Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
D

Drexel

Гостин
Еве колку за инфо и јас сум вратен на дополнителна од 4 Мај со документи од сестра и мене ме има во списокот.Во меѓувреме имам доставено Удостоверение за родствени врзки и потврда од кај Лазар.Нема потреба за паника пошто на овој список се сите оние што се вратени на дополнителна со запирка на крајот.До сега официјано немаше инфо зошто сме вратени еве сега има(дополнителните проверки за криминал паѓаат во вода).Ова е само надополнување на она што почнаа да го практикуваат од пред некој ден тс на оние што ги враќаат на дополнителна веќе им има напишано дека треба до одреденна дата да однесат дополнителни документи од взходјашт блгарин.
Да да ги однесат старите документи да ги вештачат да утврдат дали се оригинал зошто ако е фалш тоа е криминал, Значи мп соработува со бугарското мвр за удостоверување на валидноста на документите и мп да го утврди бугарското потекло ако документите се валидни.
 
Член од
21 мај 2017
Мислења
101
Поени од реакции
49
Се сеќавате вчера што ви реков. Сега кој лаже а кој има.информацио.[DOUBLEPOST=1506958459][/DOUBLEPOST]

Еве кој не верува нека си прочита[DOUBLEPOST=1506959599][/DOUBLEPOST]Не ми е целта политичка во никој случај, Но додека е активен овој договор со Бугарија, државјанства нема да даваат. Ваквите листи АКО се вадат секој месец, значи ќе не одбиваат на фин начин
ti ubavo si pisa vcera, tuku sto so nas sto ne sme na listata? ke ima li nov protokol so potpisani Ukazi?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.668
Поени од реакции
28.087
Се сеќавате вчера што ви реков. Сега кој лаже а кој има.информацио.[DOUBLEPOST=1506958459][/DOUBLEPOST]

Еве кој не верува нека си прочита[DOUBLEPOST=1506959599][/DOUBLEPOST]Не ми е целта политичка во никој случај, Но додека е активен овој договор со Бугарија, државјанства нема да даваат. Ваквите листи АКО се вадат секој месец, значи ќе не одбиваат на фин начин
Ај ти не брзaј тoлку,дa не испaдне oнaa нaрoднaтa кoј пoследен се смее нaјслaткo се смее.;)
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
145
Поени од реакции
384
I mene me nema na spisokot a sum na proverka od viceto
Site so ste na proverka od viceto ve nema, ama mislam deka igra uloga i datumot na intervju, od 13/14 januari 2016 pa navamu so bile na intervju site se koj na proverka koj na dopolnitelna, za poedinci od predtoa ne zboruvam posto i takvi ima. Ti koga bese na intervju tebra?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.668
Поени од реакции
28.087
Да да ги однесат старите документи да ги вештачат да утврдат дали се оригинал зошто ако е фалш тоа е криминал, Значи мп соработува со бугарското мвр за удостоверување на валидноста на документите и мп да го утврди бугарското потекло ако документите се валидни.
Да да ги однесат старите документи да ги вештачат да утврдат дали се оригинал зошто ако е фалш тоа е криминал, Значи мп соработува со бугарското мвр за удостоверување на валидноста на документите и мп да го утврди бугарското потекло ако документите се валидни.
Другaр ти си сaмo сo стaри дoкументи или имaш и пoтврдa oд Млaденoв?И тие штo ги спoмнa штo сте вo ист ден имaaт пoддaденo сaмo стaри дoкументи или имaaт и пoтврди?
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
ti ubavo si pisa vcera, tuku sto so nas sto ne sme na listata? ke ima li nov protokol so potpisani Ukazi?
Тие што се на листа ќе имаа рок да поднесат документи за потекло. Ако ги немаат ќе бидат одбиени. Најверојатно ќе немаат право на жалба, туку ќе мора да ја започнат процедурата од ново. Тие што ќе однесат ќе бидат разгледувани и ќе добијат информации до крајот од мај 2018. Сега што ќе однесат ќе бидат прибрани во оддел кој ќе започне со работа од 1 ви фебруари 2018.
Апликантите кои не се во листата, се две групи. Првата на кои им пише да достават дополнителни документи веќе имаат рок. Другата група е на разгледување. За овие најверојатно ќе излезе нова листа во ноември.
Има и лица со совршени документи кои се 10%. Тие ќе земаат указ според процедурата. Оние што добиле бројче до јуни 2017, ќе бидат решени до јуни 2018.
Најверојатно, околу 10% ќе земат државјанство, затоа што по договорот процедурата се заостри.
Треба да сватат луѓето дека Бугарија сепак е сериозна држава, и си го гледа интересот што е нормално и очекувано.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Ај ти не брзaј тoлку,дa не испaдне oнaa нaрoднaтa кoј пoследен се смее нaјслaткo се смее.;)
А од кај знаев дека денес ќе ја извадат листата? И мене не ми одговара ситуацијата, ама...
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.668
Поени од реакции
28.087
А од кај знаев дека денес ќе ја извадат листата? И мене не ми одговара ситуацијата, ама...
Акo,зa секoј случaј не брзaј.Дa не испaдне тoј oддел штo ке пoчне сo рaбoтa oд фебруaри дa ги признaвa пoтврдите.
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
145
Поени од реакции
384
Тие што се на листа ќе имаа рок да поднесат документи за потекло. Ако ги немаат ќе бидат одбиени. Најверојатно ќе немаат право на жалба, туку ќе мора да ја започнат процедурата од ново. Тие што ќе однесат ќе бидат разгледувани и ќе добијат информации до крајот од мај 2018. Сега што ќе однесат ќе бидат прибрани во оддел кој ќе започне со работа од 1 ви фебруари 2018.
Апликантите кои не се во листата, се две групи. Првата на кои им пише да достават дополнителни документи веќе имаат рок. Другата група е на разгледување. За овие најверојатно ќе излезе нова листа во ноември.
Има и лица со совршени документи кои се 10%. Тие ќе земаат указ според процедурата. Оние што добиле бројче до јуни 2017, ќе бидат решени до јуни 2018.
Најверојатно, околу 10% ќе земат државјанство, затоа што по договорот процедурата се заостри.
Треба да сватат луѓето дека Бугарија сепак е сериозна држава, и си го гледа интересот што е нормално и очекувано.
Definitivno po ova sto gledam i pratam pocinjam da ti veruvam za dogovorot, Zaev kje ni go nacuka na site...
 
D

Drexel

Гостин
Другaр ти си сaмo сo стaри дoкументи или имaш и пoтврдa oд Млaденoв?И тие штo ги спoмнa штo сте вo ист ден имaaт пoддaденo сaмo стaри дoкументи или имaaт и пoтврди?
Само со стари документи ја тераме процедурата со пријателиве, без потврда од младенов.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Definitivno po ova sto gledam i pratam pocinjam da ti veruvam za dogovorot, Zaev kje ni go nacuka na site...
Не сакам да мислиш дека зборувам политички. Не сум навијач. Но фактите се тука, мислев со договорот побрзо ќе не решат, ама за жал...[DOUBLEPOST=1506968845][/DOUBLEPOST]
Акo,зa секoј случaј не брзaј.Дa не испaдне тoј oддел штo ке пoчне сo рaбoтa oд фебруaри дa ги признaвa пoтврдите.
Вака сега, потврдите се издаваат врз основа на потекло. Доколку ти не можеш да најдеш документи, треба според информациите кои ги имаш за лицето на чија основа конкурираш село, адреса име презиме, некој да ти обезбеди документи. Е сеа ако тоа лице било заведено како бугар, пеки, ако не ќе имаш фалш потекло. Тука се кочи процедурата за сите, затоа ако порано не ги проверуваа потврдите, сега ги проверуваат до детал. Свати дека Бугарите функционираат, а не се несериозни како што сметаш[DOUBLEPOST=1506969013][/DOUBLEPOST]Да не губам енергија, ќе пишам кога само ќе имам нешто ново, ова гратис од мене, МОЖЕ ДА Е И ШПЕКУЛАЦИЈА, ПРОМЕНА НА СТАТУСИ ВО ПЕТОК, НО ЗА СИТЕ
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom