Прескокнување на срце (екстрасистоли)

Член од
13 ноември 2014
Мислења
20
Поени од реакции
3
... не прочитав никаде дали во ова ситуација имаш покачен крвен притисок? односно како трудница можеби прескоците ти се поради таа причина, инаку не можеш да кажеш каква екстрасистола ако не се „фати“ на екг често пати намален калиум дава такви прескоци кај трудница, инаку само со направен ЕКГ ќе знаеш за каков прескок односно екстраситола се работи дали е суправентрикуларна, коморска или вентрикуларна , но тоа не треба да те замара затоа што 5,6 пати прескоци во текот на денот Е НОРМАЛНА ПОЈАВА на прескок кај здрави особи и ако ти кажам дека испод 40 години некогаш за 24 часа може да се има до 100 прескоци е нормална појава нема да поверуваш, а тоа синус 129 удари- тахикардија? само една ТВОЈА хипохондрична мисла дека имаш прескок и ти е болно срцето ( според твојот коментар од 2015 год дека имаш прескок екстрасистоли кога не си била бремена, ниту си имала смртен случај), адреналинот ќе го стори своето и ќе почне да чука срцето пребрзо, а не е чудо да интернистот не приметил дека си бремена мислејќи можеби дека си дебела?? бог да чува, ТИ не спомна дека интернистот ти кажал да се консултираш со твојот матичен гинеколог ??? WTF
и ако ти велат дека срцето ти е добро нема простор за грижа, види ти подобро со твојот гинеколог (дали воопшто го имаш, оти не го спомнуваш) дали притисокот ти е добар и емотивно малку среди се, а срцето остави го нека прескочи тоа му е работа, ако немаш симптоми во смисол на кардиоваскуларна болест јади почесто и помалку да не предизвикуваш притисок на дијафрагма, а таа на срцето, оти не само што притиска преполниот желудник туку и бебчето внатре.... не се секирај, гарант си ок со срцето ! :smirce:...
Ne, krvniot pritisok zaboraviv da napomenam mi e duri I nizok... Vchera Bev kaj ginekologot I taa is to mi kaza deka bebe moze da pritiska I deka e najbitno jas da se smiram... Internistot mi dade b-complex I magnezium obavezno da ne zaboravam... Ednash mi gi fatija na ekg ekstrasistolite vo Dijagnostichki Centar I se ispostavi deka ne se opasni... Iskreno, koga go spomna adrenalinot e tuka me podzamisluvash... Sekogash koga sum vozbudena (razgovor za rabota, razgovor so nekoi lichnosti, hipohondrija i.t.n.) mene mi se sluchuvaat.

Sent from my Lenovo A2020a40 using Tapatalk
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.821
Поени од реакции
15.753
на времето, уште пред 17 години, ме прати матичниот во клинички бидејчи бев болен, синуси ама крчев... ме слуша професорот, па веднаш ги собра студентите, дојдете да чуете екстрасистолен шум... демек тоа било најхитно, па ме прати на кардиологија...таму иста песма, професорката пак ги собра студентите да чујат екстрасистолен шум... ме прати на ехо и она со лентите... се тоа ништо не покажа, се ок...тогаш мојот матичен , искусен доктор ми кажа дека тој шум не се гледа на ЕКГ... ги излечив некако синусите, се опраив а ми донесоа атропа беладона од Швајцарија ( Новартис), а нивниот интернет консултант ми каажаа може да ја земаш детската доза цел живот но не смееш да ја прекинеш, набави од Блгарија, ние бргу ќе прекинеме... е земв од Блгарија, иако и од таму стана потешко бидејќи немаш од лекар рецепт, а пред 2 години го прекинаа и таму. Среќа што јас постепено намалував, преку 2 и преку 3 дена земав па некако го поднесов прекинот иако имав кризи со боцкања во градите.
Но кога бев на преглед на интернист ( кардио статус за постари лица), овој нашиот интернист со прекар др.Хаус, ми рече дека го гледа екстрасистолисот на ЕКГ ???, но не е страшно, не треба Атропа Беладона туку некоја помлада женска :cool:...сакав да му кажам дај ми на рецепт, немам пари на приватно да земам...
А пробував од други седативи Мелатонин Валериана, италиански, со топење во уста, ама не е богзнај што а скап...
Ако имам некогаш при нагла промена на времето стегање во градите ми помага и Верапамил, ама сега нема 40мг па 80мг ја сечам на пола...
Но мислам дека нема врска Екстрасистолис и Тахикардија, Тахикардијата е сериозно и трајно заболување, со зголемен пулс и често е поврзана со тироидна жлезда...
Но и повремените срцеви кризи и напади може да бидат опасни, посебно ако се управува возило или ако дојде до несвестица поради нагло паѓање на крвниот притисок.
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
првпат имав екстрасистолис далечната 64, некој систематски преглед пред запишување во средно школо, не се сеќавам сега точно како беше, докторката ми кажа не смееш да работиш на висина, никако во средно градежно...
Некако кај мене беше поврзан со Вагус,желудец и зголемено лачење од желудецот, посебно при проимена на времето; некаде 73 како студент имав јаки киселини ништо живо не ги сопираше и поискусен доктор ми кажа Неуровегетативна дистонија и ми препише 3 месеци по 1 тбл навечер Необеласецал ( на Лек Љубљана), комбинција од Атропа Беладона и додатоци... тој ми ја сопре киселината а и помогна за екстрасистолисот.
После го снема лекот, а повторно го открив истиот лек дури 2000-та, од Блгарија, Белергамин и од тогаш го земав непрекинато по 1 тбл навечер (детско - бебешка доза). Но пред неполни 2 години и Блгарија го укина, сега има само Тајланд и Канада но тешко за континуирано купување.
Има некој замени Беладона, хомеопатски, но ем се многу поскапи а и послаби се дозите, така во споредба со овој горе лек може и 8х се поскапи, веројатно францускиот производител на хомеопатски лекови кој влезе во Блгарија испозабрани доста од старите класични лекови..
Инаку за екстрасистолис церојатно помагаат и добри седативи ( го фалат Мелатонин/Валериана), одмарање и редовна умерена активност...)
Откако прекинав со беладоната во почеток неколку пати имав боцкања кога малку форсирав ( аматерско нуркање), но мислам дека се се стабилизира и немам веќе проблеми, освен ако има голема промена на барометарот и ми падне многу притисокот...
Многу интересно е ова што го напиша @Ireal. Се соочувам со комплетно истиот проблем, дури се осеќам како за мене да е пишувано ова.
Киселини -> надразнување на вагус -> екстрасистоли. Или нервоза + напнатост -> киселини -> надразнување на вагус и на крај прескоци. Така отприлика оди кај мене.
Имаш да кажеш уште некоја цака како си ги издржувал нападите на прескоци кога ќе се случеле, освен со лекот? Јас имам пробано да ги смирам со хелекс, и верувал или не прекинуваат за неполни 10 - 20 минути. Како на прекидач. Верувам дека хелексот го намирува вагусот и затоа ги снемува и екстрасистолите. Ама немам намера да пијам хелекс, тоа го имам испробано 3-4 пати.
Ако ти текнува уште некои финти кои ти успевале да ги намириш екстрасистолите пиши. Кога ќе се случи напад на прескоци кај мене, еден прескок не успевам да го промашам и испуштам, сите ги осеќам - стандардно превртување на срце feeling во градите.
Поздрав.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.821
Поени од реакции
15.753
Многу интересно е ова што го напиша @Ireal. Се соочувам со комплетно истиот проблем, дури се осеќам како за мене да е пишувано ова.
Киселини -> надразнување на вагус -> екстрасистоли. Или нервоза + напнатост -> киселини -> надразнување на вагус и на крај прескоци. Така отприлика оди кај мене.
Имаш да кажеш уште некоја цака како си ги издржувал нападите на прескоци кога ќе се случеле, освен со лекот? Јас имам пробано да ги смирам со хелекс, и верувал или не прекинуваат за неполни 10 - 20 минути. Како на прекидач. Верувам дека хелексот го намирува вагусот и затоа ги снемува и екстрасистолите. Ама немам намера да пијам хелекс, тоа го имам испробано 3-4 пати.
Ако ти текнува уште некои финти кои ти успевале да ги намириш екстрасистолите пиши. Кога ќе се случи напад на прескоци кај мене, еден прескок не успевам да го промашам и испуштам, сите ги осеќам - стандардно превртување на срце feeling во градите.
Поздрав.
самите прескокнувања не сум ги третитирал бидејќи воглавном одело заедно со јака киселина од желудник... е сега кога прекинав со беладоната не ми се јаавуваа прескокнувања туку стегања и слабост, ги третирав со одмарање, понекогаш со 40мг верапамил. Би можело да пробаш со природни билни седативи, а има и книга за самомасажа на поедини точки, зависи од симптомот, има за многу симптоми и болести и ефикасно е , посебно за работи на нервна база
( ублажите сами свој бол притиском прста )
 
Член од
13 ноември 2014
Мислења
20
Поени од реакции
3
прв пат официјално ми открија екстра систоли пред 4-5 години. А јас си ги осеќав барем уште толку пред тоа, ама не се замарав да одам на лекар. Кога официјално ми ги фатија отдов во филип втори на испитување каде што ми дадоа да носам 24 часовен холтер на кој ми регистрираа 6000 неправилни отчукувања. Иако срцето на ехо ми беше во ред докторот кој ме прегледа заради големиот број на екстра систоли рече дека морам да пијам терапија. Поради нискиот притисок и слабиот пулс не смееше да ми даде бета блокери па ми препиша некои Амиокордин. Патешествието започна кога отидов да ги земам во аптека, аптекарката не можеше да се изначуди како можеле да ми дадат таков јак лек и три пати ме праша дали сигурно е за мене, дека сум била премногу млада за такви лекарства. Ги пиев месец дена на контрола кога отидов на 24ч холтер ми беа регистрирани само 30 систоли и навистина се чувствував подобро. Но набрзо систолите се вратија појаки од било кога, тоа беше мачење, еднаш штом ќе се освестиш дека ги имаш многу е тешко да ги игнорираш. Како што повеќето тука кажаа, најстрашно е навечер кога пречат најмногу и не можеш да спиеш, кој ги имал знае колку непријатно чувство е. во тој период работев на многу стресна позиција и тоа само допринесуваше да ми се влошува состојабата. По 3 месеци отидов на контрола каде што за 24 часа ми беа регистрирани 9000 екстра систоли, и тоа во ден кој беше прилично мирен. Повторно ми ја дадоа истата терапија. Во меѓувреме за месец дена покачив 10 килогирами и се сомневам од лекарствата. Пак ми се смири ситуацијата ама на секои три месеци одев на контрола за да ми кажат дека се повеќе и повеќе ги имам. После тоа ме ставија на бетаблокери кои ми помагаа со аритмијата ама ме успиваа и ме приморуваа да мерам пулс нон стоп, кога почна да ми се спушта испод 45 морав да ги прекинам. Ми дојде преку глава од се, се чувствував како стара баба со лекови и проблем со срце. Решив да побарам второ мислење и ми го препорачаа дрНикола Ѓорѓов во Систина. Отидов таму ми ги виде резултатите од предходните испитувања и збесна кога ги виде терапиите што ги примав. Ме виде на ехо, ми рече дека имам здраво срце и дека аритмиите воопшто не се страшни по живот како што јас имав претстава. Ми рече да престанам да пијам секакви лекарства, да почнам да спортувам и во моменти на изразен стрес да се напијам нешто за смирување, пожелно б6. Кога искочив од кај него бев целата во неверување. мислев дека си ги лупнав парите без врска и дека тоа што ме тргна од терапија ќе ми направи огромни проблеми. Не знаев дали да одам на трето мислење или да го послушам. Вишокот килажа што ја добив беше пресудна да го послушам. Престанав со секакви лекарства, почнав повеќе да се движам, позитивно да размислувам и да не се потресувам кога ќе ми прескокне срцето и за месец дена систолите престанаа...т.е не престана, ги имам и сега кога ќе се изнервирам, ама нит им се замарам нит ми пречат. Апче не сум се напила 3 години а се чувствувам супер. Ја регулирав килажата со живи маки а уште долго патев од последици од Амикординот бидејќи ми направија проблем со бубрезите и тироидната. Сакам да им кажам на сите оние што имаат сличен проблем е да го прифатат тоа како нешто нормално и доколку се друго е во ред со срцето да не се клукаат со лекарства и да не си ствараат паника и анксиозност затоа што тоа само ќе им ја влошува состојбата. И да фала му многу на докторот кој ми отвори очи.
Miss paranoia gledam deka seushte si aktiven chlen, bi sakala malku "kuraz" da mi dadesh da go prebrodam periodov.... Iskreno, jas vekje pochnuvam da tonam od strav so sekojdnevnite ekstrasistoli. Deneaka po red 3-4 pati mi se sluchija shto me izbezumija... Si go gledam detevo I si placham kako glupachka nekoja, si pravam teshki filmovi :(
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.708
Поени од реакции
34.948
Miss paranoia gledam deka seushte si aktiven chlen, bi sakala malku "kuraz" da mi dadesh da go prebrodam periodov.... Iskreno, jas vekje pochnuvam da tonam od strav so sekojdnevnite ekstrasistoli. Deneaka po red 3-4 pati mi se sluchija shto me izbezumija... Si go gledam detevo I si placham kako glupachka nekoja, si pravam teshki filmovi :(
... се породи? ... а тоа што ти пишав дека се нормални прескоци 4,5 дневно па дури и 20, 30 ...тоа не ти одговара? или ? ако не го контролираш хипохондричното однесување, навистина ќе го оштетиш срцето со ваков измислен стрес дека имаш нешто со срцето, па си избезумена при секое 4,5 прескок во тек на 24 ч - ШТО Е НОРМАЛНА ПОЈАВА , ти си знаеш голема си, како понатаму кој правец ќе го одбереш !:)
 
Член од
13 ноември 2014
Мислења
20
Поени од реакции
3
... се породи? ... а тоа што ти пишав дека се нормални прескоци 4,5 дневно па дури и 20, 30 ...тоа не ти одговара? или ? ако не го контролираш хипохондричното однесување, навистина ќе го оштетиш срцето со ваков измислен стрес дека имаш нешто со срцето па си избезумена при секое 4,5 прескок во тек на 24 ШТО Е НОРМАЛНА ПОЈАВА !:)
Jok, ne se porodiv :) ushte se trkalam... Kaj matichnata deneska otidov poshto posle ovie preskoci Eden po drug se izbezumiv I taa mi vika deka e mozno da e od toa shto jas imam problemi so dishenjeto, odnosno alergichna sum na svashta I postojano imam opstrukcii I sum zatnata. Neznam, si go gledam pogolemkovo devojchence Moe I si pravam filmovi katastrofalni, I bash sum hipohondrik... Ova e strashno, neznam shto da pravam bijons, prosto glupava sum izgleda :S

Sent from my Lenovo A2020a40 using Tapatalk
 
Член од
13 ноември 2014
Мислења
20
Поени од реакции
3
Jok, ne se porodiv :) ushte se trkalam... Kaj matichnata deneska otidov poshto posle ovie preskoci Eden po drug se izbezumiv I taa mi vika deka e mozno da e od toa shto jas imam problemi so dishenjeto, odnosno alergichna sum na svashta I postojano imam opstrukcii I sum zatnata. Neznam, si go gledam pogolemkovo devojchence Moe I si pravam filmovi katastrofalni, I bash sum hipohondrik... Ova e strashno, neznam shto da pravam bijons, prosto glupava sum izgleda :S

Sent from my Lenovo A2020a40 using Tapatalk
Ah da, deneska 3-4-5 po red mi podzastana srceto, toa me poludi

Sent from my Lenovo A2020a40 using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.708
Поени од реакции
34.948
Ah da, deneska 3-4-5 po red mi podzastana srceto, toa me poludi

Sent from my Lenovo A2020a40 using Tapatalk
... проблемот драга моја ти е психолошки, апсолутно немаш ништо со срцето, а за твоја информација срцето НЕ ЗАСТАНУВА туку само малку порано го чука вториот удар, вака ќе ти објаснам :
...срцето чука ТИК удар нормално - О - ТАК удар нормално, кога имаме прескок тоа вториот удар ТАК оди побрзо и се поместува на средина и на неговото место чуствуваш како срцето застана АМА НЕ ЗАСТАНА туку само се сменија интервалите ТИК удар нормално - ТАК удар пребрзо - О мислиш дека застана !
...дали се породи те прашав? :)
 
Член од
13 ноември 2014
Мислења
20
Поени од реакции
3
... проблемот драга моја ти е психолошки, апсолутно немаш ништо со срцето, а за твоја информација срцето НЕ ЗАСТАНУВА туку само малку порано го чука вториот удар, вака ќе ти објаснам :
...срцето чука ТИК удар нормално - О - ТАК удар нормално, кога имаме прескок тоа вториот удар ТАК оди побрзо и се поместува на средина и на неговото место чуствуваш како срцето застана АМА НЕ ЗАСТАНА туку само се сменија интервалите ТИК удар нормално - ТАК удар пребрзо - О мислиш дека застана !
...дали се породи те прашав? :)
Ne NE, jas pred kratkiot replay pishav podolg post :) si go promashila :)

Sent from my Lenovo A2020a40 using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.708
Поени од реакции
34.948
Ne NE, jas pred kratkiot replay pishav podolg post :) si go promashila :)
Sent from my Lenovo A2020a40 using Tapatalk
...зашто ми е познато ова што ми го кажуваш? дали ова истото ти се случи и кога си била трудна и со првото? каде е другата машка половина да те прошета малку од овие твои непотребни мисли?
 
Член од
13 ноември 2014
Мислења
20
Поени од реакции
3
...зашто ми е познато ова што ми го кажуваш? дали ова истото ти се случи и кога си била трудна и со првото? каде е другата машка половина да те прошета малку од овие твои непотребни мисли?
Uf,ne me prashuvaj, poshto zbesnuvam koga e vo prashanje toa... Celo vreme mu e pametot vo rabotata, od posle rabota do 00h se sprema za rabota, jas premorena so celodnevno aktivno 3 godishno dete pobesnuvam

Sent from my Lenovo A2020a40 using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.708
Поени од реакции
34.948
Uf,ne me prashuvaj, poshto zbesnuvam koga e vo prashanje toa... Celo vreme mu e pametot vo rabotata, od posle rabota do 00h se sprema za rabota, jas premorena so celodnevno aktivno 3 godishno dete pobesnuvam
Sent from my Lenovo A2020a40 using Tapatalk
... хм, не знам кој толку е посветен денес за работа ако нема некоја провокација таму, а да се погалиш ти со него? сама да му пријдеш и да не се глупираш со вакви мисли на форумот? :backa:
 
Член од
13 ноември 2014
Мислења
20
Поени од реакции
3
... хм, не знам кој толку е посветен денес за работа ако нема некоја провокација таму, а да се погалиш ти со него? сама да му пријдеш и да не се глупираш со вакви мисли на форумот? :backa:
Mu drzam lutina 3 dena, smaceno mi e od negovata rabota I negovata posvetenost kon rabotata. Mozebi I toa mi stvara dopolnitelni nervozi I moeto ne idenje na rabota vekje... Ufff kje shiznam... More da mi projdat ekstrasistolite i raat da mi bide dushava...

Sent from my Lenovo A2020a40 using Tapatalk
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Dve pricini:
1 - Stresovi!
2 - Losa digestija.
Dakle preskoknuvanjata sami po sebe ne se niso ozbilno. So tek na vreme se naviknuvas i veke ne se strekash :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom