Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.408
Поени од реакции
7.864
Мајка Македонија е персонификација на Македонија, употребуван израз од сите - од сите дејци до комунистите ама толку ти сече.

Јас си го употребувам саркастично, трејдмарк ми е тоа.

Штом не кажуваш кој ти е омилена варијанта на комунизмот има само две опции:
- слепо следиш некоја си "алтернатива" т.е. офца
- си сендвич де андеркавер (со француски дијалект)
Тролу удбашки, со меко „л“,

користиш некои излитени фрази во обид покажеш некаков интелект, и тоа во ситуации каде нема никаква потреба од истите, притоа изразувајќи ја својата ароганција, фрустрација преку пишувањето гадости, во случајот за Левица, а притоа не сфаѓаш колку и само колку си ти ПРОЗИРЕН партиски трол, плукач, кој сере и јаде се што му се сервира по директива,

За да покажеш дека не е така, де кажи кои се тиа правоверни левичари кај нас, и истури ги истите гадости за остантите, кои според тебе се фејк, за да покажеш дека не си овчичка, и тоа метилава.

Срдечно до тебе Демосе,
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Тролу удбашки, со меко „л“,

користиш некои излитени фрази во обид покажеш некаков интелект, и тоа во ситуации каде нема никаква потреба од истите, притоа изразувајќи ја својата ароганција, фрустрација преку пишувањето гадости, во случајот за Левица, а притоа не сфаѓаш колку и само колку си ти ПРОЗИРЕН партиски трол, плукач, кој сере и јаде се што му се сервира по директива,

За да покажеш дека не е така, де кажи кои се тиа правоверни левичари кај нас, и истури ги истите гадости за остантите, кои според тебе се фејк, за да покажеш дека не си овчичка, и тоа метилава.

Срдечно до тебе Демосе,
Никогаш немало и нема ни да има левичари кај нас, тоа е многу сложено за твојот ум.
Левичар бил а не знае еден деец да спомне или книгуле.

Ти си завиен седвич, од микробранова незнам кого мислиш дека лажеш овде.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.408
Поени од реакции
7.864
Никогаш немало и нема ни да има левичари кај нас, тоа е многу сложено за твојот ум.
Левичар бил а не знае еден деец да спомне или книгуле.

Ти си завиен седвич, од микробранова незнам кого мислиш дека лажеш овде.

О ти голем мислителу, тостче удбашко, од сега постовите ќе ги почнуваш со:

Од штабот ми рекоа, или посоодветно за твојот мега-гига-тера интелект,
Според партиската директива...

Ете, ш на квадрат муабети, и тоа меко ш, да се плука само и само по Левица, рефлекс удбашки.

Дај просветли ме, ете неначитан сум, покажи ми ја правоверната левица кај нас голем уму, и исплукај ги така гадно како Левица другите фејкери?!

Прозирно ептен, те разгологазив дека си штабски штакор со директива да плука по Левица.
..............................................
Е сеа место тегнење со штабски штакори, Левица треба да преброи колку ливчиња има неважечки на кои е заокружена нивната партија, посебно Велес и Битола, и јавно да обзнани.
Стои дека било кажано дека секоја поддршка за Левица ќе се смета како поддршка за ДПМНЕ и притоа и соодветен третман, згора на тоа после изборите декември 2016 ептен се напнати активистите на Левица, стсп и морков тактика, ако не се пасивизира да се претопи...
 
Член од
21 јуни 2010
Мислења
165
Поени од реакции
39
Toa ce знае дека ги наместиле.
Ги наместиле да бидат фер демократски и праведни без носење конвои гласачи од бугарија и албанија, без печатења на десетици иљади лични карти без впишување на стотици лица на една адреса.
Овие од ВМРО не можеле да се снајдат на такви избори и изгубиле[DOUBLEPOST=1508511405][/DOUBLEPOST]
тебе ќе ти дадам 10 казнени затоа што на време не кажа дека се работи за бот.
Тро ако погледнеш негови први постови ќе видиш дека се културни и ненавредливи. Ко го открив кој е - престанав да му реплицирам
Зато припази малце на кој се закануваш[DOUBLEPOST=1508511526][/DOUBLEPOST]
можеби проблемот е затоа шо немавме комунистичко минато.
Имавме социјалистичко....
Абре, ти леж на таа страна. Си сигурен, или дедо ти ти рекол! Социjалистичко со комунистичка партиjа. Таа теза е имале jезуитите, дека си купувале индулгенции.
тито7.jpg тито5.jpg тито4.gif тито3.jpg тито2.gif тито1.jpg
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Toa ce знае дека ги наместиле.
Ги наместиле да бидат фер демократски и праведни без носење конвои гласачи од бугарија и албанија, без печатења на десетици иљади лични карти без впишување на стотици лица на една адреса.
Овие од ВМРО не можеле да се снајдат на такви избори и изгубиле[DOUBLEPOST=1508511405][/DOUBLEPOST]
тебе ќе ти дадам 10 казнени затоа што на време не кажа дека се работи за бот.
Тро ако погледнеш негови први постови ќе видиш дека се културни и ненавредливи. Ко го открив кој е - престанав да му реплицирам
Зато припази малце на кој се закануваш[DOUBLEPOST=1508511526][/DOUBLEPOST]
можеби проблемот е затоа шо немавме комунистичко минато.
Имавме социјалистичко....
A jas na site ke vi dadam po 10 kazneni poeni pa da ve vidam sega.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
О ти голем мислителу, тостче удбашко, од сега постовите ќе ги почнуваш со:

Од штабот ми рекоа, или посоодветно за твојот мега-гига-тера интелект,
Според партиската директива...

Ете, ш на квадрат муабети, и тоа меко ш, да се плука само и само по Левица, рефлекс удбашки.

Дај просветли ме, ете неначитан сум, покажи ми ја правоверната левица кај нас голем уму, и исплукај ги така гадно како Левица другите фејкери?!

Прозирно ептен, те разгологазив дека си штабски штакор со директива да плука по Левица.
..............................................
Е сеа место тегнење со штабски штакори, Левица треба да преброи колку ливчиња има неважечки на кои е заокружена нивната партија, посебно Велес и Битола, и јавно да обзнани.
Стои дека било кажано дека секоја поддршка за Левица ќе се смета како поддршка за ДПМНЕ и притоа и соодветен третман, згора на тоа после изборите декември 2016 ептен се напнати активистите на Левица, стсп и морков тактика, ако не се пасивизира да се претопи...
"Narod koji ima ovakvu omladinu, ne treba brinuti za svoju budućnost" - JB Tito

Поради ваквите како тебе мислам дека другарот бил саркастичен.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Голи Оток аргументот го користат само Блгарофилчиња, никогаш не сум промашил - имам детектор.

Е сега обаче, кажи ми ти мене колку Македонци биле таму да фатат тен и зошто.
Не е сега ин да пишуваш за благарофилчиња. Така, во 1948 одеднаш Сталин од најдобар другар, станал зло. Многу луѓе не знаеле дека преку ноќ се смениле работите, па заглавиле на Голи Оток. А третманот таму бил ѕверски, од првото стапнување. И немало врска со Бугарија, во главно.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
"Narod koji ima ovakvu omladinu, ne treba brinuti za svoju budućnost" - JB Tito

Поради ваквите како тебе мислам дека другарот бил саркастичен.
Народот кој има ваква младина, нема иднина. - НВ Ставрогин
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Не е сега ин да пишуваш за благарофилчиња. Така, во 1948 одеднаш Сталин од најдобар другар, станал зло. Многу луѓе не знаеле дека преку ноќ се смениле работите, па заглавиле на Голи Оток. А третманот таму бил ѕверски, од првото стапнување. И немало врска со Бугарија, во главно.
Добро, зошто заглавиле на море ?
Колку Македонци и зошто, башка зошто воопшто постои тој Голи Оток ?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Против бугари немам ништо против ако не ми преправаат историја, но бугарофилство слабо поднесувам. како да ти објаснам за твојот мал мозок да сфати. некој твој прадјед имал бакалница пред и во блгарско време. Тој ги служел блгарите и печалел док други се бореле за ние да збориме, твориме на македонски и да ја создадат Социјалистичка Македонија која стана држава 1991. Дел од бугарофилите, новоблгарите, трговци, претприемачи и фабриканти тесно соработувале со блгарија. На истите им пречеше што Македонија влезе во сојуз со сега бившите југорепублики. Ваљда ти е сега појасно зашто. Инаку, само се спуштам и прилагодувам на твое ниво на дискусија. Само не колнам. Инаку преферирам како така нормална дискусија.
И не одговори какви биле состојбите за и по војната во Македонија-економија, инфраструктура, образование...
Е па веднаш да ти кажам дека не била цела Македонија под бугарска окупација. Дел била под италијанско-балистичко-албанска окупација. Е, дедо ми бил во тој дел. Ти пропадна приказната за Бугарија. Сега пробај со друга. А, башка што твојот лидер потврди дека сме едно со Бугарите.[DOUBLEPOST=1508519010][/DOUBLEPOST]
Добро, зошто заглавиле на море ?
Колку Македонци и зошто, башка зошто воопшто постои тој Голи Оток ?
Ова нема врска со национализацијата. Каква е таа држава што им одзема на чесни луѓе. Без никаков прекршок, грев. Напротив.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Ова нема врска со национализацијата. Каква е таа држава што им одзема на чесни луѓе. Без никаков прекршок, грев. Напротив.
Има, има и те како.

Џабе изигравете жртви.

Сигурно вашите сендвич поколенија исто ќе изиграваат жртви после овој апажлук и предавство на ДРПМНЕ.

Лузерски менталитет.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.738
Поени од реакции
12.175
Бараа референдум за мигрантите. Бараат референдум за договор со Бугарија. Што фино им текна да го прашаат народот
 
P

psychostasia

Гостин
od drugite vesti, sela najverojatno ke bide kiknat od vladeјackata koalicija, menduh i dpa na negovo mesto.
Села само услуга му прави на Заев што излегува од коалиција и го ослободува од товар со неговите ултра националистички ставови и изјави. Сега нека си коалицира со Биљал и нека скандираат учк. Си се преценија и двајцата, едниот кога требаше да се гласа Таљат другиот сега за локални. Со ваков потег ми изгледа дека дуи и дпа ќе се вратат пак и нема да соработуваат со Села и Биљал со што ќе се расцепкаат албанските гласови, барем до наредни парламентарни.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom