Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Све си мислам дека ти стои компјутерот упален у штаб цело време, пошо ни тоа не знаеш сам да го напраиш. Со еден ворд документ ќе се самозапалеше...а не па да делиш памет овде за економии, устави, што и сам го немаш.

Денеска имаш за задача да јадеш г***а за све и свашта, само да не падне муабет за 225 милиони фрлени за плати за полуспособни вморони ко тебе.
Јас кога сум пишувал Word, а и пред тоа на други текст процесори, ти си мислел дека некогаш нема да седнеш на компјутер. И многу други работи на компјутер од средината на 1980-те години.[DOUBLEPOST=1505308094][/DOUBLEPOST]
Душичка мала уште е исплашена од начинот како се владееше во минати 10 години гога милиони Македонци биле прислушкувани стотици иљади завршија по затвори ради политички “прекршоци“ а некои и беа ликвидирани
Море ти стравот од УДБА и Голи Оток и 30 г. по смртта ќе го чувствуваш, па мислиш дека секој ти кова завери. Ослободи се... и Сталин, и Тито, и Ранковиќ, и Лазо... се е починато, се растури државата и службата. ИБ помина, Голи Оток одамна не постои... не се плаши. Никој не ти ја следи сенката за да те накодоши кај другарите во комитетот.
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
Машки чорапи, влажни марамици, козметика, аутан, спреови, млеко за тело, смоки, цигари, мешан кашкавал и јајца од јапонска потполошка, напитоци од соја, гумени бонбони, свежа риба лосос и лаврак, сувомесни производи, овошје, фстаци и други јаткасти производи, се дел од продуктите кои ги купувала на сметка на Центарот за вработување на Скопје при Агенцијата за вработување неговата поранешна раководителка Слободанка Алексовска, информира на денешната прес-конференција директорката на Агенцијата, Билјана Јовановска.

Од буџетот на Агенцијата Алексовска трошела средства за патарини и паркинг услуги надвор од работното време во неработни денови и во доцните вечерни часови. Исто така, за угостителски услуги правела повеќе сметки во износи над 6.000 денари во доцните вечерни часови и за време на викенди.

Алексовска, како што информираше директорката на Агенцијата, од буџетот на оваа институција во 2016 година потрошила 429.597 денари (околу 7.000 евра), а за првата половина од оваа година 116.625 денари (околу 2.000 евра) за свои лични и семејни потреби од маркети, молови, аптеки и слично.

Како доказ за овие тврдења Јовановска на новинарите присутни на денешната прес-конференција им приложи фотокопии од фискални сметки.
Како може за нејзе вакви мерки да се преземат а и кривична пријава спомнуваат (не дека не заслужила) а за другите НИШТО ... зашто другите не ги казнат на сличен начин, и парите да вратат, туку само ќе ги спомнат.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ќе ми одговориш кој закон е заобиколен за рентата што ја плаќала правниот субјект Дајнерс кон физичкото лице или не? За бомбона бизнисот неможам да дискутирам пошто појма неам што е тоа.

Затоа би сакал да дискутирам за законот кој е заобиколен за рентата на станот, не заради друго него пошто ти го потегна тоа. И секако би бил благодарен на дискусија од тоа како правниот субјект Дајнерс за целите на подмирување на трошоците за кирија користел пари од буџетот на РМ согласно твоите искази.
Ако немаш против, би кажал една можност. Не знам дали некој правел „ујдурми“, не сакам да кажам дека Бобо и Рада нешто „муќкале“, но еве што е можно. Ако се плати рента, се плаќа само 10% данок, а ако се плата, се плаќаат и придонеси. Но, не знам детали и не сакам некого да обвинам.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Како може за нејзе вакви мерки да се преземат а и кривична пријава спомнуваат (не дека не заслужила) а за другите НИШТО ... зашто другите не ги казнат на сличен начин, и парите да вратат, туку само ќе ги спомнат.
Ова е само откривени незаконитости во работата. Не е се уште казнета, за казна треба обвинение, да се оди на суд да се прикажат докази па да се осудат. Затоа е и животно бино за Македонија деполитизација на судство и обвинителство пошто во минати 10 години ништо не е превземано на очигледни секојдневни кршења на закони, криминал и злоупотреби на власта
 
B

Bafra

Гостин
Ќе ми одговориш кој закон е заобиколен за рентата што ја плаќала правниот субјект Дајнерс кон физичкото лице или не? За бомбона бизнисот неможам да дискутирам пошто појма неам што е тоа.

Затоа би сакал да дискутирам за законот кој е заобиколен за рентата на станот, не заради друго него пошто ти го потегна тоа. И секако би бил благодарен на дискусија од тоа како правниот субјект Дајнерс за целите на подмирување на трошоците за кирија користел пари од буџетот на РМ согласно твоите искази.

Фала.
Врска киријата УЈП има право да изврши проценка колку се движи киријата во околината, да земе во предвид каква градба итн итн и на крај да ти достави решение дека киријата треба да биде до хххх евра, на разликата од хххх - 5000 еур ќе си платиш данок.
Знам дека е глупо ама УЈП тоа и е работа и тоа го прават. Во случајот со Дајнерс во време на дпмне, ујп да ти прогледа се знае што е целата работа :D . Прашањето е зашто никој од УЈП не сноси одговорност :P
Да бил некој друг ќе видеше какви проблеми ќе си имаше.
Јас телевизор имав купено на кој ми беше поврзан компјутерот. Од УЈП ми издадоа решение да си платам данок , не ти го рачунаат како средство за работа туку луксуз, а радиодифузна ти наплаќа на фирмата :tapp:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Псссттт... од партија ако те слушнат, казна ќе добиеш.
не се плаши. Никој не ти ја следи сенката за да те накодоши кај другарите во комитетот.
Сам на себе си противречиш[DOUBLEPOST=1505308785][/DOUBLEPOST]
Јас кога сум пишувал Word, а и пред тоа на други текст процесори, ти си мислел дека некогаш нема да седнеш на компјутер. И многу други работи на компјутер од средината на 1980-те години.
кои многу , ај просветли ме можи сме биле негде колеги? на шо компјутер си работел и кои “текст процесори“[DOUBLEPOST=1505309099][/DOUBLEPOST]
Како може за нејзе вакви мерки да се преземат а и кривична пријава спомнуваат (не дека не заслужила) а за другите НИШТО ... зашто другите не ги казнат на сличен начин, и парите да вратат, туку само ќе ги спомнат.
Ова е само откривени незаконитости во работата. Не е се уште казнета, за казна треба обвинение, да се оди на суд да се прикажат докази па да се осудат. Затоа е и животно бино за Македонија деполитизација на судство и обвинителство пошто во минати 10 години ништо не е превземано на очигледни секојдневни кршења на закони, криминал и злоупотреби на власта
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.888
Сам на себе си противречиш[DOUBLEPOST=1505308785][/DOUBLEPOST]
кои многу , ај просветли ме можи сме биле негде колеги? на шо компјутер си работел и кои “текст процесори“[DOUBLEPOST=1505309099][/DOUBLEPOST]
Ова е само откривени незаконитости во работата. Не е се уште казнета, за казна треба обвинение, да се оди на суд да се прикажат докази па да се осудат. Затоа е и животно бино за Македонија деполитизација на судство и обвинителство пошто во минати 10 години ништо не е превземано на очигледни секојдневни кршења на закони, криминал и злоупотреби на власта
Нa спектрум и кoмoдoре 64,други кoмпјутери кaј нaс у тoa време тешкo
 
Последно уредено:
S

silmarillion

Гостин
Врска киријата УЈП има право да изврши проценка колку се движи киријата во околината, да земе во предвид каква градба итн итн и на крај да ти достави решение дека киријата треба да биде до хххх евра, на разликата од хххх - 5000 еур ќе си платиш данок.
Знам дека е глупо ама УЈП тоа и е работа и тоа го прават. Во случајот со Дајнерс во време на дпмне, ујп да ти прогледа се знае што е целата работа :D . Прашањето е зашто никој од УЈП не сноси одговорност :P
Да бил некој друг ќе видеше какви проблеми ќе си имаше.
Јас телевизор имав купено на кој ми беше поврзан компјутерот. Од УЈП ми издадоа решение да си платам данок , не ти го рачунаат како средство за работа туку луксуз, а радиодифузна ти наплаќа на фирмата :tapp:
Ма каки. Кај ќе ти дојде УЈП да ти напраи проценка. И да има некое лудо право за тоа да го направи, неможе да најде цврст доказ за тоа пошто пазар е у прашање. Да беше така сите газди на кафичи и газдите на локалите ќе беа во затвор пошто кириите се поскапи од турстичките градови во централна Европа. Да не случајно 50 евра квадрат месечно е реална цена за Скопје? Еве рентам стан, ми се јавува директор на некоја фирма дека сака да го изрента станот, случајно знам дека првата комшика му е швалерка. Користам прилика и му фукам цена пута 10 од таа. Што ќе ми дојде УЈП да ми каже? Пазарот е тој, ќе продадам поскупо ако има таква побарувачка.

Не бе еве уште боље, како ќаруваат становите околу клиника знаеш? Сите од внатрешноста на МК што недајбоже мора да идат на онкологија и хемотерапија не прашуваат за цена. Ги дерат 3-4пати повеќе од регулар.

Или па дали требаше УЈП да направи проценка на сите хотелиери што нудеа 100 пати поскап смештај од регулар кога беа навијачите на Манчестер и Реал?

Значи не ја дискутираме етиката, него како може УЈП да дојде да направи проценка која ќе држи освен ако не е тоа политичко рекетарски мотивирано? Кој репер го зимаат?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Сам на себе си противречиш

кои многу , ај просветли ме можи сме биле негде колеги? на шо компјутер си работел и кои “текст процесори“
Дека сум Словен? Тоа е противречноста ?
Почнав на Atari 800 XL. Се надевам дека добро се сеќавам да точното име. А тука се врткаа и Спектрум, Комодоре, Шнајдер...
Од 1990 се префрлив на PC... 286, 386, 486, Pentium... т.н. IBM компатибилни компјутери. Тогаш беше во оптек DOS и текстовите (претежно за на факултет) ги пишувавме на ChiWriter (Чи рајтер или Кај рајтер се изговараше). Потоа срамежливо се појави MS Win 3.11 (програма, не оперативен систем) која е претходник на првиот Windows оперативен систем... 95. Тогаш и се појавуваа претходниците на денешниот „Офис“.
 

Stoichkov

Царево Село/Делчево
Член од
9 февруари 2010
Мислења
204
Поени од реакции
60
[QUOTEПрез периода, през којто в Б'лгарија има комунистически режим (1944-1989) ВМРО е поставена изв'н закона, за да б'де отново в'зродена през 1991. ][/QUOTE] :icon_lol:

През мај 1991 г. организира "македонски конгрес" в Благоевград, цент'р на б'лгарскија ШОВИНИЗ'М :icon_lol:. На него са били представени и б'лгарски организации от Канада и САшт, доминирашти са били антигр'цките акценти, а с'с свои приветствија са взели участие Б'лгарската православна ц'рква в лицето на митрополита на Неврокоп. Не престава обаче да подд'ржа динамиката на б'дештото претендиране за мечтаното и все оште неосвободено, за мнозина б'лгари, Беломорие, тоест Егејска Македонија, както б'лгарите наричат гр'цката част на Македонија.
В САшт антигр'цката пропаганда на б'лгарите и СКОПјаНИТЕ през последните години е добила големи измеренија в лицето на с'штествуваштите там "Македонски патриотични организации":facepalm:. През септември 1991 г. те организираха в Детројт в Мичиган световен конгрес под надслов "Dawn of Freedom" ("Зора на свободата"), има се предвид от гр'цка окупација и робство. На срештата преобладаваше реториката за обединјаване на "разделените братја" от Скопие и Благоевград, за започване на дејствија срешту обштија враг, т.е. Г'РЦИТЕ :icon_lol:. "В'рх'т на копието" на антигр'цката пропаганда в САшт е вестник "Македонска трибуна", којто насажда у б'лгаро-македонските емигранти идејата за в'звр'штане на несвободната "Егејска Македонија". :anco:

Проблем'т обаче си остава, особено ако се вземе предвид намесата на Софија и на Цар Симеон в неотдавнашното основаване на автономистко движение в Едеса:toe:. Канал за обштуване между МАЛЦИНАТА б'лгареешти/македонеешти се в Пела и Софија изглежда е принц Кирил Преславски, син на минист'р-председателја Симеон. :toe:

Вр'зките на средите около бившија цар и настојашт минист'р-председател с'с случваштото се в Едеса проличаха нап'лно при посештенијата и контактите,които има в града СИН'Т на Симеон Принц Кирил Сакскобургготски. Специален интерес к'м рајона пројавјава и самото ВМРО. През мај 2002 г. Едеса бе посетена от председателја на партијата Красимир Каракачанов, придружен от Илко Шивачев - консул на Б'лгарија в Солун - и от главнија секретар на ВМРО Николај Ванчев /К'нчев – б.пр./. Там б'лгарската делегација се срештна с кадри на партијата "Б'лгарски човешки права", а след това п'тува из рајона на Флорина, Касторија и Аридеја. В последнија град с'што така имаше раздвижване от страна на свештеника Никодимос Таркинијас, којто зајавјава, че е "македонец". Намесата на бившија б'лгарски царски двор в лицето на Принц Кирил и дејността на ВМРО в рајона (отбелјазва се, че минист'р-председателјат Симеон е почетен председател на ВМРО :icon_lol:) засилват гр'цката мнителност по отношение д'лгосрочните цели на Софија. :popce:

В с'временна Б'лгарија се забелјазва в'зраждане, с'живјаване на един експанзионистичен национализ'м. Неговите цели са непосредствената СВОБОДА на Република Македонија, а в д'лгосрочен план оспорване на гр'цката принадлежност на Македонија и Тракија.

Но международната среда се променја много б'рзо и балканското обкр'жение с'што се изменја. След 15 или 20 години ситуацијата на север от Г'рција може и да не прилича толкова на днешната. Стратегическата цена на Б'лгарија ште порасне, особено ако САшт прехв'рлјат там, както се готвјат, военните си бази от Германија. Не е сигурно, че прис'единјаването на Б'лгарија к'м НАТО ште има стабилизирашт ефект.:icon_lol:

Република Македонија
1) да премине "...под опеката и закрилата на Мајка Б'лгарија", :facepalm:
2. Албанија да се приготви да срештне "...б'лгарската армија, от којато единствено може да б'де потушено движението на албанските ЕКСТРЕМИСТИ :facepalm:от Армијата за освобождение на Косово (UCK), 3. Г'рција да признае официално и окончателно с'штествуването на МАКЕДОНСКА народност на нејна територија, да в'веде изучаването на МАКЕДОНСКИ език в гр'цките училишта, да разреши завр'штането в БЕЛОМОРИЕТО на "...500 000 бежанци от б'лгаро-македонски произход":ROFLMAO:

В основните си уставни принципи проб'лгарското движение изт'ква на преден план (параграф 9) необходимостта от ревизиране на Букурешткија мирен договор, Ньојскија и Сев'рскија договори, за "по-справедливо разпределение на балканските територии", както характерно се споменава. Стремленијата на р'ководештите движението "Б'лгарски човешки права" в Едеса се разкриват изцјало к'м краја на уставните принципи (параграф 15): "Оползотворјаване и изт'кване на американскија план Кисиндж'р за преначертаване на балканските граници и упражнјаване на натиск в'рху НАТО и в'рху САшт за постепенното им и мирно реализиране. Прилагане на глобализацијата на балканско ниво и установјаване на Солун като столица на балканските страни".
Гореспоменатото нес'мнено би изглеждало като носталгична утопија на малобројните б'лгареешти се в Г'рција, ако не с'штествуваха нјакои други достојни за отбелјазване факти. По принцип от страна на Софија е налице толерантност, ако не подклаждане, спрјамо тази антигр'цка дејност. За с'жаление уликите водјат к'м второто. Вр'зките на средите около бившија цар и настојашт минист'р-председател с'с случваштото се в Едеса проличаха нап'лно при посештенијата и контактите,които има в града син'т на Симеон Кирил Сакскобургготски :icon_lol::facepalm:

Како шо сум слушнал, кога Цар Кирил Саккобурготски влегол, на андартите не им се верувало, не могат да го утепат, ве4ерва да кажем со трактор кај патот за Нестрам примерно:pusigo:

В последнија град с'што така имаше раздвижване от страна на свештеника Никодим Царкнјас,којто зајавјава, че е МАКЕДОНЕЦ :lolzz::tapp:

И финалот :busi:
Гореспоменатото нес'мнено би изглеждало като носталгична утопија на МАЛОБРОјНИТЕ Б'ЛГАРЕЕштИ *500,000 илјади, само христијаните без торбешите/помаците :ljubove:
Груевски сеа без пасош за кој ке гласа :icon_lol:
:facepalm:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Дека сум Словен? Тоа е противречноста ?
Почнав на Atari 800 XL. Се надевам дека добро се сеќавам да точното име. А тука се врткаа и Спектрум, Комодоре, Шнајдер...
Од 1990 се префрлив на PC... 286, 386, 486, Pentium... т.н. IBM компатибилни компјутери. Тогаш беше во оптек DOS и текстовите (претежно за на факултет) ги пишувавме на ChiWriter (Чи рајтер или Кај рајтер се изговараше). Потоа срамежливо се појави MS Win 3.11 (програма, не оперативен систем) која е претходник на првиот Windows оперативен систем... 95. Тогаш и се појавуваа претходниците на денешниот „Офис“.
Си го изгуглал одговорот.
Да не бев во 80 десетите на самите почетоци на информатиката во Македонија, можеби и ќе ме излажеше
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.217
Поени од реакции
78.780
Па зарем не вреди државата да издвои за оваа убавина средства за јајца од јапанска препелица?
[DOUBLEPOST=1505314157][/DOUBLEPOST]
Си го изгуглал одговорот.
Да не бев во 80 десетите на самите почетоци на информатиката во Македонија, можеби и ќе ме излажеше
Зашто бе, и ја почнав со ATARI 800 XE. Бејзик и Лого програмирав. А тоа ти се врвни комплексни јазици, кои малку кој ги владееше во светот тоа време. Т не знаеш за овие ствари пошто стар беше тогаш.
После одма сфатив дека не ми треба компјутер, него конзола за да играм ко господин човек. Од тогаш само конзоли купував. Првиот компјутер дури у 2005-та го купив и одма се зачленив на Кајгана.
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Може и со течност од јајца од сибирски лос да си го мачка суратот, сељандурата длабоко у себе со ништо не може да ја исчисти.
 
B

Bafra

Гостин
Ма каки. Кај ќе ти дојде УЈП да ти напраи проценка. И да има некое лудо право за тоа да го направи, неможе да најде цврст доказ за тоа пошто пазар е у прашање. Да беше така сите газди на кафичи и газдите на локалите ќе беа во затвор пошто кириите се поскапи од турстичките градови во централна Европа. Да не случајно 50 евра квадрат месечно е реална цена за Скопје? Еве рентам стан, ми се јавува директор на некоја фирма дека сака да го изрента станот, случајно знам дека првата комшика му е швалерка. Користам прилика и му фукам цена пута 10 од таа. Што ќе ми дојде УЈП да ми каже? Пазарот е тој, ќе продадам поскупо ако има таква побарувачка.

Не бе еве уште боље, како ќаруваат становите околу клиника знаеш? Сите од внатрешноста на МК што недајбоже мора да идат на онкологија и хемотерапија не прашуваат за цена. Ги дерат 3-4пати повеќе од регулар.

Или па дали требаше УЈП да направи проценка на сите хотелиери што нудеа 100 пати поскап смештај од регулар кога беа навијачите на Манчестер и Реал?

Значи не ја дискутираме етиката, него како може УЈП да дојде да направи проценка која ќе држи освен ако не е тоа политичко рекетарски мотивирано? Кој репер го зимаат?
Абе и јас сум против некои правила на УЈП, ама тие секогаш те гледаат како криминалец :D
Тргнуваат од тоа дека сакаш да испумпаш пари од фирмата и помал данок да платиш.
И јас сум да функционира пазарна економија ама пуст социјализам уште 50год ќе трае.

Ај следен случај:
Имаш сопствен локал/дуќан, отвараш своја фирма и седиштето е во твојот локал. Значи и фирмата и локалот се твои
Ќе си плаќаш сам на себе кирија или нема?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom