Рамна Земја?

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.041
Поени од реакции
4.698
Заоѓање се знае точно што значи.
Може да ти изгледа комотно па да си измислуваш твои значења на зборовите, а може и свои зборови да си измислуваш, има институции за такви пореметувања.
Под заоѓање на сонцето се мисли на "исчезнувањето" на сонцето зад хоризонтот. Сонцето "исчезнува" заради што постепено се оддалечува.

Според ова сонцето постојано грее на арктикот и зошто тој мраз на арктикот не се стопил до сега?


Sent from my SM-G318H using Tapatalk
Да, ама само мал дел од таа светлина а со тоа и енергија стигнува до Арктикот.
Впрочем, теоријата за топчеста земја вика дека на Арктикот 6 месеци има сонце, а шест не, што е многу смешно.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Под заоѓање на сонцето се мисли на "исчезнувањето" на сонцето зад хоризонтот. Сонцето "исчезнува" заради што постепено се оддалечува.
Аааа значи он со зборот заоѓање мислел оддалечување :)
од типот:
автобусот тргна и многу се зајде, па неможев да го стигнам.
или
драга јас и ти во последно време сме се по зајдени, може треба да се разделиме.

:pos: :pos: :pos:

комедии си човече. комедии
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.041
Поени од реакции
4.698
Аааа значи он со зборот заоѓање мислел оддалечување :)
од типот:
автобусот тргна и многу се зајде, па неможев да го стигнам.
или
драга јас и ти во последно време сме се по зајдени, може треба да се разделиме.

:pos: :pos: :pos:

комедии си човече. комедии
Па ти веќе неколку постови со ред заоѓаш од темава. Немаш повеќе аргументи.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Што знам.... досега не видовме ниту еден аргумент за теоријата топчеста земја.
од мене нема ни да видиш. отвори книги читај има многу.
јас сум тука да чујам твојава теорија глупостите што имаш да кажеш.
и гледам освен бегање од одговори и мењање тема со глупости, друго да кажеш немаш.
:)
али комедии си, тоа да.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.041
Поени од реакции
4.698
од мене нема ни да видиш. отвори книги читај има многу.
јас сум тука да чујам твојава теорија глупостите што имаш да кажеш.
и гледам освен бегање од одговори и мењање тема со глупости, друго да кажеш немаш.
:)
али комедии си, тоа да.
Па ете прашуваше, не ти беа јасни некои нешта и цело време ти одговарав и разјаснував.
Што има јас да читам, тие што пишувале лажат. Се дури не почниш да мислиш со сопствената глава ќе бидеш жртва на нечии убедувања.
 
P

psychostasia

Гостин
Ако земјата е топка што се врти како може да не се осеќа ротацијата? Уште па и лажги со опашки јадро на земјата измислиле, а немаат подлабоко од километар ископано.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Ако земјата е топка што се врти како може да не се осеќа ротацијата? Уште па и лажги со опашки јадро на земјата измислиле, а немаат подлабоко од километар ископано.
Јадрото е само претпоставка поради термоминералните води. Кои извираат од внатрешноста на земјата.
Овие води поминуваат во близина на јадрото и од таа топлина се загреваат. Затоа се претпоставува дека постои тоа така наречено јадро иако Жил Верн ќе ти каже дека нема јадро туку неоткриени цивилизации и по некој рептил предатор.

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
Ако земјата е топка што се врти како може да не се осеќа ротацијата? Уште па и лажги со опашки јадро на земјата измислиле, а немаат подлабоко од километар ископано.
ти кога стоиш релативно во одност за земјата не се движиш, така да нема што да осеќаш.

земјата се врти ама и ти се вртиш со неа. значи твојата брзина кога стоиш во однос на земјата е 0.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Покрај веќе наведената идеја што ја дадов за да се собереме десетина души од форумов(5 геоцентрични и 5 хелиоцентрични) и да отидеме во вселената.

Имам уште една идеја. Дајте пак да се собереме од форумов Ама сега 12души ( 5 геоцентрични, 5 хелиоцентрични и 2 неутрални) . Па ете да го земеме најдобриот телескоп во свет што може да гледа прецизно да речеме до колку се проценува дијаметарот на светот (колку и да е). И нека 4рица (2 геоцентрични и 2 хелиоцентрични) седат таму кај телескопот со научници. А другите 6мина (3 геоцентрични и 3 хелиоцентрични) нека тргнат со друга груоа научници на пат. Мој предлок е пошо неможе да се најде рамно копно поради планини и згради. Нека се оди по море. А неутралните двајца едниот нека биде кај телескопот, а другиот на бродот. Неутралните ќе бидат од причина што им е сеедно дали е рамна или елипсоид туку поради што сакаат да знаат чисто за себе наместо да си ги мерат на кого му е поголем. Нека се направи најквалитетен брод изработен од најдобри и најјаки материјали и ете нека биде со дупли или троен оклоп за ако се Случи несреќа, да може да издржи бродот.
Нека тие што се кај телескопот цело време го набљудуваат бродот на смени. Ако е елипсоид тогаш бродот ќе му исчезне на видик на телескопот кој може да гледа и до километри на дијаметар на светот. А ако е рамна плоча тогаш цело време ќе му биде бродот на видик на телескопот. А може и ќе се види и ледениот ѕид што не може да се види со голо око од таа далечина.
Научниците кои ќе бидат со групите исто така треба да бидат неутрални.

П.С. Јас се пријавувам како неутрален од форумов.
Кој е другиот?



Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Покрај веќе наведената идеја што ја дадов за да се собереме десетина души од форумов(5 геоцентрични и 5 хелиоцентрични) и да отидеме во вселената.

Имам уште една идеја. Дајте пак да се собереме од форумов Ама сега 12души ( 5 геоцентрични, 5 хелиоцентрични и 2 неутрални) . Па ете да го земеме најдобриот телескоп во свет што може да гледа прецизно да речеме до колку се проценува дијаметарот на светот (колку и да е). И нека 4рица (2 геоцентрични и 2 хелиоцентрични) седат таму кај телескопот со научници. А другите 6мина (3 геоцентрични и 3 хелиоцентрични) нека тргнат со друга груоа научници на пат. Мој предлок е пошо неможе да се најде рамно копно поради планини и згради. Нека се оди по море. А неутралните двајца едниот нека биде кај телескопот, а другиот на бродот. Неутралните ќе бидат од причина што им е сеедно дали е рамна или елипсоид туку поради што сакаат да знаат чисто за себе наместо да си ги мерат на кого му е поголем. Нека се направи најквалитетен брод изработен од најдобри и најјаки материјали и ете нека биде со дупли или троен оклоп за ако се Случи несреќа, да може да издржи бродот.
Нека тие што се кај телескопот цело време го набљудуваат бродот на смени. Ако е елипсоид тогаш бродот ќе му исчезне на видик на телескопот кој може да гледа и до километри на дијаметар на светот. А ако е рамна плоча тогаш цело време ќе му биде бродот на видик на телескопот. А може и ќе се види и ледениот ѕид што не може да се види со голо око од таа далечина.
Научниците кои ќе бидат со групите исто така треба да бидат неутрални.

П.С. Јас се пријавувам како неутрален од форумов.
Кој е другиот?



Sent from my SM-G318H using Tapatalk
Predlokot ti e odlicen ....no jas nemozam da dojdam (morska bolest). Nego so prajme ako ima branovi bas taa den?
PS: Ledeniot zid nemozes da go vidis ....ima ogromni ogledala i ja odbivaat svetilinata nazad moze samo da oslepish!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom