Најекономично греење и ладење

Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Среќна нова година на сите членови на кајгана!

Помина декември и со тоа дојдоа нови цифри за потрошувачка. Мерен период од 01.12.2017-31.12.2017. Не го ресетирам енергени, ќе работи цела сезона како саат за струја а јас ќе запишувам состојба:
-потрошени kwh: 446
-работни саати h: 644
-просечна цена за 1kwh: 5.35 денари
-цена за греење за месец декември 2387 денари.
-eнергени прави пресметка за потрошувачка со една ефтина тарифа и е прилично прецизен.
-просечна потрошувачка на саат 706W/h.
-најчесто работи на сетпоинт 25 во 4та брзина фан. Внатрешна температура е 20 степени мерено на прозор и паркет, 23-27 во внатрешноста од собата.
-климата работи од 05-24 часот, но доколку темепратурата падне под нула (-6 до 3 степени) работи 24 часа, со тоа што тогаш и ноќе работи на 25 степени. Во декемви работеше 24 часа околу 5 дена.

upload_2018-1-1_17-36-14.png


upload_2018-1-1_17-22-59.png upload_2018-1-1_17-23-19.png

Не запишував дневна надворешна температура за ноември и декември, но може да се претпостави дека декември беше малце поладен од ноември. Сепак потрошувачка во декември е пониска, а тоа се должи на изолацијата, 10цм камена волна на таван. За 1 година изолацијата ќе се исплати самата себеси.

Просторија што се грее:
upload_2018-1-1_17-0-4.png


Грејно тело: инвертер 3.5 Хансол -20, види потпис. Уредов досега работи солидно. Замерки имам на дефростите што ги прави на температури околу нулата и даљинското кое некогаш не ги прима сите команди и покрај новите батерии. IFeel се однесува чудно, пробав да го користам кога сакав да ја натерам климава постојано да влече максимална струја, со тоа што даљинското го ставав на поладни локации (20 степени), но не успеав да постигнам максимален издув. Измерен е COP 3 на надворешна од 5 степени во импровизирани услови, понатаму ќе има повеќе тестирања.

Зимата за сега е топла и сметките за греење се ниски.

Следни чекори:
-мерење на делтаТ, максимален издув и COP со новите сензори со сонда.
-набавка на ласерски мерач на температура за мерење на температура на зид со цел анализа на топлинските загуби.
-во лето ќе се постави надворешна изолација, стиропор 5цм.

Од она што успеав да го заклучам досега, што е најекономично греење: изолација! Секое грејно тело грее испушта топлина. Битно е како ќе се чува таа топлина во просторијата. Сега топлината бега низ дебелите зидови.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Za gledanje televizija :D
Ne be, ne sakam da kazuvam javno koj mi ja montiral klimata za plafon zalepena :D
Imam postirano moj 2-3 post na forumov plan od stanot.
Kvadratura sto se trudam da zagream so klimava e okolu 32 m2, a uredot e HAIER TUNDRA AS12TA2HRA/1U12BE8ERA.
Abe druze sala na strana ama kako be 1-2cm do tavan ne se normalni, minimumot e 10cm epten ama epten poradi x pricini da mora pozalepeno eve neka ja zalepi do 7-8cm!!
Ti si vo novogradba stan i vo ovoj blag period treba banja da napravi tvojava klima tamu a ne da se mrznes na 17-18C... Eve ti koga ja testirale na eurovent sto postignala tvojata Tundra:
Opera Snapshot_2018-01-01_170913_www.eurovent-certification.com Haier Tundra.png
Znaci moe mislenje e deka treba da pazis koga ke ti ja remontiraat kako ke rabotat, koga ke zavrsat ke gi sednes u salonot ke ja puknes na max T na daljinsko vo pretposledna brzina i ke proveris ako na faca ne ti duva osetno toplo za nekojsi 10-15min togas i drugi raboti ne bile napraveni ko sto treba pri montazata ili pa uredot nesto ne e vo red odnosno ima prostor da se somnevas vo navedenovo...

P.S Nemoj na kraj da mi kazes deka ja palis samo po nekolku saata samo dnevno??[DOUBLEPOST=1514827340][/DOUBLEPOST]
Zatoa sto e od italijanskiot sajt na Toyotomi a ovie za Izuru i Hiro ne ti se servisni tuku datasheet so product fiche..

@gigovit
Toyotomi Hero Eco = Gree Lomo Eco
Druze,
Toyotomi Hiro Eco = Gree Cozy

Compare LomoEco Hiro Cozy.jpg
*Servisnoto za Lomo Eco e od slovackiot sajt i kaj prasalnicinjata za rabotnata T izgleda e pecatna greska pretpostavuvam -15 treba da stoi..
 
Последно уредено:
Член од
5 септември 2017
Мислења
48
Поени од реакции
104
P.S Nemoj na kraj da mi kazes deka ja palis samo po nekolku saata samo dnevno??
Ne, celo vreme mi e uklucena so toa sto samo koga spieme spustam na 20 stepeni, sredna brzina na fan (drzi na okolu 18 stepeni)... A ostatok od vremeto e podesena na 24-25 isto sredna brzina na fan (stignuva do 22).

Patem, koja brzina e "pretposledna"? Na moevo daljinsko imam prva (dve kocki), vtora (cetri kocki) i treta (sest kocki). I auto normalno.

Fala mnogu za postov!
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Ne, celo vreme mi e uklucena so toa sto samo koga spieme spustam na 20 stepeni, sredna brzina na fan (drzi na okolu 18 stepeni)... A ostatok od vremeto e podesena na 24-25 isto sredna brzina na fan (stignuva do 22).

Patem, koja brzina e "pretposledna"? Na moevo daljinsko imam prva (dve kocki), vtora (cetri kocki) i treta (sest kocki). I auto normalno.

Fala mnogu za postov!
Na sredna ili vtora brzina togas stavi ja na probava sto ti ja spomnav..
Inace kako se ponasa na autofan koga ke e stavena?
 
Член од
5 септември 2017
Мислења
48
Поени од реакции
104
Na sredna ili vtora brzina togas stavi ja na probava sto ti ja spomnav..
Inace kako se ponasa na autofan koga ke e stavena?
Na sredna mi e celo vreme...
Na autofan ne mi se dopaga kako raboti. Mislam deka duva na najsporo a toa vo mojov slucaj e problem deka salonov (kako sto mozes da vidis na slikata od planot) mi e cudna forma: prvite 3.5 metri do klimata e shiroko 3 metri, pa posle imas 4 metri dolzina so okolu 4.5 shirina, i plus uste eden del okolu 2 metri na okolu 2 metri (otprilika dimenziive, samo znam deka po plan dnevna, kujna i predprostor se 32.5 m2)... Znaci ima prilicno distanca za duvanje do onamu kaj sto e ladno, 8 metri otprilika, ne e klasicna kocka mestovo. Mislam deka klimata koga go zima vozduhot do sebe misli deka e prilicno zagrean pa namaluva brzina na fan.
Znaci otkako ke remontiraat da pustam na 30 stepeni na sredna fanot?
Koga se pozaliv inaku dojdoa od servis da mi merat temperatura, 50 stepeni duvase sto e OK mislam, ama volovite ne izmerija protok na vozduh. A dupli volovi se deka bea razlicni dvajca od montazerite pa ne im padna ic cudno sto e zalepena klimata za plafon, samo mi dadoa nalog da se potpisam na koj pisuvase deka uredot raboti normalno pa posle jas morav da se ebavam i da naogam kaj e problemot.

Eve uste ednas plan od stanot.... Klimata e postavena kaj crvenata linija, site drugi vrati se zatvoreni.

20180101_192056.jpg
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
660kwh/1100часа = 600w на саат
Тотално иста потрошувачка имаме, сме потрошиле околу 440KWh за последните 30 дена. Но јас имам 5 пати помала просторија. Веројатно и неколку степени плус внатре.. Ти имаш грубо 4-5 пати помали топлински загуби од мене. Еден друг член исто така имаше околу 6 пати помали загуби, но тој имаше трослојно пвц и сендвич ѕид, два ѕида со две изолации и според коефициентите за топлински загуби неговата градба може математички да ги оправда ниските топлински загуби. Но како ти ги постигнуваш овие резултати без изолација, сеуште ми е мистерија. Да не имаш некоја цевка од бег да минува во куќата? Кажи си, не те пријавуваме :)

Прашање до останатите, дали имате направено реално мерење и споредба на сметки за струја/топлински загуби без и со надворешна изолација? Науката кажува дека со 5цм стиропор загубите се намалуваат 3 пати, дали некој осетил таква драстична разлика на своја кожа?

@Ljesh Njeri , ти имаш 9 метри должина. Фан на максимум, лопатките најдолу.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Na sredna mi e celo vreme...
Na autofan ne mi se dopaga kako raboti. Mislam deka duva na najsporo a toa vo mojov slucaj e problem deka salonov (kako sto mozes da vidis na slikata od planot) mi e cudna forma: prvite 3.5 metri do klimata e shiroko 3 metri, pa posle imas 4 metri dolzina so okolu 4.5 shirina, i plus uste eden del okolu 2 metri na okolu 2 metri (otprilika dimenziive, samo znam deka po plan dnevna, kujna i predprostor se 32.5 m2)... Znaci ima prilicno distanca za duvanje do onamu kaj sto e ladno, 8 metri otprilika, ne e klasicna kocka mestovo. Mislam deka klimata koga go zima vozduhot do sebe misli deka e prilicno zagrean pa namaluva brzina na fan.
Znaci otkako ke remontiraat da pustam na 30 stepeni na sredna fanot?
Koga se pozaliv inaku dojdoa od servis da mi merat temperatura, 50 stepeni duvase sto e OK mislam, ama volovite ne izmerija protok na vozduh. A dupli volovi se deka bea razlicni dvajca od montazerite pa ne im padna ic cudno sto e zalepena klimata za plafon, samo mi dadoa nalog da se potpisam na koj pisuvase deka uredot raboti normalno pa posle jas morav da se ebavam i da naogam kaj e problemot.
Epa dobar si togas so 50 na izduv, ne e loso za cenovniot rang na klimata, inace ko sto ti pisa kolegava na najak izduv raboti ja so krilca najdole preku den a bi dodal navecer ako ima opcija da saraat gore-dole taka ostavaj ja za da se mesa poubavo vozduhot. Inace videle oni deka e zalepena za tavan ama si se praele na tose za da ne im se s'snes na niv :)
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Togas e problemot vo montazata neznam toj sto ti ja montiral tolku li bil nepismen monter kako smeel da ja zalepi skroz do plafon jas mojot aezi vivax od plafonot e okolu 10cm odalecena od plafonot na rodninava sto ima Haier tide modelot 7cm mu e odalecen od plafon
Monterot sega treba da ti ja premesti no nikako nemoj da mu davas pari bidejki negova e greskata i sega za premestuvanje spustanje podole ne treba da ti zima pari.
и твојата е погрешно наместена, пожелно е повеќе од 15см и странично мин.10см
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
@yamaha10 ,

имаш давано изјави за голема топлинска моќ на обична нео он-оф клима.

сега е моментално 6.8с надвор, а на -4 пред некој ден ја измерив на медиум брзина имаше 49с издув
ја пишува дека грее до -7, ама по мое може и до -15 без проблем, за мојата квадратура
еве го мојот Нео дува 48с. на издув сега на -3 надворешни, измери го ти твојот инвертер сега, сигурно не дава 48 на излез, освен ако не ти е пуштен на 30с

Moже да наснимаш видео како неото вакви темепратури на издув? Исто важи и за другите, дајте да ја направиме темава голема пак. Да снимаме видеа и да се направи некој online документ со сите записи.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
и твојата е погрешно наместена, пожелно е повеќе од 15см и странично мин.10см
Ne e pogresno montirana bidejki od plafinot e 10cm odalecena spustena moze i poveke ( nemam mereno ) a od strana ima po 1metar i povise prostor taka da klimata e odlicno postavena.
 
Член од
5 септември 2017
Мислења
48
Поени од реакции
104
Inaku pred 1 saat temperaturata vo salonot bese 19 stepeni na podeseni 22 stepeni na sredna brzina na fan.
Podesiv 25 stepeni, full brzina na fan, i posle tocno 1 saat temperaturata vo salonot e 24 stepeni (so toa sto ednas mi ja snema klimata na 5 minuti, isturase voda :D).
Nadvoresnata sega e 0 spored accuweather.
Ok, i potrosuvackata se kaci na okolu 1.4 kw :D
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.911
Поени од реакции
41.874
Ic ne e odalecena, odnosno najvisokata tocka na klimata go dopira plafonot mislam (nemam skali da ja vidam od gore, ama mislam deka e zalepena... Neka ima maksimum 1-2 cm do plafon).
Затоа пред да ви ја монтираат треба по форуми да се распрашате на што да внимавате и што да побарате од монтерот. Колку повеќе е до плафонот толку повеќе губиш на перформанси.
 
Член од
5 септември 2017
Мислења
48
Поени од реакции
104
Затоа пред да ви ја монтираат треба по форуми да се распрашате на што да внимавате и што да побарате од монтерот. Колку повеќе е до плафонот толку повеќе губиш на перформанси.
Nema vrska, i najgolem amater znae deka dotokot na vozduh i izlezot ne treba da se blokiraat. Na bilo koj ured, ne zborime isklucivo za klimite. Primer, auspuhot na kolata ne se blokira, ona za vovlekuvanje na vozduh kako se vikase, itn... Opsto pravilo e toa.
Mojot problen e sto im veruvav na monterite. Abe, da ne e premnogu zalepena za plafon? Ne be, nema gajle.
Posle, duri i serviserite ne go "zabelezaa" problemot. Kako ne im fati toa okoto deka nivnite kolegi zaebale rabota pa da mi postedat nervi ic ne mi e jasno. Merea temperatura na izlezen vozduh, 45-50 stepeni, top e klimata, izolacijata nesto ne ti cini.
Taka da mojot sovet do site sto kupuvaat klimi bi bil odberete solidna klima, ama duplo poveke pazete na firmata sto ke vi ja montira. Dzabe imate odlicen ured ako e loso montiran, a tolku mnogu raboti mozat da se zgresat pri montaza na eden klima ured.
I zlatnoto pravilo - najskapoto po pravilo ne sekogas e i najdobro, jas moive gi plativ 4500+ za montaza i videte kakva amaterska greska napravija, a potoa slusnav deka i za okolu 3500 denari se naogalo montaza.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.911
Поени од реакции
41.874
Ти си виновен. Знаеш дека не треба да е премногу залепена и им дозволи да ја монтираат на таа висина. Ај да не знаеш колку треба да е одалечена, тогаш ок тие погрешиле и ја поставиле на нив како им одговара.
Даваш пари и мора да ја почитуваат твојата желба и да имате соработка, а не абе немај гајле ние знаеме како треба. Знаеш јас колку клими имаме монтирано?

Секакви монтери имам запознаено. Некои ми имаат кажано дека само тие имаат инструмент за вакумирање кое трае 5мин. После тоа дека само тие можат да бушат ѕид без да направат голема дупка, а сите останати не знаат така итн. А истите тие што имаат најмодерни алати цревото го оставаат без незаштитено од надворешните влијанија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom