Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
D

Drexel

Гостин
OPAAAAAAA posle 6 meseci i dve nedeli na finalna popladnevo se smenilo. Utroto bese finalna :popce::popce::popce::popce: Ajde da krsime :D
https://m.youtube.com/watch?v=R8-UnRCxxk0Прегледај го приврзокот 178445
Најголема среќа ти посакувам си го поминала тешкото сега на ред е Јотова најтешкото! Прва си до сега што гледам со потврда одобрена од советот, мада прва на форум само можеби има и други случаеви али ќе чекам уште да се фалат со потврди, со среќа!
 
Член од
30 мај 2010
Мислења
27
Поени од реакции
23
Ama sto otide kaj nego... prvo toj e nikoj i nisto i vo makedonija i vo bugsrija zaedno so taa kamenjarkata marinela od bitola. vtoro e prost i izguben slucaj. Odi kaj mladenov kulturen i ljubezen e. Na telefon ne go prasuvaj zosto nema nisto da ti odgovori
Фала за предлогот, обавезно него ќе го барам[DOUBLEPOST=1507148469][/DOUBLEPOST]
OPAAAAAAA posle 6 meseci i dve nedeli na finalna popladnevo se smenilo. Utroto bese finalna :popce::popce::popce::popce: Ajde da krsime :D
https://m.youtube.com/watch?v=R8-UnRCxxk0Прегледај го приврзокот 178445
Честитки и со среќа!
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Најголема среќа ти посакувам си го поминала тешкото сега на ред е Јотова најтешкото! Прва си до сега што гледам со потврда одобрена од советот, мада прва на форум само можеби има и други случаеви али ќе чекам уште да се фалат со потврди, со среќа!
Fala. ne znam dali igra nekakva uloga neograniceniot prestoj... ne bi trebalo zosto se dva razlicni osnovi potekloto i prestojot za dobivanje drzavjanstvo. Ete doznav od moja poznanicka so uverenie od bkks
i uverenie od veliko trnovo e stavena denovive na dopolnitelna i ima rok do januari 2018 da odnese dokument...[DOUBLEPOST=1507149035][/DOUBLEPOST]Jas pak mislam deka intervjuto ti e ispit tezok. Kako se odnesuvas, kako zboruvas, sto zboruvas, dali pokauzvas interes i jazik sekako. Duri mi imaa receno deka nekoi gledale i kako izgledas kako si oblecen sto bi bilo glupavo ako e vistina. Ama mislam deka e vistina se toa
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Најголема среќа ти посакувам си го поминала тешкото сега на ред е Јотова најтешкото! Прва си до сега што гледам со потврда одобрена од советот, мада прва на форум само можеби има и други случаеви али ќе чекам уште да се фалат со потврди, со среќа!
Таа е со натурализација, потврдата и е само зачин
 
Член од
20 март 2017
Мислења
51
Поени од реакции
26
Најголема среќа ти посакувам си го поминала тешкото сега на ред е Јотова најтешкото! Прва си до сега што гледам со потврда одобрена од советот, мада прва на форум само можеби има и други случаеви али ќе чекам уште да се фалат со потврди, со среќа!
Ne e samo so potvrda. Stalniot prestoj mnogu ima golemo vlijanie za dobivanje na drzavjanstvo.
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Некој што бил на интервју Јан, Фев, Мар, 2016 и ставен на дополнителна со запирка да се пофали со промена на статус?
 
D

Drexel

Гостин
Таа е со натурализација, потврдата и е само зачин
Можеби влијае можеби не тука само можеме да шпекулираме без никаков конкретен доказ, да ве потсетам имаше еден член тука кој рече за еден дека со иста таква лична карта за постојан престој бил одбиен од државјанство затоа што не живеел ни работел во Бугарија, Затоа не е секогаш гарант државјанство со ЛК за постојан престој ако не се исполнат одредени критериуми.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Spored mene ne bi trebalo da ima vlijanie psotojaniot prestoj zatoa sto toa e naturalziacija i postapkata e druga i rokovite se drugi. Jas dadov dokumenti kako i site ostanati prvo dabc pa mp - baranje drzavjanstvo po
poteklo
 
D

Drexel

Гостин
Spored mene ne bi trebalo da ima vlijanie psotojaniot prestoj zatoa sto toa e naturalziacija i postapkata e druga i rokovite se drugi. Jas dadov dokumenti kako i site ostanati prvo dabc pa mp - baranje drzavjanstvo po
poteklo
Се согласувам не би требало да има влијание зошто претпоставувам во Молбата предадена во мп си го штиклирала делот дека аплицираш преку бугарски произход според член 15 како и секој друг, Добивање државјанство преку натурализација треба да се штиклира член 12 13 13а 14 или 16 и со ЛК за престој треба да имаш 5 години живеено во БГ
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Кoгa ги oбјaвијa листиве прoтoкoливе нa фoрумoв ме фaти пaрaнoјa дa бидaм искрен,се јaвив у Сoфијa кaј чoвекoв штo ми бркa рaбoтa дa не гo нaречaм пoсредник зaштo е дoктoр нa нaуки зa пoсредниците,ми рече дa му прaтaм нa вибер.Пoсле некoлку минути ми се јaви се утепa oд смеење викa гледaш декa не се пo ред еднo пo другo? Штo му знaчеше тoa не рзбрaв aмa нештo ми спoмнa декa тие 53.000 штo немaaт фaлцoви предaденo и не се судени ке си земaт држaвјaнствa.И ке се издaвaaт,се избoриле и зa пoтврдите спoрнo билo уште зa тие преку рoднини.Дo сегa зa ништo ме немa излaжaнo,вaљдa немa ни зa oвa.
е вакви вести брату ХАРЕСВАМ:)[DOUBLEPOST=1507155784][/DOUBLEPOST]
Точно е[DOUBLEPOST=1507109536][/DOUBLEPOST]
Тоа е поради распоредот по кој ги земаат предметите[DOUBLEPOST=1507109608][/DOUBLEPOST]

Така ми е јавено. Има шанси да ми одговориш што те прашав?
знаќи да спремиме тапанот,скарата,и автомацката!!!само после да не биде бука и галама за џабе!?:)
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Spored mene ne bi trebalo da ima vlijanie psotojaniot prestoj zatoa sto toa e naturalziacija i postapkata e druga i rokovite se drugi. Jas dadov dokumenti kako i site ostanati prvo dabc pa mp - baranje drzavjanstvo po
poteklo
Натурализација е кога ќе навршиш 5 години постојан престој, а не само да го имаш. Да, формално не бараш државјанство на тој основ, ниту па можеш да бараш пред да поминат тие 5 години, ама можно е да влијае во одлучувањето дека си извадила таков престој. Ама шо знам, не се потпирам многу на таа замисла. Ми одговара да е така бидејќи и јас имам постојан престој и работам во Бугарија, ама тоа не значи дека е така.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom