Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Матичното што се наоѓа во МРТВ, така? Мда, го побарав и таму, ама јас немам жив дедо, па го однесов татко ми. Ама си имав работа со многу неук персонал.
Poveke ne bilo vo mrtv tuku nekade vo zgradite posle kameniot most kaj sto imalo banka porano. Da ke se soocis so bezobrazni sluzbenici ama ke kutis i ke se nadevas da se smiluvaat i da porabotat.[DOUBLEPOST=1507475753][/DOUBLEPOST]prostoriite na poranesna komercijalna banka[DOUBLEPOST=1507475839][/DOUBLEPOST]nosete izvod na rodeni na tatko ti i izvod na umreni na dedo ti za da dokazete rodninska vrska tamu... i so sreka mnogu se za nikade tie tamu
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Бoјкo Бoрисoв гo испрaтил вo предвременa пензијa Бoжидaр Димитрoв.Е oвa не мирисa нa дoбрo.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Кaј штo умрел или се рoдил.Акo умрел вo Скoпје сaмo тoгaш мoжеш вo мaтичните вo Скoпје дa гo нaјдеш.
Да да, во Скопје умрел, а и Candy ја сфатив дека зборува за Скопје, па затоа директно прашав дали во МРТВ, пошто има и други матични во Скопје.
 
Член од
22 јуни 2016
Мислења
119
Поени од реакции
204
Канди ај не јади гомна, оди испадни малку надвор, убаво е времето. оди во Велес на питијада, Ти си доби указ, шо кур досаѓаш тука. Ако имаш нешто паметно да споделиш повели, немој да не вреѓаш нас, македонскиот јазик и нашата држава.
Ако вие се чуствувате како " Македонец " што барате на оваа тема ?! Заради таквите како вас целата постапка се блокира. Таа не ве навреди, туку ви го кажа официјалниот став на Бугарија за македонскиот јазик, како западнобугарски дијалект. Ако не се чувствувате Бугарин , НЕ БАРАЈТЕ државјанство !!! Јас барам оти така се чувствувам, како Бугарин!
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
196
Поени од реакции
156
Абе да ве чита човек и да се чуди на глупостиве ваши
Мој другар за првпат беше 2014 , сега во септември му излезе државјанството и беше на 25 и на 26 септември да се слика за лична карта и за пасош
 
Член од
19 април 2015
Мислења
29
Поени од реакции
19
forumdzii, na majkami i se smena statusot vo sovetoto ne ja uvazil molbata za bugarsko drzavjanstvo inace e od 2013 god.prethodno bese na finalna.zaedno so mene apliciravme, so isti dokumenti mene mi odobrija pred 5 meseci a nejze ja odbija denovive.sega sto e sledno?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
.
Абе да ве чита човек и да се чуди на глупостиве ваши
Мој другар за првпат беше 2014 , сега во септември му излезе државјанството и беше на 25 и на 26 септември да се слика за лична карта и за пасош
so kakvi dokumenti dobi?[DOUBLEPOST=1507488486][/DOUBLEPOST]
forumdzii, na majkami i se smena statusot vo sovetoto ne ja uvazil molbata za bugarsko drzavjanstvo inace e od 2013 god.prethodno bese na finalna.zaedno so mene apliciravme, so isti dokumenti mene mi odobrija pred 5 meseci a nejze ja odbija denovive.sega sto e sledno?
So kakvi dokumenti si?[DOUBLEPOST=1507488793][/DOUBLEPOST]
Ако вие се чуствувате како " Македонец " што барате на оваа тема ?! Заради таквите како вас целата постапка се блокира. Таа не ве навреди, туку ви го кажа официјалниот став на Бугарија за македонскиот јазик, како западнобугарски дијалект. Ако не се чувствувате Бугарин , НЕ БАРАЈТЕ државјанство !!! Јас барам оти така се чувствувам, како Бугарин!
Ovde ne sme za sirejne nacionalna omraza, sekoj neka si se cuvstvuva kako saka,toa si e negova rabota, a Candy ja pretera so vregajne,kaj gi najde sega Srbite da gi napaga
 
Последно уредено:
Член од
8 октомври 2017
Мислења
4
Поени од реакции
0
Zdravo, ke ve molam za kontakt adresa ili kontakt broj na Lazar Mladenov od Strumica? Pozdrav
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
se raboti, jas imam drugar bese na intervju 2014 god, so umrenica od pradedo deka e roden pred 1913 god i so dokument od Lazar Mladenov , mu izleze drzavjanstvoto i sega mu zakazaja za slikajne na 25 septemvri za licna karta i na 26 septemvri za pasos
[DOUBLEPOST=1507490592][/DOUBLEPOST]
.

so kakvi dokumenti dobi?[DOUBLEPOST=1507488486][/DOUBLEPOST]
So kakvi dokumenti si?[DOUBLEPOST=1507488793][/DOUBLEPOST]
Ovde ne sme za sirejne nacionalna omraza, sekoj neka si se cuvstvuva kako saka,toa si e negova rabota, a Candy ja pretera so vregajne,kaj gi najde sega Srbite da gi napaga
Пишaл чoвекoт
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Да се надоврзам само(пишував за ова пред некој месец) дека таткото на прабаба ми е роден 1890 и во истото село со 100% блгари само што во неговата умреница ќе го пишува презимето со ''ски'' а кај ќерка му(прабаба ми) е без ски а се друго е исто и како што добив инфо од некој од форумџиите тука дека ќе треба да се направи изјава на нотар со двајца сведоци.Само ме интересира дали има можност во матичното да издадат потврда дека се работи за исто лице наместо да се прави таа изјава на нотар?
Добро во овој случај е тоа што потврдата од кај Лазар е на основ на ќерката на прапра дедо ми така да превод и легализација ќе правам само на умреницата и изјавата од нотар/потврдата од матично.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Во врска со потврдите од Лазар мало дополнување, прееска напишав. Значи ми кажаа дека поминуваат за некој роден пред 1926 г., а не стрикно пред 1918 г.,а јас му однесов и од прадедо лани кога поднесував. Сега баш го гледав изводот од дедоми (сум го имал скенирано) што го извадив од матичното од селото каде се води, роден 1923 г. и на изводот си пишува мајка татко родени 1901 г. и 1904 г. (годините се во делот каде што треба да е матичен број). Можеби затоа така ми кажаа да не носам плус извод од прадедо, нели и на овој си има информации си пишува за неговите родители. Не знам дали на сите им издаваат вака или треба да побараш да наведат, заборавив искрено ама мислам логично е да се наведе.
 
D

Drexel

Гостин
Во врска со потврдите од Лазар мало дополнување, прееска напишав. Значи ми кажаа дека поминуваат за некој роден пред 1926 г., а не стрикно пред 1918 г.,а јас му однесов и од прадедо лани кога поднесував. Сега баш го гледав изводот од дедоми (сум го имал скенирано) што го извадив од матичното од селото каде се води, роден 1923 г. и на изводот си пишува мајка татко родени 1901 г. и 1904 г. (годините се во делот каде што треба да е матичен број). Можеби затоа така ми кажаа да не носам плус извод од прадедо, нели и на овој си има информации си пишува за неговите родители. Не знам дали на сите им издаваат вака или треба да побараш да наведат, заборавив искрено ама мислам логично е да се наведе.
Ова е ново нешто што го прават во матичните служби јас вадев извод пред извесно време и исто е и кај мојот со наведени датуми на раѓање на родителите
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Да се надоврзам само(пишував за ова пред некој месец) дека таткото на прабаба ми е роден 1890 и во истото село со 100% блгари само што во неговата умреница ќе го пишува презимето со ''ски'' а кај ќерка му(прабаба ми) е без ски а се друго е исто и како што добив инфо од некој од форумџиите тука дека ќе треба да се направи изјава на нотар со двајца сведоци.Само ме интересира дали има можност во матичното да издадат потврда дека се работи за исто лице наместо да се прави таа изјава на нотар?
Добро во овој случај е тоа што потврдата од кај Лазар е на основ на ќерката на прапра дедо ми така да превод и легализација ќе правам само на умреницата и изјавата од нотар/потврдата од матично.
Рaспрaшaј се убaвo зa oвa сo презиметo зaштo aкo имaш кoпијa oд прoизхoдoт или aкo пaмтиш ке видиш декa тoa ски сaмите гo тргaaт.Акo нa пример некoј предaл дoкумент сo некoј штo се презивaл Трaјaнoвски вo прoизхoдoт гo пишувa Трaјaнoв.Мислaм декa тие сo рaзличнo aкo е сaмo тoa ски секaкo ги признaвaaт.Сепaк прaшaј
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom