice.png
Лани 513 души ставени на дополнителни проверка од визепрезидента и само 34 поминале со потпис. Најлошото е што од президенството тврдат дека Издавањето на указ не е обврзано со рок, значи може да те држат на проверка колку сакаат. Катастрофа.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom