Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 јуни 2017
Мислења
30
Поени од реакции
55
Јас конечно земав происход, т.е. посредникот ми го земал,ама јас сум во друга држава,овде работам и одмор од работа ќе имам дури во февруари, дури тогаш ќе можам да одам за да ми дадат датум за интервју. Ќе имам ли некаков проблем, дали е можно да ми ја стопираат постапката, затоа што ќе поминат 5 месеци од подигањето на происходот, до одење за закажување интервју, па да не можам да закажам интервју и да ми ја прекратат цела постапка (може глупости прашувам, ама не сум баш упатена, страв ми е да не го изгубам правото да закажам интервју и да не ме прекратат). Поздрав
 
D

Drexel

Гостин
Јас конечно земав происход, т.е. посредникот ми го земал,ама јас сум во друга држава,овде работам и одмор од работа ќе имам дури во февруари, дури тогаш ќе можам да одам за да ми дадат датум за интервју. Ќе имам ли некаков проблем, дали е можно да ми ја стопираат постапката, затоа што ќе поминат 5 месеци од подигањето на происходот, до одење за закажување интервју, па да не можам да закажам интервју и да ми ја прекратат цела постапка (може глупости прашувам, ама не сум баш упатена, страв ми е да не го изгубам правото да закажам интервју и да не ме прекратат). Поздрав
Како што знам произходот нема рок на истекување затоа не би било проблем според мене :)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.686
Поени од реакции
28.152
Јас конечно земав происход, т.е. посредникот ми го земал,ама јас сум во друга држава,овде работам и одмор од работа ќе имам дури во февруари, дури тогаш ќе можам да одам за да ми дадат датум за интервју. Ќе имам ли некаков проблем, дали е можно да ми ја стопираат постапката, затоа што ќе поминат 5 месеци од подигањето на происходот, до одење за закажување интервју, па да не можам да закажам интервју и да ми ја прекратат цела постапка (може глупости прашувам, ама не сум баш упатена, страв ми е да не го изгубам правото да закажам интервју и да не ме прекратат). Поздрав
Немoже дa ти јa стoпирaaт пoстaпкaтa зaштo не ти е ни пoчнaтa.А прoизхoдoт немa рoк нa трaење.Сo среќa и бaш ме интересирa кoгa ке oдиш дa зaкaжеш зa кoгa ке ти зaкaжaт. Сегa зa сегa зa пoвеќе oд гoдинa се зaкaжувaaт интервјуaтa
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Јас конечно земав происход, т.е. посредникот ми го земал,ама јас сум во друга држава,овде работам и одмор од работа ќе имам дури во февруари, дури тогаш ќе можам да одам за да ми дадат датум за интервју. Ќе имам ли некаков проблем, дали е можно да ми ја стопираат постапката, затоа што ќе поминат 5 месеци од подигањето на происходот, до одење за закажување интервју, па да не можам да закажам интервју и да ми ја прекратат цела постапка (може глупости прашувам, ама не сум баш упатена, страв ми е да не го изгубам правото да закажам интервју и да не ме прекратат). Поздрав
Nema da imas nikakov problem,duri mozda e I podobro togas zatoa sto do togas ke vlezet vo sila izmeni so koi na denot na podnesuvajne na barajneto za drzavjanstvo ke imas I intervju taka sto nema da cekas poveke od godina za da odis na intervju.
 
Член од
3 јуни 2017
Мислења
30
Поени од реакции
55
Фала ви на сите за одговорите, ако се изгласаат измените во законот до тогаш,па да завршам во ист ден,би било повеќе од одлично, ама како и да е, битно ми е што нема да имам проблем за закажување ако отидам покасно. Инаку, сестра ми ќе оди сега во петок да закажува за неа,па ќе пишам овде за кога и закажале.
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
192
Поени од реакции
115
Zdravo denes najdov poteklo od dedo toj ima bugarsko drzavjanstvo go ima okolu 10 godini toj dedo mi se spaga preku : na mojata majka nivnata majka ima brat i toj ima bg taka sto na mojata baba nuvniot brat e bugarin , a na tatko mi mu se spaga vujko. Dali ova go vazat kako dedo ili ne go smetaat kako poteklo[DOUBLEPOST=1505652092][/DOUBLEPOST]
Фала ви на сите за одговорите, ако се изгласаат измените во законот до тогаш,па да завршам во ист ден,би било повеќе од одлично, ама како и да е, битно ми е што нема да имам проблем за закажување ако отидам покасно. Инаку, сестра ми ќе оди сега во петок да закажува за неа,па ќе пишам овде за кога и закажале.
Zosto ne otides so avion direkno vo sofija i da si sredis kigurno imas 2 dena pauza od rabota
 
Член од
28 ноември 2012
Мислења
91
Поени од реакции
46
Kako i da jas gledam pozitivno 13 meseci bev na zadolzitelna,plus toa tatko mi i majkami se so bugarsko drzavjanstvo za toa ne se plasam ama bas ic :)
Kako sto stojat sega rabotite, osven ako tatkoti ili majkati ne se bugarski drzavjani ,ne e mnogu za raduvajne zatoa sto prakaat najcesto na dopolnitelna a tamu se ceka poveke od edna godina,poveke da se radvis prvo da go reset problemot I da pocnet da davet toa ni e edinstven spas, no ako si preku roditeli cestito za nekolku meseci ke si zemis drzavjanstvo
o i d
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Фала ви на сите за одговорите, ако се изгласаат измените во законот до тогаш,па да завршам во ист ден,би било повеќе од одлично, ама како и да е, битно ми е што нема да имам проблем за закажување ако отидам покасно. Инаку, сестра ми ќе оди сега во петок да закажува за неа,па ќе пишам овде за кога и закажале.
Zossto ne vi zakazze posrednikot datum za intervju i itaka kako sso velat se ccekat i za to 1 godina? Ili morat liccno da se ojt da se zakazzit?
 
Член од
9 март 2012
Мислења
51
Поени од реакции
21
Zdravo, za intervjuto dali treba nekoj dokumenti da se nosat? Ili samo taka da si otides so toj listot shto ti go davaat koga zakazuvas intervju?
 
Член од
3 април 2017
Мислења
44
Поени од реакции
19
Денес најдов свидетелства од училиште на брат му на мојот дедо, едното 42/43 другото 43/44 дали ќе ми заврши мене работа ? И има проблем во свидетелството има едно презиме кое подоцна му е променето и во посмртницата му е другото презиме. Ајде ако сака некој поупатен да ми помогне и да ме советува што да правам. На проверка од вицепрезидента сум
 
Член од
17 септември 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ako ste preku posrednik I ako plakate pari kazete mu da vi zakazi. Nie beme preku posrednik ne ni znaev toj ni zakazal intervju a od konzulat mi se javija da mi prezakazat za porano posto toj den sto ni zakazal posrednikot nemalo da rabotat. Taka da ne ni znaev a covekot si ja zavrsil rabotata isto I brojcinjata ni gi podignal taka da mislam deka posrednikot mozebi nesto te vrti.. od iskustvo od prethodniot posrednik Martin Mitrikeski od Prilep -neviden lazgo.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.686
Поени од реакции
28.152
Ako ste preku posrednik I ako plakate pari kazete mu da vi zakazi. Nie beme preku posrednik ne ni znaev toj ni zakazal intervju a od konzulat mi se javija da mi prezakazat za porano posto toj den sto ni zakazal posrednikot nemalo da rabotat. Taka da ne ni znaev a covekot si ja zavrsil rabotata isto I brojcinjata ni gi podignal taka da mislam deka posrednikot mozebi nesto te vrti.. od iskustvo od prethodniot posrednik Martin Mitrikeski od Prilep -neviden lazgo.
Тaa нaпишa декa е вo стрaнствo.Ке јa чини мнoгу oд тaму дa преведувa пa нoтaр тaму е изгoр,пa дa му прaќa пoлнoмoшнo aкo вooпштo е вoзмoжнo a и дa бидaм искрен личнo јaс пo мoе мислење никoгaш не би дoзвoлил пoсредникoт без мoе присуствo дa пoднесувa,пoдигa или пoтпишувa билo кaкви дoкументи без oглед штo имaм дoвербa вo негo.И дa е бескoнечнo чесен,пoстoи мoжнoст несaкaјки дa пoгреши нештo штo мoже скaпo дa чини.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom