Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Кој ли ти рекол да учествуваш во дискусии. Грев си. Немаш капацитет еден пост да напишеш. Барем не си на социјала. Колку-толку, на минималец си.[DOUBLEPOST=1507894971][/DOUBLEPOST]
Тоа е твое мислење, ама не значи и дека е единствено и точно. Ти ако си го сакаш толку Заев, дај му пари преку Вицето. Во овој стил ти е напишаново. Проблемот е што се јави цензура. А се кажува(ше) дека демократија и живот за сите доаѓа. Лаги со опашки.
Добра пара ли е 220.000 евра?[DOUBLEPOST=1507895378][/DOUBLEPOST]
Како беше она, Дојде живот ама за LDS во Македонија.
Како беше она, независно и департизирано судство, да ама каде што само судии на LDS ќе бидат оние кои ќе ја имаат цела контрола.
Што закони ? На докажан со докази случај се донесува ваква пресуда ? Нека е аирлија Животот на LDS во Македонија.
http://fokus.mk/vrhovniot-sud-ja-ukina-presudata-za-poraneshniot-premier-buchkovski/
Со 220.000 евра колку бездомници ќе се нахранат?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Како пички што и сте, покушавате гзот на вашиот лидер да го спасите, па барате иљаду и еден правен начин да ја оправдате амнестијата. Покушавате да оправдате амнестија на воени злосторства извршени врз вашиот народ!
Прв пут у историја некој амнестира воени злосторства и вие бедни кричри, најдовте да барате дупка у законот за тоа како таа постапка е ОК, те имал право да амнестира, те судот амнестирал, а не он...
Да беа ваши роднини настрадани тамо, не знам колку вака ќе покушававте да релативизирате вакво невидено предавство. Од ова баш е очигледно колку имате вие амеби врска и со ВМРо и со патриотизам.


Али ако си писмен прочитај го она што си го постирал.
Како според ова што си го постирал Груевски имал право да ги амнестира? И зашто ги амнестирал?
За сите тие воени злосторста твојот газда, без око да му трепне, по телефон им нареди на собраниските слуги, да изгласаат амнестија. Чувме сите.

За сите тие случаи Хаг покрена постапка. Хаг прати допис до влдата кога ги врати случаите. Владата ни спомена само дека во дописот стои - случаите се вратени на македонските судови да ги процесуираат. Никогаш Груевски јавно не објави - што стои во дописот. Никогаш јавно дописот од Хаг не го објавија. Ако му е чист газот, он одма би ја префрлил вината и би покажал - ете црно на бело, што ми кажаа во Хаг.
Исто и за Смилковско - Кога мене некој би ми се заканувал дека ќе ми објави снимка за тоа како ја сум му влегол у куќа да му крадам, одма ќе му речам објави ја, жити се. пошто знам дека тоа никад не сум го напраил. А сигурно нема да му викам - ќе преговарам , само прекини да објавуваш.
Во овој пост, има 2 дела. Со вториот дел (болдираниот) не знам зошто ме поврзуваш.
Пишувањево ти е уличарско. Држава (а и се друго) мора да делува според законските решенија. Дали некој ги крши или не, друга е тема и за тоа треба да се сноси казна, пропишана.
Значи, јас не сакам да оправдувам некого или не. Во секој случај, МОРА да се постапи според законот. Ако според законот, овие луѓе треба да се амнестираат и тоа е тоа. Не може да се постапува по твоја или моја желба. Тогаш се преминува во анархија. Стави се ти во позиција да те осудат затоа што некој мисли дека не заслужуваш друго нешто, а нема законско право на тоа?
Значи, те молам, или пишувај конструктивно, или престани со вакви навреди. Немој да се ставаш во категорија на уличари или кафеански сезнајковци (запиени).

И не е воопшто важно што пишува во „писмото од Хаг“ во врска амнестијата. Р. Македонија има свои закони и мора според нив да делува. Ако не се добри, нека се променат.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.583
Поени од реакции
20.879
Добра пара ли е 220.000 евра?[DOUBLEPOST=1507895378][/DOUBLEPOST]
Со 220.000 евра колку бездомници ќе се нахранат?
А со плата од 35.000 денари месечно за труење на кајгана и твитер колку може да се нахранат? Тоа ти испаѓа колку 4 години х 12 месеци по 35.000 денари = 1.680.000 денари = 28.000 евра по човек а ги има многу за труење на кајгана и на твитер поготово.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.372
Поени од реакции
81.680
...сите опоненти да се напикаат по затвори со монитирани случаеви на се уште недокажани криминали ...
монтирани случаи и недокажани криминалии....:facepalm:
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
а со плата од 35.000 денари месечно за труење на кајгана и твитер колку може да се нахранат.
10-20 највеќе 30. Со 220.000 евра?[DOUBLEPOST=1507895789][/DOUBLEPOST]
И 220,000 денари е добра. За тебе па е „баснословна“.
Имаш право ама прашањето ми беше во врска со линкот што го ставив.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.583
Поени од реакции
20.879
10-20 највеќе 30. Со 220.000 евра?
4 години х 12 месеци х 35.000 денари = 1.680.000 денари = 28.000 евра од човек, а ве има еден куп за клати врата зимај плата. Уживанција еј, седиш лабаво труеш на кајгана и ти се пуни буџет, плус некое одборче, плус невладина ќе капне некое париче за станче bmw x 7, некаде auid a8, некаде Q7 .. зависи на што сте љубители.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.948
Како тоа се исти? Кој бе амнестирал воени злосторства врз својот сопствен народ?
Не само у Македонија, у свет најди таков случај.
Читај малце повнимателно. За опрадвувањето збораме а не за кој чиј господар оправдува. Некои бараат начин или што и да е да се оправда одлуката за амнестија на учките и затоа тие некои се според тебе пички , лижат газој или што и да е. Од друга страна тебе барем Јас лично по втор пат во не цели две недели ти напоменвам дека го правиш истото како и тие само за друг господар. И сега што си ти подобар од нив или од било кој па да ни служиш како некој морален светилник тука на форумот. Муабетот ми е правдај, оправдувај, лижи газој ама барем не јади гомна за другите пошто не си ништо подобар од нив.
Инаку незнам која држава амнестирала воени злосторства врз својот народ а и што е тоа битно. Ако има уште некоја демек супер не сме единствени. Ептен утешно.
И кога сме кај народот и републиката кој е тој нејзин соопствен народ? Албанците не се народ во оваа република, не се нејзини граѓани па не заслужуваат амнестија?
И друго Заев колку што мене ми е познато се декларира како Македонец. Бујрум нека ја исправи таа историска неправда нанесена на жртвите и нека ги испоапси и осуди сите до еден. Судот вчера забележивме дека функционира брзо и беспрекорно. Ти што велиш за тоа, ќе ја направи Заев таа работа или тој ќе им се придружи на овие другите предавниците кога сме кај тоа. Сега рака на срце повеќе е човекот кон пуштање на слобода на терористи и убијци отколку да ги апси ама јбг избори се ближат. Можи после избори ке почни да апси терористи, убијци и ќе почни да си го исполнува ветеното посебно за Смилковско. Ај ќе видиме за некоја недела, месец.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Znaci kaj go spomnav zaev sdsm isti shupaci kako vmro
Ako pravat isto kako tvojot ljubeni grujo ista sudbina ke go snajde
Do prv gomnata iskacaat i do prv ke se lega zatvor a spisokot e dolg
Па ти одговорив во твој стил... Ако ти се добри Јанко и Миленко... дрн, дрн..
Не е воопшто важно дали се добри. Ако не се добри, нема да бидат гледани. А многу беа гледани. Па се јави цензура. Од демократите. Очигледно, притисок врз ТВ куќите да не им даваат простор. А и сами тоа го кажуваат.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.583
Поени од реакции
20.879
монтирани случаи и недокажани криминалии....:facepalm:
и за едните и за другите има аудио видео запис. И едните и другите се недокажани се додека судот не докаже дека се или не се, ама изгледа има многу обвинители и судии на форумов па одма знаат кој што како. Од друга страна, државата во задниве 4 месеци се задолжи за 500.000.000 евра само за што не се знае. Најверојатно да се покријат патни трошоци и трошоци за јадење на делегациите на LDS кои шират мир и љубов низ светот.
Ин д минтајм, на клиника за неполни 4 месеци починаа онолку дечиња колку што на Тодоров му починаа за 4 години. Битно травари тера кампања за градоначалник. ДНУ ДНА !!!
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.674
Поени од реакции
28.098
Како тоа се исти? Кој бе амнестирал воени злосторства врз својот сопствен народ?
Не само у Македонија, у свет најди таков случај.
Ние ги aмнестирaвме.Ти,јaс и сите oстaнaти нa фoрумoв.Тoгaш излезе некoј вo знaк нa прoтест дa фaрбa,дa шaрa дa дигне кaмп пред влaдaтa?Кaј беше тoгaш Шеќеринскa дa нaпрaви селфи сo Дрaги Шпaгa и сo Бoки 13кa?
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.372
Поени од реакции
81.680
Читај малце повнимателно. За опрадвувањето збораме а не за кој чиј господар оправдува. Некои бараат начин или што и да е да се оправда одлуката за амнестија на учките и затоа тие некои се според тебе пички , лижат газој или што и да е. Од друга страна тебе барем Јас лично по втор пат во не цели две недели ти напоменвам дека го правиш истото како и тие само за друг господар. И сега што си ти подобар од нив или од било кој па да ни служиш како некој морален светилник тука на форумот. Муабетот ми е правдај, оправдувај, лижи газој ама барем не јади гомна за другите пошто не си ништо подобар од нив.
Инаку незнам која држава амнестирала воени злосторства врз својот народ а и што е тоа битно. Ако има уште некоја демек супер не сме единствени. Ептен утешно.
И кога сме кај народот и републиката кој е тој нејзин соопствен народ? Албанците не се народ во оваа република, не се нејзини граѓани па не заслужуваат амнестија?
И друго Заев колку што мене ми е познато се декларира како Македонец. Бујрум нека ја исправи таа историска неправда нанесена на жртвите и нека ги испоапси и осуди сите до еден. Судот вчера забележивме дека функционира брзо и беспрекорно. Ти што велиш за тоа, ќе ја направи Заев таа работа или тој ќе им се придружи на овие другите предавниците кога сме кај тоа. Сега рака на срце повеќе е човекот кон пуштање на слобода на терористи и убијци отколку да ги апси ама јбг избори се ближат. Можи после избори ке почни да апси терористи, убијци и ќе почни да си го исполнува ветеното посебно за Смилковско. Ај ќе видиме за некоја недела, месец.
Абе ве разбирам, си имате вие лични интереси. Што ве боли кур тамо што некого резбале со ножеви па го силувале. Ако господинот Груевски рекол ОК е да се амнестира, нема што тука сега некои си меѓународни правни норми и човекови права да кажуваат што се амнестира а што не.
Нема што тука сега некоја си ЕК да ни доаѓа и да ни вика дека ова е преседан невиден или пак кој ја шиша американската амбасада за истата реакција, кој ги шиша ОН што рекоа дека не смее така. Све дур Груевски дава зелено светло, дали се работи за амнестија на воени злосторници или се работи за тоа да ти ја ебат жена ти, не е уопште битно. Он ваљда најдобро знае како треба, нема што ти, Ѓорѓи или Ireal да размислувате за тоа. Чим Грујо покажал со прстето, ваше е да летате натаму. Не е битно дали ве пратил во јама со гомна, како сега кога се брукате и браните амнестија на воени злосторници.

Нема некоја сврха во регуларен, разумен третман, при дијалог на со вас, нели?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ние ги aмнестирaвме.Ти,јaс и сите oстaнaти нa фoрумoв.Тoгaш излезе некoј вo знaк нa прoтест дa фaрбa,дa шaрa дa дигне кaмп пред влaдaтa?
И тебе ќе ти речам: ова не треба да зависи од протести туку според законот. Ако е прекршен законот да се излезе и да се протестира. Кажи, кој дел, член од законот е прекршен?
 
W

wicked_1

Гостин
Ние ги aмнестирaвме.Ти,јaс и сите oстaнaти нa фoрумoв.Тoгaш излезе некoј вo знaк нa прoтест дa фaрбa,дa шaрa дa дигне кaмп пред влaдaтa?
Не постои закон за амнестија кој опфаќа воени злосторства.

За меѓупартиско дудлање, беше изгласано ново морбидно толкување на законот со кое изродите решија место да ги судат, да ги аминуваат тие злосторства.

Треба тебе и на секој друг ретард да му е срам да спинува вакви едноставни работи.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom