Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Zdravo od vcera imam promena pozitivno mislenje od sovet na grazdanstvo i se ceka za ukaz kaj viceprezidenta. Brojce 52**/2016.Kolku vreme se ceka i sto e sledno kemoze li nekoj da mi objasni?
Jas sum so broj 83**/2015 eve 6 meseci sum na dopolnitelna proverka a plus me ima na spisokot vo noviot protokol..dali nekoj mozi da mi objasni sto treba da prevzemam i dali e moralno pak da se dokazi potekloto? help
Со какви документи за потекло си?
 
Член од
1 октомври 2017
Мислења
21
Поени од реакции
16
Прво и основно со што документи си? Ако те има на списокот Тоа значи дека сите наведени мора да достават документи кои го исполнуваат горе наведениот закон, Ако си со стари документи од баба дедо а не си ги доставил мора да ги доставиш, ако си преку тетка вујко братучед тогаш мораш да доставиш друг доказ за потекло по директна линија на некој твој предок, Ако си преку некој далечен роднина немаш многу опции освен да доставиш потврда од клуб од кај лазар за некои од твоите баби и дедовци дека биле родени во мнозинско бугарско село
preku star izvod od pra dedo mi sum samo umrenica nemam dostaveno do sega a od tatko mi i od dedo mi imam izvodi legalizirani vo Bg..ne mi e jasno zosto po 2 pat istite dokumenti da gi dostavuvam...
a pak zhena mi e preku brat nejzin so bugarski pasosh e bratot a eve i neze i baraat isto da dokazi poteklo
 
D

Drexel

Гостин
preku star izvod od pra dedo mi sum samo umrenica nemam dostaveno do sega a od tatko mi i od dedo mi imam izvodi legalizirani vo Bg..ne mi e jasno zosto po 2 pat istite dokumenti da gi dostavuvam...
a pak zhena mi e preku brat nejzin so bugarski pasosh e bratot a eve i neze i baraat isto da dokazi poteklo
Треба да се поврзеш со изводи до пра дедо ти и секако за кој е мртов приложуваш и извод од умрени, И оригиналниот бугарски извод мора да стои во твојата преписка во министерството до крај на процесот а не дома да се чува, За жена ти незнам зошто преку роднини сега не е дозволено а незнам дали тука спаѓа брат/сестра - Државјанство преку роднини само може да се добие по директна линија (пра баба - баба - мама - ти) а сега со брат е дискутабилно
 
Член од
9 март 2012
Мислења
51
Поени од реакции
21
ве молам кажете дали треба. да носам нешто на интервјуто? инаку со потврда од бугарско здружение во Струмица сум???
 

Stolee

INFINITY TEAM SatelItIN
Член од
3 април 2017
Мислења
265
Поени од реакции
319
ве молам кажете дали треба. да носам нешто на интервјуто? инаку со потврда од бугарско здружение во Струмица сум???
Pasos i toa livceto sto ti dadeno koga zakaza intervju iii ako imas dopolnitelni dokumenti

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 
D

Drexel

Гостин
ве молам кажете дали треба. да носам нешто на интервјуто? инаку со потврда од бугарско здружение во Струмица сум???
Убаво да се спремиш и поволно е да се потрудиш бугарски да збориш, и да не згрешиш кога ќе те праша за националност+народност одговор е “блгарско” а држава: Македонија
 
Последно уредено од модератор:
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
ве молам кажете дали треба. да носам нешто на интервјуто? инаку со потврда од бугарско здружение во Струмица сум???
Заедно со сите документи однеси и потврдата од здружението исто така и сите изводи/умреници(преведени и легализирани се разбира) што те поврзуваат со предокт на основ на кој ти е издадена потврдата.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Sto treba da pisuva tocno za proishod da ti bide gotov koga go proveruvas na DABC kaj zajavlenie ?
 

hurley

observer
Член од
17 мај 2015
Мислења
166
Поени од реакции
150
Да ви питам нјакој знае ли Смилево с какво преобладавашто население е било нјакога ? Има ли как да се установи дали са се водили б'лгари там ?
 
D

Drexel

Гостин
Да ви питам нјакој знае ли Смилево с какво преобладавашто население е било нјакога ? Има ли как да се установи дали са се водили б'лгари там ?
Ако знаеш во која општина е селото види тука

http://www.promacedonia.org/vk/index.html

Смилево е во Битолска каза со 2200 бугари
 
Член од
2 февруари 2016
Мислења
44
Поени од реакции
22
Да ви питам нјакој знае ли Смилево с какво преобладавашто население е било нјакога ? Има ли как да се установи дали са се водили б'лгари там ?
На линкот што ти го даде Drexel , ќе бараш во Битолска каза, во третата табела мислам е последно. Б'лгари.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
kakov spisok spomnuvate za nov protokol? za sto e?
https://mjs.bg/25/2503/
Tука можиш да си провериш по бројчето на молбата(не преписката) дали и за тебе се однесува ова....претпоставувам дека да,пошто сите оние што сме вратени на дополнителна со запирка не има на листата.Само да си знаеш дека немаат направено update и во листата се вклучени сите,односно и оние што веќе однеле дополнителни документи така да ако еднаш си однела нема потреба повторно да ги носиш истите документи.
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
dobro be lugje neli ostavavme mobilni broevi i adresi dokolku treba da iskomuniciraat so nas za bilo kakva potreba a sega vie kazuvate deka treba jas da proveram nekoj spisok dali me imalo tamu za da dostavam dopolnitelni dokumenti.I kako da proveram dali me ima na toj spisok?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom