Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.535
Pokraj potocna lokacija sto planiras na iznajmis? So cimeri? Ednosoben stan?
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
168
Поени од реакции
118
Планирам да изнајмам станче некое, не би живеел со цимери. Инаку кампусот се наоѓа во CBD на Сиднеј, па би барал во тој радиус од 10-20 км. Некој од вас да не е во Сиднеј? За еден кафе муабет само, ништо повеќе :)
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Планирам да изнајмам станче некое, не би живеел со цимери. Инаку кампусот се наоѓа во CBD на Сиднеј, па би барал во тој радиус од 10-20 км. Некој од вас да не е во Сиднеј? За еден кафе муабет само, ништо повеќе :)
Како студент макс пола работно време 16ч неделно. Глеј да не идеш на црно да работиш дека ќе те шутнат. Факултетите што ги гледав бараат присуство на часови, не може фиктивно да се запишеш и да си работиш. Ако на факултетот му е сумљиво нешто одма ќе дигнат тел и ќе ти ја повлечат визата.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.833
Планирам да изнајмам станче некое, не би живеел со цимери. Инаку кампусот се наоѓа во CBD на Сиднеј, па би барал во тој радиус од 10-20 км. Некој од вас да не е во Сиднеј? За еден кафе муабет само, ништо повеќе :)
би сакал да можам да си дозволам да живеам во тој радиус од 10тина км од CBD на Сиднеј и да си правиме едно кафе муабет.
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
168
Поени од реакции
118
Како студент макс пола работно време 16ч неделно. Глеј да не идеш на црно да работиш дека ќе те шутнат. Факултетите што ги гледав бараат присуство на часови, не може фиктивно да се запишеш и да си работиш. Ако на факултетот му е сумљиво нешто одма ќе дигнат тел и ќе ти ја повлечат визата.
Како студент имам право на 40 работни саати во две недели. На црно немам намера да работам затоа што не сакам проблеми или да ми ја повлечат визата. Ќе си учам и ќе издржам 2 години па после ќе видиме :)
 
Член од
20 ноември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
64
tebe nema da ti s
Како студент имам право на 40 работни саати во две недели. На црно немам намера да работам затоа што не сакам проблеми или да ми ја повлечат визата. Ќе си учам и ќе издржам 2 години па после ќе видиме :)
Tebe tie pari nema da ti stignat za kirija od 40 rabotni saati vo dve nedeli i da zivees vo radious od 10-20 km od Sydney CBD kirite se okolu 500 nedelno za skromno stance
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.535
Како студент имам право на 40 работни саати во две недели. На црно немам намера да работам затоа што не сакам проблеми или да ми ја повлечат визата. Ќе си учам и ќе издржам 2 години па после ќе видиме :)

cimeri ili nekoj 40km od cbd ti e realnosta ako zborime tipcina 40 saati rabota za student. deckive od sidnej nekako nemaat srce da ti kazat ama nekako preoptimisticki ti se sega za sega procenkite. kako i da e srekno
 
A

Avenger99

Гостин
Дечки, добив гаранција од една фирма од Нов Зеланд, добив договор, потпишав све, ми рекоа дека ќе ми пратат документи за виза. Имам 2 прашања.. Прво, дали документите се праќаат во Лондон и дали се плаќа одредена сума на пари за аплицирање за виза за Нов Зеланд. Благодарам.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Дечки, добив гаранција од една фирма од Нов Зеланд, добив договор, потпишав све, ми рекоа дека ќе ми пратат документи за виза. Имам 2 прашања.. Прво, дали документите се праќаат во Лондон и дали се плаќа одредена сума на пари за аплицирање за виза за Нов Зеланд. Благодарам.
Procesing centar za site vizi za Evropa e vo London i koga se popolnuva aplikacijata za viza se stava kreditna karticka za vizata plus trosoci za DHL da ti go vratat pasosot. Momentalno za rabotna viza e otprilika 300 funti so site trosoci i se procesuira za 25 rabotni dena. Ne kupuvaj avionski karti dodeka ne go zemes pasosot vo raka so nebesno plavata nalepnica. So sreka :)

link
https://www.immigration.govt.nz/new-zealand-visas/apply-for-a-visa/tools-and-information/tools/office-and-fees-finder
 
A

Avenger99

Гостин
Procesing centar za site vizi za Evropa e vo London i koga se popolnuva aplikacijata za viza se stava kreditna karticka za vizata plus trosoci za DHL da ti go vratat pasosot. Momentalno za rabotna viza e otprilika 300 funti so site trosoci i se procesuira za 25 rabotni dena. Ne kupuvaj avionski karti dodeka ne go zemes pasosot vo raka so nebesno plavata nalepnica. So sreka :)

link
https://www.immigration.govt.nz/new-zealand-visas/apply-for-a-visa/tools-and-information/tools/office-and-fees-finder
Да да, се додека не земам виза, не купувам авински билет. Значи околу 300 фунти се трошоците. Треба деновивте ми рекоја дека ќе ми пратат документи за виза. Благодарам.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.833
S

So sekoj pasos moze da se odi vo Avstralija sto cudno prasanje e ova
сака да праша ( а се срами) дали ќе има привилигиран статус со БГ пасош, а нема, исто ко да е со македонски, све му зависи со каква виза би слетал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom