Neotel интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
30 јули 2014
Мислења
5.091
Поени од реакции
15.952
Склучив договор со Неотел и очекувам деновиве да ми се јават за да си ја подигнам опремата и да ја инсталирам. Иако имам замерка за наплатата што ја вршат за инсталација на опрема од нивна страна. Секако во населбата каде што живеам немам оптика и сега засега ќе треба да се задоволам со бакар, но што е - тука е, мислам дека Неотел имаа најдобра понуда која мене ми одговара во однос на тоа што го добивам за парите.[DOUBLEPOST=1466200090][/DOUBLEPOST]
ме интересира дали исто како кај макс тв, би бил проблемот гледање на тв и сурфање, па да кочи или телевизијата или интернетот?
И мене ме интересира истото.

@miki_miki ?
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.091
Поени од реакции
15.952
После потпишан договор пред петнаесетина дена и чекање од моја страна да ми се јават за да си ја подигнам опремата, вчера ме известија дека немале техничка можност за продавање на нивните услуги на подрачјето на кое што живеам. Ок ќе беше се да се работеше за склучен договор за користење на оптички интернет, но сепак договорот беше склучен за обичен, те. АДСЛ интернет кој што оди преку бакарна жица. Јас секако сум корисник на услуги на друг оператор, но мојот договор е истечен веќе неколку месеци и по автоматизам се продолжува месец за месец. Преку тој оператор користам АДСЛ интернет, што ќе каже дека техничка можност за користење на таков интернет постои. Не ја разбирам политиката на Неотел на одбивање на своите потенцијални корисници, уште повеќе што јас веќе дејуре и станав нивен корисник со потпишување на договорот. Дали се работи за некакви заткулисни игри на операторите или едноставно катастрофално лош менаџмент, навистина не можам да разберам. А да не спомнувам и прашам кој тоа мене ќе ме заштити што они еднострано го поништуваат договорот бидејќи така сакаат, и изгубени две недели. Сега сум принуден да се префрлам во Ти Хоум и се надевам дека барем таму ќе наидам на коректен однос, со оглед на цените на услугите кои ги нудат.

На крајот на денот, морам уште еднаш да ја потенцирам мојата разочараност од понудата на пазарот. Се добива впечаток дека се поигруваат со граѓаните и ништо не може околу тоа да се направи.
 
H

HoT IcE

Гостин
Има ли некој што знае што се случува со Неотел од октомври навака?
Знам дека К-Нет од Куманово зимаат интернет од нив и од октомври навака мислам дека се најлоши во држава, интернетот не паѓа али брзината и пингот е многу нестабилен, ретко да се врзат два-три дена со стабилен интернет. Им се јавувам во К-Нет, проблемот не е кај нас до Неотел е и слични глупости.
Веќе не се трпи.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.425
Има ли некој што знае што се случува со Неотел од октомври навака?
Знам дека К-Нет од Куманово зимаат интернет од нив и од октомври навака мислам дека се најлоши во држава, интернетот не паѓа али брзината и пингот е многу нестабилен, ретко да се врзат два-три дена со стабилен интернет. Им се јавувам во К-Нет, проблемот не е кај нас до Неотел е и слични глупости.
Веќе не се трпи.
Неотел има интернет, за извоз.
Сигурно К-Нет земаат загарантиран интернет од Неотел со SLA.
Ако за потебите им е мала цевката што си ја изнајмиле - сами си се криви.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Дали има некој да сподели импресии од новиот бежичен интернет на Neotel т.е. новите LTE пакети?
Дали е стабилен, дали брзините идат како што треба т.е. 20Mbps за симнување со 2Mbps за прикачување?
Каков уред даваат, некое инфо плус?
 
T

Trajce Vasilev

Гостин
Брз е интернетот на Неотел (особено оптички) како на Телеком?
Кој може нека прати Internet Speed Test резултати од брзина на оптички интернет.Сакам да знам бидејки за едно 2 год.ми завршува договорот со Телеком и планирам да се мењам кај Неотел бидејки имаат богата понуда за ефтини пари и плус на тоа и смарт тв (уште поарно бидејки телевизорите што ги имаме дома се плазма lcd но за жал не се смарт,али со неотел тоа ке се смени).
Лични препораки?,каков им е интернетот?,ги бива ли?.
Ја лично за 2 год. мислам и дека ќе се унапредат уште толку и дека цените ке паднат.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Дали има некој да сподели импресии од новиот бежичен интернет на Neotel т.е. новите LTE пакети?
Дали е стабилен, дали брзините идат како што треба т.е. 20Mbps за симнување со 2Mbps за прикачување?
Каков уред даваат, некое инфо плус?
Другар зема и еве го сликнав уредот за 4Г.
Model: WLTFSM-136ACN
 

Attachments

Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Другар зема и еве го сликнав уредот за 4Г.
Model: WLTFSM-136ACN
Sto kazuva drugarceto; kako internetot...?brzina/ stabilnost.... nesto + za modemot....
i me interesira dali kaj nekoj sto ima mob so 4g vo manuelno prebaruvajne niz SK ja pronajduva Lte od neotel..? ili pak raboti na druga frekfencija ...
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Sto kazuva drugarceto; kako internetot...?brzina/ stabilnost.... nesto + za modemot....
i me interesira dali kaj nekoj sto ima mob so 4g vo manuelno prebaruvajne niz SK ja pronajduva Lte od neotel..? ili pak raboti na druga frekfencija ...
Има 20/2 пинг 15мс. Рече дека е многу по задоволен од претходниот Wi-max. Му го смениле уредот пред 10 дена. Немав време да копирам линк од спидтест но брзината е таа
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Sto kazuva drugarceto; kako internetot...?brzina/ stabilnost.... nesto + za modemot....
i me interesira dali kaj nekoj sto ima mob so 4g vo manuelno prebaruvajne niz SK ja pronajduva Lte od neotel..? ili pak raboti na druga frekfencija ...
Не, сеуште ја нема нивната 4G мрежа. Screenshot_2017-11-19-14-29-34.png
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
412
Поени од реакции
169
Новата лте мрежа на неотел во кои градови е достапна
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Користат друг Band. Затоа ја нема
na toa mislev koristat druga frekfencija ...no sepak poveketo mobilni 4g rabotat na poveke frekfenvii PR;mojot - LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) na koj bi rabotel neotel...? sto mobilnive nee pronajduvaat mrezata..
 
S

Sukhoi

Гостин
Неотел денеска пушти нови оптички пакети, 300 мегабитен и 1 гигабитен. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom