Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Ко за фејк партија и ликови многу време арчиш за нив.

Колкав кретен треба да си коа во услови на шовинизам од сите страни да продаваш идеологија?

Не глеам нешо многу, многу левичари кај соседите?

Исклучок ККЕ.
Ти си сендвич завиен во хартија, undercover.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Тоа неветено а реализирано е за (де)мотивација повеќе, пошто немаше друг кој да го удостои Каракачанов од како исплука се шо е Македонско во видео изјава од плоштад во Скопје, па после тоа со полни воени почести да потпише капитуалција, и времената спогодба во времиња кога Блаканот гореше е покорисна и издржана, а од трите подолгото добивме и од неа.

Настрана од двојазичноста и кантонизацијата шо беше само во нечија глава, сеа се сведовме нема да биле сите институции двојазични и сл комитрагични изјави, аргументи за законот е политичкиот пазар и ништо друго.

Сеа уште јунанистанците останаа. кој знае дали им се верува дека се нашол некој тука да прави тоа шо следува...

Ако бе, ко се трпеа десет години овие пред нив, малку ни е.
Aljbanizacijata i dvojazicnosta e fakt, gabe vezete i se vadite deka ne e taka i se pravite slepi.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857
Ти си сендвич завиен во хартија, undercover.
Ештреф, бегај бе истреби се од мене, оди стегај си лајк со други сендвичи.[DOUBLEPOST=1512081095][/DOUBLEPOST]
Aljbanizacijata i dvojazicnosta e fakt, gabe vezete i se vadite deka ne e taka i se pravite slepi.
Трагично е шо никој не знае точно шо прифатија патриотите претходно од сево ова.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ештреф, бегај бе истреби се од мене, оди стегај си лајк со други сендвичи.[DOUBLEPOST=1512081095][/DOUBLEPOST]

Трагично е шо никој не знае точно шо прифатија патриотите претходно од сево ова.
Crpnatiot znae. Prvo vo svicarska si go namesti gazot a posle doma i ustata, siroko otvorena. Isto i covek-proliv kreaturite so go glasaa.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.948
Тоа неветено а реализирано е за (де)мотивација повеќе, пошто немаше друг кој да го удостои Каракачанов од како исплука се шо е Македонско во видео изјава од плоштад во Скопје, па после тоа со полни воени почести да потпише капитуалција, и времената спогодба во времиња кога Блаканот гореше е покорисна и издржана, а од трите подолгото добивме и од неа.

Настрана од двојазичноста и кантонизацијата шо беше само во нечија глава, сеа се сведовме нема да биле сите институции двојазични и сл комитрагични изјави, аргументи за законот е политичкиот пазар и ништо друго.

Сеа уште јунанистанците останаа. кој знае дали им се верува дека се нашол некој тука да прави тоа шо следува...

Ако бе, ко се трпеа десет години овие пред нив, малку ни е.
Ич не си модерен, образован, освестен, прошетан или да скратам ич не си како овие шо се граѓани на светот, на планетата или како си се нарекуваја.
Ти изгледа си последниот балканец на балканот. Шо ќе те прајме ваков ?
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857
Ич не си модерен, образован, освестен, прошетан или да скратам ич не си како овие шо се граѓани на светот, на планетата или како си се нарекуваја.
Ти изгледа си последниот балканец на балканот. Шо ќе те прајме ваков ?
Не можам бе :pos: паталец вели не гаталец.

Да Ви каже Батко Миленко

Иако не се согласувам со начинот на протестирање, имено сметам дека треба да се со далеку поголема енергија и интензитет, јас и денеска ќе присуствувам на собирот на граѓаните пред Основен 1 во Скопје.

Тоа не е ниту заради мене, ниту заради Груевски, не е ниту заради ВМР ДПМНЕ, ниту заради било кој поединечно од притворените – тоа мое присуство ќе е заради мојата држава, Мајка Македонија. Заради неа, и само заради неа, вреди и мора да се излезе да му се покаже на фашистичкиот режим кој ЈАВНО, ЈАСНО, ГЛАСНО и ХРАБРО се спротиставува на оваа диктатура. На останатите мои “колеги“ им дозволувам во “меморис“ да си ги прегледуваат селфијата кога ВМРО ДПМНЕ беше на власт, па шепурејки се на митинзи се сликаа со народот и со ветувања дека пола кило крв ќе се дадат еден за друг (“ти мене војводо, јас тебе сердаре“ однос).

Обвинениата за тероризам се апсурдни. Што е следото: дека ќе го уапсат Борис Трајанов што засадил дрвца, а Симон Трпчевски што ја бодри Македонската фудбалска репрезенација? Претпоставувам дека и тоа е тероризам?!

Тие што се во пртивор, ова им е прво искуство. И кривичното судење, од позиција на притвореник, ќе им е за прв пат.

Јас тој пат сум го одел. Пред 14 години.

Па затоа имам право да Ви дадам совет. Дали ќе го послушате си е на Вас, ама јас да сум чист пред бога дека излезно решение сум ви посочил. Основно е да не дозволите адвокатите, советниците, роднините, цајканите да ви посоветуват нешто. Послушајте го Миленко паталецот, а не некој таму гаталец. Адвокатите си бараат клиент за долго години, цајканите субјект за рекет. Роднинте се во преголема траума за рационално да размислуваат, советниците немале вакво искуство па да можат да советуваат правилно.

Затоа, послушајте паталец:

Првиот момент кога на суд, на судските процеси кои следуваат, ќе се изјасните за невини (а не гледам шанси како оние за “шамарите“ да се изјасните за виновни, оти премногу е висока минималната затворска казна), во тој момент СТЕ ГОТОВИ. Влегувате во системот, и излегување без пресуда нема да има. Во тој момент со “не сум виновен“ сте ја признале надлежноста на судот, сте дале легитимеиет на обвинителството, судот и овој режим. Во тој момент сте составен дел од играта.

Затоа, еве што треба да направите. Едноставно е, максимално учинковито, ама за тоа треба мажи со сто рала муда. И бара сите да се единствени.

Веднаш треба сите да се одречат од своите адвокати. Веднаш треба да не сакаат адвокати да ги застапуваат. Ниту нивни, ниту по службена должност.

Веднаш треба да не комуницирате со истражните судии (обвинители) што сега ќе Ви доаѓаат на распит и во Шутка. Кога ќе бидете повикани, молчете. Не им давајте можност да ве стават да сте дел од мозаикот.

Со ове две дејанина, одвојте се од корумпираниот и зарбен систем на Џес Бејли. Станете недопирливи за нивната правда.

Потоа, веднаш штрајк со глад, на сите. И тоа без фолирање. Машки да се издржи до ниво на одење на инфузија по неколку дена.

И, круцијално, кога ќе ве однесат во суд, од седечка положба (да не му се станува на судијата) да се објави дека ОВОЈ СУД НЕ ГО ПРИЗНАВАТЕ. И, толку. Судијата ќе се мачи, ќе казнува, ќе прети, ама во осонва на ваков расплет е немоќен.

Ова е шах-мат за судството и обвинителството. Да немаат субјект кого ќе го судат. “Не го признавам овој суд“ го кажале Тито, Заев и многу други, па можете и вие 30-и-кусур тоа да го направите колективно.

Вашата борба е да не станете дела од процесот. Да бидете политички затвреници, а не терористи и криминалци во притвор.

Вие треба да направите се што е во ваша моќ што е можно повеќе да му попречите на системот што ве гони.



Миленко,

пред да замине пред Основен 1.

30/11/2017

16.25 ч.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Подобро добро соседство со држава во ЕУ одколку со мизернава Србија и да потонеме уште по длабоко.
Tezata i prasanjeto e sosem na mesto. So ke praevte hipoteticno ako patorot se guzese ovaka kako crpkata? Ke si sedevte li mirni ili ke plukavte so seta sila?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom