Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.103
Поени од реакции
3.301
Скопските општини имаат и до 10% помалку излезност од лани, оние од Демир Капија изгледа сакаат да стасат до 100%, но има разлика со ланските избори, лани се стемнуваше уште во 4 саат, сега 6, два саати повеќе време, но сепак дефнитивно ќе има помала излезност 5-10%.

Оваа мала излезност оди на корист на само една партија, малата излезност во албанските средини оди на штета на само една партија,
сега ќе напишам една анализа што како па ќе ја постирам во 19 саат

Излезноста до 13 часот немора ништо да значи. Но колку што знам од претходните избори а и на овие избори ДПМНЕ агитираа кај нивните гласачи сите да излезат на гласање до 10 часот. Мене оваа помала излезност ми влечи накај тоа да ДПМНЕ имаат помалку гласови отколку на претходните избори. Но како што реков, излезноста немора да значи ништо во однос на тоа кој колку гласови ке добие.
Не е баш така, обично велат порано да се оди да се гласа за да се откажеле другите од гласање (или пак можеби кога ќе го истурат купот за броење сите први да бидат за В.:D), но не можеш да ги натераш сите да излезат рано, јас ретко гласам рано, понекогаш дури и пред 19.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
јас ретко гласам рано, понекогаш дури и пред 19.
Во предходни 10 години јас гласав кај 11-12 навечер, таман на излегвање ќе соберев личните карти од домашните, роднини и комшии и ќе ги однесев во штабот, дестина минути работа и после си продолжував на корзо.... сега велат не смеело појќе така.
Не знам ова новата влада до кога ќе праи опструкции и ќе му отежнува живото на народот.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.790
Поени од реакции
21.889
Излегоа резултатите за 13 часот, ептен ниска искоченост особено кај Албанциве.
 
Член од
13 март 2009
Мислења
672
Поени од реакции
284
Во Кичево масовно со автобуси се носеле гласачи, тој што ги носел би требало да одговара согласно досегашната практика.
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.872
Поени од реакции
4.384
Стариов имал ливче на 2 јазици бил поделен листот македонски и албански,на сите 4 листови заокружил и на македонски и на албански иста бројка? Важечко е така ?
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.380
Поени од реакции
21.912
Дали има правило колку далеку/блиску мора да биде избирачкото место? Нели и достапноста е важна оти не секој има кола па може да пешачи три километри за да гласа.
 
Член од
13 март 2009
Мислења
672
Поени од реакции
284
Стариов имал ливче на 2 јазици бил поделен листот македонски и албански,на сите 4 листови заокружил и на македонски и на албански иста бројка? Важечко е така ?
Штом е заокружен истиот број сигурно е важечко, безвеза би било за членовите на изборната комисија колку и да се пристрасни да прават проблем за еден глас.
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
На овие избори се е дозволено, се е важечко. Ова се први избори во слободна Македонија.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.911
Поени од реакции
41.874
Колку треба да си беден за некој да те поткупи со вреќа брашно и други прехрамбени производи?

Пред некое време гледав едно видео на фб беше ставено и на сред пазар се тепаат за маици.

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.103
Поени од реакции
3.301
Еве го се врати. Ќе пишел анализа, стручњакот. :pos::pos:
Директоре ти зар уште си овде, си мислев дека ги трошеш тешко заработените пари, а за анализата ич да не му ја мислеш ќе видеш утре (после 00) дека сум погодил 90% од тоа што сум напишал.

Во предходни 10 години јас гласав кај 11-12 навечер, таман на излегвање ќе соберев личните карти од домашните, роднини и комшии и ќе ги однесев во штабот, дестина минути работа и после си продолжував на корзо.... сега велат не смеело појќе така.
Не знам ова новата влада до кога ќе праи опструкции и ќе му отежнува живото на народот.
На 2 од 6-те изборни циклуси сум гласал после 18 и 50 (сметај дека имаше некој и втро круг;))

Во Кичево масовно со автобуси се носеле гласачи, тој што ги носел би требало да одговара согласно досегашната практика.
Се знае кој ги носе инаку без тие автобуси нема никогаш да победат, а за тоа дали ќе одговараат прашај го директорот, он е поупатен во тоа правото!
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Дали има правило колку далеку/блиску мора да биде избирачкото место? Нели и достапноста е важна оти не секој има кола па може да пешачи три километри за да гласа.
Порано децата пешачеле по 10 километри низ снег за да стигнат на школо а вас ви се многу 3.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Директоре ти зар уште си овде, си мислев дека ги трошеш тешко заработените пари, а за анализата ич да не му ја мислеш ќе видеш утре (после 00) дека сум погодил 90% од тоа што сум напишал.


На 2 од 6-те изборни циклуси сум гласал после 18 и 50 (сметај дека имаше некој и втро круг;))


Се знае кој ги носе инаку без тие автобуси нема никогаш да победат, а за тоа дали ќе одговараат прашај го директорот, он е поупатен во тоа правото!
Стручкању мене ме боли курот дали ќе погодиш или не, исто како што ме боли за тоа кој ќе победи. И вмро да победи мислиш нешто ќе се смени? Можеш да си мислиш дека ќе се смени нешто само во твојот живот, а тоа ти најдобро го знаеш. Затоа моли се да те нема на снимките од Собранието ти ебам стручњакот. 90% ќе погодел, голем кур ако погодиш.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom