Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Член од
14 февруари 2013
Мислења
579
Поени од реакции
698
@Rickyyy се сложувам со скоро се што се обидуваш да им го кажеш, ама брат малку ја претера со А8 т.е. не ти самсунг неможе мидрејнџ телефон да е 500евра :)

Искрено никогаш не сум имал самсунг телефон и тешко да купам во брзо време, користам iPhone SE и сум презадоволен мал е (за телефон, мене тоа ми е мн битно), доволно брз да се рамни со ете таа high mid-range и одлично одговара на секој предизвик што јас му го давам. Е сега јас не го користам мн мн вибер ватсап инстаграм немам ништо друго батерија ми трае најмалку 2 дена, сигурно и некој самсунг го може тоа. Камерата не е најдобра на пазарот ама јас ретко ја користам така што е одлична
Е сега летово на кратко бев приморан да сменам и користев Xiaomi редми 4, телефонот никогаш не лагуваше не крашна и батеријата му беше 3-4 дена напишав како го користам телефонот. Камерата рака на срце не ја користам мн мн ама во тој период повеќе ја избегнував најмногу што би рекол е просечна колку да заврши работа. Металното кукиште му даваше да изгледа моќно ама изработката беше исто така просечна, ако подобро се анализира се гледаше дека е ефтина изработка не обрнале внимание на детали како што прават самсунг и ејпл. Дека ќе ги симнат самсунг и ејпл од врвот нема , ама за пазар како нашиот и нашата куповна моќ стварно се добри опции ако камерата не ти е премногу важна
Така е фала Богу. Секој си користи според своите потреби и побарувања.
И јас не се правам паметен...само ја следам статистиката и искуството кое што сум го имал низ годиниве. Јас користев Redmi Note 4 и телефонот си беше топ. Јас ги обожавам Xiaomi. Лично ги преферирам повеќе дури и од Huawei. Но кога се прави споредба со Samsung, Iphone, па ајде и со Huawei, во моментов Xiaomi e многу далеку назад во секој поглед.

Инаку А8 е скоро flagship, па затоа му е дадена и таа цена. Би рекол како поскапен mid-range према flagship се класифицира телефонот.
Реално со А8 се добива многу повеќе од класичен mid-range уред на хардверски и на софтверски план.
Чисто како пример, дури и некои flagship телефони на пример немаат двојна предна камера (16+8mpx) која е повеќе од одлична за љубителите на добра предна камера.
Сите тие дополнителни спецификации креваат на цена....

Но еве. Кога би го исфрлиле А8, тука е А5 (2017) кој е страшно добар телефон (17.000ден), А3 кој е 13.500ден, Ј7 - 11.000ден. , Ј5 (2016)- 9.000 ден. ,Ј5 (2017) - 13.000ден. ,C5 - C7 15-000-17000ден. итн. Сите mid-range телефони со пристојни цени а одлични перформанси.

Iphone SE моментално во Телеком се продава за некои 13.000 доколку не се лажам. Има намалување. Кога излезе IPhone SE со цена од околу 500евра, многу корисници плачеа како Iphone SE бил рециклиран Iphone 5 телефон, како не го бивало вака така. Бил канта и подобро било Alcatel да земеш него тоа....наводно не вредел за парите.
Се додека е од Apple, не може да биде нешто лошо. Барем во овие времиња.
Доволно е да кажеш IPhone (не само ради името, туку и квалитетот) и се ќе ти стане јасно.
Сигурно не се будали неколку милијарди луѓе што купуваат Samsung / IPhone. Не зборам само за flagship телефони, туку зборам и за поевтини mid-range, low range уреди.
Се е тоа проверено, со квалитет и со користење. Ете гледаш и самиот, немаш никаков проблем со телефонот, премиум квалитет и дизајн е...и покрај тоа што е некој вид Mid-Range телефон на Apple. :D

Инаку, најпродавани уреди моментално во светот се Samsung и Iphone. И тоа не може да е случајност....
Некој што најблиску успеал да им се приближи со перформанси и квалитет се Google со Google Pixel, Huawei со P10 Plus и HTC со U11.

LG G6 е исто така многу добар телефон за цената. 26.000 е смешна цена за таков добар flagship уред.
Потценет до максимум.
Но и тие сеуште имаат да работат на многу дополнителни карактеристики...имаа добро време со LG G2.

Како и да е, во моментов им нема рамни на Samsung и на Apple. Тотална доминација на пазарот од 2012 год. па наваму.

ПРОВЕРКА
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Така е фала Богу. Секој си користи според своите потреби и побарувања.
И јас не се правам паметен...само ја следам статистиката и искуството кое што сум го имал низ годиниве. Јас користев Redmi Note 4 и телефонот си беше топ. Јас ги обожавам Xiaomi. Лично ги преферирам повеќе дури и од Huawei. Но кога се прави споредба со Samsung, Iphone, па ајде и со Huawei, во моментов Xiaomi e многу далеку назад во секој поглед.

Инаку А8 е скоро flagship, па затоа му е дадена и таа цена. Би рекол како поскапен mid-range према flagship се класифицира телефонот.
Реално со А8 се добива многу повеќе од класичен mid-range уред на хардверски и на софтверски план.
Чисто како пример, дури и некои flagship телефони на пример немаат двојна предна камера (16+8mpx) која е повеќе од одлична за љубителите на добра предна камера.
Сите тие дополнителни спецификации креваат на цена....

Но еве. Кога би го исфрлиле А8, тука е А5 (2017) кој е страшно добар телефон (17.000ден), А3 кој е 13.500ден, Ј7 - 11.000ден. , Ј5 (2016)- 9.000 ден. ,Ј5 (2017) - 13.000ден. ,C5 - C7 15-000-17000ден. итн. Сите mid-range телефони со пристојни цени а одлични перформанси.

Iphone SE моментално во Телеком се продава за некои 13.000 доколку не се лажам. Има намалување. Кога излезе IPhone SE со цена од околу 500евра, многу корисници плачеа како Iphone SE бил рециклиран Iphone 5 телефон, како не го бивало вака така. Бил канта и подобро било Alcatel да земеш него тоа....наводно не вредел за парите.
Се додека е од Apple, не може да биде нешто лошо. Барем во овие времиња.
Доволно е да кажеш IPhone (не само ради името, туку и квалитетот) и се ќе ти стане јасно.
Сигурно не се будали неколку милијарди луѓе што купуваат Samsung / IPhone. Не зборам само за flagship телефони, туку зборам и за поевтини mid-range, low range уреди.
Се е тоа проверено, со квалитет и со користење. Ете гледаш и самиот, немаш никаков проблем со телефонот, премиум квалитет и дизајн е...и покрај тоа што е некој вид Mid-Range телефон на Apple. :D

Инаку, најпродавани уреди моментално во светот се Samsung и Iphone. И тоа не може да е случајност....
Некој што најблиску успеал да им се приближи со перформанси и квалитет се Google со Google Pixel, Huawei со P10 Plus и HTC со U11.

LG G6 е исто така многу добар телефон за цената. 26.000 е смешна цена за таков добар flagship уред.
Потценет до максимум.
Но и тие сеуште имаат да работат на многу дополнителни карактеристики...имаа добро време со LG G2.

Како и да е, во моментов им нема рамни на Samsung и на Apple. Тотална доминација на пазарот од 2012 год. па наваму.

ПРОВЕРКА
od 2013 navaka na samsung konstantno mu se namaluva prodazbata, a na xiaomi sekoja god se duplira. Ako prodolzat rabotite so ova tempo vo 2020 xiaomi ke go prevzeme primatot. indija e prva kade so samsung veke go izgubi tronot. vo 2013 imaat prodadeno globalno za 450mil vo 2016 veke padnato na 300 milioni i ponatamu paga.
 
Последно уредено:
Член од
9 март 2010
Мислења
368
Поени од реакции
372
Nekoj prethodno kenjase i gi sporeduvase mi mix 2 so s8, pa poglednete si gi recenziite kamerata na mix2 e ramo uz ramo so taa na s8 nekade podobra nekade poslaba. Tocno deka kaj prviot mi mix kamerata bese slaba priviot mix bese poveke koncept telefon so mal tiraz da si gi pokazat muskulite. Mi mix 2 e praviot proizvod, podobar od kompletnata ponuda na samsung,apple i ostanatite.
1. Auto
upload_2018-1-28_18-14-25.png
2.Auto Good Lighting
upload_2018-1-28_18-15-50.png
3.Auto Low Lighting
upload_2018-1-28_18-16-34.png

Смешно е да ги споредиш камерите на самсунг/епл/гугл со било кој телефон освен меѓу себе, уште посмешно е да кажеш дека Xiaomi се носи рамо со рамо со истите.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
1. Auto
Прегледај го приврзокот 184631
2.Auto Good Lighting
Прегледај го приврзокот 184632
3.Auto Low Lightin
Прегледај го приврзокот 184633

Смешно е да ги споредиш камерите на самсунг/епл/гугл со било кој телефон освен меѓу себе, уште посмешно е да кажеш дека Xiaomi се носи рамо со рамо со истите.
se zavisi od dadena situacija. tolku setapi ima na kamerite da sporedbite se nesmisleni. imas nekolku videa i recenzii pa vidi si gi sam. enivej toa se telefoni za premium pazar, kaj nas vrti suci 95% od prodazbata e vo srednata klasa. Tuka nema so da se lazeme xiaomi e bez konkurencija, uste meizu samo da go ubacat u sema. game over za starite macki.
ps
kaj gi gledate toa sporedbite na kamerite, bas da vidam tamu kakvi test sliki vadi mojot meizu m6 note. ne mi teknue koja strana bese. :)
[DOUBLEPOST=1517162977][/DOUBLEPOST]
Овие љубимциве на кинезарија се како некоја секта, остајте ги.
sve e kinezarija, samo znacki se lepat po potreba.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
579
Поени од реакции
698
od 2013 navaka na samsung konstantno mu se namaluva prodazbata, a na xiaomi sekoja god se duplira. Ako prodolzat rabotite so ova tempo vo 2020 xiaomi ke go prevzeme primatot. indija e prva kade so samsung veke go izgubi tronot. vo 2013 imaat prodadeno globalno za 450mil vo 2016 veke padnato na 300 milioni i ponatamu paga.
Да. На Самсунг се намалува, но повторно е на првата позиција без оглед на сe,
Но затоа на второ место е Apple кој значително ја зголеми својата продажба по 2013, а на 3-то Huawei кој е единствен ете да кажам „достоен“ конкурент од Кина од аспект на продажба.
Штета што Nokia одбра Windows пред Android па заостана позади, инаку мислам дека ќе немаше место ни за Huawei во топ 3 со оглед на квалитетот кој Nokia го пласираше порано....
Инаку до 2020, Xiaomi нема да го стигне ни Oppo по продажба, а камо ли пак Huawei :pos:
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Videcemo. Istoto se zborese i za huawei, i za oppo itn. Da rezimirame za mk, sakas top shit telefon ne te interesira cena kupues google pixel 2(XL), tuk tamu po nekoj retardiran ke kupi iphone X, a ostanatite 95% u MK saltat na xiaomi (se nadevam i meizu). Ete ja mojata prognoza za 2018. Samo neka ja popravat ponudata, a1 ne e bas top izbor za parite. Toa ke bidat redmi 5 plus i koga ce izleze noviot redmi note 5.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Тек тук по некој ретардиран ќе купел X :pos:


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Имаше ваква расрпава пред некој месец, па дебатата се вжешти и не ги ставив сликите кој сакав да ги постирам.

Пошто живеам во Кичево , колегите на работа ми се во поголемиот дел албанци, најмногу имам прилика телефонот да го споредувам со ``ајфони`` бидејќи за нив друг телефон не постои.

Еве пиејќи кафе уште при крај на летото направив споредба на камерите на Samsung j5 2017 и Iphone7. Во домашни услови направив споредба и со IphoneX(на два пати...со два различни)....но пошто не ги обезбедив сликите во оригинила, нема да коментирам за таа споредба

Еве ги сликите во оригинална резолуција, сликани од исто место под исти услови, а сликата од ајфонто ја испратѕив на мој мејл, така да е во оригинална резолуција:

кој како сака нека ги тумачи резултатите

Samsung j5 2017:
j5 2017 by https://www.flickr.com/photos/124453883@N06/, on Flickr

Iphone7:
iphone7 by https://www.flickr.com/photos/124453883@N06/, on Flickr

и еве исечоси од еден дел без намалување на резолуцијата:


Samsung j5 2017:
j5.1 by https://www.flickr.com/photos/124453883@N06/, on Flickr

Iphone7:
iphone7.1 by https://www.flickr.com/photos/124453883@N06/, on Flickr
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
X2 помалце од андроид



Sent from my iPhone using Tapatalk
Добро.

Како приметуваш ти колку рам треба, и што според тебе е показател на тоа колку рам му треба на еден телефон?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.280
Поени од реакции
4.688
Добро.

Како приметуваш ти колку рам треба, и што според тебе е показател на тоа колку рам му треба на еден телефон?
Дефинитивно треба да има помалку рам од стандарден ПЦ користен од девелопер, а 80% од девелоперите во мкд уште користат 4гб рам
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Добро.

Како приметуваш ти колку рам треба, и што според тебе е показател на тоа колку рам му треба на еден телефон?

Чек ти сакаш да ми кажиш дека на Андроид му се потребни исто ресурси како на ИОС за да работи мазно? :)



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom