Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
На сите оние коишто имаат однесено и извод од родител во Министерството,им е одобрено државјанството а вратени на дополнителна се тие коишто не ја докажале врската тс немаат доставено извод од родител или Удоствоверение за родствени врски.
ma nemoj
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
АКО ПАРИ НЕМАТЕ ТОГАШ НЕ НЕ НЕ НЕ НЕ ВАДЕТЕ ПАСОШИ НЕ ПРАВЕТЕ ГУЖВА ОСТАВЕТЕ ПРОСТОР ЗА НЕКОЈ СТО Е СПРЕМЕН И САКА,САМ КАЖУВАШ КОЛКУ СИ БЛЕСАВ ШТО ВЕРУВАШ СЕКОМУ ЗА ПОТВРДИТЕ ЈАС ЗА РАЗЛИКА ОТ ТЕБЕ НЕ ДОЗВОЛУВАМ ДА МЕ ВОЗАТ ЈАС (ВИДОВ НЕ СЛУШНАВ) МОЈ ПРИЈАТЕЛИ КАКО ЗЕДОЈА СО САМО ПОТВРДИ ОТ БККС КОЈ БЕА ЗАГЛАВЕНИ ОТ 2013/2014 мозок нитендо си пријател..................
Брат, треба да земеш средина, некои што поднесоа до 2014, зедоа само со потврда, но сега нема шанси[DOUBLEPOST=1515540362][/DOUBLEPOST]
Мислиш со стар документ и неоспорна врска, која е докажана по права линија и изводи?
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
veke ne sakam da komentiram,na dopolnitelna sum i mi preostanuva da cekam i ke si cekam!!!
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
АКО ПАРИ НЕМАТЕ ТОГАШ НЕ НЕ НЕ НЕ НЕ ВАДЕТЕ ПАСОШИ НЕ ПРАВЕТЕ ГУЖВА ОСТАВЕТЕ ПРОСТОР ЗА НЕКОЈ СТО Е СПРЕМЕН И САКА,САМ КАЖУВАШ КОЛКУ СИ БЛЕСАВ ШТО ВЕРУВАШ СЕКОМУ ЗА ПОТВРДИТЕ ЈАС ЗА РАЗЛИКА ОТ ТЕБЕ НЕ ДОЗВОЛУВАМ ДА МЕ ВОЗАТ ЈАС (ВИДОВ НЕ СЛУШНАВ) МОЈ ПРИЈАТЕЛИ КАКО ЗЕДОЈА СО САМО ПОТВРДИ ОТ БККС КОЈ БЕА ЗАГЛАВЕНИ ОТ 2013/2014 мозок нитендо си пријател..................
Izvini vaka sto ke te prasam, ti slucajno da ne si povampiren sto samo noke posle 12 si na forumov, preku den nikade te nema , sigurno spies vo nekoj kovceg. Abe vampir na krajot od 2016 I'm davaa na site I so potvrdi, tetki, vujkovci, cickovci, I kuceto ako ti bese Bugarin ke ti daea, ama toa traese samo nekolku meseci, dojdoa novi izbori, novi ministri I sve se smeni, sega redat na dopolnitelna I se plasam deka naskoro ke odbivaat,,kamo da gresam I site da si dobieme.Pa mozok imas majkata, redoven si na forumov, sledis, sto se pravis kako od Mars da si padnat.Si lapnal bukva se pisi NINTENDO
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Значи сите што терате процедура преку Ванчо од Охрид истиот муабет го правите, давале преку братучеди, стриковци, вујковци... не била закочена работава, имало само мали проблеми, на сите ќе ни дадат, види кој зема со триста криминалии итн.
Изгледа ве држи тој Ванчо сите под ХИПНОЗА, и алал да му е искрено нема секој таква способност, па и сте заслужиле.
 
Член од
26 ноември 2017
Мислења
101
Поени од реакции
38
Здраво,може ли некој да ми каже адресата на архивата од велико трново за вадење на воена книшка...
 
Член од
12 ноември 2017
Мислења
36
Поени од реакции
58
Член од
29 декември 2015
Мислења
119
Поени од реакции
176
Znae li nekoj kolku prepiski ima za drzavjanstvo po godini pogotovo poslednive godini 2016 i 2017?????
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Од 01.07.2018 г. влегуваат во сила новите измени во
НАРЕДБА № 1 ОТ 19 ФЕВРУАРИ 1999 Г. ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ГЛАВА ПЕТА ОТ ЗАКОНА ЗА Б'ЛГАРСКОТО ГРАЖДАНСТВО.
Тие што прашуваа како може да ти ги примаат документите во МП ако не ги признаваат потврдите, стигна одговорот: Откако ќе закажете и ќе ви ги примат документите во МП ќе се спроведе интервју доколку се доставени сите неопходни документи според оваа Уредба. Значи нема ни да ги примаат ако не се според законот.
Членот 6 си останува ист, по директна линија со документи.
Во рок од 14 дека ќе извршат експертски преглед на документите за нивната усогласеност со нормативните акти од дирекцијата "Бугарско државјанство", мислам ова последново важи само за тие со разрешен престој или брак... Има повеќе измени, кој сака нека прочита,
Еве ги измените
https://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/-549705728


Пак ќе го постирам ова, значи од толку спамирање со глупости (намерно или не) заборавивме една битна работа, ИМА ПРОМЕНИ ВО ЗАКОН т.е. во Уредбата од 1999г...!!
Ќе објаснам уште еднаш за дел од промените. Од 01.07.2018 г. официјално СЕ СКРАТУВА ПРОЦЕДУРАТА ЗА ДОБИВАЊЕ НА ДРЖАВЈАНСТВО. При самото поднесување на документите во Министерството за правда ќе се спроведе ИНТЕРВЈУ и со тоа процедурата се крати за повеќе од 1 година. Нема повеќе да се закажува интервју и да се чека година и повеќе од поднесување на документи до интервју.
Овие се нови измени и ги нема во старата Уредба.
Тие кои планираат да поднесат документи оваа година мислам дека најпаметно ќе биде да почекаат неколку месеци и да поднесат документи после 01.07.2018 г. кога ќе стапат во сила измените, инаку ќе се водат по старата Уредба т.е. ќе чекаат повеќе од година од поднесување на документите до интервјуто.
А посредниците можат да ви продаваат магла колку сакаат за да ви земат пари. Ова се законски измени, не е рекла казала.

intervju.png
 
Член од
29 ноември 2017
Мислења
70
Поени од реакции
21
Zdravo vaka podnesov za proishod preku Vanco od 1.12.2017 god uste mi nema izlezeno za kolku vreme izleguva a veke i mi kazuva da zakazam intervju a proishod nemam kolku e verno ova
 
Член од
10 јануари 2018
Мислења
26
Поени од реакции
9
zdravo do site. jas sum od tie so pocnaa postapka 2015 godina. a na intervju bev noemvri 2016. sakam da prasam abe lugje postoi li nacin da se naprai nekoj dokument od nekade za pari... i dali proagja takvo nesto. fala pozz
 
Член од
28 јули 2015
Мислења
107
Поени од реакции
107
Пак ќе го постирам ова, значи од толку спамирање со глупости (намерно или не) заборавивме една битна работа, ИМА ПРОМЕНИ ВО ЗАКОН т.е. во Уредбата од 1999г...!!
Ќе објаснам уште еднаш за дел од промените. Од 01.07.2018 г. официјално СЕ СКРАТУВА ПРОЦЕДУРАТА ЗА ДОБИВАЊЕ НА ДРЖАВЈАНСТВО. При самото поднесување на документите во Министерството за правда ќе се спроведе ИНТЕРВЈУ и со тоа процедурата се крати за повеќе од 1 година. Нема повеќе да се закажува интервју и да се чека година и повеќе од поднесување на документи до интервју.
Овие се нови измени и ги нема во старата Уредба.
Тие кои планираат да поднесат документи оваа година мислам дека најпаметно ќе биде да почекаат неколку месеци и да поднесат документи после 01.07.2018 г. кога ќе стапат во сила измените, инаку ќе се водат по старата Уредба т.е. ќе чекаат повеќе од година од поднесување на документите до интервјуто.
А посредниците можат да ви продаваат магла колку сакаат за да ви земат пари. Ова се законски измени, не е рекла казала.

Прегледај го приврзокот 183416
Znaci ova im e dolgonajavuvanoto "olesnuvanje i uskoruvanje" na procedurata za dobivanje blgarsko grazdjanstvo:pos: abe blgarska rabota,da nerecam indijanska rabota:pos:[DOUBLEPOST=1515587408][/DOUBLEPOST]:pos:.....samo izgleda zgresile vo najavata trebele da ja krstet "uskoruvanje na procedurata za odbivanje za blgarsko grazdjanstvo":pos:...:pos:
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom