Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Снимките се само патокази за криминалот а обвиненијата се поднесуваат со документи, фактури, изводи..... На пример на снимката се слуша дека Стојко украл велосипед од подрумот на Ристо. Самата снимка не е основа за поднесување на обвинение ама таа дава насока да се направи претрес во шупата на Стојко па ако таму се пронајде велосипедот тогаш Стојко ке го крка обвинението. Уште бре не ви е јасно дека снимките се само индиции, сознанија за сторен криминал, сигнал да обвинителството покрене истрага па ако најдат докази за тоа што се зборува на снимките тогаш ке поднесат обвинение.
Добро, а како Катица 6 ќе бара шамари (според снимките дозволени за доказ), кога шамари не се случија? Гледаш ли ти логика?[DOUBLEPOST=1507403209][/DOUBLEPOST]
70% од сите вработени земаат просек од 18.000
50% од сите вработени земаат просек од 12.000
1% од сите вработени земаат просек од 280.000 денари.
180.000 луѓе во Македонија живеат со 40 денари дневно

просечен БДП во време на груевски е помал од просечниот просек на БДП пред неговата власт

а за невработеноста - допрва треба да се направат анализа, да се види колку луѓе се избришани од евиденцијата и поради кои причини.
Да имаше толкаво намалување на невработеност ќе се покажеше тоа во пензински и здравствен фонд, но напротив тие секоја година од владеењето на груевски беа се попразни и попразни
Имаш ли податок колку вработени имаше „пред Грујо“ и „после Грујо“?
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
554
70% од сите вработени земаат просек од 18.000
50% од сите вработени земаат просек од 12.000
1% од сите вработени земаат просек од 280.000 денари.
180.000 луѓе во Македонија живеат со 40 денари дневно

просечен БДП во време на груевски е помал од просечниот просек на БДП пред неговата власт

а за невработеноста - допрва треба да се направат анализа, да се види колку луѓе се избришани од евиденцијата и поради кои причини.
Да имаше толкаво намалување на невработеност ќе се покажеше тоа во пензински и здравствен фонд, но напротив тие секоја година од владеењето на груевски беа се попразни и попразни
Прерачунај ги сега овие бројки во времето на Сдс кога просечната плата беше 13 345 денари. Арно го спомна пензинскиот фонд, пензите пораснаа од 30 - 100%.

Земајќи во предвид дека во приватниот сектор платите се повисоки за 20 - 30 % ( ако го вклучиме кешот), нашиот просек е дури и повисок од некој новопечени членки на Еу кој што немаат спорови со членки на истата.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Го ценам твоето мислење...но јас мислам обратно. Без радикален пристап ќе тапкаме во место.
Ако мислиш дека сум верен на паторот..еве врати се наназад или памти го зборот....дека секој голем проект што ќе го прави Заев ќе го подржам без обзир дали нарушува нешто или не.
Досега на пример чисто ради политички поени се спречија неколку проекти меѓу кои и хидроелектрана на Гарска река.
Јас таква работа нема да критикувам.
Критикувам кога гледам овде се залагате против криминалот...а криминалци се подржуваат
Еве еден конкретен пример...

Овој типот(еден од најголемите нарко дилери во Кичево) што го истепа пејачот што снимаше спот за ДУИ, пред неколку месеци при акција за фаќање на дрога на кичевската полиција, истепа еден инспектор по дрога.:eek:
Полицијата го приведе и со кривична пријава го изнесе пре судија по итна постапка. Но овој бидејќи е другар со Муки и компанија, со притисок на судивката издејствува некоја мала условна казна:tapp:
Е сега..ова судивката си го намести синот во СЈО и несмее да писне....а тоа што цела фамилија и се членови на СДс нема врска

Овој што стои е син на полициски службеник, а мајка му е советник во советот во Кичево...а се дружи со ``шефот`` како што го нарекува


да не правиме муабет што другиот ваков ``батка``, иначе член на повисокото партиско раководство на СДс во Кичево, пред 7-8 месеци за 6,5 милиони евра го купи елитниот комлекс во Горица-Охрид, а мува не го лази од законот(плус има неколку Поршиња, се фали дека треба да му стигни Ламборџини,...)
А каква е таа битка против криминалот? Ќе ставаме криминалци на места?
Не те сфаќам зошто мене ми кажуваш дека прибираат криминалци, ко да не ми е јасно. Можам одма да ти кажам дека ни дпне не вадеше кадри од МАНУ за по улица. урко и зекиров да не беа академици случајно? Ова е перпетум мобиле, немаат крај вакви муабети. Суштината е дека критикувате наменски. Кога дпне го праеше ова, не ги критикувавте, туку мафтавте со тоа што заев ќе праи ако дојде на власт. Пак доаѓаме на поентата дека НЕ СМЕЕ слепо да се следат авторитети и личности.
Ова што го кажуваш, ако е вистина на заев ќе му се тресне од глава многу брзо. Јас лично не му гледам некоја долга иднина во политикава. И тоа многу повеќе заради немањето на идеи и решенија, а и изборот на кадарот сега за сега е очаен.
Локални силеџии ќе функционираат во сите власти, ич не се секирај.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Имаш ли податок колку вработени имаше „пред Грујо“ и „после Грујо“?
Има бе податоци за се
2006 вкупно невработени - 321 274
2016 вкупно невработени - 225.049

Во “Груевизмот“ број на невработени опаднал за 96.225 лица
Може некој да речи дека е голема бројка додека не види следни податоци:
во државна администрација вработени 80.000
во “странски инвестиции“ ново вработени 9.000 (при што државата ја кошташе по 40.000 евра секое ново вработување)
значи 89.000 се вработување на терет на државен буџет и пари на граѓаните на Македонија.[DOUBLEPOST=1507404437][/DOUBLEPOST]
Мислам дека нешто за „судир на интереси“.
ете ти си дете познато во Македонија како познавач и почитувач на закони па дај да видиме од закон за ДИК и изборни комисии каде точно и што е предвидено
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Има бе податоци за се
2006 вкупно невработени - 321 274
2016 вкупно невработени - 225.049

Во “Груевизмот“ број на невработени опаднал за 96.225 лица
Може некој да речи дека е голема бројка додека не види следни податоци:
во државна администрација вработени 80.000
во “странски инвестиции“ ново вработени 9.000 (при што државата ја кошташе по 40.000 евра секое ново вработување)
значи 89.000 се вработување на терет на државен буџет и пари на граѓаните на Македонија.[DOUBLEPOST=1507404437][/DOUBLEPOST]
ете ти си дете познато во Македонија како познавач и почитувач на закони па дај да видиме од закон за ДИК и изборни комисии каде точно и што е предвидено
За вработени прашав. Стај си ги наочарите. Постојано извртуваш.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Прерачунај ги сега овие бројки во времето на Сдс кога просечната плата беше 13 345 денари. Арно го спомна пензинскиот фонд, пензите пораснаа од 30 - 100%.

Земајќи во предвид дека во приватниот сектор платите се повисоки за 20 - 30 % ( ако го вклучиме кешот), нашиот просек е дури и повисок од некој новопечени членки на Еу кој што немаат спорови со членки на истата.
Во почетоците на 2000 потрошувачка кошничка беше околу 11.000
Сега е над 30.000 денатри.
На времето со просечна плата се врвеше месецот, сега ни пола месец.
Не учи економија од брошури на ВМРО
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Да ја застапуваш владата во собрание на акционери не е функција ниту е работно место. Прочитај малку и не биди тенденциозен. Истата одлука хипотетички можела да гласи и хигиеничарката од владата да ја застапува владата во собранието на акционери на телеком а можела да гласи и лично Заев да биде претставник.... Таквите курирски шутки може да поминат само кај најобичните сендвичи, секој кој знае да чита ке прочита што пишува во документот.[DOUBLEPOST=1507387923][/DOUBLEPOST]
Остај Телма, види го оригиналниоит документ, јасноп си пишува таму. Да го немаше документот да баравме инфо од вам таму па и од телма, ама кога го има читај го.... Не е Телма света вистина, имаат и таму како и секаде новинари, уредници, сопственици кои се заинтересирани на пример нечија сопруга, швалерка, керка или син да биде на местото на Рашковски во собранието на акционери....
Гледам, оправдание се најде. Испаѓа дека Рашковски случајно се нашол таму. Да не се (само)лажеме. И да нема незаконитост... многу е.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Големи мисли. Како ли ти текнува? Или ги добиваш на СМС[DOUBLEPOST=1507402993][/DOUBLEPOST]
За 12,000?
Доволно е да видам што пишуваш и одма ми текнуваат. Секој пишан збор од твоја страна само ја потврдува ретардираноста и глупавоста што ја имаш, не ме чуди со оглед на тоа што си некој вид на мутант кој не може да мисли со мозокот, бидејќи секако истиот го нема.
Мислам дека без грешка напишав, ај мутанту види и кажи ми дали има грешка. Позз троглав.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
А што врска има тоа???
еве јас завршив електротехнички факултет во генерацијата со Шеќерка....бев во подобрите(ценет студент и другар на Јани Макрадули)...и што????

Сега секакви тиквари те омаловажуваат кој и како сака....политички, национално...гледано од призма на пари......
Има врска. На ФОН не треба да студираш (и на сличните европски, славјански...). Само да платиш. После 20 години... мои познати дипломираа, а на „времето“ беа задоволни што и средно завршиле.[DOUBLEPOST=1507405006][/DOUBLEPOST]
Доволно е да видам што пишуваш и одма ми текнуваат. Секој пишан збор од твоја страна само ја потврдува ретардираноста и глупавоста што ја имаш, не ме чуди со оглед на тоа што си некој вид на мутант кој не може да мисли со мозокот, бидејќи секако истиот го нема.
Мислам дека без грешка напишав, ај мутанту види и кажи ми дали има грешка. Позз троглав.
Ти си сметало на форумов. Ништо не кажуваш вредно, само се плеткаш.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Има врска. На ФОН не треба да студираш (и на сличните европски, славјански...). Само да платиш. После 20 години... мои познати дипломираа, ана „времето“ беа задоволни што и средно завршиле.[DOUBLEPOST=1507405006][/DOUBLEPOST]
Ти си сметало на форумов. Ништо не кажуваш вредно, само се плеткаш.
Сметало сум знам, одамна ми е јасно тоа. Ама види, тоа нема да го смени фактот дека си глупав мутант. Ако се тешиш така тогаш во ред, ама џабе ти е, не се менува глупавоста ниту па шестиот прст ќе ти го снема.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
554
Во почетоците на 2000 потрошувачка кошничка беше околу 11.000
Сега е над 30.000 денатри.
На времето со просечна плата се врвеше месецот, сега ни пола месец.
Не учи економија од брошури на ВМРО
Дали знаеш колку од просечната плата идат на бомбона бизнисот ?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
За вработени прашав. Стај си ги наочарите. Постојано извртуваш.
ти тврдиш дека си бил програмер, па ако не лажиш сега ќе ти објаснам.
Податок за невработени се оние кои се водат како такви во агенцијата за вработување, лица кои званично се пријавиле дека се невработени и тоа можеме да речиме дека е реална бројка.

Како се одредува број на вработени, се пресметуваат од “Анкетата за работна сила“, која Државниот завод за статистика ја врши редовно секој квартал, на примерок од 5.000 домаќинства. Анкетарите ги прашуваат сите лица на возраст од 15 до 79 години кои живеат на адресата на одредено домаќинство, дали во текот на таа недела работеле макар 1 час, дури и ако тоа било во вид на помагање на семејниот имот, без да бидат платени за тоа
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
СЈО ти е аспсолутно легитимна и легална институција и тоа според законот за СЈО.
Ама никако да се испита дали е законот легитимен. Уставниот суд изгледа дека има забрана да го разгледа тоа прашање. А се ми се чини, дека и да го разгледа, нема да донесе стручно, туку политичка одлука (како што треба, непристрасно ;) ).
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.128
Поени од реакции
36.285
Не те сфаќам зошто мене ми кажуваш дека прибираат криминалци, ко да не ми е јасно. Можам одма да ти кажам дека ни дпне не вадеше кадри од МАНУ за по улица. урко и зекиров да не беа академици случајно? Ова е перпетум мобиле, немаат крај вакви муабети. Суштината е дека критикувате наменски. Кога дпне го праеше ова, не ги критикувавте, туку мафтавте со тоа што заев ќе праи ако дојде на власт. Пак доаѓаме на поентата дека НЕ СМЕЕ слепо да се следат авторитети и личности.
Ова што го кажуваш, ако е вистина на заев ќе му се тресне од глава многу брзо. Јас лично не му гледам некоја долга иднина во политикава. И тоа многу повеќе заради немањето на идеи и решенија, а и изборот на кадарот сега за сега е очаен.
Локални силеџии ќе функционираат во сите власти, ич не се секирај.
Во изминативе месеци функционира на исто ниво со началникот, прво ја вработи пола шарена револуција по администрација, второ нареди и ќоро и слепо на сите раководни места, трето почна да собира рекет како и началникот, а зголемувањата на платата и подобрување на стандардот му се на ниво на математиката од Грујо, со кратење на радиодифузна такса и „ефтина струја“ ќе имаш прилив едвај 100 денари по член дома, ме потсеќа на перењето на мозок на аљабаците од лајонес, на секои 6000 денари ќе ти се вратат 60 денари и со тие чорбаџија ќе станиш :tapp:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom