Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.307
Поени од реакции
1.247
So potvrda od kaj mladenov i procedura preku vanco od ohrid
велиш само потврда от БККС и ванчо от охрид???и одбиен си?[DOUBLEPOST=1506462758][/DOUBLEPOST]
Results of sin mu I odel samo so potvrdi I dobil.abe nemoj da ne mavtas koga lazes lazi umereno.toj imal pasos a sin mu odel samo preku potvrda.
не види,цело време зборам дека потврдите важат НО ПОЧЕКАЈ И ВИДИ СИ САМИОТ не от друг да слушаш затоа и здруженијата беа на состанок пред кратко време со министерката за да извршат притисок,а сведителствата ако во нив има графа националност бг.тогаш е тоа друго но ако нема тогаш тоа е како да им даваш ТОАЛЕТНА ХАРТИЈА (ВЦ) плус никој не кажува зошто го одбиле а знам кажуваат,а кога ке ги прашаш посредниците велат судени се за криминал,(расипан н.см.) а тоа бугарите не го сакаат,.ЧАКАЈ,НЕ СЕ ПРИТИСЊАВАЈ ВСИЧКО ШТЕБИДЕ ДОБРЕ[DOUBLEPOST=1506463148][/DOUBLEPOST]
Toa e za noviot zakon, zasedavanje na 27?
АЈ СО СРЕЌА СО ГОСПОД НАПРЕД[DOUBLEPOST=1506463680][/DOUBLEPOST]
На цела мака секој кажува што сака.
Само факти (заклучоци) кои се повторуваат се:
-Почнаа да одбиваат преку брачеди и потврди
-Добиваат околу 10%, односно оние со недвосмислено потекло
-Може да добиеш само ако имаш родител (прво и второ колено)
-Олеснување како да не
-Периодот од 6 месеци ќе важи само за оние со родител и тоа само прво колено
-Поисплатливо е ако имам документ од баба ми, прво даизвади татко ми, па после јас... така би завршил за год и пол

СЕ ДРУГО Е САМО ЛАГА НА ПОСРЕДНИЦИТЕ И НА НАС САМИТЕ[DOUBLEPOST=1506430284][/DOUBLEPOST]САКАМ ДА ОТВОРАМ ДРУГА ТЕМА ВО ТЕСНА ВРСКА СО ОВАА
Имам неколку прашања се со цел малку да се растеретиме:
- По пристигањето на пасошот, документите како возачки сертификати и дипломи дали е подобро да се преведат тука или во Бугарија. Каде добиваат на повеќе на вредност за работа во ЕУ?
- По пристигањето во ЕУ, дали е потребно пријавување на некој орган?
- Која држава има најдобра програма за вработување и најдобри социјални услови?
- Кои се највреднувани дипломи, занаети и способности?
-Што ни следува таму и што да очекуваме?
господине зошто дозволувате да се мачите,оптеретувате,заморувате идр.со непотребната работа НАРЕЧЕНА ВОЗАЧКА дозвола,,?!?!!?малоумни ли сте?!?!?!?!можно ЕВРОПСКОП РЕШЕНИЕ:потрси АВТОшколта в маијка балгарија и ППООТТППЛЛААТТИИ ги.точка.земиси нова..па да му пииииииип(синкронизирано) возачката во денешно време е точак/велосипед...поз до теб[DOUBLEPOST=1506464018][/DOUBLEPOST]
ДЕТЕ,со овие сликичиња ризикуваш да бидеш банирано,,веке еднаш беше опоменато..поз.до теб
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
велиш само потврда от БККС и ванчо от охрид???и одбиен си?[DOUBLEPOST=1506462758][/DOUBLEPOST]
не види,цело време зборам дека потврдите важат НО ПОЧЕКАЈ И ВИДИ СИ САМИОТ не от друг да слушаш затоа и здруженијата беа на состанок пред кратко време со министерката за да извршат притисок,а сведителствата ако во нив има графа националност бг.тогаш е тоа друго но ако нема тогаш тоа е како да им даваш ТОАЛЕТНА ХАРТИЈА (ВЦ) плус никој не кажува зошто го одбиле а знам кажуваат,а кога ке ги прашаш посредниците велат судени се за криминал,(расипан н.см.) а тоа бугарите не го сакаат,.ЧАКАЈ,НЕ СЕ ПРИТИСЊАВАЈ ВСИЧКО ШТЕБИДЕ ДОБРЕ[DOUBLEPOST=1506463148][/DOUBLEPOST]
АЈ СО СРЕЌА СО ГОСПОД НАПРЕД[DOUBLEPOST=1506463680][/DOUBLEPOST]
господине зошто дозволувате да се мачите,оптеретувате,заморувате идр.со непотребната работа НАРЕЧЕНА ВОЗАЧКА дозвола,,?!?!!?малоумни ли сте?!?!?!?!можно ЕВРОПСКОП РЕШЕНИЕ:потрси АВТОшколта в маијка балгарија и ППООТТППЛЛААТТИИ ги.точка.земиси нова..па да му пииииииип(синкронизирано) возачката во денешно време е точак/велосипед...поз до теб[DOUBLEPOST=1506464018][/DOUBLEPOST]
ДЕТЕ,со овие сликичиња ризикуваш да бидеш банирано,,веке еднаш беше опоменато..поз.до теб
Возачката ја употребив како пример и ако не свати ти си малоумен
 
Член од
13 септември 2017
Мислења
36
Поени од реакции
24
Како читам по српските форуми, често си честитаат, се објавуваат добри вести дека им се менуваат статуси потпишуваат укази, значи кај нив оди побрзо работата :place::place:
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
Член од
27 септември 2016
Мислења
191
Поени од реакции
113
Kade gi naogate tie stari dokumenti ... jas od dedo mi ne mozam nisto da najdam go lrasuvam vika neznam duri ne znae dali tatko mu imal braka @@@ kako i da e samo neka trgne rabotata kako sto treba neka davaat na site i da se sredi ova[DOUBLEPOST=1506488776][/DOUBLEPOST]Ima li nekoj sto ima nesto bugarsko so star dokument so ime ilo Ristov
Dali moze da iskoristam dokument od nekoj drug pradedo bidejki na mojkt dedo tatko mu se vika ilo ristov
Ne mozam da najdam nikakov dokument zanego i dali na tie stari dokumenti ima slikicka imam VE MOLAM ITNO MI E
 
Последно уредено:
Член од
13 април 2017
Мислења
45
Поени од реакции
72
Mene me plasi ova "KE" vazat. Dali sakal toj vraboten vo DAPC da kaze deka KE vazat otkako ke se donese zakon ??? Ovaa negova izjava znaci deka sega NE vazat, tuku deka KE vazt vo idnina?
i uste edno prasanje: ako ti e blizok prasaj sto vazi vo momentov osobeno vo MP? Samo mix informacii primame.[DOUBLEPOST=1506407172][/DOUBLEPOST]
Brunhilda posledniot link sto go imas staveno vsusnost kazuva deka srebrena linija ne vazi??? Ajde nekoj sto poubavo razbira neka pogledne i neka objasni. Sto prifakaat kako dokaz?
Vazat i ke vazat vo idnina zatoa i sega se podnesuvaat dokumenti samo so potvrda a istata ne ti ja izdavaat od BKKS dokolku so popisot vo 1900/5 ne se izjasnuvale deka se bugari vo naselenoto mesto.
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
Како читам по српските форуми, често си честитаат, се објавуваат добри вести дека им се менуваат статуси потпишуваат укази, значи кај нив оди побрзо работата :place::place:
си честитаат тие со потекло со родител и стари документи.
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
си честитаат тие со потекло со родител и стари документи.
So roditel bugarin site gi pustaat, ama so stari dokumenti eden kup se na dopolnitelna, ne e bas deka pustaat. Sem sega si mislam da ne vikaat lugevo deka imaat star dokument od "baba" a babata bila sestra na pradedo mu i sl., sto ne e po zlatna linija i dzabe ti e toj star dokument.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Прегледај го приврзокот 177963 ova e informacija spodelena od eden od posrednicite za bugarsko drzavjanstvo,kolku e tocno ke cekame da vidime. Pozzzz
Vistina prav haos e,jas kolku sto gledam
Како читам по српските форуми, често си честитаат, се објавуваат добри вести дека им се менуваат статуси потпишуваат укази, значи кај нив оди побрзо работата :place::place:
Ne sme isto nie so bugarite vo srbija,tie mozele slobodno da se pisuvaat bugari vo izvodi na rodeni I drugi dokumenti I sega nivnite potomci si imaat stari dokumenti I izvodi na rodeni deka tatkovcite I dedovcite bile bugari,dodeka vo Makedonija srbite vodele politika na asimilacia I site gi pisuvale srbi,prezimijnata I'm gi menuvale I na site dokumenti nacionalnost moralo da stoi srbin, tie sakale da ne pretopat site vo srbi,zatoa denes 99% od nas nemame stari dokumenti kade sto stoi deka nasi predci se izjasnile za bugari,i zatoa za nas od Makedonija treba da bide poinakva postapkata za dokazuvajne bugarsko poteklo I da se olesni a ne da ni baraat dokazi koi nepostojat I da ne odbivaat. Srbite na vremeto so sila ne pravele srbi, a sega bugarskata vlast mesto da bide srekna deka dobrovolno se izjasnuvame za bugari I da ni dade drzavjanstva tie ni baraat dokazi I ne odbivaat,samite odat protiv bugarskite interesi:tapp:
 
Член од
4 април 2015
Мислења
179
Поени од реакции
251
So roditel bugarin site gi pustaat, ama so stari dokumenti eden kup se na dopolnitelna, ne e bas deka pustaat. Sem sega si mislam da ne vikaat lugevo deka imaat star dokument od "baba" a babata bila sestra na pradedo mu i sl., sto ne e po zlatna linija i dzabe ti e toj star dokument.
Sve zivo I divo imaat staveno na dpolnitelna, osven ako roditelot ima bg pasos. Eve na primer jas imam star dokument od tatko mi, krstenica od 1942 god, I od april mesec dremam na dopolnitelna. Pa podirektna linija od tatko ima li ?
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Sve zivo I divo imaat staveno na dpolnitelna, osven ako roditelot ima bg pasos. Eve na primer jas imam star dokument od tatko mi, krstenica od 1942 god, I od april mesec dremam na dopolnitelna. Pa podirektna linija od tatko ima li ?
Иако ти е татко, документот претпоставувам дека им се води под "стар документ".

Очигледно е дека е хаос во ДАБЧ и во Министерството, и досега, ги гледам политичариве и официјалните лица таму полни се со зборови - ама ништо не е опипливо донесено како одлука.

И тука е проблемот.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Значи вака: Според интевјуа на министри и заменици министри во МП, пратеници, реакции на директори на ДАБЧ, пратеници од ВМРО-БНД, претседател и членови на БККС, стенограми од седници на парламент, измени и дополнувања на законот за гражданство итн. во моментов државјанство можат да добијат само оние кандидати кои имаат Мајка или Татко бугарски државјанин или стар документ. Све друго што е со потврди, братучеди, вујковци, стрини или се става на дополнителна или отказ.
Гледам се размрда форумов од кога многу луѓе сфатија дека реално има голем проблем во Софија, дел од нив веројатно се посредници кои спамираат и ќе спамираат дека се е во ред и потврдите поминувале не знам ти што.
Највеќе мразам кога луѓе се изманипулирани и излажани само за да им се земат парите.
До тие што сеуште не се во процедура за државјанство и немаат оригинални документи или родители бугарски државјани: Почекајте месец, два, три...да видиме што ќе се реши во Софија па потоа поднесувајте. Вака џабе е све. Пратиме се во Софија и се објавува секоја нова информација околу државјанствата и законот што го чекаме.
Тој што убедува дека од "сигурни" извори од ДАБЧ, МП, ЦИА, КГБ, МОСАД добил инфо дека се е ОК, потврдите поминувале..., е изманипулиран од некој друг или сака да манипулира тука на форумов. И тие во Софија кои ќе одлучуваат за оваа работа и се директно вмешани не знаат како ќе заврши се зошто колку што разбравме, се дискутира и се е во тек, а кога ќе се реши и како, никој ама апсолутно никој не знае.
За тие со оригинални документи: внимавајте и проверувајте ги документите за да докажете директна врска до носителот на документот, и не наседнувајте да се обидувате да поднесувате лажни документи зошто се се проверува детално.
А.png АА.png
Screen Shot 2017-09-27 at 11.31.23 AM.png
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Sve zivo I divo imaat staveno na dpolnitelna, osven ako roditelot ima bg pasos. Eve na primer jas imam star dokument od tatko mi, krstenica od 1942 god, I od april mesec dremam na dopolnitelna. Pa podirektna linija od tatko ima li ?
Ete toa e katastrofata, imas od tatko dokument i pak na dopolnitelna, zatoa ne mi e jasno sto pravat.
p.s. nekoe info od denes, neli denes bese sednicata????
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
So roditel bugarin site gi pustaat, ama so stari dokumenti eden kup se na dopolnitelna, ne e bas deka pustaat. Sem sega si mislam da ne vikaat lugevo deka imaat star dokument od "baba" a babata bila sestra na pradedo mu i sl., sto ne e po zlatna linija i dzabe ti e toj star dokument.
Pradedo>baba>majka>jas.
Dokument od pradedo
Dokument od baba
Zlatniot jas si cekam
Mozebi podobro bese prvo za majka mi da podnesev pa za mene
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom