Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
1. Представјане, обс'ждане и гласуване на законопроект за изменение и доп'лнение на Закона за гражданската регистрација, № 754-01-48, внесен от Искрен Веселинов и група народни представители на 26.07.2017г.
2. Обс'ждане на в'зможности за целево подпомагане на дејността на б'лгарските дружества, организации и медии в чужбина. ova e super cekame 27 NE PISUVAJTE GLUPOSTI DO 27
ne et toa... ova e zakon № 754-01-48 nassiot e № 754-01-49[DOUBLEPOST=1506004641][/DOUBLEPOST]
На 27 септември во бугарскиот парламент ќе заседава Комисијата за политиките на бугарите во странство и има голема веројатност под Разно да дискутираат за државјанствата http://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2597/sittings/ID/8807 .
pod razno, mozzit
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
Jas znam samo deka poslem site ovie nervozi i borbi sega koga ke go izglasaat zakonot site sto ne podnele ke podnesat za bg drzavjanstvo cela drzava

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Jas znam samo deka poslem site ovie nervozi i borbi sega koga ke go izglasaat zakonot site sto ne podnele ke podnesat za bg drzavjanstvo cela drzava

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
ГРЕШКА СИ,,,,,,,,,ние сме единствените кој неизвадија државјанства,кој остана НИКОЈ барем овде кај мене единствениот сум во регионов кој е без бг дрзајјанство...
 
Член од
11 мај 2017
Мислења
32
Поени од реакции
53
Molam za mislenje . Pametno li e sega da se aplicira vo MP ili da se ceka noviot zakon ? pretpostavuvam deka noviot zakon nema da vazi retroaktivno koj e po star zakon ostanuva po staro (zakazuvanje intervju poveke od godina), koj e po noviot za 6 meseci cela postapka.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Molam za mislenje . Pametno li e sega da se aplicira vo MP ili da se ceka noviot zakon ? pretpostavuvam deka noviot zakon nema da vazi retroaktivno koj e po star zakon ostanuva po staro (zakazuvanje intervju poveke od godina), koj e po noviot za 6 meseci cela postapka.
Ima naredba vo MP http://www.justice.government.bg/Files/Проект_на_НИД_Наредба_№_1_от_1999_г._636378012742051446.pdf, procitaj jas kolku sto razbiram spored nea clen 13(2) vidi tamu, koga ke se podnesat dokumentite I barajneto za drzavjanstvo se pravi intervjuto vo istiot den, isto vidi:
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛјуЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 7. Неприклјучилите до влизането в сила на тази наредба производства се дов'ршват при досегашните условија и ред.
Toa ti e na krajot od naredbata od ministerot I kolku sto razbiram site drugi sto pred da stapi vo sila naredbata podnele dokumenti ke si odat po dosegasniot red odnosno ke cekaat meseci za da odat na intervju. Isto vidi naredbata stapuva na sila:
§ 9. Параграфи 12, 13 и 14 влизат в сила от 01.01.2018 г.
Znaci spored mene podobro da se podnesvet barajna za drzavjanstvo posle 01.01.2018g. Ova sigurno nema da vi go kazat posrednicite, nema da ceket do posle Nova Godina za da sobiraat pari, Hahahaha. Dobro bi bilo nekoj sto dobro razbira bugarski da ja procita ovaa naredba od ministerot I da vidi dali jas dobro sum razbral zatoa sto e vazna za mnogu sto ke podnesuvaat barajna I za onie sto cekaat za intervju.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Molam za mislenje . Pametno li e sega da se aplicira vo MP ili da se ceka noviot zakon ? pretpostavuvam deka noviot zakon nema da vazi retroaktivno koj e po star zakon ostanuva po staro (zakazuvanje intervju poveke od godina), koj e po noviot za 6 meseci cela postapka.
Претпоставувам дека прво ќе се бара решение за забавените преписки, сакаат да обработуваат по 800 преписки неделно во МП, па потоа да одат со новиот закон или паралелно двете, ама кога ќе биде тоа и што ќе биде никој не знае. Почекај некој месец да видиш какви промени ќе има, сите чекаме :)
Има доста интересни дискусии околу проблемите во мп и во дабч и околу проблемот со дополнителните проверки и вреди да се прочита http://www.eurochicago.com/2017/06/prepiskite-za-bg-grazhdanstvo/[DOUBLEPOST=1506077868][/DOUBLEPOST]
Ima naredba vo MP http://www.justice.government.bg/Files/Проект_на_НИД_Наредба_№_1_от_1999_г._636378012742051446.pdf, procitaj jas kolku sto razbiram spored nea clen 13(2) vidi tamu, koga ke se podnesat dokumentite I barajneto za drzavjanstvo se pravi intervjuto vo istiot den, isto vidi:
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛјуЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 7. Неприклјучилите до влизането в сила на тази наредба производства се дов'ршват при досегашните условија и ред.
Toa ti e na krajot od naredbata od ministerot I kolku sto razbiram site drugi sto pred da stapi vo sila naredbata podnele dokumenti ke si odat po dosegasniot red odnosno ke cekaat meseci za da odat na intervju. Isto vidi naredbata stapuva na sila:
§ 9. Параграфи 12, 13 и 14 влизат в сила от 01.01.2018 г.
Znaci spored mene podobro da se podnesvet barajna za drzavjanstvo posle 01.01.2018g. Ova sigurno nema da vi go kazat posrednicite, nema da ceket do posle Nova Godina za da sobiraat pari, Hahahaha. Dobro bi bilo nekoj sto dobro razbira bugarski da ja procita ovaa naredba od ministerot I da vidi dali jas dobro sum razbral zatoa sto e vazna za mnogu sto ke podnesuvaat barajna I za onie sto cekaat za intervju.
Убаво си разбрал, ама ќе има расправи, предлози измени итн итн...да се надеваме дека поскоро ќе биде, има добри сигнали за тоа. Иначе според посредниците се е во ред и тече мед и млеко, има некои мали проблеми, ништо посебно :D
 
Последно уредено:
Член од
27 февруари 2014
Мислења
25
Поени од реакции
2
Dali nekoj znae do kaj se stignati vo DABC?
Pred tri dena bev vo DABC.Se javiv uste kraj na Juli i mi rekoa deka 25.11.2016,proishodite se gotovi(kako sto mi pisuvase i na sajtot). Pocetok na Avgust bev da go podignam, i g-gjata tamu mi procita nekoe livce, koe bese zakaceno na baranjeto, vo koe pisuvase deka treba da donesam original dokument za poteklo. Pri podavanjeto na dokumentite lani, im predadov krstenica od dedo mi od egzarhija vo original i kopija zaverena na notar. Originalot mi go vratija, a kopijata ja zadrzaa. G-gjava mi kaza deka sega bil drug direktor i baral samo originali. I go dadov dokumentot, ama mi go vrati i mi rece da dojdam od 1-vi septemvri, bidejki sluzbenicite bile na odmor, da go prikazam dokumentot i proishodot ke mi bil daden(demek e potpisan). Pred tri dena bev povtorno vo Dabc i istata taa g-gja mi vika popolni molba i daj mi go dokumentot. Za 2-3 nedeli ke bilo gotovo. Mi idese da ja zadavam. Inace imase eden decko pred mene od 16/12/2016 i go vrati so obrazlozenie deka ne bile stignati do tie dati. Ko sto razbrav jas, stignati se do 12 dekemvri

Sent from my ZTE BLADE A310 using Tapatalk
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
316
53.000 gragjani od Makedonija cekaat BG pasosi. Povekje od jasno e zosto e bavna rabotata. Samo krivo mi e so, barem 50% ako ne i 70% nigde nema da odat so pasosite i dzabe ni pravat guzva.
Ili ako odat ke pocnat da placat, posho Zapadot e surov, tie si mislat tamu med i mleko i ke si se vratat.
Ama tova e....
Абе кои 53000 македонци, па основна математика удрете и ќе согледате дека бројката е пренадуена, Заостанати има од 2014, 2015,2016,2017 незавршена, Просек ои 12-13000 апликанти, тоа се околу 50000 ВКУПНО. од нив дали 20% се Македонци.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Абе кои 53000 македонци, па основна математика удрете и ќе согледате дека бројката е пренадуена, Заостанати има од 2014, 2015,2016,2017 незавршена, Просек ои 12-13000 апликанти, тоа се околу 50000 ВКУПНО. од нив дали 20% се Македонци.
Samo lani podneseni se nad 20000 od niv nad 80% se od Makedonija I ako go doneset noviot zakon I pocnet da davaat bez problem ke dobivaat I po 200000 godisno I site od Makedonija ke izvadime, zivot ovde nema, rabota nema, pari nema, samo lopovite politicari ke ostanet ovde neka se nasitet konecno,prokleti da se, I narodot I drzavata ja unistija
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom