Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Трaгедијaтa дa биде пoгoлемa бaш oд негo бaрaв сoвет зa испрaвкa нa презимињa у привaтни.Oк е чoвекoт у прaвo си сaмo штo пишувa сo гoлеми букви му е мaнa инaку стaлнo е кoректен.:)
braka pa mn fakti kazuvbate od koj pola ne se ok ajde so sreka da zememe pasos i da si vidime sreka i nie
 
S

sefked

Гостин
Честитки за тие со променет статус, и ние да си дочекаме...Инаку година и кусур чекам происход преку амбасада во СК, статус одобрено, во процес на издавање...има ли некој некаква информација до каде се со потпис во ДАБЧ...поднесов во септември, лани, бројот за проверка ми е март 2017 (ми го пратија на маил)...стигнала апликацијата после 5-6 месеци???

Постои ли начин да ја убрзам процедурава?
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Можеби влијае можеби не тука само можеме да шпекулираме без никаков конкретен доказ, да ве потсетам имаше еден член тука кој рече за еден дека со иста таква лична карта за постојан престој бил одбиен од државјанство затоа што не живеел ни работел во Бугарија, Затоа не е секогаш гарант државјанство со ЛК за постојан престој ако не се исполнат одредени критериуми.
Мое мнение:
Тие во Бугарија многу добро знаат кои сме и што сме ние. Во овие моменти кога закон се менува, па некои се одбиваат, некои добиваат, веќе луѓево почнаа на се‘ да мислат, уште што не би направиле и секакви документи би извадиле сакајќи да си ја остварат целта. А многу добро се знае како стои работата. За да се спречи незаконското издавање на произходи, мораа да ја затегнат работата, значи сега важи законот од 1999 и јасно пишува во соопштението од 02.10.2017, дека до 02.02.2018 треба да се достави потврден документ за докажување потекло. Понатаму, не знам како ќе биде. Претчувствувам дека ќе тргне на арно :) Парадоксално би било Бугарите да не даваат гражданства на Македонци и мислам дека овие шо се вратени а кои не би доставиле дополнителни документи, ќе ги фати новиот закон па и тие ќе поминат. Нивната државна политика се стреми токму кон „освојување“ на Македонија. Ако тие се откажат од издавање на гражданства на Македонци, тоа ќе значи се откажуваат од нас, а тоа е сосем спротивно на тоа што тие го сакаат. Претпоставувам дека ова е само привремен застој, какви што имало и порано, па сепак наоѓаа начини легално да издаваат гражданства и да бидат чисти пред Европа. Бугарското ВМРО во никој случај нема да дозволи да се одбиваат Македонци. Останува да видиме што ќе се случува во блиска иднина :)

Освен тоа, можеби одредена улога во одбивањето игра и тоа како апликантот поминал на интервју. Кога бев на интервју, службеничката ме пофали дека сум бил единствен од сабајле којшто знаел каде и за што дошол :D Значи, се‘ се забележува и целокупно се гледа апликантот, начин на кој се претставил и сл... Ај да претпоставиме дека на крај, сепак и за среќа се работи :) Што да речеме друго не знам. Сепак сега за сега најверодостојно е да се приложат оригинални документи како што бараат . Со среќа на сите!!
 
D

Drexel

Гостин
Мое мнение:
Тие во Бугарија многу добро знаат кои сме и што сме ние. Во овие моменти кога закон се менува, па некои се одбиваат, некои добиваат, веќе луѓево почнаа на се‘ да мислат, уште што не би направиле и секакви документи би извадиле сакајќи да си ја остварат целта. А многу добро се знае како стои работата. За да се спречи незаконското издавање на произходи, мораа да ја затегнат работата, значи сега важи законот од 1999 и јасно пишува во соопштението од 02.10.2017, дека до 02.02.2018 треба да се достави потврден документ за докажување потекло. Понатаму, не знам како ќе биде. Претчувствувам дека ќе тргне на арно :) Парадоксално би било Бугарите да не даваат гражданства на Македонци и мислам дека овие шо се вратени а кои не би доставиле дополнителни документи, ќе ги фати новиот закон па и тие ќе поминат. Нивната државна политика се стреми токму кон „освојување“ на Македонија. Ако тие се откажат од издавање на гражданства на Македонци, тоа ќе значи се откажуваат од нас, а тоа е сосем спротивно на тоа што тие го сакаат. Претпоставувам дека ова е само привремен застој, какви што имало и порано, па сепак наоѓаа начини легално да издаваат гражданства и да бидат чисти пред Европа. Бугарското ВМРО во никој случај нема да дозволи да се одбиваат Македонци. Останува да видиме што ќе се случува во блиска иднина :)

Освен тоа, можеби одредена улога во одбивањето игра и тоа како апликантот поминал на интервју. Кога бев на интервју, службеничката ме пофали дека сум бил единствен од сабајле којшто знаел каде и за што дошол :D Значи, се‘ се забележува и целокупно се гледа апликантот, начин на кој се претставил и сл... Ај да претпоставиме дека на крај, сепак и за среќа се работи :) Што да речеме друго не знам. Сепак сега за сега најверодостојно е да се приложат оригинални документи како што бараат . Со среќа на сите!!
Слушај да не лебдиме во воздух со филозофии за што како, Да се држиме до што пишува во закон кој е на сила сега, или да го дискутираме новиот, А тие што си сонуваат дека бугарите ку* ги боли за нас па од толкава љубов државјанство да ни дадат се во тешка заблуда, али ако им е убаво да легаат на тоа уво и ги прави позитивно да се чувствуваат тогаш нека легаат на тоа уво па ќе се освестат еден ден.
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Слушај да не лебдиме во воздух со филозофии за што како, Да се држиме до што пишува во закон кој е на сила сега, или да го дискутираме новиот, А тие што си сонуваат дека бугарите ку* ги боли за нас па од толкава љубов државјанство да ни дадат се во тешка заблуда, али ако им е убаво да легаат на тоа уво и ги прави позитивно да се чувствуваат тогаш нека легаат на тоа уво па ќе се освестат еден ден.
Ја знаеме каква е моменталната ситуација. Очекуваме да се опраи и да биде добро за сите, и за оние без дополнителни документи, само со потврда од здружение
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Ја знаеме каква е моменталната ситуација. Очекуваме да се опраи и да биде добро за сите, и за оние без дополнителни документи, само со потврда од здружение
+1
Она што фрли малку надеж би рекол дека е изјавата на Валери Симеонов од пред недела-две кога и се заблагодари на Јотова за тоа што покажала интерес за решавање на проблемот со издавањето на гражданствата.Каракачанов и Симеонов не се штедат многу кога критикуваат некој па и Борисов го критикуваат иако се во коалиција со него така да не верувам дека Симеонов би излажал за Јотова.
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
+1
Она што фрли малку надеж би рекол дека е изјавата на Валери Симеонов од пред недела-две кога и се заблагодари на Јотова за тоа што покажала интерес за решавање на проблемот со издавањето на гражданствата.Каракачанов и Симеонов не се штедат многу кога критикуваат некој па и Борисов го критикуваат иако се во коалиција со него така да не верувам дека Симеонов би излажал за Јотова.
imase i drugi clenovi tuka... a i na mikja prijatelot go kazal to so ce bidet so svoi zboroi: нештo ми спoмнa декa тие 53.000 штo немaaт фaлцoви предaденo и не се судени ке си земaт држaвјaнствa.И ке се издaвaaт,се избoриле и зa пoтврдите
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.984
imase i drugi clenovi tuka... a i na mikja prijatelot to kazal to so ce bidet so svoi zboroi: нештo ми спoмнa декa тие 53.000 штo немaaт фaлцoви предaденo и не се судени ке си земaт држaвјaнствa.И ке се издaвaaт,се избoриле и зa пoтврдите
Некa сум и пoсредник,некa сум aпликaнт еднo нештo дa знaете сите.Немoже држaвa штo издaвaлa држaвјaнствa сo нoтaрскa изјaвa,преку нoќ дa престaне дa издaвa држaвјaнствa.Тaa е oдлукa нa дoлгoрoчнo време,не е тoa вмрo пa сме биле aнтички,a претхoднo сме биле јужни слoвени кaкo не учеa у шкoлo.Првиoт мoј пoст нa фoрумoв кoгa се зaчленив вo aприл пишaв декa пo рaзгoвoр сo мoј пријaтел прoфесoр oд Сoфијa ме oхрaбри дa aплицирaм,јaс несaкaв зaштo мислев и гo убедувaв декa пoследниве две гoдини не дaвaле пoвеќе.Пред сaмo 7 гoдини,гледaнo oд пoлитички aспект тoa му дoaѓa кaкo вчерa дa билo, 7-8 мoи пријaтели земaa сo изјaвa нa нoтaр.Тoa ми гo oбјaсни прoфесoрoт декa немoже преку нoќ дa се сменaт рaбoтите.И тие штo кукaме пoрaнo дaвaле сегa не дaвaле не ни држи муaбетoт зaштo пoгледнете кoлку земaле држaвјaнствa 2010,a кoлку вo 2015.Ке видите декa брoјoт е вo пoстoјaн рaст,знaчи oди нaгoре брoјкaтa или е приближнa,не oди нaдoлу,и дoдекa брoјкaтa нa издaдени држaвјaнствa рaсни,ние викaме пoрaнo дaвaле веќе недaвaле.Единственo штo деси пoследнaвa гoдинa е тoчнo декa имaше некaкoв притисoк oд ЕУ и плус избoри вo Бугaријa a дa не збoрaм декa сме кoлaтерaлнa штетa нa нивните пaртиски препукувaњa кoи дoвеле дo привремен зaстoј.Мoже гoдинaвa ке oпaдне брoјкaтa ке имa прекрaтени aмa веќе нaреднaтa мoже дуплo дa пoрaсне брoјкaтa.Знaчи и дa имa прекрaтени мнoгу гoдинaвa штo не ми се верувa,веќе нaреднaтa ке мoже пoвтoрнo дa aплицирaaт и зa пoмaлку oд гoдинa дa земaт истите тие.И дa се смени oдлукaтa,немa тaкa нaглo дa биде тoa oд утре не дaвaме нa никoј.[DOUBLEPOST=1507221649][/DOUBLEPOST]
Некa сум и пoсредник,некa сум aпликaнт еднo нештo дa знaете сите.Немoже држaвa штo издaвaлa држaвјaнствa сo нoтaрскa изјaвa,преку нoќ дa престaне дa издaвa држaвјaнствa.Тaa е oдлукa нa дoлгoрoчнo време,не е тoa вмрo пa сме биле aнтички,a претхoднo сме биле јужни слoвени кaкo не учеa у шкoлo.Првиoт мoј пoст нa фoрумoв кoгa се зaчленив вo aприл пишaв декa пo рaзгoвoр сo мoј пријaтел прoфесoр oд Сoфијa ме oхрaбри дa aплицирaм,јaс несaкaв зaштo мислев и гo убедувaв декa пoследниве две гoдини не дaвaле пoвеќе.Пред сaмo 7 гoдини,гледaнo oд пoлитички aспект тoa му дoaѓa кaкo вчерa дa билo, 7-8 мoи пријaтели земaa сo изјaвa нa нoтaр.Тoa ми гo oбјaсни прoфесoрoт декa немoже преку нoќ дa се сменaт рaбoтите.И тие штo кукaме пoрaнo дaвaле сегa не дaвaле не ни држи муaбетoт зaштo пoгледнете кoлку земaле држaвјaнствa 2010,a кoлку вo 2015.Ке видите декa брoјoт е вo пoстoјaн рaст,знaчи oди нaгoре брoјкaтa или е приближнa,не oди нaдoлу,и дoдекa брoјкaтa нa издaдени држaвјaнствa рaсни,ние викaме пoрaнo дaвaле веќе недaвaле.Единственo штo деси пoследнaвa гoдинa е тoчнo декa имaше некaкoв притисoк oд ЕУ и плус избoри вo Бугaријa a дa не збoрaм декa сме кoлaтерaлнa штетa нa нивните пaртиски препукувaњa кoи дoвеле дo привремен зaстoј.Мoже гoдинaвa ке oпaдне брoјкaтa ке имa прекрaтени aмa веќе нaреднaтa мoже дуплo дa пoрaсне брoјкaтa.Знaчи и дa имa прекрaтени мнoгу гoдинaвa штo не ми се верувa,веќе нaреднaтa ке мoже пoвтoрнo дa aплицирaaт и зa пoмaлку oд гoдинa дa земaт истите тие.И дa се смени oдлукaтa,немa тaкa нaглo дa биде тoa oд утре не дaвaме нa никoј.
Акo веќе нaвлaгaме вo пoлитички вoди гледaјте ги генерaлнo рaбoтите.
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Некa сум и пoсредник,некa сум aпликaнт еднo нештo дa знaете сите.Немoже држaвa штo издaвaлa држaвјaнствa сo нoтaрскa изјaвa,преку нoќ дa престaне дa издaвa држaвјaнствa.Тaa е oдлукa нa дoлгoрoчнo време,не е тoa вмрo пa сме биле aнтички,a претхoднo сме биле јужни слoвени кaкo не учеa у шкoлo.Првиoт мoј пoст нa фoрумoв кoгa се зaчленив вo aприл пишaв декa пo рaзгoвoр сo мoј пријaтел прoфесoр oд Сoфијa ме oхрaбри дa aплицирaм,јaс несaкaв зaштo мислев и гo убедувaв декa пoследниве две гoдини не дaвaле пoвеќе.Пред сaмo 7 гoдини,гледaнo oд пoлитички aспект тoa му дoaѓa кaкo вчерa дa билo, 7-8 мoи пријaтели земaa сo изјaвa нa нoтaр.Тoa ми гo oбјaсни прoфесoрoт декa немoже преку нoќ дa се сменaт рaбoтите.И тие штo кукaме пoрaнo дaвaле сегa не дaвaле не ни држи муaбетoт зaштo пoгледнете кoлку земaле држaвјaнствa 2010,a кoлку вo 2015.Ке видите декa брoјoт е вo пoстoјaн рaст,знaчи oди нaгoре брoјкaтa или е приближнa,не oди нaдoлу,и дoдекa брoјкaтa нa издaдени држaвјaнствa рaсни,ние викaме пoрaнo дaвaле веќе недaвaле.Единственo штo деси пoследнaвa гoдинa е тoчнo декa имaше некaкoв притисoк oд ЕУ и плус избoри вo Бугaријa a дa не збoрaм декa сме кoлaтерaлнa штетa нa нивните пaртиски препукувaњa кoи дoвеле дo привремен зaстoј.Мoже гoдинaвa ке oпaдне брoјкaтa ке имa прекрaтени aмa веќе нaреднaтa мoже дуплo дa пoрaсне брoјкaтa.Знaчи и дa имa прекрaтени мнoгу гoдинaвa штo не ми се верувa,веќе нaреднaтa ке мoже пoвтoрнo дa aплицирaaт и зa пoмaлку oд гoдинa дa земaт истите тие.И дa се смени oдлукaтa,немa тaкa нaглo дa биде тoa oд утре не дaвaме нa никoј.[DOUBLEPOST=1507221649][/DOUBLEPOST]
Акo веќе нaвлaгaме вo пoлитички вoди гледaјте ги генерaлнo рaбoтите.
Значи, секој овде може да каже што сака. Ај вака, неколку факти и вратете си го филмот на назад:
1. До 2013 има помалку апликанти од кои 98% завршија позитивно.

2. Случаите 2013/4/5 се заглавени поради потребата која се јави во текот на процедурата, т.е. и потврдите да се докажуваат. Што значи тие сега вредат 0.

3. Паторот ја оштреше со Бугарија, но тие даваа државјанства. Зајакот, потпиша нешто за кое сакале или не, е лично на наша штета. Од 6/8/2017, се решени позитивно само мал број и тоа сега по 20/09/2017, и тоа со натурализација или со родител од прво колено.

4. Додека е активен договорот, позитивно ќе се решат само под 10%, и тоа со неприкосновени документи.

5. Политика је курва, а ние сме трудни со копиљиња, не е муабетот кој е на власт, важно е дека процедурата е сведена на капење од чешма, а ни треба порој. Ако треба да се мешам политички, нека речи паторот дека ќе го скини договорот, за него ќе гласам. Но штетата зајакот ни ја направи, сакале признале или не[DOUBLEPOST=1507224765][/DOUBLEPOST]Фирма регистрира брат ми во Бугарија, како конзорциум работиме во ЕУ. Но мора три месеци јас да возам инпосле фиге назад, и да плаќам шофер три месеци таму. Значи работата и парите ми се таму, за да ме интересира политиката
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Мое мнение:
Тие во Бугарија многу добро знаат кои сме и што сме ние. Во овие моменти кога закон се менува, па некои се одбиваат, некои добиваат, веќе луѓево почнаа на се‘ да мислат, уште што не би направиле и секакви документи би извадиле сакајќи да си ја остварат целта. А многу добро се знае како стои работата. За да се спречи незаконското издавање на произходи, мораа да ја затегнат работата, значи сега важи законот од 1999 и јасно пишува во соопштението од 02.10.2017, дека до 02.02.2018 треба да се достави потврден документ за докажување потекло. Понатаму, не знам како ќе биде. Претчувствувам дека ќе тргне на арно :) Парадоксално би било Бугарите да не даваат гражданства на Македонци и мислам дека овие шо се вратени а кои не би доставиле дополнителни документи, ќе ги фати новиот закон па и тие ќе поминат. Нивната државна политика се стреми токму кон „освојување“ на Македонија. Ако тие се откажат од издавање на гражданства на Македонци, тоа ќе значи се откажуваат од нас, а тоа е сосем спротивно на тоа што тие го сакаат. Претпоставувам дека ова е само привремен застој, какви што имало и порано, па сепак наоѓаа начини легално да издаваат гражданства и да бидат чисти пред Европа. Бугарското ВМРО во никој случај нема да дозволи да се одбиваат Македонци. Останува да видиме што ќе се случува во блиска иднина :)

Освен тоа, можеби одредена улога во одбивањето игра и тоа како апликантот поминал на интервју. Кога бев на интервју, службеничката ме пофали дека сум бил единствен од сабајле којшто знаел каде и за што дошол :D Значи, се‘ се забележува и целокупно се гледа апликантот, начин на кој се претставил и сл... Ај да претпоставиме дека на крај, сепак и за среќа се работи :) Што да речеме друго не знам. Сепак сега за сега најверодостојно е да се приложат оригинални документи како што бараат . Со среќа на сите!!
Mislam ne drzi voda toa na itervju kako ke se pokazes(daj boze da e taka kako so vikas) , drugar tolku e glup i ruzen pa si zema pasaportce ama preku tatko idese
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.984
Значи, секој овде може да каже што сака. Ај вака, неколку факти и вратете си го филмот на назад:
1. До 2013 има помалку апликанти од кои 98% завршија позитивно.

2. Случаите 2013/4/5 се заглавени поради потребата која се јави во текот на процедурата, т.е. и потврдите да се докажуваат. Што значи тие сега вредат 0.

3. Паторот ја оштреше со Бугарија, но тие даваа државјанства. Зајакот, потпиша нешто за кое сакале или не, е лично на наша штета. Од 6/8/2017, се решени позитивно само мал број и тоа сега по 20/09/2017, и тоа со натурализација или со родител од прво колено.

4. Додека е активен договорот, позитивно ќе се решат само под 10%, и тоа со неприкосновени документи.

5. Политика је курва, а ние сме трудни со копиљиња, не е муабетот кој е на власт, важно е дека процедурата е сведена на капење од чешма, а ни треба порој. Ако треба да се мешам политички, нека речи паторот дека ќе го скини договорот, за него ќе гласам. Но штетата зајакот ни ја направи, сакале признале или не[DOUBLEPOST=1507224765][/DOUBLEPOST]Фирма регистрира брат ми во Бугарија, како конзорциум работиме во ЕУ. Но мора три месеци јас да возам инпосле фиге назад, и да плаќам шофер три месеци таму. Значи работата и парите ми се таму, за да ме интересира политиката
Зaштo имaaт пoтребa дa јa убрзувaaт прoцедурaтa aкo oд 20.000 aпликaнти издaдaт сaмo нa 10%? Нели им е мнoгу пoлеснo без рoдител или стaри дoкументи еднoстaвнo дa нaпрaвaт дa немoже дa aплицирaш и мнoгу леснo ке се спрaвaт сo тие 10% oднoснo 2000 aпликaнти oткoлку дa јa убрзувaaт прoцедурaтa? Или дa не сaкaaт дa издaдaт нa тие 2.000 зa 6 месеци пa нaредните 6 месеци дa си седaт oнaкa нa рaбoтa,кaфе дa пијaт нaредни 6 месеци
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Абре луди крис интервјутo ми е зaкaжaнo зa aвгуст 2018,a мaкaвa сo дoкументиве ме нaтерa дa јa учaм пoстaпкaтa и дa нaучaм пoвеќе oд пoсредниците.Аплицирaме јaс, брaт ми сoпругaтa и бaлдскaтa.Акo сaкaш и ке ти сликнaм кoгa ни се зaкaжaни интервјуaтa.Бaлдскaтa сaмo се oткaжa.
drugar imas vreme ti ne mu se zamaraj tolku
 
Член од
10 јануари 2016
Мислења
43
Поени од реакции
38
Мое мнение:
Тие во Бугарија многу добро знаат кои сме и што сме ние. Во овие моменти кога закон се менува, па некои се одбиваат, некои добиваат, веќе луѓево почнаа на се‘ да мислат, уште што не би направиле и секакви документи би извадиле сакајќи да си ја остварат целта. А многу добро се знае како стои работата. За да се спречи незаконското издавање на произходи, мораа да ја затегнат работата, значи сега важи законот од 1999 и јасно пишува во соопштението од 02.10.2017, дека до 02.02.2018 треба да се достави потврден документ за докажување потекло. Понатаму, не знам како ќе биде. Претчувствувам дека ќе тргне на арно :) Парадоксално би било Бугарите да не даваат гражданства на Македонци и мислам дека овие шо се вратени а кои не би доставиле дополнителни документи, ќе ги фати новиот закон па и тие ќе поминат. Нивната државна политика се стреми токму кон „освојување“ на Македонија. Ако тие се откажат од издавање на гражданства на Македонци, тоа ќе значи се откажуваат од нас, а тоа е сосем спротивно на тоа што тие го сакаат. Претпоставувам дека ова е само привремен застој, какви што имало и порано, па сепак наоѓаа начини легално да издаваат гражданства и да бидат чисти пред Европа. Бугарското ВМРО во никој случај нема да дозволи да се одбиваат Македонци. Останува да видиме што ќе се случува во блиска иднина :)

Освен тоа, можеби одредена улога во одбивањето игра и тоа како апликантот поминал на интервју. Кога бев на интервју, службеничката ме пофали дека сум бил единствен од сабајле којшто знаел каде и за што дошол :D Значи, се‘ се забележува и целокупно се гледа апликантот, начин на кој се претставил и сл... Ај да претпоставиме дека на крај, сепак и за среќа се работи :) Што да речеме друго не знам. Сепак сега за сега најверодостојно е да се приложат оригинални документи како што бараат . Со среќа на сите!!
[DOUBLEPOST=1507225341][/DOUBLEPOST]Ke bides li ljubezen da mi kazes sto prasuvaat na intervjuto.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.984
drugar imas vreme ti ne mu se zamaraj tolku
Единственo пaрoнoјa ме јaде декa бaбa ми и дедo ми се сo рaзличнo презиме вo венчaницaтa и умреницaтa.Не у прaвoсудие,не пoсредникoт ме убедувaa декa ке ми јa признaaт aмa пaк ми е шубе.И тешкo е читливa.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom