Помош, проблеми, прашања, совети...

Rodeo

Thrillseaker
Член од
15 април 2007
Мислења
243
Поени од реакции
36
Ги има повеќе на залиха во ДД Стор од Biostar, но на мене лично оваа ми делува најприфатливо.

https://www.ddstore.mk/products/MB-Biostar-TZ77A-Socket-Intel®-1155-Chipset-Intel®-Z77-DDR3-1600MHz/pid/838131

Ќе мораш да чекаш 2 дена откако ќе платиш преку Интернет за да ти извршат испорака до врата, или можеш да отидеш лично во нивната канцеларија во Аеродром на улица Фрањо Клуз спроти училиштето Блаже Конески, но и таму мислам дека ќе ти бараат да платиш исклучиво со картичка, не работат со готовина - освен ако изминативе година дена почнале да примаат и готовина - ова го велам бидејќи има речиси година дена откако немам купено ништо од кај нив.
Примаат готовина.
3 конфигурации правев кај нив за пријатели, во готово си ги платија без никаков проблем.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.478
Поени од реакции
11.525
Примаат готовина.
3 конфигурации правев кај нив за пријатели, во готово си ги платија без никаков проблем.
Уште подобро, значи не се ограничени купувачите на плаќање исклучиво со картичка.

Првиот пат кога бев кај нив во старата канцелариј, не примаа плаќања во готовина, ама тоа беше пред 3 години, ако не и порано.
 
B

Beck's

Гостин
Na laptopot od vreme na vreme ne funkcionira audio jackot. Ke napravam update na driverot ili nekoj restart na laptopot, ke proraboti i posle nekoe vreme pak istoto, pa taka vo krug. Itno e, fala na pomosta
 

KD35

Апаш
Член од
12 април 2013
Мислења
44
Поени од реакции
22
Се запишав на финки и во најитен можен рок потребен ми е лаптоп поевтин кој ќе служи добро барем 2 или 3 години
дали оваа конфигурација е добра?


15.6" HD LED Display
Intel Core i3-6006U
4 GB DDR4 RAM
500 GB HDD
Intel HD Graphics 520
LAN, Wi-FI b/g/n, BT, HDMI, USB 3.0
DVD-RW, Webcam
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.609
Поени од реакции
34.836
На асус к53s, ме зеза полначот, на моменти не полни, а кога полни грее многу делот што влегува во лаптоп, што може да е маката, ми е шубе да не ми го изгори цел лаптоп? Оригиналниот полнач е.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
906
Поени од реакции
587
Се запишав на финки и во најитен можен рок потребен ми е лаптоп поевтин кој ќе служи добро барем 2 или 3 години
дали оваа конфигурација е добра?


15.6" HD LED Display
Intel Core i3-6006U
4 GB DDR4 RAM
500 GB HDD
Intel HD Graphics 520
LAN, Wi-FI b/g/n, BT, HDMI, USB 3.0
DVD-RW, Webcam
da, ce ti sluzi za finki
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.478
Поени од реакции
11.525
На асус к53s, ме зеза полначот, на моменти не полни, а кога полни грее многу делот што влегува во лаптоп, што може да е маката, ми е шубе да не ми го изгори цел лаптоп? Оригиналниот полнач е.
Оригинален или неоригинален, повеќе од очигледно е дека е цвикнат кај приклучокот кој влегува во лаптопот.

Треба да го однесеш полначот на сервис за да го сменат приклучокот, или можеби целиот кабел кој од полначот се поврзува со лаптопот.

Ако ти е лаптопот под гаранција, однеси го во сервисот на фирмата од каде што си го купиил лаптопот, во спротивно барај најевтин сервис.

За Логинг Електроникс во трговски центар Беверли Хилс можам да ти потврдам дека ќе ти наплатат 600 денари за да го сменат кабелот на полначот кој се поврзува со лаптопот, но тоа им е цена за итни поправки, односно за да го сменат истиот ден кога ќе им го однесеш на сервис. Барем толку ми наплатија на мене за менување на кабелот на полначот кој се поврзува со лаптопот минатово лето 2017, можеби поскапеле или поевтиниле во меѓувреме.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.609
Поени од реакции
34.836
Оригинален или неоригинален, повеќе од очигледно е дека е цвикнат кај приклучокот кој влегува во лаптопот.

Треба да го однесеш полначот на сервис за да го сменат приклучокот, или можеби целиот кабел кој од полначот се поврзува со лаптопот.

Ако ти е лаптопот под гаранција, однеси го во сервисот на фирмата од каде што си го купиил лаптопот, во спротивно барај најевтин сервис.

За Логинг Електроникс во трговски центар Беверли Хилс можам да ти потврдам дека ќе ти наплатат 600 денари за да го сменат кабелот на полначот кој се поврзува со лаптопот, но тоа им е цена за итни поправки, односно за да го сменат истиот ден кога ќе им го однесеш на сервис. Барем толку ми наплатија на мене за менување на кабелот на полначот кој се поврзува со лаптопот минатово лето 2017, можеби поскапеле или поевтиниле во меѓувреме.
Не е свиткан, ниту пак при собирање (од старт како што го собравме така си е веќе 3 години), физичко оштетување нема никаде воопшто го гледав денес баш и на светло надвор.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.478
Поени од реакции
11.525
Не е свиткан, ниту пак при собирање (од старт како што го собравме така си е веќе 3 години), физичко оштетување нема никаде воопшто го гледав денес баш и на светло надвор.
Тогаш значи станува збор за фабрички проблем кој само чекал да излезе на виделина.

А ти на светло ги гледаше жиците или кабелот однадвор ?

Цвикнат кабел не се препознава однадвор на светлина, ниту пак покажува некакви знаци на оштетување однадвор.

Ако не се занимаваш со електроника, однеси го полначот на сервис.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.609
Поени од реакции
34.836
Тогаш значи станува збор за фабрички проблем кој само чекал да излезе на виделина.

А ти на светло ги гледаше жиците или кабелот однадвор ?

Цвикнат кабел не се препознава однадвор на светлина, ниту пак покажува некакви знаци на оштетување однадвор.

Ако не се занимаваш со електроника, однеси го полначот на сервис.
Не жиците, зборувам за физички однадвор, али не е згазнат, или прекршен, постојано е на маса скоро и да не го собираме тој полнач.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.478
Поени од реакции
11.525
Не жиците, зборувам за физички однадвор, али не е згазнат, или прекршен, постојано е на маса скоро и да не го собираме тој полнач.
Сепак некаде попуштил, и јас имам кабли кои не мрдаат со години, но со тек на време попуштаат, по што им следува менување.

Најдобро ќе биде да ги однесеш и лаптопот и адаптерот на сервис, па таму нека ги проверат и нека ти кажат во што е проблемот.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.478
Поени од реакции
11.525
Sovet od kade da kupam maticna ploca i da e so nivna instalacija poso ne se razbiram. Fala
Нова матична плоча во превод значи и нов компјутер, така да, одговорот на твоето прашање е - во било која продавница во која продаваат компјутери.
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.729
Поени од реакции
9.712
Планирам да си склопам конфигурација со i3 8100 процесор, ама не ми се исплаќа да репнам пари за скапа матична за PC со i3 процесор, а моменталниве буџет матични се некомпатибилни со новата i3-ка.

Разбрав дека новите и компатибилни буџет матични ќе излезат после нова година. Некој поконкретен датум да не знаете? Не ми се дочекува некако да се оттарасам oд антиквитетов што го имам моментално. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom