Подобра нафта за автомобил (ЛУКОИЛ vs МАКПЕТРОЛ)

Член од
25 октомври 2015
Мислења
15
Поени од реакции
5
Здраво веќе 10години ставам нафта на макпетрол бензинските и ова ми се случи прв пат во флаша да извадам од филтерот за нафта .Еве што поточно нафта нудат Макпетрол за целите 10години дали нафтата на ЛукОил бензинските е подобра кое е вашето мислење и каде ставате вие како сте задоволни во споредна со овие два ривали ?
 

Attachments

Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Никој не може да знае која е подобра, мене бошистот ми викаше да не турам на Лукоил имала многу адитиви кои го гризеле бошот, а пак кога турам на Макпетрол поминувам помала километража и колата ми има помала снага, така да ела најди нзс.
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
povekjeto lugje kazuvaat deka na lukoil e podobra,jas licno nemozam da primetam koja e podobra
sepak stavam celo vreme na makpetrol
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.364
Поени од реакции
38.337
Не знам за нафтата ама за бензинот секаде е подобар него макпетрол, ко вода да ставаат ебаго, ни моќ има колата не влече, троши ко луда, сега ставам од една локална пумпа и одма друго поголема километража минувам со иста литража на гориво.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Kaj mene samo od Makpetrol koga turam benzin motorot mi e bučen...poglasen. Od niedna druga benziska ne mi e vaka glasen motorot.
Kako da e palenjeto na "ranije" ...iako nemoži toa da se sluči bidejki e digitalno-bez razvodnik
 

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
Da i jas bi kazal Luk Oil zasto povekje pominuvam km nego Mak-Petrol

Americkata nova demek GULF OIL toa ne preporacuvam Albanska nafta e so mnogu los kvalitet
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Макпетрол носат нафта од Грција..
Таа на Лукоил што е,се прави во рафинерија во Бугарија..[DOUBLEPOST=1509648762][/DOUBLEPOST]
Здраво веќе 10години ставам нафта на макпетрол бензинските и ова ми се случи прв пат во флаша да извадам од филтерот за нафта .Еве што поточно нафта нудат Макпетрол за целите 10години дали нафтата на ЛукОил бензинските е подобра кое е вашето мислење и каде ставате вие како сте задоволни во споредна со овие два ривали ?
Таман си е..Зелена,бистра нафта без раски..Каква сакаш да биде ти?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
Здраво веќе 10години ставам нафта на макпетрол бензинските и ова ми се случи прв пат во флаша да извадам од филтерот за нафта .Еве што поточно нафта нудат Макпетрол за целите 10години дали нафтата на ЛукОил бензинските е подобра кое е вашето мислење и каде ставате вие како сте задоволни во споредна со овие два ривали ?
Некое зелено шише немаше ли? Имаш од Пелистерка, Кожувчанка итн.
Така подобро ќе видевме...
 
Член од
14 јануари 2014
Мислења
37
Поени од реакции
18
Па затоа е филтерот за нафта бе другар.
Никој жив не може да ти понуди 100 процентно чиста нафта па затоа постојат филтри кои што тоа го филтрираат.
Моето машинче е 1.4HDI /50kw и редовно ставам од Макпетрол и задоволен сум.
Сум ставал понекогаш од Лукоил, ама многу ретко, така да редовно менувај го филтерот за нафта и уживај. :)
 
Член од
16 јуни 2017
Мислења
28
Поени од реакции
5
Не споредувајте баби и жаби. Јас лично од Лукоил немам слушнато некој да се пожали, заразлика што од Макпетрол колата нема воопшто снага како точак да возиш, помала километража се извозува фали нафта или бензин, услуга 0, како во штала да влагаш и што уште не
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Па затоа е филтерот за нафта бе другар.
Никој жив не може да ти понуди 100 процентно чиста нафта па затоа постојат филтри кои што тоа го филтрираат.
Моето машинче е 1.4HDI /50kw и редовно ставам од Макпетрол и задоволен сум.
Сум ставал понекогаш од Лукоил, ама многу ретко, така да редовно менувај го филтерот за нафта и уживај. :)
Скоро 90% од Македонските добавувачи на нафта,нафтата ја тураат од едно големо црево одозгоре,по отворен пат..Додека се полни,има голема веројатност да падне некоа раска,ѓубре,прашина,итн итн..Така да редовно менување на филтер за нафта е пожелно.Има на пазарот и од Албанија нафта,од Драч што ја носат..
 

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
Скоро 90% од Македонските добавувачи на нафта,нафтата ја тураат од едно големо црево одозгоре,по отворен пат..Додека се полни,има голема веројатност да падне некоа раска,ѓубре,прашина,итн итн..Така да редовно менување на филтер за нафта е пожелно.
na 30,000 km mislam trebase da se menja filterot
 

Kajgana Shop

На врв Bottom