Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
ќе ја оплескаат сдсм на локални тоа e сигурно
дпмне ќе се усили да бара нови парламентарни и пак ќе го гледаме истиот циркус од пред половина година
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.806
Поени од реакции
83.542
Ако го предложат Зекири на Скопје, ондак уште одсега да му честитаме нов мандат на Коце
Само да се надополнам... Истава приказна ќе биде ако го предложат и Шилегов
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.338
Поени од реакции
46.463
Ако им е се проценките дека немаат многу шанси за победа, можно е да го истрчаат џихадистот за да пробааат го профилираат како напреден и народен човек во каурските средини и да продадат прикаска, дека, ете не е срамота да се гласа за албанец-кандидат и тука као да ги разбиваат табуата( пошто цело управување и постоење им се сведе на понужувачки потези и разбивање табуа.) па да му билдаат кредибилитет за во иднина.

Сигурен сум дека во многу македонски населби ќе има гласови за талибанецот и после нема да има каење, како што имаше за Имер Селмани на пример, пошто духот на народов е демолиран, дојдено им е на сите преку кур, па во афект и такви варијанти проаѓаат.

Друго, освен Карпош и Центар од Скопје не верувам дека ќе добијат , ама па реално и што друго и ти треба од Скопје .
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Ако го предложат Зекири на Скопје, ондак уште одсега да му честитаме нов мандат на Коце

За во Чаир мислам ќе биде ОК ако го стават
А мислиш немаат искалкулирано или немаат доволно ресурси пред време да го видат јавното мислење?

И за мене на прв поглед најавата за кандидатура на Зекири ми изглед тешка глупост, но што ако математиката вика поинаку?

Мислиш они не го знаат тоа што јас и ти го мислиме и го пишиме овде?
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
А мислиш немаат искалкулирано или немаат доволно ресурси пред време да го видат јавното мислење?

И за мене на прв поглед најавата за кандидатура на Зекири ми изглед тешка глупост, но што ако математиката вика поинаку?

Мислиш они не го знаат тоа што јас и ти го мислиме и го пишиме овде?
Ко Демократите и Обама?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
А мислиш немаат искалкулирано или немаат доволно ресурси пред време да го видат јавното мислење?

И за мене на прв поглед најавата за кандидатура на Зекири ми изглед тешка глупост, но што ако математиката вика поинаку?

Мислиш они не го знаат тоа што јас и ти го мислиме и го пишиме овде?
Јани Макрадули, Фјодор Доброхотов, Андреј Петров...сдс се цареви за промашуење. И сега сум убеден со малион у Центар дека ќе биде држ-недај, посебно ако Жерновски фати самостојна кандидатура....ама нивни проблем. Затоа дремеа 11 години у опозиција, а и сега на власт со 300 ујдурми.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.806
Поени од реакции
83.542
А мислиш немаат искалкулирано или немаат доволно ресурси пред време да го видат јавното мислење?

И за мене на прв поглед најавата за кандидатура на Зекири ми изглед тешка глупост, но што ако математиката вика поинаку?

Мислиш они не го знаат тоа што јас и ти го мислиме и го пишиме овде?
Јас си го кажувам моето мислење, а тоа дали тие во партија правеле математики, алгебри, решавале Х во равенка они си знаат.

Во Скопје само Сарај, Чаир и Центар немаат градоначалник од ДПМНЕ, ај да речеме ќе изгубат уште некоја општина сега на локалниве, пак ќе е премалце за СДСМ.
Ако го предложат Зекири тоа ќе биде меч со две острици...од едната страна имаш умилкување кај албанското гласачко тело, а од друга страна можен гнев кај македонското население.

КуровмиЛ....Фатиме
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
А мислиш немаат искалкулирано или немаат доволно ресурси пред време да го видат јавното мислење?

И за мене на прв поглед најавата за кандидатура на Зекири ми изглед тешка глупост, но што ако математиката вика поинаку?

Мислиш они не го знаат тоа што јас и ти го мислиме и го пишиме овде?
Не вика поинаку бидејќи Зекири ни втор круг нема да фати во Скопје. Во Чаир на пример би победил во прв круг сигурно.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.264
Поени од реакции
36.144
Ако им е се проценките дека немаат многу шанси за победа, можно е да го истрчаат џихадистот за да пробааат го профилираат како напреден и народен човек во каурските средини и да продадат прикаска, дека, ете не е срамота да се гласа за албанец-кандидат и тука као да ги разбиваат табуата( пошто цело управување и постоење им се сведе на понужувачки потези и разбивање табуа.) па да му билдаат кредибилитет за во иднина.

Сигурен сум дека во многу македонски населби ќе има гласови за талибанецот и после нема да има каење, како што имаше за Имер Селмани на пример, пошто духот на народов е демолиран, дојдено им е на сите преку кур, па во афект и такви варијанти проаѓаат.

Друго, освен Карпош и Центар од Скопје не верувам дека ќе добијат , ама па реално и што друго и ти треба од Скопје .
Дпмне го изгуби Аеродром на парламентарните, во Ѓорче разлика беше само 180 гласа и Бутел разликата беше околу илјада гласа во корист на Дпмне.
Не знам како беше соодносот на ниво на Град Скопје на парламентарните ама само од Карпош и Центар Сдсм имаше предност +15,000 гласа, плус добиен Аеродром со околу 2 илјади гласа.

За Град Скопје мислам дека ќе биде тесно. Ако Сдсм излезе со кандидат што не е тешка пропалица најверојатно и ќе го добијат.
И сега друг е теренот. Дали гласачите ќе гласаат за градоначалник што ќе биде опозиција или за некој што е дел од власта и можда ќе донесе некој проект.

Рано е да се прогнозира ама мислам дека трендот од парламентарните и победата на Сдсм во ИЕ1 ќе се префрли по другите изборни единици посебно по урбаните места.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Не вика поинаку бидејќи Зекири ни втор круг нема да фати во Скопје. Во Чаир на пример би победил во прв круг сигурно.
Тоа ми е муабетот. Ако ти си убеден, тогаш и во партијата има луѓе што размислуваат слично. Не е ова ДПМНЕвско едноумие па...
Сакам да кажам (ако не грешам) - самите СДСМ знаат до кај може Зекири да истурка. Многу повеќе од нас овде..
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Се очекува Ѓорчев и неговото познато, победивме во Сопиште, Ново Село, Маврово.
Се надевам ќе продолжи со рачето да мафта и да вика, изгубивме во Битола, Аеродром, Скопје, Прилеп, Штип.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.264
Поени од реакции
36.144
А мислиш немаат искалкулирано или немаат доволно ресурси пред време да го видат јавното мислење?

И за мене на прв поглед најавата за кандидатура на Зекири ми изглед тешка глупост, но што ако математиката вика поинаку?

Мислиш они не го знаат тоа што јас и ти го мислиме и го пишиме овде?
Нема теорија да го добијат Град Скопје со Зекири. Освен ако сакаат да им го подарат градот на Дпмне.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.338
Поени од реакции
46.463
Рано е да се прогнозира ама мислам дека трендот од парламентарните и победата на Сдсм во ИЕ1 ќе се префрли по другите изборни единици посебно по урбаните места.
Последна тема на муабет ќе бидат инфраструктура, проекти, патишта, канализаци и вообичаените басни.
Ќе се игра строго на параноја, од една страна криминалот, криминалот, криминалот, од друга платформите, бегалците, жална македонија.

Точно е, има време, ама ако Заев не успее до почеток на капања да легне некој од вмро и со тоа да ги урне, боље нека не искача на избори. пошто во таква ситуација вмро ќе ги има темите за муабет ако за криминалот (кој е носечка тема на сдс)- никој не одговара.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom