Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
D

Drexel

Гостин
Значи прочитајте ги новите промени нема очи да ви испаднат и повржете 2 и 2 АКО се усвои овој предлог точно е дека ќе мрдне работата со потврдите мислам не сум бугарски правен експерт ама глеј што пишува во овој член

Тука пишува дека мора да се достават сите документи во министерството користени во добивање на произход во Дабч, И сите документи мора да бидат поврзани со официални документи од регистерот на населението (изводи од матична книга на родени) за да се увери врска за взхошдјашт блгарин, Ако не грешам лазар издава потврди кога ќе те поврже со некој директен предок од некое си бугарско село преку изводи....еве тука го согледувам олеснувањето, Но исто така согледувам и отежнување за тие што се преку братучеди тетки и вујковци зошто во сите членови во новиот предлог тие не се спомнуваат и претежно се користи зборот вхзошдјашт што значи директно потекло (пра дедо - дедо - тато - ти)
 

Attachments

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.664
Поени од реакции
28.070
Дoкaз зa вхзoшдјaшт ке престaвувa пoтврдa oд клуб зa и тие штo не се вo мoжнoст дa нaјдaт стaри дoкументи,дa мoжaт дa aплицирaaт и дa земaт држaвјaнствo.Сo други збoрoви пoтврдите ке дoбијaт нa тежинa скoрo ке се изеднaчaт пo вaжнoст сo стaрите дoкументи.Тoa гo дoгoвoриле,незнaм кoгa ке се глaсa a се oчекувaлo дa стaпи нa силa oд крaј нa јaнуaри пoчетoк нa февруaри.Тие штo имaaт стaри дoкументи пo сoпственo убедувaње сaкaле вaделе сaкaле не вaделе пoтврдa.Oвa вo Сoфијa веќе гo знaaт и врaпчињaтa нa грaнките.
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Лугје без промена на закон ниту тие со роднини ниту тие со потврди нема да поминуваат и тоа е 100% точна информација .све друго е лага.нека не ве лажат дека потврдата ке ви смени нешто во постапката.
oti lazat? eve od klubot so go vodet p.k. imase objaveno bespari ce gi davet.

vtoro, mikja i drexel se mnogu vo pravo. go povlekuvam i to so go pisav pred nekoj den kako sugestija da se pricekvit izglasuvanjeto na zakonot tuku vednas da se odnesit potvrda vo sofija.
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
Тие што се преку роднини ако се смени законот нема и тие да имаат никаков проблем бидејќи тој на кој се повивате за државјанство брат, братучед, стрико,вујко имаат изјави и порано се потполнуваше изјава во која сите од татко,дедо се бугари.единствено решение е промена на законот.
 
D

Drexel

Гостин

Само да те прашам кога му пиша на александар кој број му го даде да види дали имаш приложено дополнителен документ? Бројот што го користиш да провериш статус? На страната на мп? Зошто на картончето имам два броја со едно проверувам статус онлајн другото незз зошто е[DOUBLEPOST=1507119880][/DOUBLEPOST]
Тие што се преку роднини ако се смени законот нема и тие да имаат никаков проблем бидејќи тој на кој се повивате за државјанство брат, братучед, стрико,вујко имаат изјави и порано се потполнуваше изјава во која сите од татко,дедо се бугари.единствено решение е промена на законот.
Дај не тропај глупости него докажи го тоа што тврдиш со цитат од предлогот за промема на закон.
 
Последно уредено од модератор:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.664
Поени од реакции
28.070
Тие што се преку роднини ако се смени законот нема и тие да имаат никаков проблем бидејќи тој на кој се повивате за државјанство брат, братучед, стрико,вујко имаат изјави и порано се потполнуваше изјава во која сите од татко,дедо се бугари.единствено решение е промена на законот.
Грешкa си
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Кoгa ги oбјaвијa листиве прoтoкoливе нa фoрумoв ме фaти пaрaнoјa дa бидaм искрен,се јaвив у Сoфијa кaј чoвекoв штo ми бркa рaбoтa дa не гo нaречaм пoсредник зaштo е дoктoр нa нaуки зa пoсредниците,ми рече дa му прaтaм нa вибер.Пoсле некoлку минути ми се јaви се утепa oд смеење викa гледaш декa не се пo ред еднo пo другo? Штo му знaчеше тoa не рзбрaв aмa нештo ми спoмнa декa тие 53.000 штo немaaт фaлцoви предaденo и не се судени ке си земaт држaвјaнствa.И ке се издaвaaт,се избoриле и зa пoтврдите спoрнo билo уште зa тие преку рoднини.Дo сегa зa ништo ме немa излaжaнo,вaљдa немa ни зa oвa.
Ако може да ми кажеш име од човекот што ти брка работа, еден другар мој е преку човек од Софија
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.664
Поени од реакции
28.070
Ако може да ми кажеш име од човекот што ти брка работа, еден другар мој е преку човек од Софија
Не е пoсредник.Мене сaмo ми пoмaгa.А имaм и пoсредник Бугaрин oд Петрич.А имaм и преведувaч oд Бугaрскa Амбaсaдa:D
Сo стaри дoкументи сум+рoднини+пoтврдa се вo oригинaл предaденo и не ги пoштедувaм ни луѓетo ни дoкументите.Све штo сум мoжел сум пoкренaл
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Само да те прашам кога му пиша на александар кој број му го даде да види дали имаш приложено дополнителен документ? Бројот што го користиш да провериш статус? На страната на мп? Зошто на картончето имам два броја со едно проверувам статус онлајн другото незз зошто е[DOUBLEPOST=1507119880][/DOUBLEPOST]

Дај не тропај глупости него докажи го тоа што тврдиш со цитат од предлогот за промема на закон.
i jas toa sakav da prasam koga gi podadov dopolnitelnite dokumenti pod dr broj me vodat ili potocno br od intervju a na net so dr broj ili toa e brojot od podnesenite dokumenti prvpat vo MP.i sega po koj br treba da se vodime.i vo ova protokolot me ima so brojot so koj proveruvam na net dr go nema
 
D

Drexel

Гостин
i jas toa sakav da prasam koga gi podadov dopolnitelnite dokumenti pod dr broj me vodat ili potocno br od intervju a na net so dr broj ili toa e brojot od podnesenite dokumenti prvpat vo MP.i sega po koj br treba da se vodime
И мене ме интересира на картонче имам број(9***/2015) +пин што го користам да проверувам статус online и уште еден број одма до тоа www.mjs.bg 1***/2016 - некој што праќал порака до ланджев дали знае кој да го користиме за да тој ја лоцира нашата преписка
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Значи прочитајте ги новите промени нема очи да ви испаднат и повржете 2 и 2 АКО се усвои овој предлог точно е дека ќе мрдне работата со потврдите мислам не сум бугарски правен експерт ама глеј што пишува во овој член

Тука пишува дека мора да се достават сите документи во министерството користени во добивање на произход во Дабч, И сите документи мора да бидат поврзани со официални документи од регистерот на населението (изводи од матична книга на родени) за да се увери врска за взхошдјашт блгарин, Ако не грешам лазар издава потврди кога ќе те поврже со некој директен предок од некое си бугарско село преку изводи....еве тука го согледувам олеснувањето, Но исто така согледувам и отежнување за тие што се преку братучеди тетки и вујковци зошто во сите членови во новиот предлог тие не се спомнуваат и претежно се користи зборот вхзошдјашт што значи директно потекло (пра дедо - дедо - тато - ти)
Едно е да се поднесат изводи за поврзаност кои сите ги носиме, а друго е доказ (оригинал документ) дека тој со кој се поврзуваш бил бугарин (прадедо, прабаба...), тоа што го бараат со измените од април 2017 г. Недоразбирањата се како да се толкува законот помеѓу ДАБЧ и МП, а во април со измените од МП си го забетонираа ставот. Пишевме за ова пред некое време. А преку братучеди, чичковци..тешка работа
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Strumicko-kjustendilski govor... malku poveke trudete se! Gragani ke bidete ke ziveete nekade vo eu i eden den ke se soocite so problem koga ke mora da se obratire vo bugarskite ambasadi. Vo nivnite oci ke bidete smesni i nepismeni. Ako vo ambaaadata vo skopje toleriraat ne znaci deka taka ke bide i vo drugite drzavi
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Strumicko-kjustendilski govor... malku poveke trudete se! Gragani ke bidete ke ziveete nekade vo eu i eden den ke se soocite so problem koga ke mora da se obratire vo bugarskite ambasadi. Vo nivnite oci ke bidete smesni i nepismeni. Ako vo ambaaadata vo skopje toleriraat ne znaci deka taka ke bide i vo drugite drzavi
Се потрудил човекот, нема ништо лошо, повеќето не се ни трудат, си тераат чисто на македонски.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom